POLİTİKA

CHP Öcalan'ı TBMM'ye istedi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, İmralı görüşmelerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Abdullah Öcalan arasında yürütüldüğünü ileri sürdü. Görüşmelerin İmralı'da değil, TBMM'de yapılmasını isteyen Günaydın, 'Hangi koordinatör ülke görüşmelere katılıyor, kim kime ne söz veriyor, 75 milyonun en ufak bir bilgisi yok.' dedi.

Cihan Yeni Şafak

Gökhan Günaydın, çeşitli etkinliklere katılmak üzere geldiği Bursa'da partisinin il başkanlığında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'de ciddi bir adalet ve demokrasi sorunu olduğunu savunan Günaydın, 'Yaşıyoruz, belki yaşarken normalleştiriyoruz. Hepimizin hayatını tehdit eden adalet ve demokrasi sorunu her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Bir örneğini dün Danıştay başkanı verdi. Danıştay başkanı şunu söylüyor; 'Bu memlekette emniyet görevlileri savcı oldu, bilirkişiler hakim oldu, böyle adalet olmaz' diyor. Bunu söyleyen Danıştay'ın mevcut aktif başkanıdır.' dedi.

Gökhan Günaydın, İmralı süreci ile ilgili soru üzerine, görüşmelerin 2011 Haziran ayında Oslo'da başladığını hatırlatarak, 'Bunu CHP dillendirdiği zaman 'Görüşen şerefsizdir diyen bir Başbakan vardı.' şeklinde konuştu.

İmralı ile MİT'in görüştüğünü kaydeden Günaydın, şunları söyledi: 'İmralı neresi? MİT ada ile mi müzakere yapıyor. İmralı'da Abdullah Öcalan var. O halde masanın bir tarafından Abdullah Öcalan var. Masanın bu tarafından ise MİT var. MİT, anayasa ve başka konulara ilişkin tasarrufta bulunacak bunun pazarlığını yapabilecek bir kurum olmadığına göre bunu yapabilecek siyasi iradedir. O halde bunun da adını koyalım. O masaya kim oturuyor, o masaya Recep Tayyip Erdoğan oturuyor. O halde masanın taraflarını Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Öcalan olarak tanımlayalım.'

CHP olarak görüşmelerin açıktan yapılmasını istediklerini belirten Günaydın, bu süreçte muhalefet partileri veya kamuoyuna hiçbir bilgi verilmediğini savundu. CHP olarak meselenin sadece askeri ve polisiye önlemlerle çözülemeyeceğine inandıklarını dile getiren Günaydın, 'Bunu sadece biz söylemedik. Bundan üç sene evvel şu anda terörist tanımlaması ile Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanı iken aynı şeyleri söylemişti.' dedi.

Görüşmelerin İmralı ile değil, TBMM'de yapılmasını isteyen Günaydın, 'Eğer bu inisiyatifi TBMM çatısı altında koyamazsak bu inisiyatif başka yerlerde konulur. Şimdi hangi koordinatör ülke görüşmelere katılıyor, kim kime ne söz veriyor, 75 milyonun en ufak bir bilgisi yok. Bu çerçevede bir görüşme sürüyor, sonucunu göreceğiz.' diye konuştu

"BDP'NİN KARADENİZ GEZİSİ ZAMANLAMA AÇISINDAN YANLIŞ"

Bir soru üzerine BDP'li milletvekillerinin Karadeniz gezisini zamanlama açısından doğru bulmadığının altını çizen Gökhan Günaydın, 'Önce ilkeyi ortaya koyalım. TBMM'de bulunan milletvekillerinin tamamı diledikleri ilde, diledikleri mekanda siyasal faaliyet yürütebilirler. Bunun önündeki bütün engelleri kaldırmak da kolluk kuvvetlerinin en temel görevidir.' ifadesini kullandı.

Sinop ve Samsun'da yaşanan olaylar sonrasında AK Parti ve BDP tarafından CHP'yi suçlayan açıklamalar yapıldığına işaret eden Günaydın, şunları kaydetti: 'Olayların hiçbir yerinde bırakın bir parti görevi taşımayı, CHP sempatizanı bile o olayların içinde yoktur. Suçlanan belediye başkanı maalesef ağır hastalıkla boğuşan eşinin tedavisi için Sinop dışındadır ve iddia edildiği gibi 'Buraya giremezler, burada toplantı yapamazlar' gibi hiçbir açıklaması yok.'

Yorum

KOSGEB’e FETÖ baskını

KOSGEB’e FETÖ baskını

1

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün KOSGEB’de yaptığı usulsüzlüklerle ilgili düğmeye bastı. Daire Başkanı ve KOBİ uzmanlarının da aralarında bulu..

