HayatEdebiyatçıların öğrenci evleri

Edebiyatçıların öğrenci evleri

Öğrenci evlerinde tanışıp dost olan yazar ve şairler hatıralarını Yeni Şafak Kitap’a anlattı. Atasoy Müftüoğlu, Ali Haydar Haksal, Arif Ay, Mevlana İdris, Necip Evlice, Necip Tosun, Ebubekir Kurban ve Hüseyin Atlansoy’un anıları okuyanları o günlere geri götürüyor.

Merve AkbaşYeni Şafak
Edebiyatçıların öğrenci evleri
Edebiyatçıların öğrenci evleri

Gençlik yıllarında öğrenci evlerinde tanışan, ilk şiirlerini, öykülerini birbirine okuyan yazar ve şairler o günlerin hatıralarını Yeni Şafak Kitap’a anlattı. Ekim sayısında yer alan dosyada Atasoy Müftüoğlu, Ali Haydar Haksal, Arif Ay, Mevlana İdris, Necip Evlice, Necip Tosun, Ebubekir Kurban ve Hüseyin Atlansoy öğrenci evlerinde dostlarıyla birlikte yaşadıkları maceraları kaleme aldı.

İLK YAZILAR ORADA YAZILDI

Dosyaya katkı sağlayan isimlerden Ali Haydar Haksal, ilk yazılarını ve şiirlerini Erzurum’daki öğrenciliği sırasında yayınlamaya başladığını söylemiş. Fuat Altınsoy, İbrahim Demirci, İbrahim Sari, Ahmet Nedim Çeker, Kadir Atlansoy, Rıdvan Canım, Mehmet Görenek, Ali Göçer ile birlikte aynı evlerde kaldıklarını ifade eden Haksal, şair İlhami Çiçek’in de evlerinin müdavimleri arasında olduğunu belirtiyor. Haksal’ın hala unutamadığı anılardan biri KYK burslarıyla Doğu Kitapevi’ne destek olma çabaları.

REKLAM

BİR GÖREV GİBİYDİ

Atasoy Müftüoğlu 80’li yıllarda Postane Sokak’taki evin hem öğrencilerin, hem de şehir dışından gelen sayısız yazar ve şairin ortak mekanı olduğunu anlatmış. Müftüoğlu, ilerleyen yıllarda Nabi Avcı, Ahmet Kot ve Haydar Ergülen gibi isimlerin birlikte kaldığı Ankara’daki Şan Apatmanı’nın benzer bir görev üstlendiğini belirtmiş. Şair Hüseyin Atlansoy ise Üsküdar Bülbülderesi’ndeki evlerinden İlhan Kutluer'den Necat Çavuş'a birçok ismin geçtiğini söylüyor.

DERGİ SAYESİNDE TANIŞTIK

Öğrencilik serüveni Ankara’nın ilk apartmanlarından birinin bodrum katında başlayan Necip Evlice şunları anlatıyor: “12 Eylül sonrasında, Edebiyat Dergisi’yle ilgilenmem, beni bir anda Edebiyat Dergisi yazar ve şairleriyle aynı evde yaşamaya kadar taşıdı. Cinnah Caddesi, Kuloğlu Sokaktaki daire oldukça geniş ve lükstü. Bu evin abisi Arif Ay’dı. Evin diğer sakinleri; Şaban Özdemir, Ali Göçer, Fuat Altınsoy, Ali Karaçalı, Ali Gemuhluoğlu’ydu.”

REKLAM

HALA O EVLERDEYİM

Ebubekir Kurban ise uzun yıllar öğrenci evlerinde kaldığını söyleyerek İstanbul’a her gelişinde Üsküdar Çiçekçi’deki bir öğrenci evine gittiğinin altını çiziyor. Kurban, Murat Zelan, Sadık Battal, Hakan Albayrak, İsmail Demirci, Hüsnü Güneş gibi isimlerle birlikte bulunduğu Türbe Sokak’taki evden yolu geçip yazar olmayan kimsenin kalmadığını ifade ediyor. Şair Mevlana İdris, 80’lerin sonunda Beyazıt-Çemberlitaş arasında bulunan Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nin çay bahçesine çevrilmiş mekanında geçirdiğini söyleyip çoğu isimle dostluğunu da burada sürdürmüş.

  • Şiir okuduk, kitap karıştırdık
  • Necip Tosun ise Yeni Şafak Kitap için öğrenciliğinde tuttuğu günlükten bazı notlar paylaşmış. Tosun şunları kaydediyor: “Evde kalabalığız. Geç vakitlere kadar oturup, şiirler okuduk, kitaplar karıştırdık, yazarlardan, kitaplardan söz ettik. Bugün fazla misafir var. Önce misafirlere yerlerini bulduk, yatırdık. Açıkta kalan arkadaşlar, ev sahipleri salonda battaniyeden bir yatak yapıp yattık.”

REKLAM

HEM USTA HEM ÇIRAK

Öğrenciliğini Ankara’da geçiren bir diğer isim ise Arif Ay. Ay, birlikte kaldığı isimlerin genellikle Edebiyat Dergisi’nde yazan dostları olduğunu söylüyor. Ay, “yazdığımız şiirleri birbirimize okurduk. Dolayısıyla birbirimizin hem ustası hem çırağıydık” ifadelerini kullanıyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.