POLİTİKA

Yurt dışı çıkış harcı artıyor

AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, yurtdışı çıkış harcının artırılması için kanun teklifi hazırladı.

Aa Yeni Şafak
TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif, bazı kanunlar ile KHK'lerde değişiklik yapıyor.  Teklif, yurtdışına çıkan (KKTC hariç) Türk vatandaşlarından çıkış başına 20 TL tutarında harç alınmasını öngörüyor. Mevcut uygulamada harç tutarı, 15 lira olarak uygulanıyor. 

Teklifle; BDDK, TMSF, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Başkan ve üyelerinin 6 yıl olan görev süresi 5 yıla indiriliyor, ayrıca bir defalığına tekrar aynı göreve atanmalarına olanak tanınıyor.

Ayrıca, teklifle, doğal afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerin özelleştirme kapsam ve programındaki kuruluşlara olan borçlarının silinmesi, ertelenmesi veya vadelendirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu yetkili kılınıyor. 

Teklifin gerekçesinde; Türkiye ile Gürcistan Arasında 4 Nisan 1996 Tarihli Vize Kolaylığı Anlaşmasına Yapılacak Olan Eklemeler ve Değişiklikler Hakkında Protokol ile iki ülke vatandaşlarının karşılıklı olarak kimlik kartıyla geçişlerinin 10 Kasım 2011 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlandığı ifade edildi. 

Gürcistan'a açılan sınır kapılarından protokolden önce 2010 yılı Aralık ayında 88 bin 526 Türk ve 192 bin 812 Gürcistan vatandaşının giriş-çıkış yaptığı, protokolün uygulandığı 2011 Aralık ayında ise 185 bin 79 Türk ve 185 bin 386 Gürcistan vatandaşının giriş-çıkış yaptığına işaret edilen gerekçede, 'Gürcistan vatandaşlarının ülkemize gelişlerinde artış olmamış, buna karşılık vatandaşlarımızın Gürcistan tarafına geçişlerinde yüzde 100'den fazla artış olmuştur' denildi. 

Çok sayıda vatandaşın yaya olarak Gürcistan'a geçtiğine işaret edilen gerekçede, 'Bununla ilgili sıkıntılar doğmaktadır. Vatandaşlarımızdan kimlik kartı ile harçsız olarak geçiş kolaylığını suistimal ederek ülkemize yakışmayan davranışlara tevessül edenlere bir nebze caydırıcı etki olması için kimlik kartı ile geçişlerden de harç alınması uygun olacaktır' ifadesine yer verildi.

Yorum

Vize serbestisinde gerekli şartlar tamam

Vize serbestisinde gerekli şartlar tamam

1

Avrupa Birliği (AB) Bakan Yardımcısı Ali Şahin, "Türkiye vize serbestliğini çoktan hak etti. Gerekli şartları sağladık" dedi.

HDP klasiği

HDP klasiği

2

Dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişiklik teklifinin görüşülmesini engellemek için her yolu deneyen HDP’liler yine terör estirdi. HDP'li Garo Payla..

İki ilde eş zamanlı operasyon

İki ilde eş zamanlı operasyon

3

Mardin ve Şanlıurfa’da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 'nitelikli hırsızlık, mala zarar vermek ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından 14 kişi gö..

Başbakan Davutoğlu: Sanal şarlatanlara izin vermeyeceğiz

Başbakan Davutoğlu: Sanal şarlatanlara izin vermeyeceğiz

4

Başbakan Davutoğlu, sanal şarlatan ve müfterilerin ayak oyunlarına izin vermeyeceklerini vurgulayarak "Bugün herkes imtihandadır. Kim ne fitne yaparsa..

Suikast ilk kez sorulacak

Suikast ilk kez sorulacak

5

Belçika’nın 1996'dan beri himaye ettiği ve Türkiye'ye iade etmediği Fehriye Erdal, Sabancı suikastıyla ilgili ilk kez hakim karşısına çıkacak. Erdal, ..