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

2

Irak'ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekatında teröristlere ait silah mevzisi imha edildi. Savaş uçakları, Mardin kırsalında..

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

3

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu 42 terörist, güvenlik güç..

TSK o harekatın görüntülerini paylaştı

TSK o harekatın görüntülerini paylaştı

4

Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en riskli hücum harekatı olan Amfibi harekat konusundaki yeteneğini müttefik kuvvetlerle paylaştı. Efes - 2016 Birle..

Korucular kendini siper ederek faciayı önledi

Korucular kendini siper ederek faciayı önledi

5

Mardin'in Midyat ilçesinde Anıtlı Jandarma Karakolu'na terör örgütü PKK mensuplarınca bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda, aracı erken fark ..

Nusaybin'de 8 terörist daha teslim oldu

Nusaybin'de 8 terörist daha teslim oldu

6

Terör örgütü PKK'da çözülmeler devam ediyor. Mardin'in Nusaybin ilçesinde biri kadın 8 terörist daha teslim oldu. Teslim olan teröristlerden 2'sinin M..

Teröristlerin yaşadığı yerde hayvan bile yaşamaz!

Teröristlerin yaşadığı yerde hayvan bile yaşamaz!

7

Şırnak'ta güvenlik güçleri, teröristlerin patlayıcı madde yapmak için kullandıkları bir evden görüntü paylaştı. Teröristlerin hayvanların dahi yaşamay..

Suriye sınırına obüs sevkiyatı yapıldı

Suriye sınırına obüs sevkiyatı yapıldı

8

Tekirdağ'dan demiryolu ile sevk edilen 16 Fırtına obüsü ile zırhlı araç, Gaziantep'in Suriye sınırındaki İslahiye ilçesine ulaştı.

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

9

Rakka'ya yönelik operasyonda aktif rol alan ABD askerlerinin Suriye PKK'sına aktif dahlini gösteren fotoğraflara Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Onlara ta..

Mardin'de 13 mahallede sokağa çıkma yasağı

Mardin'de 13 mahallede sokağa çıkma yasağı

10

Mardin'in Ömerli, Midyat ve Nusaybin ilçelerinin kırsalında yer alan 13 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi​.​ Yasağın saat 10'dan itibaren geçe..

Şırnak'ın yüzde 90'ı tamam

Şırnak'ın yüzde 90'ı tamam

11

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, ​Şırnak il merkezinin yüzde 90'ının, Nusaybin'in ise yüzde 80'inin teröristlerden temizlendiğini bildir..

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

12

Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında terör örgütü PKK'nın son sivil katliamında hayatını kaybedenlerden geriye, bir ay önce bir akrabalarının düğününde çe..

Büyük çözülme

Büyük çözülme

13

Mardin Nusaybin’de ağır darbe alan terör örgütü PKK’da çözülme hız kazandı. Daha önce teslim olan 25 teröristin ardından dün de 10’u kadın 42 PKK’lı g..

Emniyet'ten 'PKK Plakalı Ferrari' açıklaması

Emniyet'ten 'PKK Plakalı Ferrari' açıklaması

14

İstanbul Emniyet'i internet siteleri ve sosyal medyada yer alan 'İstanbul'da PKK plakalı Ferrari' başlıklı haberlere açıklık getirerek, böyle bir plak..

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

15

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teslim olan PKK'lı teröristlerin, 'sivil' oldukları iddialarına ilişkin açıklama yapıldı. Kimlik tespiti tamamlanan 67 PK..

Hakkari'de özel güvenlik kararı

Hakkari'de özel güvenlik kararı

16

Hakkari Valiliği, merkez ilçe sınırları içerisinde bazı alanların 'Özel Güvenlik Bölgesi' olduğunu duyurdu.

6 kente 'toz' yağacak

6 kente 'toz' yağacak

17

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin doğusu ile Şırnak çevrelerine yönelik toz taşınımı uyarısı yapıldı. Görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, ça..

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

18

Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan 25 bölücü terör örgütü mensubunun itirafları, örgüt içindekilerin pişmanlıklarını gün yüzü..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küfredecek kadar alçaldılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küfredecek kadar alçaldılar

19

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin TBMM grup toplantısında hakaret içeren sloganlara ilişkin "Cumhurbaşkanına ve milletvekillerine küfredecek kadar alçald..

PKK'lıların kaldığı koğuşta korkunç olay

PKK'lıların kaldığı koğuşta korkunç olay

20

İzmir'deki bir cezaevinde PKK'lıların kaldığı koğuşta, bir mahkum diğerinin üzerine kaynar su döktü.

+