POLİTİKA

Vergi borcuna taksitli af geliyor

Ekonomi yönetimi prim ve vergi borçluları için yeniden yapılandırmanın uzayabileceği sinyali verdi.

Yeni Şafak

Kriz nedeniyle 2008'de uygulamaya konulan vergi ve prim alacaklarının düşük faizle yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemelerin süresinin uzatılması tartışılıyor. Vergi ve prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemelerin süresi 2010 Mayıs ayında doluyor. Her iki düzenlemenin de süresinin uzatılarak, kapsam tarihinin 2009 yılı sonuna çekilmesi için yoğun talep geldi.

AF YOK UZATMA DÜŞÜNÜLÜYOR

Milyonlarca vergi ve prim borçlusu mükellef bir süredir vergi, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarına af getirilmesi için Ankara'yı adeta mektup yağmuruna tutuyor. Başta hükümet üyeleri olmak üzere, birçok milletvekili ve ekonomi bürokratına, vergi ve prim borçlarına af getirilmesi için talep geliyor. Ancak, hem hükümet hem de ekonomi yönetimi, af getirilmesine sıcak bakmıyor. Bunun yerine, kriz nedeniyle 2008'de uygulamaya konulan vergi ve prim borçlarına ödeme getirilmesine ilişkin düzenlemelerin süresinin uzatılması üzerinde duruluyor. Bu konudaki talepler, ekonomi yönetimi tarafından da değerlendirmeye alındı.

SON KARAR HÜKÜMETİN

Maliye Bakanlığı da ikna edilirse, mayıs sonunda süresi dolacak vergi ve prim alacaklarına ödeme kolaylığı getirilmesine ilişkin düzenlemelerin kapsam tarihleri değiştirilerek süresi uzatılacak. Bu düzenleme ile halen bankalardan kredi alamayan ve kriz nedeniyle ödeme kolaylığına başvurduğu halde taksitlerini ödemeyen borçlulara bir hak daha verilmesi öngörülüyor. Bu konudaki son kararı hükümet verecek. Ekonomi yönetimi, konunun yeniden yapılandırmaların sona ermesinin ardından değerlendirileceğini kaydettiler.

Ne kolaylık getirilmişti?

Hükümet, vergi ve prim borçluları için 2008'de iki ödeme kolaylığı getirdi. Prim borçlarına ilişkin düzenleme ile borcunu üç ayda ödeyenlere faizin yüzde 85'i, 1 yılda ödeyenlere yüzde 55'i, 24 ayda ödeyenlere de yüzde 30'unun silinme sözü verildi. Vergi borçlarına ilişkin düzenleme ile yıllık yüzde 3 gecikme faizi ile 18 ayda ödeme hakkı verildi.

(Star)

Yorum

Öldü gösterip arsayı aldılar

Öldü gösterip arsayı aldılar

1

FETÖ’ye yönelik 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 67 kişi gözaltına alındı. Niğde’de, şüphelilerin kayıtlarda “öldü” şeklinde gösterilen 80 yaşındaki T..

Türk Yıldızları'nın 'baş döndüren' görüntüleri

Türk Yıldızları'nın 'baş döndüren' görüntüleri

2

Dünyada 8 süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapabilen tek akrotim olan Türk Yıldızları'nın gösterisi, özel kamerayla 360 derece açıyla görüntülendi. Ö..

Kurultay temizliği

Kurultay temizliği

3

Yargıtay kararı sonrası MHP Lideri Bahçeli, parti kurultayının 10 Temmuz’da yapılacağını açıkladı. Ancak muhalifler, kurultay tarihine Çağrı Heyeti’ni..

Tuzla'da tersanede yangın

Tuzla'da tersanede yangın

4

Tuzla tersaneler bölgesinde çıkan yangına, itfaiye ekipleri müdahale sonucu söndürüldü. Dumandan etkilenen 3 kişi hastaneye kaldırıldı.

