• Tarihe göre sırala

ABD ordusundaki Müslüman yarbaya yeni görev

Amerikan ordusu bünyesindeki 10 Müslüman din görevlisinden biri olan Yarbay Halid Şabaz, ülkenin kuzeybatısında yer alan Washington eyaletindeki Lewis-McChord Üssü'ne din görevlisi olarak atandı.

Nerede o eski bayramlar dedirten 10 şey

Eski bayramları anımsatan detaylar

Osmanlı’da Ramazan Bayramı geleneği

Son yıllarda bayram ne yazık ki farklı algılanmaya başladı. Bayram denildiğinde birçok kişinin aklına birlik beraberlik olgusu değil, ‘tatil’ gelmeye başladı. Peki, bu hep böyle miydi? Osmanlı’da Ramazan Bayramı nasıl kutlanırdı?

1 yıllık müjde "Şevval Orucu"

Ramazanı yeni uğurladık, sahur iftar telaşı derken 29 günü arkamızda bıraktık. Artık 11 aylık hasrete düştüğümüz günlerdeyiz. Orucun merhamet dolu huzurlu halini hatırlayıp özlemlere dalıp dalıp çıkacağımız, anılarını anlatmaya doyamayacağımız 1 ayı arkamızda bıraktığımız günlerde.​ Tam da bu günlerde Peygamber Efendimizin müjdesiyle sevinç buluyoruz "Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevvâl ayında altı gün oruç daha tutarsa bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur." Lokma Dergisi'nde b...

Gelenbevi İsmail Efendi

Fransızların, "bu adam Avrupa'da olsaydı, ağırlığınca altın ederdi" dediği büyük alim, Gelenbevi İsmail Efendi...

Var olmanın dürüst ve İslam kişiliği Nurettin Topçu

İslam merkezli bir Anadoluculuk ve milliyetçilik düsturuna sahip Nurettin Topçu'nun düşünce, ahlak, irade ve harekete adanmış hayatı...

Anadolu’da ilginç bayram gelenekleri

Kültürel bakımdan son derece zengin olan ülkemizde birbirinden farklı bayram gelenekleri de bulunuyor. İşte Anadolu’daki ilginç bayram gelenekleri;

Ramazan bayramında küskünlerin barışması neden önemlidir?

İslam’a göre küs kalmak kesinlikle tavsiye edilmiyor. Ramazan ve kurban bayramlarında ise küsler ya barışıyor ya da barıştırılıyorlar.

Bayram misafirlerinizi hayran bırakacak içecek sunumları

Bayramınızı renklendirecek içecek sunumları

"Hâl dili"nden anlamak

Hal dilinde kişi, gönlünden geçirdiklerini kalbinden söyler, bu dili bilen bu sözü kalbinden duyar, anlar ve yine gönlünden geçirerek kalbinden cevaplar. Yani hal dili; kalp gözü, kalp dili ve kalp duyuşu arasındaki iletişimdir.Ağız oynamadığı, kulak duymadığı halde gönülden gönüle konuşmadır.

Mutluluğun diğer adı "Ramazan Bayramı"

Oruç tutanlara vaad edilen af ve mağfireti, edilen duaların avuçlarımıza koyulacağını hissetmenin huzurunu yansıtan Ramazan Bayramı Peygamberimizin (s.a.v) sünnetiyle zenginleşmiş bir alana sahip. Pek çok hadisten öğrendiğimize göre Peygamberimiz bayram için özel olarak giyinir, namaza giderken tatlı yer, bayramlaşırdı. Lokma Dergisi yazarı Fatma Hazan Türkkol da Peygamber Efendimizin (s.a.v), Ramazan Bayramı’nda yaptığı sünnetlerden bazılarını kaleme aldı.

Bayram birlikteliktir

Bayramlar barış, sevgi, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularını pekiştiren çok önemli ve özel günlerdir...

Bayramda nasıl beslenmeliyiz?

Bu sene Ramazan ayında, ortalama 17-18 saat oruç tutuldu. Ramazan ayının ardından şükür ki bayrama kavuştuk. Dinimize göre, bayramlarda küs olduklarımızla barışmamız gerekir. Bayramlarda midemizi ise küstürmemek gerekiyor. Bu nedenle bayramda ve bayram sonrasında yediklerimize dikkat etmeliyiz.

Bayramda İstanbul’da olacaklar için gidilebilecek yerler

Bayram tatilinde İstanbul’da gezilecek yerler

Bayram kahvaltısı için 6 leziz tarif

Lokma Dergisi bayram sabahı için hazırlanmış bir kahvaltıyla karşınızda. Böreğinden salatasına, katmerinden yaprak sarmasına kadar bu menü tam sevdiklerinize göre.

Yaşadığı asra ismini veren alim Ebu Bekir er Razi

Avrupalıların Rhazes diye tanıyıp, yaşadığı asra da "er-Râzî asrı" dedikleri Ebû Bekir Muhammed İbn Zekeriyya er-Razi'nin 865'te Rey şehrinde dünyaya geldiği düşünülmektedir. Seyyid Hüseyin Nasır, er Razi'nin vahiy ile akıl arasında mükemmel bir denge kurduğunu söyler. Er Razi, tıbbın klinik ve pratik yönleriyle alakalı olarak Müslüman hekimlerin en büyüğü kabul edilmiştir.

Gazveleriyle meşhur, uğurlu ay şevval

Ramazan'ı bitirip bayramı yaşadığımız günlerde bayramdan sonra en az ramazan kadar değerli olan Şevval Orucu karşılar bizi. Havva Önalan, Cahiliye döneminde uğursuz sayılan ve Peygamber Efendimiz'in Hz. Aişe ile evlendiği ay olan Şevval ayını Derin Tarih okurları için yazdı.

