HayatŞahitliğe çağırıyorum

Şahitliğe çağırıyorum

Gülçin Anmaç’ın ‘Nakkaşname’ sergisi Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde bugün açılıyor. Anmaç, “Bu sergi genel bir sanat yolculuğunu hatta hayat yolculuğunu anlatıyor. Sergiyi gezenler benim hayatıma, sanatıma şahitlik edebilecekler” dedi.

Fatma ÇelikYeni Şafak
​Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi kültür sanat sezonunu Gülçin Anmaç’ın Nakkaşname adlı minyatür sergisi ile açıyor.
​Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi kültür sanat sezonunu Gülçin Anmaç’ın Nakkaşname adlı minyatür sergisi ile açıyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi kültür sanat sezonunu Gülçin Anmaç’ın Nakkaşname adlı minyatür sergisi ile açıyor. Bugün sanatseverlerle buluşacak olan sergi 13 Kasım’a kadar görülebilecek. Tezhip ve minyatür sanatlarında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı ile Geleneksel Türk El Sanatları Sanatkarı” onayına sahip olan Anmaç, 22 yıllık sanat hayatını bu sergi ile gözler önüne serecek. Sanat hayatı boyunca ürettiği eserleri bir bütünlük olsun diye sergi ile aynı isme sahip kitapta toplayan Anmaç’ın eserlerinden sadece 30 tanesi bu sergi ile görülebilecek. Kitap ise ücretsiz olarak sergi açılışında dağıtılacak. Minyatürlerinin her birinin farklı bir hikayeyi anlattığını söyleyen Anmaç, “Bu sergi genel bir sanat yolculuğunu hatta hayat yolculuğunu anlatıyor. Sergiyi gezenler benim hayatıma, sanatıma şahitlik edebilecekler” dedi.

REKLAM

ÇALIŞMALARIM BÜTÜNSEL

Sergi için uzun süre isim düşündükten sonra Nakkaşname isminde karar kıldığını anlatan Anmaç, “İsim sergi ile vücut buldu. Daha önce kullanılmamıştı. Yeni bir terim oldu. Bir nevi nakkaşın yazdıkları, mektupları, anlattıkları, hikayesi gibi vurgulamak istediğimiz. Benim yıllardır ne yaptığımı anlatan doğru bir isim oldu” ifadelerini kullandı. Sergilenen eserlerde tek bir obje yerine anlam yüklü hikayelerle dolu minyatürlerin olduğunu belirten Anmaç, “Çalışmalarımın bir hikayesi olsun istiyorum. Bazen bir kitabı bir minyatürde anlatıyorum. Bunun bir ön araştırma yapmam gerekiyor. Bütün Üsküdar’ı anlatacaksam üzerindeki 4 hanım sultan külliyesini de içine almam gerekiyor. Bunun ön çalışması yaklaşık bir ay sürüyor. Yapması daha uzun. Ama ne oluyor? Üsküdar’daki bütün eserleri tek bir minyatürde görebiliyoruz. Minyatür de zaten budur: Tek bir karede birçok şeyi anlatmaktır” şeklinde konuştu.

REKLAM
  • Farklı hikayeler bir arada
  • Minyatür sanatçısı Gülçin Anmaç’ın Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde bugün açılacak olan ‘Nakkaşname’ isimli sergisinde her biri ayrı hikayelerden oluşan 30 minyatür çalışması yer alıyor. Sanat hayatı ile bütünlük olabilmesi için bu zamana kadar yaptığı çalışmların birer örneklerini sergileyen Anmaç, “Farklı başlıklarda işlere yer vermek istedim. Yoksa başka türlü sanat hayatımı anlatamazdım. Hikayeler, efsaneler, şehirler ya da konulara bağlı çalıştığım minyatürler var. Belgesel çalışmaları için yaptığım eserler var" diye konuştu.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.