GündemYPG Fıratta kılık değiştirdi

YPG Fırat’ta kılık değiştirdi

PYD’nin silahlı gücü YPG, Türkiye'nin kırmızı çizgi olarak belirlediği Fırat’ın batısına yönelik girişimlerini, ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri çatısı altında sürdürüyor. SDG oyunuyla Fırat’ın batısına geçemeyen YPG’nin güneyden ilerleyerek Cerablus’a ulaşma planları yaptığı belirtiliyor.

Kiymet SezerYeni Şafak
Türkiye'nin kırmızı çizgi olarak belirlediği Fırat'ın batısında son 1 haftadır hareketlilik arttı. Türkiye de, Fırat'ın batısına yönelik teyakkuzunu arttırırken, son bir haftadır bölgede artan hareketlik yakından izleniyor. Cerablus'a komşu Karkamış'ta güvenlik önlemleri arttırıldı. Uzunca bir süredir batıya geçmeye çalışan PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı gücü YPG'yi son bir haftaya kadar Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) püskürtüyordu. Ancak YPG, son bir haftadır ABD hava destekli operasyonlarını Fırat çevresinde yoğunlaştırdı.

ÖSO'DAN KOVULAN ÇETELER

YPG, bu operasyonları ABD'nin desteklediği Suriye Demoratik Güçleri (SDG) çatısı altında yürütüyor. Bu birliklere, Arap güçlerin desteğinin de olduğu belirtilmesine karşın bölge kaynakları SDG çatısı altında YPG'yi destekleyen birliklerin “ÖSO'dan kovulan çeteler" olduğunu belirtiyor. YPG öncülüğündeki SDG güçlerinin Fırat'ın batısına geçişi meşrulaştırmak üzere ÖSO'yu da SDG çatısı altına alma çabası ise karşılık bulmadı. ÖSO'nun YPG ile aynı çatı altında olmaya yanaşmadığı kaydedildi.

FIRAT'IN BATISINA GEÇEMEZ

Bu nedenle de YPG öncülüğündeki SDG birlikleri Fırat'ın batısına girip çıksa da şu ana kadar Türkiye'nin kırmızı çizgilerini ihlal etmedi. Türkiye ise bu girişime karşı, bölge halkının enerji güvenliği açısından stratejik öneme sahip Teşrin Barajı'nın IŞİD unsurlarından temizlenmesine olumlu yaklaşmakla birlikte birliklerin Fırat'ın batısına geçemeyeceği vurgusunu yaptı. Güvenlik güçleri de bölgedeki istihbarat kaynaklarından gelen bilgilerin YPG güçlerinin barajın doğusunda olduğunu belirtiyor.TEHDİT GÜNEYDE YOĞUNLAŞTI


YPG'nin operasyonlarını desteklese de ABD'nin Türkiye'nin hassasiyetleri doğrultusunda Fırat'ın batısına YPG ile birlikte bir operasyona girişmediği belirtiliyor. Ancak kulislerde önemli bir tehdit gündeme getiriliyor. SDG oyunuyla Fırat'ın batısına geçemeyen YPG'nin güneyden ilerleyerek Cerablus'a ulaşma planları yaptığı belirtiliyor. Edinilen bilgiye göre, YPG, kritik noktadaki Münbiç kasabasını ele geçirip ilerledikten sonra Kuveyris Havaalanı'nda Esed rejimi güçleriyle birleşip Rusya hava desteğini de alarak Bab'a doğru ilerlemeyi ve buradan Cerablus'a girmeyi hedefliyor. Türkiye'nin, bölgede Cerablus'u IŞİD'den temizlemeye yönelik operasyonların, PYD kantonlarını birleştirme amacına asla izin vermeyeceği vurgulanıyor.

Türkiye izlemede

SDG, Ekim ayı başında ABD desteğiyle kuruldu. Kürt-Arap koalisyonu olarak lanse edilse de gücün dörtte üçünü YPG unsurlarının oluşturduğu, çok az sayıda Arap unsurun bu birlik içinde yer aldığı belirtildi. ABD ise, daha önce Türkiye'nin tepkisiyle karşılaşan PYD'ye yardımlarını keseceğini açıklamasına karşın, bu tarihten sonra kurulan SDG'ye yardımını sürdürdü. Ancak Türkiye, açıkça SDG'ye karşı tavır sergilememekle birlikte çoğu YPG'li bu unsurların bölgedeki hareketliliğini yakından izliyor. Türkiye'nin bu hassasiyeti karşısında SDG güçleri ise şu ana kadar Türkiye sınırına yönelme hedefinde olmadıklarını dile getirdiler. Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Fırat'ın batısındaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek “Şu ana kadar bize intikal eden bilgiler de geçen unsurların kesinlikle PYD unsurları olmadığı yönünde. Daha çok Arap ve o bölgede koalisyonla birlikte hareket eden gruplar" dedi.


ÖNERİLEN VİDEOLAR
Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...
Sokak köpeğiydi üniversiteye 'bekçi' oldu
Sokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar'a sadece sevgi ve düzenli mama değil, kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.
Doğanın elektriksel gücü nefesleri kesti!
Doğanın bu açıdan çekilmiş görüntüleri izleyenlerin nefesini kesti. Dustin Farrell isimli bir kameraman, günlerce dolaşıp profesyonel araçlarla çekimini yaptığı Transient (geçici) isimli video ile doğanın elektriksel gücünü gözler önüne serdi. İşte o nefes kesen görüntüler...
Minikler asker ağabeylerini unutmadı
Hatay'da Zübeyde Hanım Anaokulunda okuyan 6 yaşındaki öğrenciler, Tunceli'de görev yapan askerlerimiz için sınıflarında komando yemini etti.UFO merakı yüzünden NASA'yı hackleyen Gary Mckinnon
Dünyanın en büyük askeri bilgisayar korsanlığına imza atan Gary Mckinnon en tehlikeli hackerlar arasında gösteriliyor. UFO belgelerinin saklandığını düşündüğü için başlayan ilginç hikayesi Pink Floyd şarkılarına bile konu olmayı başardı.