SAĞLIK

"Fistül" tedavisine lazerli ameliyat

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi'nde halk arasında ''fistül'' olarak bilinen, makat kanalındaki bezlerin iltihaplanması sonucu oluşan ''perianal fistül'' hastalığı, lazerli ameliyatla tedavi ediliyor.

Aa Yeni Şafak
UÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Tahsin Yakut, yaptığı açıklamada, tedavide lazer sistemi kullanılmasının dünyada çok yeni bir yöntem olduğunu belirterek, hastalar açısından inanılmaz konfor sağladığını söyledi.

Ameliyatın Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Öztürk tarafından yapıldığını dile getiren Yakut, ''Bu zamana kadar bununla ilgili altyapı çalışmalarımızı bitirmiş olduk. Bu haftadan itibaren halkımıza rutin olarak bu hizmeti vermeye başladık. Yeni uygulanmaya başlanan lazerli tedavi, Türkiye'de bir ilk'' dedi.

Henüz SGK masrafını karşılamıyor

Prof. Dr. Yakut, SGK'nın henüz lazerli ameliyatın masraflarını karşılamadığını ifade ederek, klasik ve daha önce tanımlanmış ameliyat yöntemleri için ördeme yaptığını bildirdi.

Lazerli tedavinin tanımlanmış yöntemler arasında bulunmaması nedeniyle SGK'nın bu konuda bir çalışma yürütmesini umduklarını anlatan Yakut, ''Şu anda hastalarımız maalesef kendileri ödemek zorundalar ya da özel sigortalarından karşılayabilirler. Amacımız halka hizmet, ameliyat neredeyse maliyetine yakın bir fiyata yapılıyor'' şeklinde konuştu.

Türkiye'de çok yaygın bir hastalık

Ameliyatı yapan Doç. Dr. Öztürk ise ''Perianal Fistül'' hastalığının Türkiye'de çok sık görüldüğüne dikkati çekerek, klasik yöntemlerin kullanıldığı ameliyatların ardından hastaların ağrılı ve sıkıntılı bir dönem geçirebildiklerini söyledi.

''Ameliyatın ön önemli yan etkisi uzun ya da kısa dönemde o bölgenin kasları kesildiğinde büyük abdest ve gaz tutamama oluyordu'' diyen Öztürk, yeni yöntemin en büyük avantajının daha az ağrılı olması, kaslar kesilmediği için de büyük abdest ya da gaz kaçırma riskinin bulunmaması olduğunu bildirdi.

Başarı oranı yüzde 70-80

Öztürk, uygulanan yeni yöntemdeki başarı oranının yüzde 70-80 dolayında olduğunu, hastaların lazer yönteminden çok memnun kaldıklarını belirterek, ''Türkiye'nin birçok ilinden hastalar başvuruyor. 'Her tedavi, başarılı olacak' diye bir kural yok. İlk kez dün rutin olarak, normal sağlık hizmeti içinde yaptık ameliyatlarımızı. Bugün hastalar arabalarına bindiler, normal çıkışlarını yaptılar ve gittiler'' dedi.

Yorum

Cate Blanchett'e BM'den görev

Cate Blanchett'e BM'den görev

1

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Oscar Ödüllü Hollywood yıldızı Cate Blanchett'i iyi niyet elçisi olarak atadı.

İkinci memleketim Türkiye

İkinci memleketim Türkiye

2

Geçmişinde birçok kültürü barındıran Yasmin Levy; Manisa, Kudüs, İspanya ve İsrail’den topladığı köklerini dünyaya saldı. Türkiye’de ilk konserini v..

Yılkı atları turistlerin ilgi odağı oldu

Yılkı atları turistlerin ilgi odağı oldu

3

Antalya'nın İbradı ilçesinde yıllar önce doğaya bırakılan ve bugün sayıları 400'ü bulan yılkı atları, yurt edindikleri Eynif Ovası'na güzellik katıyor..

Şafak Sezer hastaneden kaçmaya çalıştı

Şafak Sezer hastaneden kaçmaya çalıştı

4

Yaklaşık 2 hafta önce evinde sinir krizi geçiren ve hastaneye kaldırılan Şafak Sezer, Şişli'de ruhsal hastalıkların tedavi edildiği bir hastaneye sevk..

