KİTAP

Osmanlı'nın 'Çılgın Projeleri' bu kitapta

Osmanlı'nın Çılgın Projeleri kitabında Haliç Köprüsü tasarılarından Don-Volga kanal projesine kadar geniş bi yelpazede Osmanlı'nın hayata geçirdiği, yapmak istediği projeler, belgeler ve görsellerle sunuluyor

İkra Sevim Yeni Şafak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 27 Nisan 2011'de Haliç Kongre Merkezi'nde merakla beklenen çılgın projeyi açıklamıştı: “İstanbul, artık içinden iki deniz geçen şehre dönüşecek.” O günden sonra bu projeler, kamuoyunu uzun süre meşgul etti. Hatta söz konusu tasarıların tarihsel arkaplanı anlatılmaya, bu yolda önemli belgeler gösterilmeye çalışıldı. Turan Şahin'in Yitik Hazine Yayınlarından çıkan Osmanlı'nın Çılgın Projeleri çalışması okuyucuya bu konuda zengin ve doyurucu bilgiler veriyor. Kitapta Beyazıd Meydanı'ndan Yeni Cami Meydanı projesine, Haliç Köprüsü tasarılarından Don-Volga kanal projesine kadar geniş bir yelpazede Osmanlı'nın hayata geçirdiği, yapmak istediği projeler, belgeler ve görsellerle sunuluyor. Turan Şahin, bu tür işlere imza atmasının nedenini ise şöyle açıklıyor kitabın dibacesinde; “Osmanlı Devleti'nin tarih sahnesine çıktığı yıllarda da büyük hakanlar, yaşadığı coğrafya ve sahip oldukları dinî inanışa göre tebaası arasında bulanan sanatçılardan gücünü simgeleyen eserler talep etmişlerdir. İslam coğrafyasında yönetici sınıf, başarılarının methiyeleştirildiği kitabelere sahip devasa ibadethaneler, anıtvari türbeler, kamunun faydasını hedefleyen dev yapılar inşa ederek adlarının ve temsil ettiği değerlerin kalıcı kılınması yolunu tercih etmişlerdir.” Kitabın sayfalarını karıştırdığınızda okuyucuyu hayretler içinde bırakan projeler yer alıyor. Eserde, II. Abdülhamid Han'a özel bir parantez açmak gerekiyor. Müslümanların Halifesi sıfatıyla İslam dininin yaşandığı her bölgeye heyetler gönderiliyor, Afrika ve diğer ülkelerdeki Müslümanları Hıristiyan misyonerlerin etkisinden uzak tutmak amacıyla uygun yerlere darülacezeler kurulması kararlaştırılıyor. Yazar, Abdülhamid Han'ın 'Kızıl Sultan' ya da 'Korkunç Türk' imajlarına karşı, her alanda ülkesini görünür kılmak için çeşitli projelere imza attığını belirtiyor. Ve bu yöntemin Sultan Abdülhamid'in çağdaşlaşma projelerinin bilinçli bir sununu olduğunu anlatıyor.

Çılgın Projelere birkaç misal

Tüp Geçit Projeleri: Şark Demiryolları'nın millî sınırlar içinde kalan 337 km'lik İstanbul-Edirne ve Kırklareli-Alpullu kesimleri Sultan Abdülhamid döneminde 1888'de bitirilerek işletmeye açılmış, böylece İstanbul, demiryoluyla Avrupa'ya bağlanmıştı. S. Prerault, Abdülhamid Han döneminde Rumeli ve Anadolu'nun demiryolu başlangıç noktaları olan Sirkeci ve Haldarpaşa'yı birleştirmeyi amaçlamıştı. Marmaray'ın benzeri bir planın 1860 yılında çizimleri yapılmıştı.

Haliç-Karadeniz Kanalı Projesi: Osmanlı'nın tasarıları arasında geçen Haliç-Karadeniz Kanalı düşüncesi bir kentsel dönüşüm projesiydi. Karadeniz'i Kâğıthane Deresi aracılığıyla Haliç'e bağlama fikrinin temelinde Kâğıthane'de kurulması planlanan büyük sanayi tesisleri vardı. Karadeniz-Marmara bağlantısının asıl limanı olma özelliği taşıyacak olan Kâğıthane, projenin merkez noktasıydı.

Kızıldeniz Akdeniz (Süveyş) Kanalı Projesi: Proje, Osmanlı'nın onayı, Sultan Abdülaziz'in 19 Mart 1866 tarihli fermanıyla hayata geçirilmişti. Abdülaziz Han, kanalın yapımı için kurulan kanal şirketi ile Said ve İsmail Paşalar arasında var olan anlaşmaları onaylamakla kalmamış, projeye devlet garantisi vermişti. Böylece ilk Osmanlı kanal projesi hayata geçmiş oldu.

Büyükada ve Heybeliada Köprüsü Projesi: Heybeliada ve Büyükada arasında geçişlerin kolaylıkla sağlanabileceği pratik bir yol gerekmekteydi. Adalı bir müteahhit olan Sarkis Balyan bu probleme dair teklifi Sultan Abdülaziz Han'a sundu. Fakat bu proje de hayata geçirilemedi.

