GÜNDEM

Vekil ebe ve hemşirelere müjde

Cihan Yeni Şafak
Sağlık Bakanlığı'nın ihtiyaç duyulan bölgelerde çalıştırılmak üzere görevlendirdiği vekil ebe ve vekil hemşireler de artık döner sermaye ek ödemesinden yararlanabilecek. Bursa 3. İdare Mahkemesi, mahkemeye başvuran vekil ebe ve hemşireleri haklı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Geçtiğimiz yıl Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi, vekil ebe ve hemşirelerin döner sermaye ek ödemesi almalarını hukuka aykırı bulmuş, Danıştay kararın yürütmesini durdurmuştu.

Sağlık-Sen Bursa Şubesi tarafından Bursa 3. İdare Mahkemesi'ne vekil ebe ve hemşirelerin döner sermayeden pay almaları için 51 ayrı müracaat yapıldı. Müracatlardan 5'ini karara bağlayan mahkeme, vekil ebe ve hemşirelerin de döner sermaye almalarına hüküm verdi. Emsal teşkil edecek kararla, ülkenin ücra köşelerinde görev yapan vekil ebe ve hemşireler de döner sermaye ödemesi alacak. Sağlık-Sen Hukuk Bürosu avukatlarından Adem Şahinci ve Mehmet Işık tarafından Bursa 3. İdare Mahkemesi'ne vekil ebe ve hemşireler için dava açtı. Dava süreciyle ilgili bilgi veren Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Yusuf Bedir, sağlık teşkilatının her kademesinde görev yapan personelin hak mağduriyetlerini, taleplerini her zaman dikkate aldıklarını söyledi.

Bedir, "Sağlık kurumlarımızı ziyaretlerimizde, bugüne kadar bir ilki gerçekleştiren şubemiz, Bursamızın en ücra köşesinde görev yapan sağlık çalışanlarına dahi ulaşarak onların sorunlarını çalıştıkları ortamlarda dinlemiştir. Bu sorunlardan biri de vekil ebe ve hemşire olarak görev yapan arkadaşlarımızın 'Döner Sermaye Ek Ödemesi'den yararlanmamasına yönelik hak mağduriyetiydi. Bu konuyu titizlikle inceleyen sendikamızın hukuk bürosu avukatlarımız, hukuki girişimlerin başlatılması yönünde görüş bildirince, çalışmalarımıza bu yönde hız verdik. 51 vekil ebe ve hemşire arkadaşımız için davaları açtık. Eylül ayı içerisinde açtığımız davalarımızın ilki neticelendi ve karar arkadaşlarımızın lehine oldu. Bu karar neticesinde; artık vekil ebe ve helşirelerimiz döner sermaye ek ödemesinden yararlanabilecek. Laf değil, iş üretmeliyiz. Slogan sendikacılığı değil, hizmet üreten sendikal anlayışı benimsiyoruz. Bu konuda dava açmak isteyen tüm vekil ebe ve hemşire arkadaşlarımıza sendikamızın aynı şevk ve kararlılıkla yardım edecektir" dedi.

Bursa 3. İdare Mahkemesi, Yenişehir'den Tuğba Bingöl, Büyükorhan'dan Hatice Sontolu, Emriye Duran, Mustafakemalpaşa'dan Sevil Yavuz ve İnegöl'den Hatice Oruç'un Bursa Valiliği'ne karşı açtığı davayı karara bağladı. Mahkeme heyeti kararında, "657 Sayılı Yasa'nın 86. maddesine göre sağlık personeli olarak istihdam edildiğinde ve fiilen görev yaptığına göre döner sermaye ek ödemesinden yararlandırılması gerekmekte olup, bu yöndeki başvurunun reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmaktadır. Anayasa'nın 125. maddesinin son fıkrasında yer verilen 'İdare kendi eylem ve işlemlerinden doğan zarırı ödemekle yükümlüdür' hükmü uyarınca yoksul kaldığı parasal tutarın davacıya ödenmesi gerekeceği açıktır." ifadelerine yer verildi.

Avukat Adem Şahinci, kararla birlikte hak mağduriyetinin engellendiğini söyledi. Avukat Şahinci, "Fiili hizmet yapmalarına rağmen döner sermaye alamıyorlardı bu arkadaşlarımız. Karar emsal teşkil edecek. Bunun gibi yüzlerce dava açtık. Diğer şehirlerde de açıyoruz. Aynı sağlık oacağında çalışmasına rağmen vekil olarak tayin olanlar döner sermaye alamıyor, asıl kadrolardakiler alıyorlardı. Bu insan hakları ve Anayasa'ya aykırı bir durumdu. Şimdi de vekil ebe ve hemşirelerin yıllık izin ve doğmu izin kullanmaları için dava açtık" dedi.

Yorum

PKK kamplarda cep telefonunu yasakladı

PKK kamplarda cep telefonunu yasakladı

1

TSK'nın düzenlediği yoğun hava harekatı terör kamplarında paniğe yol açtı. Sadece gündüz dışarı çıkabilen terör örgütünün elebaşları koruma sayısını a..

Tüm gözler orada

Tüm gözler orada

2

Başbakan Davutoğlu'nun istifasının ardından, 65. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'ın yeni Bakanlar Kurulu list..