Anadolu’nun kokusu dünyaya yayılacak

Anadolu’nun kokusu dünyaya yayılacak

5

Türkiye’de kemane çalan tek kadın icracı Mehtap Demir, Türk Halk Müziği’ni dünyada temsil etmek için “Anadolu Kokusu” adlı bir albüm çıkarttı. 1900’lü..

Obeziteyle beslenerek mücadele edin

Obeziteyle beslenerek mücadele edin

6

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, obeziteyi doğru ve dengeli beslenmeyle yenmenin mümkün olduğunu söyledi. Hareketsiz yaşamın, sağlıksız beslenme..

Sağlık alanındaki değişiklikler yayımlandı

Sağlık alanındaki değişiklikler yayımlandı

7

Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişikliklere ilişkin düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlenen tebliğle vatandaşların da fizik tedavi ..

4 Ordulu sanatçı sergi açtı

4 Ordulu sanatçı sergi açtı

8

Ordu'nun yetiştirdiği ve Türkiye ve dünyada tanınan ressamlar Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Emin Öztürk, Sadık Karamustafa ve Uğurcan Ataoğlu memleketlerinde..

Eyüp'te 'Necip Fazıl Günleri'

Eyüp'te 'Necip Fazıl Günleri'

9

Eyüp Belediyesi, Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nin iş birliğiyle 2-6 Mayıs'ta Eyüp'te "Necip Fazı..

Şerife nine Sağlık Bakanlığı'nın afişlerinde

Şerife nine Sağlık Bakanlığı'nın afişlerinde

10

Muayene için gittiği hastanenin acil servisine, çamurlu olduğu gerekçesiyle ayakkabılarını çıkararak giren 84 yaşındaki Şerife Cesur'un fotoğrafı, Sağ..

Akif, Berlin'e müslüman esirler için gitti

Akif, Berlin'e müslüman esirler için gitti

11

Yeni bilgi ve belgeler ışığında Mehmed Akif'in Berlin ve Medine seyahatlerini aydınlatan İbrahim Öztürkçü, İstiklal Şairi Akif'in Berlin günlerine ışı..

Kızılay Ramazan'da gönülleri birleştirecek

Kızılay Ramazan'da gönülleri birleştirecek

12

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, önemli açıklamalarda bulundu. Ramazan ayında ve kış mevsiminde kan bağışlarının azaldığını söyleyen Kınık, in..

Tasarım Bienali’nde moda rüzgârı esecek

Tasarım Bienali’nde moda rüzgârı esecek

13

Bu yıl 3'üncüsü düzenlenecek İstanbul Tasarım Bienali'nde moda rüzgarları esecek. 22 Ekim-4 Aralık tarihlerinde 'BİZ İNSAN MIYIZ? : Türümüzün Tasarımı..

Chopin sussun salâ okunsun

Chopin sussun salâ okunsun

14

Resmi törenlerde çalınan Chopin'in Funeral Marşı'na şehit Mustafa Sezgin'in cenaze töreninde tepki gösterildi ve naaşı tekbirlerle uçağa taşındı. Bu t..

Bu caminin Cumhuriyet tarihinde eşi yok

Bu caminin Cumhuriyet tarihinde eşi yok

15

Cumhuriyet tarihinin ilk taş camisi, demir ve çimento kullanılmadan Esenler'e yapılıyor. Mimar Sinan'ın yaptığı Kılıç Ali Paşa Camii'nden esinlenerek ..

Adalet hepimize lazım

Adalet hepimize lazım

16

1980 darbesinde haksız yere tutuklanarak idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu’nun acı hikayesini anlatan “Ankara Yazı:Veda Mektubu” 6 Mayıs tarihinde vizy..

Şafak Sezer'den iyi haber var

Şafak Sezer'den iyi haber var

17

Geçtiğimiz günlerde sinir krizi geçiren ve götürüldüğü hastaneyi birbirine katan oyuncu Şafak Sezer, bu sabah tedavi gördüğü ruh hastalıkları hastanes..

Anadolu'nun rengi gençlerin sesi

Anadolu'nun rengi gençlerin sesi

18

Anadolu'daki genç sanatçıların tanınmasını amaçlayan 'Yörüngeler' sergisi açıldı. Farklı şehirlerden 10 genci buluşturan proje bu isimlerin büyük orga..

+