Yorum

Bulgur  Festivali'ne özel börek

Bulgur Festivali'ne özel börek

1

Unesco Kültür Mirası Listesi'ne giren, Türkiye’nin en değerli mutfaklarından birine sahip Gaziantep’te bu hafta Bulgur Festivali var. Biz de Türkiye i..

"Antik Çağ" bulguları için son kazılar

"Antik Çağ" bulguları için son kazılar

2

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde bulunan Büyük Göztepe Tümülüsü'nde 5 yıldır devam eden kazı çalışmalarında sona gelindi.

Bodrum Resort

Bodrum Resort

3

1453 Bodrum Resort

Doktor hatası Zeynep Sare'nin kolunu aldı

Doktor hatası Zeynep Sare'nin kolunu aldı

4

Ordu'nun Fatsa ilçesinde, Derya ve Ümit Seniz çifti, 6 buçuk aylık kızları Zeynep Sare'nin doktor hatası yüzünden sol kolunun anne karnında kangren ol..

Asırlık tezgahtan 'rengarenk keşan'

Asırlık tezgahtan 'rengarenk keşan'

5

Karadeniz Bölgesi'nde yüz yıllardır sarı, kırmızı, siyah ve beyaz ipliklerle üretilen keşan, bu ürünü dokumak için kullanılan makinelerin yaygınlaşmas..

"Nobel almak için çalışan alamaz"

"Nobel almak için çalışan alamaz"

6

Nobel ödüllü Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, Gebze Teknik Üniversitesi tarafından kendi ismi verilen Biyoteknik ve Mikrobiyoloji Laboratuvarı'..

Bakanlıktan o ilacı kullananlara uyarı

Bakanlıktan o ilacı kullananlara uyarı

7

Sağlık Bakanlığı, 100 miligramlık ilaçların 50 miligramlık kutuların içine karıştığının tespit edilmesi üzerine 'Tensinor' tablet tansiyon ilacının pi..

Kazakistan'da "Ertuğrul 1890"a yoğun ilgi

Kazakistan'da "Ertuğrul 1890"a yoğun ilgi

8

Kazakistanlı sinemaseverler, Türk Filmleri Haftası'nın açılış filmi “Ertuğrul 1890”a yoğun ilgi gösterdi.

Yerde Zeugma havada uçan halı

Yerde Zeugma havada uçan halı

9

Hoşgörü kenti: Tokaçlı

Hoşgörü kenti: Tokaçlı

10

Aynı cadde üzerinde kilise, havra ve caminin yer aldığı, ezan sesinin çan sesine karıştığı Hatay'da farklılıklar zenginlik olarak görülerek, insanlar ..

Üniversiteli gençlerden anlamlı mesaj

Üniversiteli gençlerden anlamlı mesaj

11

Karabük'te üniversite öğrencileri, İsrail tarafından Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırının 6'ncı yılı münasebetiyle anma töreni düzenledi.

Karnında taşımadı kalbinde taşıyor

Karnında taşımadı kalbinde taşıyor

12

Karnında taşımamasına rağmen annelik yaptığı engelli üvey kızının hayata tutunmasını sağlayan Saniye Altakhan'e göre annelik öncelikle vicdanda başlıy..

"Bizler gelir geçeriz ama akıllarda Türkiye kalır"

"Bizler gelir geçeriz ama akıllarda Türkiye kalır"

13

Dizi ve sinema oyuncusu Murat Yıldırım "Arap dünyasında Türk dizilerinin bu kadar sevilmesi, Türkiye adına mükemmel bir durum" dedi.

Tuzdan sonra sıra şekere geldi

Tuzdan sonra sıra şekere geldi

14

Türk Böbrek Vakfı, kronik hastalıklar açısından önemli risk faktörü olan obeziteye karşı, şeker kullanımının sınırlandırılması için harekete geçti. Sa..

Şehir Rehberi

Şehir Rehberi

15

1970'lerden 2000'lere terörle mücadele

1970'lerden 2000'lere terörle mücadele

16

Terörün köklü nedenlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan uzun vadeli politikaların yeri ayrı, terör eylemlerini silah ve şiddet kullanımıyla bertaraf et..

"5. Göl Saatleri Şiir Akşamı"

"5. Göl Saatleri Şiir Akşamı"

17

Küçükçekmece Belediyesi'nce düzenlenen "5. Göl Saatleri Şiir Akşamı" İstanbullu şiir severlerle buluştu.

'Ankara Yazı' Kazakları ağlattı

'Ankara Yazı' Kazakları ağlattı

18

Kazakistan'da düzenlenen Türk Filmleri Haftası kapsamında sinemaseverlerle buluşan "Ankara Yazı Veda Mektubu" filmi, Kazak izleyicileri duygulandırdı.

Gençlik istikbali göklerde arıyor

Gençlik istikbali göklerde arıyor

19

İstikbali göklerde arayan genç nesil kendi model uçağını artık kendisi yapıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nü..

+