https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Hayat Sosyolog gözünden FETÖnün anotomisi

Sosyolog gözünden 'FETÖ'nün anotomisi

Çağdaş İslam Düşüncesi ve Türkiye Siyaseti üzerine çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Ergün Yıldırım “Özenin Ölümü- Bir Hareketin Anatomisi” adlı kitabı Timaş Yayınları etiketiyle okuyucuyla buluştu.

Haber Merkezi
​Sosyolog gözünden 'FETÖ'nün anotomisi
​Sosyolog gözünden 'FETÖ'nün anotomisi

Kitabında FETÖ'yü bilimsel ve sosyolojik açıdan ele alan Yıldırım, bu örgütün insanın insan olma iradesini yok etmesiyle başlayan ve 15 Temmuz'a uzanan faaliyetlerini sosyolog gözüyle derinlemesine inceliyor. Türkiye'de 15 Temmuz sonrasında cemaat ve siyaset düzleminde pek çok tartışmanın yapıldığını fakat meseleyi tam anlamamız için kimi zaman fail, kimi zaman da mağdur durumda olan özneyi gözden kaçırdığımızı vurgulayan Yıldırım, öznenin olaylarla, düşünceyle, zihniyetle kurduğu ilişkinin niteliğini irdeliyor. Yıldırım,"Gülen Hareketi daha önce bu açıdan incelenseydi, o büyük akıl tutulması belki çok daha önceden öngörülebilirdi. Himmet toplantılarının, dershane ve okulların aslında bir sosyal iktidar alanı örmek için kullanılan ağlar olduğunu, bu ağda tutunabilmek için kişiye kendi aklını ve dahası, benliğini öldürmekten başka bir çare bırakılmadığını, tüm hoşgörü söylemlerine rağmen öznenin tekilliğine küçücük dahi olsa bir alan açılmadığını, gerçekte tüm cemaatlerin/hayır kurumlarının ana amacı olan “hizmet” kavramının bile bir gruba münhasır kılınmasındaki bencilliği görebilseydik ne ile karşı karşıya olduğumuzu çok daha önce anlayabilirdik" ifadelerini kullanıyor.

REKLAM

Öznenin Ölümü

Ergün Yıldırım

Timaş Yayınları

2017

208 Sayfa