Türkvizyon, Eurovision'a rakip

20 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek ''Türkvizyon Şarkı Yarışması'', Anadolu Üniversitesi''nde yapılacak imza töreni ile başlıyor.

yenisafak.com.tr / kültür sanat 00:00 Eylül 20, 2013 Yeni Şafak

Türkvizyon, Eurovision'a rakip

Fotoğraf: Yeni Şafak
2013 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Eskişehir''de bir büyük proje daha hayata geçiyor. Bu yıl Azerbeycan, Kazakistan, Kırgızistan gibi Türk Devletlerinden binlerce misafir ağırlayan ve ağırlamaya devam eden Eskişehir, ''Türkvizyon Şarkı Yarışması'' imza töreniyle yeni bir etkinliği daha hayata geçiriyor. 20 Eylül 2013 Cuma günü saat 19:30''da Anadolu Üniversitesi''nde düzenlenecek olan imza töreniyle gerçekleşmesi öngörülen ''Türkvizyon Şarkı Yarışması'' Türk Dünyası insanlarını ve sanatçılarını birbirlerine daha da yakınlaştırmak, Türk dili konuşan halklar ve ülkeler arasında, ortak müzik kültürünü, dilini ve sanatını geliştirmek amacını taşıyor.Aralarında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Rusya, Tataristan, Moldova, Ukrayna, Kırım, Bosna-Hersek, Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye gibi 20 ülkenin bulunduğu ve 300 milyon kişinin televizyondan takip edeceği ''Türkvizyon Şarkı Yarışması''nın imza törenine 2011 yılı Eurovision şarkı yarışması birincisi Azeri sanatçı Nigar JAMAL ile Farid MAMMADOV katılıyor.Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı, Anadolu Üniversitesi, Türksoy, Türk Müzik Birliği Televizyonu (TMB TV) ve Kral Grubu ise bu etkinliğin paydaşlarını oluşturuyor. Üç aşamadan oluşan yarışmada, yarışmaya katılacak olan ülkelerin kendi yöntemiyle kendi temsilcilerini belirlemesi gerekiyor. İkinci aşamada yani yarı finalde, 20 ülke temsilcisinin 8''i elenerek, 12 ülkenin temsilcisi finallere kalacak.

Yarı finaller 19-21 Aralık günü, final ise 23 Aralık''ta gerçekleştirilecek. Türkiye''yi temsil edecek sanatçı ve şarkı ise Anadolu Üniversitesi, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Kral Grubu işbirliğiyle seçilecek.

  Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

  Türkvizyon, Eurovision'a rakip

  20 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek ''Türkvizyon Şarkı Yarışması'', Anadolu Üniversitesi''nde yapılacak imza töreni ile başlıyor. Türkvizyon, Eurovision'a rakip
  Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik. Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

  SON DAKİKA

  #title#