Postmodern bayramlaşmalar

Bu yazı bir bayram nostaljisi yapmayacak, velakin şimdiki bayramların mahiyetinden dem vururken geçmiş bayramlardan söz etmemek de elde değil. Nihayet Dergi'den Ayşegül Tozal, dünden bugüne bayramlaşma algımızda yaşanan değişmeleri yazdı.

Abdestli namazlı

Zamanla başka ağabeylerim de oldu. Çok güzel gözleri olan kızlar da mütemadiyen geçip durdular sağımızdan solumuzdan gönlümüzden… Vakit akıp gitti, ben de büyüdüm. Şimdi ki aklım diyor ki keşke o abi o zaman yüzümü avuçlarının arasında alsa ve gözlerime bakarak deseydi ki ‘evet kardeşim hakikaten çok ama çok güzel gözleri var. Lâkin hayat bunu bize nefes alıp verdiğimiz sürece yapmaya devam edecek. Bekir Develi, Cins okurları için abdestli namazlı diye tabir ettiğimiz kişileri kaleme aldı.

Bayram hamamı geleneği

Osmanlı'da bayram öncesi yapılan hazırlıklarından biri de hamam günüydü. Ramazan sonunda evlerde bayram temizliği yapılır, ardından hamamlar yanardı. Refik Halid Karay, “Memleket Yazıları”nın 14. cildinde “Eski Konaklardaki Ramazan ve Bayram Hamamları” başlıklı yazısında bütün ayrıntılarıyla bu eski geleneği anlatıyor.

Pratik bayram ikramları

Misafirlerinize ikram edebileceğiniz pratik lezzetler

Bayram temizliğinde neler yapılmalı?

Ramazan ayı sona ediyor. Bayram öncesinde hanımlar, “Bayram temizliğinde neler yapılmalı?” sorusunun yanıtını aramaya başladı. Evlerini dip köşe temizlemek isteyen ancak kimyasal malzemeleri kullanmak istemeyenler için bitkisel formüller bulunuyor. Bayram temizliğin içinize sinmesi için sizler de ev yapımı temizlik ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Bayram namazının önemi

Bayram sabahları, Müslüman erkekler camilerin yollarını tutar. Bayram namazı kılınır ardından cemaat hep birlikte bayramlaşır. Peki, bayram namazının diğer namazlara göre farkları nedir?

Bayramın geldiği bunlardan belli olur

Bayrama erişmemize çok ama çok az bir süre kaldı. Evde, sokaklarda, mağazalarda bayram hazırlığı çoktan başladı. Peki, sizlere bayramın gelişini anlatan şeyler neler?

Bayramın geldiği bunlardan belli olur

Bayrama erişmemize çok ama çok az bir süre kaldı. Evde, sokaklarda, mağazalarda bayram hazırlığı çoktan başladı. Peki, sizlere bayramın gelişini anlatan şeyler neler?

Buhurizade Mustafa Itri Efendi

Klasik Türk müziğinin en başta gelen ustalarından biridir Itri. Mustafa Efendi'nin Itri mahlasını çiçekçilikle uğraştığı için aldığı söylenmektedir. Hocaları arasında Kasımpaşalı Koca Osman efendi, Derviş Ömer Efendi gibi 17. yy bestecileri bulunmaktadır.

Kutsal Emanetlerin Medine’den İstanbul’a yolculuğu

Topkapı Sarayı Müzesi Hazine Bölümü'nde muhafaza edilen Kutsal emanetlerin Medine'den başlayan yolculuğunu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Hilmi Aydın Derin Tarih okurları için kaleme aldı.

Otoyolda ezan duyulmaz

Hiç dikkat ettiniz mi mesela otoyollarda ezan sesi duymazsınız. Vakit girdi mi çıktı mı haberiniz bile olmaz. Yeni otomobiller klimalı olduğu için dışarıdan gelen kokuları da alamazsınız. İzolasyonları çok iyi olduğu için kuş sesleri de ulaşmaz arabanın içine. Bekir Develi, Cins Dergi okuyucuları için otoyol üzerinde geçen bir anısını kaleme aldı.

Hz. Ömer bebeklere bile maaş bağlatmıştı

Hz. Ömer dönemi hem fetihler, hem de icraatlar bakımından İslam tarihinin köşe taşlarından biriydi. O, yaşadığı devre şekil vermiş, aldığı kararlarla İslam dünyasının geleceğini biçimlendirmiş örnek bir idareciydi. Prof. Dr. Adnan Demircan şehircilikten ekonomiye İslam devletine getirdiği yeni uygulamalarla Hz. Ömer devrini Derin Tarih okurları için yazdı.

Kadınların bayramı

Ramazan ayının son günlerinde bayram telaşını yaşarken herkesin kendine ait bayramı olduğunun farkına varıyoruz. Kimileri memleketine giderek kimileri ise evinde misafir ağırlayarak geçiriyor bayram günlerini... Nihayet Dergi bayram sofralarının telaşına düşen annelerimizin ve kardeşlerimizin bayram heyecanını okurları ile paylaştı.

Karadağ'ın asırlık Osmanlı camisi: Hüseyin Paşa

Osmanlı'nın Balkanlar'daki en güzel eserlerinden biri olan beş asırlık Hüseyin Paşa Camisi, Sakal-ı Şerif'in yanı sıra dört asırlık kilime ve el yazması Kur'an-ı Kerim'e ev sahipliği yapıyor.

Akdeniz esintisi: Tarsus Ulu Camii

Türk- İslâm sanatının önde gelen eserlerinden olan Tarsus Ulu Camii, tıpkı Adana Ulu Camii gibi Selçuklu, Memlük ve Osmanlı mimarisinden esintiler taşıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.