Keşke böyle olmasaydı

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Paris'te Ahmet Kaya'nın mezarını ziyaret etti. Bağış 'Hayalleri gerçekleşti ama memleketini göremedi. Onu yuhalayanlar pişman oldu' dedi

Aa 00:00 Şubat 22, 2013 Yeni Şafak

Keşke böyle olmasaydı

Fotoğraf: Yeni Şafak
Resmi temaslar için Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in mezarlarını ziyaret ederek, çiçek bıraktı.

Ahmet Kaya'nın Başbakan Tayyip Erdoğan'ı Pınarhisar Cezaevi'ne Şafak Türküsü ile uğurladığını hatırlatan Bağış, cumhuriyetin 75. yıl konserinde Erdoğan ve Kaya'nın özgürlüklerin kısıtlanmadığı bir cumhuriyet vurgusu yaptığını belirtti. Bağış, 'Başbakanımızın o zaman kimsenin kimseye yan gözle bakmadığı bir Cumhuriyet arzusunu hamdolsun milletimiz sahiplendi. Ahmet Kaya'nın artık şarkı söyleyenlerin, şiir okuyanların tutuklanmayacağı Cumhuriyetlerde buluşma temennisini milletimiz unutmadı' ifadesini kullandı.

İÇİMİZ BURKULUYOR

'Kürtçe şarkı söyleyeceğim' dediği için Ahmet Kaya'ya saldıran ve hedef gösterenlerin dahi pişman olduğunu belirten Bağış, şunları belirtti: 'Gerçekten içimiz burkuluyor. Yapılanlar hala içimizi acıtıyor. Keşke bunlar yaşanmasaydı da Ahmet Kaya şarkılarıyla, besteleriyle özgürlüklere ilham vermeye devam etseydi.'

Çiçek bıraktı Fatiha okudu

Bağış, yıllar sonra Kaya'nın arzuları ve hayallerinin gerçeğe dönüştüğünün altını çizerek, devletin televizyonunda günde 24 saat Kürtçe yayın yapıldığını, özgürlüklerin önündeki bütün engellerin kalktığını belirtti. Bağış, 'Artık yorgun değil ilerici demokrat Türkiye'de Diyarbakırlısı da Edirnelisi de Tuncelilisi de Manisalısı da sadece isimleriyle değil demokrasimizin standartlarıyla da bahtiyar' dedi. Bağış, Kaya'nın mezarına bir buket çiçek bırakarak, Fatiha okudu. Aynı mezarlıkta bulunan Yılmaz Güney'in mezarını da ziyaret eden Bakan Bağış, buraya da çiçek bırakarak dua okudu.

  Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

  Keşke böyle olmasaydı

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Paris'te Ahmet Kaya'nın mezarını ziyaret etti. Bağış 'Hayalleri gerçekleşti ama memleketini göremedi. Onu yuhalayanlar pişman oldu' dedi Keşke böyle olmasaydı
  Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik. Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

  SON DAKİKA

  #title#