Erdoğan'ın verdiği yemekte dikkat çeken oturma düzeni

Erdoğan'ın verdiği yemekte dikkat çeken oturma düzeni

3

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki zirveye katılan heyet başkanları onuruna yemek verdi. Yemekte Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Filistin Devlet..

Kara haber

Kara haber

4

Van Çaldıran’da yol kapatıp araç yakan PKK’lılara müdahale için bölgeye giden askerlere pusu kuruldu. Zırhlı araçların geçişi sırasında yola döşedikle..

AK Parti MKYK'da önemli değişiklik

AK Parti MKYK'da önemli değişiklik

5

AK Parti'nin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi bugün Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Partinin MKYK'sında da önemli değişiklikler olduğu beli..

Talimat için Almanya’da

Talimat için Almanya’da

6

Terör örgütünün Meclis’teki uzantısı HDP’nin Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, dokunulmazlığı kaldırılır kaldırılmaz soluğu Almanya’da aldı. “Biz sırtımızı Y..

AK Parti kongresinde Erdoğan'ın mesajı okundu

AK Parti kongresinde Erdoğan'ın mesajı okundu

7

AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı okudu. Bekir Bozdağ'ın okuduğu mesajı salondakiler ayakta dinledi. Erdoğan m..

Nabi Avcı Kültür ve Turizm Bakanı oldu

Nabi Avcı Kültür ve Turizm Bakanı oldu

8

3 yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürüten Nabi Avcı, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 65. hükümette Kültür ve Turizm Bakanı olarak y..

AK Parti'de Binali Yıldırım dönemi

AK Parti'de Binali Yıldırım dönemi

9

AK Parti’de bugün yapılacak olağanüstü kongrede Binali Yıldırım tek aday olarak girdiği seçimden bin 405 oy alarak partinin 3. genel başkanı oldu. Eşi..

Emniyetten 81 ile terör saldırısı uyarısı

Emniyetten 81 ile terör saldırısı uyarısı

10

Emniyet Genel Müdürlüğünce, 81 il emniyet müdürlüğüne gönderilen yazıda, bölücü terör örgütü PKK'nın milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılm..

Başbakanlık'ta ikili görüşme

Başbakanlık'ta ikili görüşme

11

AK Parti'nin yeni genel başkanı Binali Yıldırım, MKYK toplantısının ardından Başbakanlık Resmi Konutu'nda Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi.1 saat 4..

ATM dolandırıcılarına suç üstü

ATM dolandırıcılarına suç üstü

12

Bursa'da 3 farklı banka ATMsine düzenek kurarak dolandırıcılık yapmaya çalışan 3 dolandırıcı, şikayetler üzerine çevredeki güvenlik kameralarını incel..

Defolun gidin

Defolun gidin

13

PKK’nın büyük bir tahribata yol açtığı Sur’u ziyaret etmek isteyen HDP heyeti ummadığı bir tepkiyle karşılaştı. Aralarında HDP Grup Başkanvekili İdris..

Yıldırım'ın imdadına Sare Davutoğlu yetişti

Yıldırım'ın imdadına Sare Davutoğlu yetişti

14

AK Parti Olağanüstü Kongresi'nde konuşma yapan Binali Yıldırım’ın sesi kısıldığında devreye Sare Davutoğlu’nun girdiği öğrenildi. Sare Davutoğlu'nun ö..

Atatürk Havalimanı'nda yoğun hava trafiği

Atatürk Havalimanı'nda yoğun hava trafiği

15

İstanbul'da 23-24 Mayıs'ta yapılacak olan Dünya İnsani Zirvesi'ne katılacak devlet ve hükümet başkanlarının kendi uçakları ile gelmesi ve 19 Mayıs Ata..

MHP'den Yargıtay'a AYM talebi

MHP'den Yargıtay'a AYM talebi

16

Yargıtay'a başvuruda bulunan MHP, kurultay sürecine ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi'nin kararının beklenmesi yönündeki talebini iletti.

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

17

Rüzgar Çetin'in tutuklanmasına neden olan, bir polis memurunun şehit düştüğü trafik kazasına ilişkin davada ilginç bir gelişme yaşandı. Yaralı polis, ..

MHP'de kongre tarihi belli oldu

MHP'de kongre tarihi belli oldu

18

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Yargıtay'ın MHP kararının ardından açıklamalarda bulundu. Yalçın, 26 Haziran veya 10 Temmuz'da kongreye gidi..

43 yıl sonra gördüğü oğlunu yürüyüşünden tanıdı

43 yıl sonra gördüğü oğlunu yürüyüşünden tanıdı

19

Hatay'da ilk evliliğinin ardından geçen 43 yıla 2 evlilik ve 5 çocuk sığdıran Ayşe Kara ile terk ettiği ilk çocuğunun film gibi buluşmasında gözyaşlar..

Zırhları kalktı tehdit ettiler

Zırhları kalktı tehdit ettiler

20

Dokunulmazlık zırhına güvenip her fırsatta teröre destek veren HDP, Meclis’in kararından rahatsız oldu. HDP Eşbaşkanı Demirtaş, 90’lı yıllarda yaşanan..

+