KİTAP

Osmanlı'nın 'Çılgın Projeleri' bu kitapta

Osmanlı'nın Çılgın Projeleri kitabında Haliç Köprüsü tasarılarından Don-Volga kanal projesine kadar geniş bi yelpazede Osmanlı'nın hayata geçirdiği, yapmak istediği projeler, belgeler ve görsellerle sunuluyor

İkra Sevim Yeni Şafak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 27 Nisan 2011'de Haliç Kongre Merkezi'nde merakla beklenen çılgın projeyi açıklamıştı: “İstanbul, artık içinden iki deniz geçen şehre dönüşecek.” O günden sonra bu projeler, kamuoyunu uzun süre meşgul etti. Hatta söz konusu tasarıların tarihsel arkaplanı anlatılmaya, bu yolda önemli belgeler gösterilmeye çalışıldı. Turan Şahin'in Yitik Hazine Yayınlarından çıkan Osmanlı'nın Çılgın Projeleri çalışması okuyucuya bu konuda zengin ve doyurucu bilgiler veriyor. Kitapta Beyazıd Meydanı'ndan Yeni Cami Meydanı projesine, Haliç Köprüsü tasarılarından Don-Volga kanal projesine kadar geniş bir yelpazede Osmanlı'nın hayata geçirdiği, yapmak istediği projeler, belgeler ve görsellerle sunuluyor. Turan Şahin, bu tür işlere imza atmasının nedenini ise şöyle açıklıyor kitabın dibacesinde; “Osmanlı Devleti'nin tarih sahnesine çıktığı yıllarda da büyük hakanlar, yaşadığı coğrafya ve sahip oldukları dinî inanışa göre tebaası arasında bulanan sanatçılardan gücünü simgeleyen eserler talep etmişlerdir. İslam coğrafyasında yönetici sınıf, başarılarının methiyeleştirildiği kitabelere sahip devasa ibadethaneler, anıtvari türbeler, kamunun faydasını hedefleyen dev yapılar inşa ederek adlarının ve temsil ettiği değerlerin kalıcı kılınması yolunu tercih etmişlerdir.” Kitabın sayfalarını karıştırdığınızda okuyucuyu hayretler içinde bırakan projeler yer alıyor. Eserde, II. Abdülhamid Han'a özel bir parantez açmak gerekiyor. Müslümanların Halifesi sıfatıyla İslam dininin yaşandığı her bölgeye heyetler gönderiliyor, Afrika ve diğer ülkelerdeki Müslümanları Hıristiyan misyonerlerin etkisinden uzak tutmak amacıyla uygun yerlere darülacezeler kurulması kararlaştırılıyor. Yazar, Abdülhamid Han'ın 'Kızıl Sultan' ya da 'Korkunç Türk' imajlarına karşı, her alanda ülkesini görünür kılmak için çeşitli projelere imza attığını belirtiyor. Ve bu yöntemin Sultan Abdülhamid'in çağdaşlaşma projelerinin bilinçli bir sununu olduğunu anlatıyor.

Çılgın Projelere birkaç misal

Tüp Geçit Projeleri: Şark Demiryolları'nın millî sınırlar içinde kalan 337 km'lik İstanbul-Edirne ve Kırklareli-Alpullu kesimleri Sultan Abdülhamid döneminde 1888'de bitirilerek işletmeye açılmış, böylece İstanbul, demiryoluyla Avrupa'ya bağlanmıştı. S. Prerault, Abdülhamid Han döneminde Rumeli ve Anadolu'nun demiryolu başlangıç noktaları olan Sirkeci ve Haldarpaşa'yı birleştirmeyi amaçlamıştı. Marmaray'ın benzeri bir planın 1860 yılında çizimleri yapılmıştı.

Haliç-Karadeniz Kanalı Projesi: Osmanlı'nın tasarıları arasında geçen Haliç-Karadeniz Kanalı düşüncesi bir kentsel dönüşüm projesiydi. Karadeniz'i Kâğıthane Deresi aracılığıyla Haliç'e bağlama fikrinin temelinde Kâğıthane'de kurulması planlanan büyük sanayi tesisleri vardı. Karadeniz-Marmara bağlantısının asıl limanı olma özelliği taşıyacak olan Kâğıthane, projenin merkez noktasıydı.

Kızıldeniz Akdeniz (Süveyş) Kanalı Projesi: Proje, Osmanlı'nın onayı, Sultan Abdülaziz'in 19 Mart 1866 tarihli fermanıyla hayata geçirilmişti. Abdülaziz Han, kanalın yapımı için kurulan kanal şirketi ile Said ve İsmail Paşalar arasında var olan anlaşmaları onaylamakla kalmamış, projeye devlet garantisi vermişti. Böylece ilk Osmanlı kanal projesi hayata geçmiş oldu.

Büyükada ve Heybeliada Köprüsü Projesi: Heybeliada ve Büyükada arasında geçişlerin kolaylıkla sağlanabileceği pratik bir yol gerekmekteydi. Adalı bir müteahhit olan Sarkis Balyan bu probleme dair teklifi Sultan Abdülaziz Han'a sundu. Fakat bu proje de hayata geçirilemedi.

Yorum

Evlerde sadelik ceplerde bereket

Evlerde sadelik ceplerde bereket

1

Havaların ısınmasıyla birlikte yaklaşan düğün sezonu, çiçeği burnunda birçok çift için büyük bir koşuşturma anlamına geliyor. Biz de bu süreçte ev kur..