Mersin'de CHP ve MHP'nin otogar kavgası

Mersin'de CHP ve MHP'nin otogar kavgası

5

Mersin Şehirlerarası İşletmesi sorunu CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı karşı karşıya g..

Yolcu dolu minibüs ırmağa uçtu: 14 yaralı

Yolcu dolu minibüs ırmağa uçtu: 14 yaralı

6

Amasya'da köprü üzerinde otomobille çarpışan yolcu minibüsü Yeşilırmak Nehri'ne uçtu. Kazada araç sürücüleri ile minibüste bulunan 12 yolcu yaralandı...

PKK'lı doktorların skandalını hemşire anlattı

PKK'lı doktorların skandalını hemşire anlattı

7

Diyarbakır'da görevli hemşire B.T, PKK'lı sağlık personelinin ihanetlerini anlattı. Selehaddin-i Eyyübi Devlet Hastanesi'nde görev yapan B.T, "Akşam g..

Komando göz doldurdu

Komando göz doldurdu

8

Kayseri'de konuşlu 1. Komando Tugay Komutanlığınca “Erciyes-2016 Tabur Görev Kuvveti Müşterek Fiili Hava İndirme Tatbikatı”nda nefes kesti.

16 Fırtına daha sınırda

16 Fırtına daha sınırda

9

Suriye'nin PYD denetimindeki Afrin bölgesi ile komşu olan İslahiye'de, sınır hattındaki güvenlik önlemleri artırılmaya devam ediyor.

Müslümanların umudu Türkiye

Müslümanların umudu Türkiye

10

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Görmez, bu yıl özellikle "Kitlesel Göç Hareketleri ve Küresel Din Hizmetleri"ne yoğunlaşacaklarını belirterek, Türkiye’ni..

Karar kesin

Karar kesin

11

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin, MHP'de olağanüstü kongre kararı veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararın..

Saldırının ardından Valilik'ten Midyat açıklaması

Saldırının ardından Valilik'ten Midyat açıklaması

12

Mardin'in Ömerli İlçesi, Midyat İlçesi ve Nusaybin İlçesinde bazı mahallelerde ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Erdoğan’a genç  danışman

Erdoğan’a genç danışman

13

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 26. danışmanı AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları eski Başkanı Zafer Çubukcu oldu.

42 bin TL dolandırdı 'dolandırıldım' dedi

42 bin TL dolandırdı 'dolandırıldım' dedi

14

Üç ilde dolandırılan vatandaşların 42 bin 300 lira yatırdığı hesap sahibi, Adana'da yakalandı. Yakalan zanlı, polise, "Benim suçum yok, ben dolandırıc..

İlk MGK’ları

İlk MGK’ları

15

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’ndeki ilk kabulünü yaptı. Yıldırım, MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu ile yarım saat görüştü.

Nazlıaka'ya usulsüz atık su cezası

Nazlıaka'ya usulsüz atık su cezası

16

ASKİ'nin, Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya, ikamet ettiği sitede kaçak su kullandığı iddiasıyla açtığı dava reddedildi. Öte yandan, usul..

‘Birleşik’ operasyon

‘Birleşik’ operasyon

17

Adana'da bir terör örgütüne yönelik operasyonda 11 zanlı gözaltına alındı, şüpheliler adliyeye sevk edildi.

En büyük hatam PKK’ya kanmak

En büyük hatam PKK’ya kanmak

18

Mardin Nusaybin’de teslim olan 25 PKK’lı arasında daha önce günlüğü yayınlanan Zehra K.’nın da yer aldığı belirlendi. Güvenlik güçleri tarafından aile..

Türköne'nin 5 yıl hapsi isteniyor

Türköne'nin 5 yıl hapsi isteniyor

19

Eski Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne hakkında yazdığı yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "tehdit" ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Türköne'nin en a..

22 terörist daha öldürüldü

22 terörist daha öldürüldü

20

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 6, Şırnak'ta 7, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 5, Mardin'in Midyat ilçesind..

+