HayatBurnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankarada

Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da

Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.

Haber MerkeziIHA
Afganistan'da 22 yaşındaki Reza Gül'ün burnu eşi tarafından hançerle kesildi. Sabira isimli 3 aylık bir bebeği bulunan, eşi tarafından üzerine kuma getirilen ve evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül'ün bu duruma itiraz ederek ailesinin yanına gittiği öğrenildi. Reza Gül ile tekrar barışmak isteyen eşinin daha sonra evine tekrar geri dönmesini sağladığı ve Reza Gül'ün burnunu kestiği öğrenildi.

Reza Gül'ün Afganistan'ın Maymana kentindeki Afgan-Türk Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından ileri bir tedavi için Türkiye'ye getirilmesine karar verildi. Gül'ün tedavisine Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde devam edilecek. Doktorlar, Reza Gül'ün tamamen kesilen burnu için kendi dokularıyla yeniden bir burun yapacak. Yapılan yeni burun ile Reza Gül'ün yüzde 80 daha sağlıklı nefes alması sağlanacak.

Reza Gül, tedavi gördüğü Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşadıklarını anlattı. Gül, "Buraya gelme sebebim, iki yıl önce birisi geldi tedavi oldu gitti, bu sebeple buraya geldik. 6 seneden beri onun türlü türlü işkencesine maruz kaldım ama sesimi çıkardıysam da kimse duymadı. Ellerimde, ayaklarımda 6 yıllık işkencenin izleri var. Burnumun kesilmesinden sonra komşu ile kaçarak geldik, devletin kontrolü altında olan ile. Oradaki sağlık personeli kanamamı durdurdu. Oranın valisi kendi çabalarıyla merkeze gönderdi ve pasaport çıkardı. Türkiye ile temasa geçti. Eşimden kimse haber alamıyor, iyileştikten sonra Afganistan devleti geleceğimi garanti ederse döneceğim, yoksa bilmiyorum. İyileştikten sonra memlekete gidebilir, burada da kalabilir, başka bir ülkeye de gidebilirim ama ilk önce iyileşmek istiyorum. Devlet benim yanımda durmazsa hiçbir şey yapamıyorum. Türkiye'ye gelmekten çok mutluyum. Neden burnumu kestiğini bilmiyorum, tuttu ve kesti" dedi.

"Burnun bütünüyle 'yokluğu' söz konusu"

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurullah Zengin ile Ankara Numune Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ramazan Erkin Ünlü, 22 yaşındaki Reza Gül'ün sağlık durumu ve uygulanacak tedaviye ilişkin açıklamalarda bulundu. Başhekim Nurullah Zengin, tıbbın bütün imkanlarının kullanılacağını belirterek, "Geçmişinde bazı enfeksiyonla ilgili bulgular var. Plastik cerrahi ekibimizin başkanlığında oluşturulacak heyetle gerekli değerlendirmeler tamamlanacak. Bir burnun bütünüyle yokluğu söz konusu, buna yönelik gerekli müdahaleler en uygun zamanda gerçekleştirilecek. Yaklaşık 3 haftalık bir tedavi süreci diye tahmin ediyoruz" diye konuştu.

"Tamamen kendi dokuları kullanılacak"

Olayın sosyal yönünün de olduğunu belirten Prof. Dr. Zengin, "Altındağ Belediyesi şefkat evini açtı. Orada hem annesi için hem diğer akrabası için oda hazırladı. Orada konaklayacaklar. 3 aylık bir bebek, olayın sosyal yönüyle birlikte gereken neyse yapacağız. İlgili bütün birimler ilgilenecek. Bir bütüncül yaklaşım içerisinde hastanın yakınlarının moralini yüksek tutmak da bizim uyguladığımız tedavinin bir parçası" dedi.

Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ramazan Erkin Ünlü ise, "Hastanın burnu alnı birleştiği yerden dudakların bulunduğu yere kadar yok. Hançer dediğimiz kesici aletle tamamen kesilmiş. Kemik, kıkırdak ve yumuşak doku eksikliği var. Yapacağımız ameliyatlarla bunları yerine koyacağız. Daha önce buraya Afganistan'dan bir hasta daha gelmişti, onun burnu daha da kötüydü. Bir burun oluşturuyoruz, fonksiyonlarını yüzde 80'inin sağlayan bir düzeye getireceğiz. Böyle bir hastada burun nakline gerek yok, hastanın tamamen kendi dokularını kullanacağız" ifadelerini kullandı.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Hız yapmak insanların hayatını nasıl karartır?
Hollanda'da hız yapan sürücüler polis tarafından durduruluyor. Ceza yiyeceklerini sanan sürücülerse bunun yerine araçlarına binen bir insanla karşılaşıyorlar Karşılarındaki insan selam verip kendini tanıttıktan sonra işler değişiyor ve bunun sıradan bir polis durdurması olmadığı ortaya çıkıyor.
İsrail eşkıyalığı: Filistin bayrağı astığı için…
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri eşkıyalık yaptı. Dükkanlarındaki Filistin bayrağını kaldırmayan 16 yaşındaki Ahmet'e silahıyla saldıran işgalci askerin insanlık dışı müdahalesi kameraya kaydedildi.
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.