POLİTİKA

'Ben de 28 Şubat'ın mağdurlarındanım'

İha Yeni Şafak
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 28 Şubat sürecinde görevden alındığını belirterek, "Ben 28 Şubat'ı yakından yaşayanlardan birisiyim. O zaman rektördüm, 28 Şubat süreci içinde görevden alındık. Şu andaki soruşturmayla ilgili esasen bütün dileğimiz Türkiye'nin normalleşmesi. Demokrasinin yerleştiği ve derinleştiği bir ülke olalım" diye konuştu.

Beşir Atalay ayrıca Suriye'den Türkiye'ye sığınan 25 bin civarındaki sığınmacı için Birleşmiş Milletlerden (BM) insani yardım kabul etmeye başladığını, bunun bu şekilde devam edeceğini, diğer ülkelerle de insani yardım için ikili görüşmeler yapılacağını açıkladı.

Partisinin il kongresine katılmak üzere Balıkesir'e gelen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Valiliği ziyaret etti. Balıkesir'e dün gece gelen ve geceyi burada geçiren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Balıkesir Valililiğine ziyaretinde resmi tören ile karşılandı. Vali Yılmaz Arslan, milletvekilleri, vali yardımcıları, emniyet müdürü ve jandarma komutanı tarafından karşılanan Beşir Atalay Valilik Şeref Defterini imzaladı. Valilik makamında Balıkesir ziyaretiyle ilgili konuşan Beşir Atalay, gazetecilerin 28

Şubat soruşturması ve Suriye'deki gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Hükümet olarak bütün dileklerinin ve gayretlerinin Türkiye'nin normalleşmesi ve demokrasinin derinleşmesi olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, kendisinin de 28 Şubat sürecini yakından yaşadığını, o süreçte rektörlük görevinden alındığını anlattı. Süleyman Demirel ile ilgili bir soru üzerine ise, "28 Şubat sürecinde Sayın Demirel'in sorumluluğunu paylaşmayan yoktur" diyerek dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de 28 Şubat sürecinden sorumlu olduğunu ifade etti. 28 Şubat soruşturmasının yürüyen bir yargı süreci olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay şunları söyledi:

"Bu yürüyen bir yargı süreci, çok önceden başlamıştı. Bizim hükümet olarak bütün kaygımız bu konularda her şey hukukun içinde olsun. Biz bir hukuk devletiyiz. Her şey hukukun içinde ve adaletli şekilde yürüsün. Yoksa 28 Şubatla ilgili söylenecek çok şey var. Geçen hafta mecliste de bir komisyon kuruldu. Türkiye'de darbelerin ve benzer girişimlerin araştırılması, cumhuriyet tarihimiz dönemindeki. Meclis bu olağan üstülükleri araştırmak üzere bir komisyon kurdu. 28 Şubat da zaten onlardan birisi. Doğrusu ben 28 Şubat'ı yakından yaşayanlardan birisiyim. Rektördüm o zaman, 28 Şubat süreci içinde görevden alındık, pek çok soruşturmalar vs. O dönemi öyle yaşayan birisiyim. Yani bütün olağan üstülükler araştırılacak mecliste de, böyle de bir yargı yolu var. Esasen bütün dileğimiz şu, yargı bu süreçleri yürütürken bir anlamda Türkiye'nin normalleşmesi, artık bu tür şeylerin bitmesi. Yani ne o tür gelişmeler olsun, ne de bunların araştırılması, yargılanması gibi şeyler gündemimizden kalksın artık. Demokrasinin yerleştiği, derinleştiği bir ülke olalım. Normal bir ülke olalım. Bütün dileğimiz budur. 28 Şubat sürecinde Sayın Demirel'in sorumluluğunu paylaşmayan yoktur."

SURİYELİ SIĞINMACILAR İÇİN BM'DEN İNSANİ YARDIM

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yine bir soru üzerine Suriye ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Bu konuda ilgili bakanlıkların gerekli açıklamaları yaptığını söyleyen Beşir Atalay geçtiğimiz günlerde BM Barış Elçisi Kofi Annan ile sınırdaki ziyaretlerini hatırlattı. Annan'ın yaşanan insani dramı bizzat gördüğünü kaydeden Beşir Atalay, BM İnsani Yardım Biriminden Türkiye'deki 25 bin sığınmacıyla ilgili insani yardım kabul etmeye başladıklarını, bu yardımların devam edeceğini açıkladı. Başbakan

Yardımcısı Beşir Atalay, "Geçen hafta bölgede Sayın Annan gelmişti, ben de gitmiştim. Suriye'de büyük bir insanlık dram yaşanıyor. Şu anda Türkiye'de 25 bin kişi var, iaşeleriyle ilgili Türkiye bu konuda belli bir harcama yaptı, üzerine düşeni yaptı, yapıyor, yapacağız. Bu insani bir görev. Biz bunu daha önce Kuzey Irak'tan gelenler için de yaptık, Bulgaristan'dan gelenler için de yaptık. Şimdi de burada. Türkiye bu konularda daima fedakarlık yapmıştır. Ama şu anda sayı arttığı için Birleşmiş Milletler ile bu görüşülüyor, Birleşmiş Milletler İnsani Biriminden yardım kabul edilmeye başlandı, yardımlaşma başladı. Şu anda o şekilde devam edecek. Birleşmiş Milletler dışında ikili olarak da değişik ülkelerden bu konuda yardım alınacak, çalışmalar sürüyor" dedi.

Beşir Atalay, bir soru üzerine, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların geriye dönüş hazırlığı ve hareketiyle ilgili bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Atalay, "Daha erken, böyle bir çalışma yok" dedi.