Görev tamam

Görev tamam

6

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde tamamlanan operasyonun ardından arama tarama faaliyetleri sürerken, bazı birlikler ilçeden ayrılmaya başladı. Görevler..

Üç partinin hukuki varlığı sona erdi

Üç partinin hukuki varlığı sona erdi

7

Anayasa Mahkemesi, Adaletçi Kurtuluş Partisi, Ergenekon Partisi ve Gönül Birliği Yeşiller Partisinin dağılmış sayılarak, hukuki varlıklarının sona erd..

Cumhurbaşkanı Erdoğan tatbikatı izledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tatbikatı izledi

8

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığını ziyaret etti. Erdoğan, 'bordo bereliler' olarak ..

CHP’den Kandil ağzıyla rapor!

CHP’den Kandil ağzıyla rapor!

9

CHP’li bir grup vekil Cizre’deki incelemelerinin ardından, bölgeyle ilgili skandal bir rapor hazırladı. Devletin ilçede orantısız güç kullandığı iddia..

Çobanların dikkati saldırıyı önledi

Çobanların dikkati saldırıyı önledi

10

Van'ın Çaldıran ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca yoldaki menfeze yerleştirilen ve bölgedeki çobanlar tarafından fark edilen el yapımı patlayıc..

Gaspçı rehin aldı

Gaspçı rehin aldı

11

Büyükçekmece’de gasp amacıyla bir villaya giren Emin K., Nurten Yazgan’ı bıçakla rehin aldı. Ev sahibinin çığlıklarını duyan komşuları yardım istedi. ..

Hakkari'de hain saldırı: 1 şehit 3 yaralı

Hakkari'de hain saldırı: 1 şehit 3 yaralı

12

Hakkari'nin Çukurca ilçesinin Irak sınırındaki bölgede arama tarama faaliyeti yürütülen güvenlik güçlerine teröristlerce düzenlenen saldırıda 1 asker ..

32 ilde sahte reçete operasyonu: 100 gözaltı

32 ilde sahte reçete operasyonu: 100 gözaltı

13

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri, İstanbul merkezli 32 ilde toplam 266 adreste eş zamanlı operasyon düzenledi. Gözaltına alınanlar a..

TSK: 13 DAEŞ'li öldürüldü

TSK: 13 DAEŞ'li öldürüldü

14

DAEŞ terör örgütünce Kilis'e dört roket atılması üzerine Suriye'nin Turkuman Barik bölgesindeki DAEŞ mevzilerine yönelik açılan ateş sonucunda 13 terö..

Kutlu gece

Kutlu gece

15

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in Allah’ın huzuruna yükselişi olan Miraç hadisesi, bu akşam idrak edilecek. Beş vakit namazın farz kılındığı gec..

Sınırda 6 terörist öldürüldü

Sınırda 6 terörist öldürüldü

16

Irak sınırındaki 1 askerin şehit düştüğü terörist saldırı sonrası başlatılan operasyonda şimdiye kadar 6 PKK'lı öldürüldü. Operasyonlar sürüyor.

Kilis'e yine roket mermisi atıldı

Kilis'e yine roket mermisi atıldı

17

Suriye'den ateşlenen bir roket, Kilis kent merkezindeki bir eve isabet etti. Roketin düştüğü evde yangın çıktı. Olayda bir kişi de yaralandı.

2 katyuşa daha düştü

2 katyuşa daha düştü

18

Suriye'de IŞİD denetimindeki bölgeden atılan 2 katyuşa roket mermisi Kilis kent merkezine isabet etti.

İstanbul'un 12 ilçesinde elektrik kesintisi

İstanbul'un 12 ilçesinde elektrik kesintisi

19

Ümraniye, Adalar, Üsküdar, Kadıköy, Şile, Beykoz, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Kartal, Tuzla ve Ataşehir'in bazı mahallelerinde 4 Mayıs'ta elektri..

BİLSEM sonuçları açıklandı

BİLSEM sonuçları açıklandı

20

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Bilim ve Sanat Merkezleri 1'nci ve 2'nci sınıf "tablet bilgisayar uygulaması" sonuçları açıklandı.

+