Bu çocuklar başımıza icat çıkaracak

Bu çocuklar başımıza icat çıkaracak

2

Küçük mucitler tasarlıyor, NASA ve IBM icatları geliştirmek için sırada bekliyor. Bursa’da gelecek hafta sonu başlayacak Bilim Şenliği, meraklı çocukl..

Göz altı kırışıklıklarına veda edin

Göz altı kırışıklıklarına veda edin

3

Göz altı kırışıklıkları yaşla birlikte gelen, bazen cilt tipine göre daha çok veya az oluşan, beslenme, yaşam tarzı ve stresle yakından ilgili, pek ço..

Gezdim gördüm İslam'ı anladım

Gezdim gördüm İslam'ı anladım

4

Diş hekimliği ile başladığı kariyerine yazarlık ile devam eden yazar Sevim Asımgil, 25 yıldır ailesiyle dünya turu yapıyor. Gittiği ülkelerde farklı i..

Sare Davutoğlu normal doğumda kararlı

Sare Davutoğlu normal doğumda kararlı

5

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sare Davutoğlu, Konya'da, 'Sağlıklı Doğum Sağlıklı Yaşam' sempozyumuna katıld..

Şehir Rehberi

Şehir Rehberi

6

İpek Yolu ekonomik kemeri ve Çin

İpek Yolu ekonomik kemeri ve Çin

7

Çin, kimi analistlerin II. Dünya Savaşı sonrasının Amerikan patentli Marshall Planı ile mukayese ettiği ve “tek kuşak, tek yol” sloganıyla ifade edile..

Kenan Doğulu klip çekeceği yeri yaylada buldu

Kenan Doğulu klip çekeceği yeri yaylada buldu

8

Ünlü sanatçı Kenan Doğu, sosyal sorumluluk projesi için gittiği Giresun'un Dereli ilçesinde öğrenciler ile buluştu. Dereli Kaymakamlığının programı çe..

Akif, Berlin'e müslüman esirler için gitti

Akif, Berlin'e müslüman esirler için gitti

9

Yeni bilgi ve belgeler ışığında Mehmed Akif'in Berlin ve Medine seyahatlerini aydınlatan İbrahim Öztürkçü, İstiklal Şairi Akif'in Berlin günlerine ışı..

İstanbul'un unutulan meslekleri

İstanbul'un unutulan meslekleri

10

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, İstanbul'un Yüzleri Projesi kapsamında şehrin önemli bir parçasını oluşturan esnaflara ışık tutmak için İst..

Hastalığına 5 yıldır tanı konulamıyordu

Hastalığına 5 yıldır tanı konulamıyordu

11

Elazığ'da, 17 yaşından itibaren yanlış teşhis nedeniyle astım ve Akdeniz ateşi hastalığı tedavisi gören 22 yaşındaki Ahmet Tavuş'a, 5 yıl sonra tavsiy..

Astımın kökeni: Alerji

Astımın kökeni: Alerji

12

Dünya Astım Günü etkinliğinde önemli açıklamalarda bulunan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr...

Siparişler taze biçilir

Siparişler taze biçilir

13

'Organik yemek pahalı' olur önyargısını yıkan Taksim'deki 'Ek Biç Ye İç' restoran çorba, salata ve wraplarıyla müdavimi olmanızı sağlayacak. Sürdürüle..

Ayçiçeği balının meraklısı Avrupa oldu

Ayçiçeği balının meraklısı Avrupa oldu

14

Aksaray'da ayçiçeği tarlalarına kurulan kovanlardan her yıl temin edilen ayçiçeği balı, iç piyasada fazla talep görmemesine karşın Avrupa'nın 20 ülkes..

NATO caydırıcılık stratejisinde bundan sonraki adım ne?

NATO caydırıcılık stratejisinde bundan sonraki adım ne?

15

İttifak, güneydeki riskleri dikkate almadığı takdirde, caydırıcılık meselesinde kanatlar arasında yapacağı bir seçiciliğin/ayrımın NATO güvenliğinin b..

Umuda yolculuk

Umuda yolculuk

16

Genç bir kızın daha iyi bir yaşam kurmak için ülkesini terk edişini konu alan Brooklyn, meselesini sade ancak derinlikli bir anlatımla tartışıyor. 195..

Facebook üzerinden şaşırtan dolandırıcılık

Facebook üzerinden şaşırtan dolandırıcılık

17

Her geçen gün kendilerine yeni bir yöntem bulan dolandırıcıların son adresi sosyal medya oldu. Yardımsever insanlara ulaşıp onları sömüren dolandırıcı..

İş bulamayınca nedenini insanlara sordu

İş bulamayınca nedenini insanlara sordu

18

Doğuştan görme engelli otuz yaşındaki Ali Yüksel; iki kere EKPSS, dört kez KPSS'ye girdi ancak hiçbir kuruma yerleşemedi. 2007 yılından bu yana iş ara..

Hobbit House’ta imece usulü iyilik

Hobbit House’ta imece usulü iyilik

19

Murat ve Sinem Asilcan çiftinin kurduğu Hobbit House Balat'ta ihtiyaç sahipleri için 7/24 açık gardrop, kitap okumayı seven çocuklar için açık kütüpha..

+