Vali Yılmaz Arslan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'a Balıkesir'i ziyaretinin anısına yöresel el dokuması Yağcıbedir Halısı ile Balıkesir'e özel Zambak kolonyası hediye etti. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da daha önce İçişleri Bakanı iken mahiyetinde Genel Sekreteri olarak görev yapan Vali Yılmaz Arslan'ı ziyaret etme imkanı bulduğu için memnun olduğunu belirterek Vali Arslan'a bir şilt verdi. Beşir Atalay valilik makamında kendisine ikram edilen zeytin ve zeytinyağından da tattı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Balıkesir'deki temasları sürüyor.

Yorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fidan'ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fidan'ı kabul etti

1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı kabul etti.

Beyaz Saray'dan Davutoğlu açıklaması

Beyaz Saray'dan Davutoğlu açıklaması

2

Başbakan Davutoğlu'nun olağanüstü kongre açıklamasının ardından ABD'den ilk açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, "Davutoğlu ABD'nin iyi bir or..

Şer odaklarına ekmek çıkmaz

Şer odaklarına ekmek çıkmaz

3

AK Partili Mustafa Ataş, fitne odaklarına cevap verdi. Ataş, “Bu ocaktan hiçbir fitneci güruha ekmek çıkmaz. Bu ocak kardeşlik, fedakarlık ve özveri i..

İstanbul'un 11 ilçesinde elektrik kesintisi

İstanbul'un 11 ilçesinde elektrik kesintisi

4

İstanbul'un Avrupa Yakasındaki 11 ilçesinde 6-7 Mayıs'ta elektrik kesintisi yapılacak. İşte elektrik kesintisinin uygulanacağı ilçe ve mahalleleri...

Başbakan Davutoğlu Fidan'ı kabul etti

Başbakan Davutoğlu Fidan'ı kabul etti

5

Başbakan Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı kabul etti.​

AK Parti kongreye gidiyor

AK Parti kongreye gidiyor

6

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun merakla beklenen görüşmesi dün gerçekleşti. 1 saat 40 dakika süren görüşmenin ardından AK Parti'de o..

"Cumhurbaşkanımızın onuru benim onurumdur"

"Cumhurbaşkanımızın onuru benim onurumdur"

7

Başbakan Davutoğlu, AK Parti MYK toplantısında olağanüstü kongreye gitme kararı alındığını açıkladı. Kongrede aday olmayacağını belirten Davutoğlu, ka..

18 üniversitede rektörlük yarışı var

18 üniversitede rektörlük yarışı var

8

Haziran ayında 18 üniversitede rektörlük seçimleri yapılacak. Aralarında İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi ve Dokuz Eylül’ün de bulunduğu 18 üniversitede, 9 rektör ..

AK Parti'nin kongre tarihi belli oldu

AK Parti'nin kongre tarihi belli oldu

9

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun görüşmesiden AK Parti'de olağanüstü kongre kararı çıktı. Davutoğlu'nun çağrısı üzerine bugün toplanan..

İki üniversite arasında işbirliği anlaşması

İki üniversite arasında işbirliği anlaşması

10

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında imzalanan protokole göre bazı alanlarda ortak yüksek lisans ve doktora progra..

CHP’de ‘İnce’ rahatsızlık

CHP’de ‘İnce’ rahatsızlık

11

TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında bir grup milletvekili ile suç duyurusunda bulunan Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin “Bu davayı Genel Merkez’..

Erdoğan ve Davutoğlu'nun programları açıklandı

Erdoğan ve Davutoğlu'nun programları açıklandı

12

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla yaptığı 1 saat 40 dakikalık görüşmenin ardından, merak edilen 5 Mayıs 2016 tarihli görüşme p..

FETÖ/PDY operasyonlarında 13 kişi tutuklandı

FETÖ/PDY operasyonlarında 13 kişi tutuklandı

13

Aksaray merkezli 8 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon kapsamında adliyeye sevk edilen 10 kişi tutuklandı. Kahramanmaraş'ta da 10 kişiden 3'nün tutukla..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başbakan'ın kendi kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başbakan'ın kendi kararı

14

AK Parti'de alınan olağanüstü kongre kararına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kongre süreci Başbakan'ın kendi kararı, hayırlı olsun" di..

TSK: 4 DAEŞ'li öldürüldü

TSK: 4 DAEŞ'li öldürüldü

15

Genelkurmay Başkanlığı, DEAŞ terör örgütü tarafından Kilis'e atılan roketlere anında karşılık verildiğini açıkladı. Fırtına obüsleri ve ÇNRA bataryala..

PKK'ya ağır darbe için 4 ayaklı strateji

PKK'ya ağır darbe için 4 ayaklı strateji

16

Huzur operasyonlarıyla büyük kayıplar veren terör örgütü PKK'nın belini doğrultamaması için yaz stratejisi belirlendi. Buna göre, geçici güvenlik nokt..

'Yemlik' teröristler etek giyerek kaçmaya başladı

'Yemlik' teröristler etek giyerek kaçmaya başladı

17

Terör örgütü PKK'nın sözde tepe yönetiminin, yeni katılan teröristleri "yemlik" olarak görüp ön saflarda kullanması örgüt içinde krize yol açtı. Güven..

İki teröristin vurulma anı kamerada

İki teröristin vurulma anı kamerada

18

Şırnak'ta terör örgütü PKK mensuplarına yönelik devam eden operasyonda 2 teröristin vurulma anı ile sokağa yerleştirilen bombanın imha anı kameraya ya..

İstanbul ve bazı illere sağanak uyarısı

İstanbul ve bazı illere sağanak uyarısı

19

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve bat..

Terör örgütü camileri hedef aldı

Terör örgütü camileri hedef aldı

20

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde tamamlanan operasyonun ardından yürütülen arama tarama faaliyetlerinde, terör örgütü PKK mensuplarının camilere büyük ..

+