HayatMavi koylara gidebilmek için sıraya giriyorlar

Mavi koylara gidebilmek için sıraya giriyorlar

Türkiye'nin gözde tatil merkezilerinden Bodrum'a gelen yerli ve yabancı turistler, mavi ve yeşilin buluştuğu eşsiz koylara tur tekneleriyle gidebilmek için sıra bekliyor. Aileleri ve yakınlarıyla Bodrum guletlerinin yanı sıra "korsan gemi" görünümlü tur tekneleriyle koylara açılan turistler, tatilin tadını çıkarıyor.

Haber MerkeziAA
Türkiye'nin gözde tatil merkezlerinden Bodrum'a gelen yerli ve yabancı turistler, mavi ve yeşilin iç içe geçtiği koylara tur tekneleriyle gidebilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Yaz tatillerini geçirmek için Bodrum'a gelen turistlerin öncelikli tercihleri arasında mavi yolculuk geliyor. Bodrum'un farklı noktalarından günübirlik teknelerle mavi tura çıkan tatilciler, cennet koyların keyfini çıkarıyor.

İlçede bulunan Akvaryum, Dalgıç, Haremtan, Poyraz gibi koylara düzenlenen turlara katılan tatilciler, sabahın erken saatlerinden itibaren limanlara gelerek tura çıkacakları teknelerin yanında hazır bekliyor. Kumbahçe Limanı'nda demirli Bodrum guletleri ile "korsan gemi" görünümü verilen teknelere binen tatilciler, akşam saatlerine kadar güzel ve keyifli bir gün geçiriyor.

Deniz Motorları Taşıyıcıları Kumbahçe Kooperatifi Başkanı Vahap Özkan, mavi tura olan ilginin her geçen gün arttığını söyledi. Kooperatif olarak günde ortalama bin kişiyi mavi tura çıkarttıklarını ifade eden Özkan, "Yerli turisti daha çok taşıyoruz. Sezon boyunca taşıdığımız turist sayısı 190 bini buluyor. Kooperatif olarak günde 14 mavi tur teknesiyle tura çıkıyoruz." dedi."Tatilciler en çok korsan teknelere rağbet gösteriyor
"

Özkan, ilçeye Antalya'dan getirttikleri ve "Korsan gemi" görünümlü teknelere tatilcilerin oldukça ilgi gösterdiğini anlattı.

Bu teknelerin turizme olumlu katkı sağladığına dikkati çeken Özkan, "Bu tekneler hem Bodrum'un reklamı için hem bizim reklamımız için çok güzel oldu. Bodrum'un yanı sıra birçok bölgeden turist de ağırlıyoruz. İnsanlar mutlu gelip, mutlu ayrılıyor. Biz müşterileri bir günlük düşünmüyoruz, sürekli düşünüyoruz." dedi.

"Tora 3" isimli günlük tur teknesinin sahibi Hakan Emir de Bodrum'a tatil için gelen yerli ve yabancı tatilcileri ilçedeki birbirinden güzel koylarla buluşturduklarını kaydetti.

Orak Adası'nın Bodrum'un en özel koyları arasında olduğunu ifade eden Emir, "Türkiye'de herkesin görmesi gereken bir yer. Altı beyaz kum muhteşem bir yer. Bodrum'un her yeri ayrı bir güzellikte. Karaada var, Meteor Çukuru var, Poyraz Koy ve Tavşan Burnu gibi muhteşem koylarımız var." diye konuştu.

Bodrum'un denizinin Türkiye'de hiçbir yerde olmadığının altını çizen Emir, şunları söyledi:

"Şuan ağırlıklı yerli turistleri ağırlıyor olsak da Almanya, Rusya, Hollanda, İngiltere gibi ülkelerden gelen tatilciler de var. Biz her geçen gün mavi turla ilgili elimizden gelen tanıtımı yapıyoruz."
Bir günde 5 koy geziyorlar


Dark Angel isimli tekne sahibi Sabri Yüksel de turizm sezonundan oldukça memnun olduklarını ifade etti. Yüksel, mavi tura yurtdışından daha çok Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere gibi ülkelerden gelen turistlerin olduğunu belirtti.

Bodrum'un koylarının oldukça tercih edildiğini anlatan Yüksel, "İnsanlar daha çok Bodrum'un güzelliklerine geliyor. Temiz denizine geliyor. Tatilcilere bir günde 5 farklı koyu gezdiriyoruz. Her gittiğimiz yerde de bir saat kalıyoruz. Korsan teknelere de vatandaşlar ilgi gösteriyor." diye konuştu.

Bodrum'a tatil için Ankara'dan gelen muhasebeci Hakan Yeşil, ilçede bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Bodrum'un doğası ve kültürel zenginlikleriyle eşsiz bir yer olduğuna dikkati çeken Yeşil, "Burada rahat bir tatil geçirme peşindeyiz. Güzel bir ada gezisi yapmayı planlıyoruz. Tatilin tadını çıkartacağız. En sevdiğim şey denizlerde dolaşmak. İnşallah beklediğimiz gibi de olur." dedi.

Türkiye'nin her bir bölgesinin ayrı güzellikte olduğunu anlatan Yeşil, "Özellikle mavi turlar bizim için vazgeçilmez bir şey. Ailecek her yıl devamlı ve isteyerek geliyoruz. Çok keyif alıyoruz." diye konuştu.ÖNERİLEN VİDEOLAR
Hız yapmak insanların hayatını nasıl karartır?
Hollanda'da hız yapan sürücüler polis tarafından durduruluyor. Ceza yiyeceklerini sanan sürücülerse bunun yerine araçlarına binen bir insanla karşılaşıyorlar Karşılarındaki insan selam verip kendini tanıttıktan sonra işler değişiyor ve bunun sıradan bir polis durdurması olmadığı ortaya çıkıyor.
İsrail eşkıyalığı: Filistin bayrağı astığı için…
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri eşkıyalık yaptı. Dükkanlarındaki Filistin bayrağını kaldırmayan 16 yaşındaki Ahmet'e silahıyla saldıran işgalci askerin insanlık dışı müdahalesi kameraya kaydedildi.
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.