POLİTİKA

'Ben de 28 Şubat'ın mağdurlarındanım'

İha Yeni Şafak
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 28 Şubat sürecinde görevden alındığını belirterek, "Ben 28 Şubat'ı yakından yaşayanlardan birisiyim. O zaman rektördüm, 28 Şubat süreci içinde görevden alındık. Şu andaki soruşturmayla ilgili esasen bütün dileğimiz Türkiye'nin normalleşmesi. Demokrasinin yerleştiği ve derinleştiği bir ülke olalım" diye konuştu.

Beşir Atalay ayrıca Suriye'den Türkiye'ye sığınan 25 bin civarındaki sığınmacı için Birleşmiş Milletlerden (BM) insani yardım kabul etmeye başladığını, bunun bu şekilde devam edeceğini, diğer ülkelerle de insani yardım için ikili görüşmeler yapılacağını açıkladı.

Partisinin il kongresine katılmak üzere Balıkesir'e gelen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Valiliği ziyaret etti. Balıkesir'e dün gece gelen ve geceyi burada geçiren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Balıkesir Valililiğine ziyaretinde resmi tören ile karşılandı. Vali Yılmaz Arslan, milletvekilleri, vali yardımcıları, emniyet müdürü ve jandarma komutanı tarafından karşılanan Beşir Atalay Valilik Şeref Defterini imzaladı. Valilik makamında Balıkesir ziyaretiyle ilgili konuşan Beşir Atalay, gazetecilerin 28

Şubat soruşturması ve Suriye'deki gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Hükümet olarak bütün dileklerinin ve gayretlerinin Türkiye'nin normalleşmesi ve demokrasinin derinleşmesi olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, kendisinin de 28 Şubat sürecini yakından yaşadığını, o süreçte rektörlük görevinden alındığını anlattı. Süleyman Demirel ile ilgili bir soru üzerine ise, "28 Şubat sürecinde Sayın Demirel'in sorumluluğunu paylaşmayan yoktur" diyerek dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de 28 Şubat sürecinden sorumlu olduğunu ifade etti. 28 Şubat soruşturmasının yürüyen bir yargı süreci olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay şunları söyledi:

"Bu yürüyen bir yargı süreci, çok önceden başlamıştı. Bizim hükümet olarak bütün kaygımız bu konularda her şey hukukun içinde olsun. Biz bir hukuk devletiyiz. Her şey hukukun içinde ve adaletli şekilde yürüsün. Yoksa 28 Şubatla ilgili söylenecek çok şey var. Geçen hafta mecliste de bir komisyon kuruldu. Türkiye'de darbelerin ve benzer girişimlerin araştırılması, cumhuriyet tarihimiz dönemindeki. Meclis bu olağan üstülükleri araştırmak üzere bir komisyon kurdu. 28 Şubat da zaten onlardan birisi. Doğrusu ben 28 Şubat'ı yakından yaşayanlardan birisiyim. Rektördüm o zaman, 28 Şubat süreci içinde görevden alındık, pek çok soruşturmalar vs. O dönemi öyle yaşayan birisiyim. Yani bütün olağan üstülükler araştırılacak mecliste de, böyle de bir yargı yolu var. Esasen bütün dileğimiz şu, yargı bu süreçleri yürütürken bir anlamda Türkiye'nin normalleşmesi, artık bu tür şeylerin bitmesi. Yani ne o tür gelişmeler olsun, ne de bunların araştırılması, yargılanması gibi şeyler gündemimizden kalksın artık. Demokrasinin yerleştiği, derinleştiği bir ülke olalım. Normal bir ülke olalım. Bütün dileğimiz budur. 28 Şubat sürecinde Sayın Demirel'in sorumluluğunu paylaşmayan yoktur."

SURİYELİ SIĞINMACILAR İÇİN BM'DEN İNSANİ YARDIM

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yine bir soru üzerine Suriye ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Bu konuda ilgili bakanlıkların gerekli açıklamaları yaptığını söyleyen Beşir Atalay geçtiğimiz günlerde BM Barış Elçisi Kofi Annan ile sınırdaki ziyaretlerini hatırlattı. Annan'ın yaşanan insani dramı bizzat gördüğünü kaydeden Beşir Atalay, BM İnsani Yardım Biriminden Türkiye'deki 25 bin sığınmacıyla ilgili insani yardım kabul etmeye başladıklarını, bu yardımların devam edeceğini açıkladı. Başbakan

Yardımcısı Beşir Atalay, "Geçen hafta bölgede Sayın Annan gelmişti, ben de gitmiştim. Suriye'de büyük bir insanlık dram yaşanıyor. Şu anda Türkiye'de 25 bin kişi var, iaşeleriyle ilgili Türkiye bu konuda belli bir harcama yaptı, üzerine düşeni yaptı, yapıyor, yapacağız. Bu insani bir görev. Biz bunu daha önce Kuzey Irak'tan gelenler için de yaptık, Bulgaristan'dan gelenler için de yaptık. Şimdi de burada. Türkiye bu konularda daima fedakarlık yapmıştır. Ama şu anda sayı arttığı için Birleşmiş Milletler ile bu görüşülüyor, Birleşmiş Milletler İnsani Biriminden yardım kabul edilmeye başlandı, yardımlaşma başladı. Şu anda o şekilde devam edecek. Birleşmiş Milletler dışında ikili olarak da değişik ülkelerden bu konuda yardım alınacak, çalışmalar sürüyor" dedi.

Beşir Atalay, bir soru üzerine, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların geriye dönüş hazırlığı ve hareketiyle ilgili bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Atalay, "Daha erken, böyle bir çalışma yok" dedi.

Vali Yılmaz Arslan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'a Balıkesir'i ziyaretinin anısına yöresel el dokuması Yağcıbedir Halısı ile Balıkesir'e özel Zambak kolonyası hediye etti. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da daha önce İçişleri Bakanı iken mahiyetinde Genel Sekreteri olarak görev yapan Vali Yılmaz Arslan'ı ziyaret etme imkanı bulduğu için memnun olduğunu belirterek Vali Arslan'a bir şilt verdi. Beşir Atalay valilik makamında kendisine ikram edilen zeytin ve zeytinyağından da tattı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Balıkesir'deki temasları sürüyor.

Yorum

AK Parti'nin üç ayaklı şifresi

AK Parti'nin üç ayaklı şifresi

1

Türk siyaseti AK Parti'de yaşanan bayrak değişimiyle tarihi günlere tanıklık etti. 2. Olağanüstü Kongre'de MKYK listesinde yaşanan değişim Bakanlar Ku..

Kemal'in çapulcuları

Kemal'in çapulcuları

2

CHP’nin önceki günkü grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Partililere küfür eden gruptakilerden 3’ü belirlendi. Bu üç kişinin bizzat Kemal ..

Şırnak'ın yüzde 90'ı tamam

Şırnak'ın yüzde 90'ı tamam

3

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, ​Şırnak il merkezinin yüzde 90'ının, Nusaybin'in ise yüzde 80'inin teröristlerden temizlendiğini bildir..

PKK'lı doktorların skandalını hemşire anlattı

PKK'lı doktorların skandalını hemşire anlattı

4

Diyarbakır'da görevli hemşire B.T, PKK'lı sağlık personelinin ihanetlerini anlattı. Selehaddin-i Eyyübi Devlet Hastanesi'nde görev yapan B.T, "Akşam g..

Erdoğan’a genç başdanışman

Erdoğan’a genç başdanışman

5

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları eski Başkanı Zafer Çubukcu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni başdanışmanı oldu. Erdoğan, son olarak Meclis'teki kom..

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

6

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teslim olan PKK'lı teröristlerin, 'sivil' oldukları iddialarına ilişkin açıklama yapıldı. Kimlik tespiti tamamlanan 67 PK..

"Beni öldürün başka çocuk alın"

"Beni öldürün başka çocuk alın"

7

Bir lokantada 3 yaşındaki Y.K'ye asitli madde atan Cihan Araçman hakkında 24.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Çocuğu..

PKK'lılar silahla vurdukları muhtarı aracında yaktı

PKK'lılar silahla vurdukları muhtarı aracında yaktı

8

Terör örgütü PKK mensupları, silahla başından vurdukları Mardin'in Yeşilli ilçesi Bahçebaşı Mahallesi Muhtarı Mehmet Acu'yu aracında yaktı.​ Acu'nun c..

6 kente 'toz' yağacak

6 kente 'toz' yağacak

9

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin doğusu ile Şırnak çevrelerine yönelik toz taşınımı uyarısı yapıldı. Görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, ça..

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

10

Aydın'ın İncirliova ilçesi Kızılcaköy mevkiinde, Aydın-İzmir karayolunda bir otomobil ile öğrenci servisi midibüsünün çarpışması sonucu meydana gelen ..

TSK o harekatın görüntülerini paylaştı

TSK o harekatın görüntülerini paylaştı

11

Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en riskli hücum harekatı olan Amfibi harekat konusundaki yeteneğini müttefik kuvvetlerle paylaştı. Efes - 2016 Birle..

Gaziantep'te DAEŞ'in hücre evine operasyon

Gaziantep'te DAEŞ'in hücre evine operasyon

12

Gaziantep'te, terör örgütü DAEŞ üyelerinin kullandığı saptanan bir hücre evine operasyon düzenledi. 2 saat süren operasyonda 1 kişi gözaltına alındı. ..

MHP'de sürpriz başkan adayı

MHP'de sürpriz başkan adayı

13

21. Dönem MHP Eskişehir Milletvekili ve MHP eski Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Servet Sazak, Genel Başkanlık koltuğuna aday olduğunu açıkladı.

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

14

Rüzgar Çetin'in tutuklanmasına neden olan, bir polis memurunun şehit düştüğü trafik kazasına ilişkin davada ilginç bir gelişme yaşandı. Yaralı polis, ..

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

15

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu 42 terörist, güvenlik güç..

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

16

Rakka'ya yönelik operasyonda aktif rol alan ABD askerlerinin Suriye PKK'sına aktif dahlini gösteren fotoğraflara Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Onlara ta..

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

Teslim olan teröristlerden ibretlik itiraflar

17

Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan 25 bölücü terör örgütü mensubunun itirafları, örgüt içindekilerin pişmanlıklarını gün yüzü..

Nusaybin'de 8 terörist daha teslim oldu

Nusaybin'de 8 terörist daha teslim oldu

18

Terör örgütü PKK'da çözülmeler devam ediyor. Mardin'in Nusaybin ilçesinde biri kadın 8 terörist daha teslim oldu. Teslim olan teröristlerden 2'sinin M..

Emniyeti alarma geçiren laptop

Emniyeti alarma geçiren laptop

19

Gaziantep'te operasyonda dizüstü bilgisayara monte edilmiş bir patlayıcı düzeneği bulundu. Şimdiye kadar ilk kez bulunan söz konusu dizüstü bilgisaya..

+