SAĞLIK

Çocukta da diş taşı oluşur; önlem alın

Çürüdüğünde ve ağrımaya başladığında fark ettiğimiz dişlerin bakımı çocukluk çağından itibaren başlar. Uzmanlar, yetişkinlerde görülen diş taşlarının çocuklarda da oluştuğuna dikkat çekti

Sağlık Servisi Yeni Şafak
Süt dişlerinden kalıcı dişlere geçişin önemine dikkat çeken diş hekimleri bu dönemde tüketilen şeker ve çikolatanın zararlı olduğunu vurguluyorlar. Diş Hekimi Gülbin Kayalıbay, "Süt dişleri ağızda görüldüğü andan itibaren fırçalamaya başlanmalı, 6 ayda bir çocuklar dişhekimine kontrole götürülmeli ve koruyucu önlemler uygulanmalıdır" diyor.

Süt dişlerinin değişim zamanına kadar ağızda sağlıklı kalmasını nasıl sağlayabiliriz?

Süt dişleri genellikle altı aylıkken çıkmaya başlar. 20 dişin tümü üç yaşına kadar tamamlanmış olur. 3-6 yaş arası ağızda genellikle sadece süt dişleri bulunur. Bu süre içinde süt dişlerinin çürümemesi için çok iyi fırçalanması gerekir. Ayrıca beslenmeye dikkat edilmeli, ara öğünlerde karbohidratlı yiyecekler verilmemelidir. Fırçalama için en iyi zaman sabah kahvaltıdan ve akşam yemekten hemen sonradır.

Süt dişleri çürümüşse ne yapmak gerekir?

Süt dişleri çürüdüğünde dişlerin değişeceğini düşünüp beklemek doğru değildir. Çünkü süt dişleri de ağrır, apse oluşur ve yüzü şişirebilir. Tedavi edilmeyen diş, alttaki kalıcı dişe de zarar verebilir. Antibiyotik kullanmak çözüm değildir. Dişi ya tedavi etmek ya da çekmek gerekir.

Süt dişinin vaktinden önce çekilmesi ne gibi sonuçlara yol açar?

Süt dişi vaktinden önce çekilirse alttan kalıcı diş hemen sürmediği için diğer dişler çekilen dişin yerini kapatmaya çalışır. Son çıkan dişler kendine yer bulamaz. Çekilen dişin yeri korunmalıdır. Süt azıların değişimi dokuz yaş civarı başlar ve 12 yaşına kadar sürer. 6-7 yaş civarı süt azı dişleri değişmeden en arkadan kalıcı birinci azı dişi sürer. 7-8 yaş civarı alt ön süt dişleri değişir. 12-13 yaş civarı kalıcı dişler süt dişlerinin yerini almıştır. Gecikme olmasında genetik faktörler etkilidir.

Altı ayda bir doktora gidilmeli

Çocuklarda diş taşı olur mu? Çocuklarda da diş taşı oluşabilir. Sürekli besin biriken yerde tükrükteki kalsiyumun çökmesiyle sarı renkte diştaşları görülür. Diştaşları temizlenip, ağız hijyeni motive edilmelidir. Diştaşları dişetinin yapısını bozar, daha yumuşak ve kanamalı hale getirir. Demir içerikli ilaçların kullanımının da bazen dişlerde siyah renkte lekelenmelere yol açtığı görülür fakat bu geçici bir durumdur. Sonuç olarak süt dişleri ağızda görüldüğü andan itibaren fırçalamaya başlanmalı, 6 ayda bir çocuklar dişhekimine kontrole götürülmeli ve koruyucu önlemler uygulanmalıdır.

Yorum

Dansöz oynatan Acun'a rekor ceza

Dansöz oynatan Acun'a rekor ceza

1

O Ses Türkiye'nin geçtiğimiz aylarda yayınlanan final bölümlerinden birinde yarışmacıların birkaç dakika arayla sahneye semazen ve dansöz çıkarması RT..

'8 köşe kasket'leri temsil ediyor

'8 köşe kasket'leri temsil ediyor

2

Malatya'da 13 yaşında başladığı, unutulmaya yüz tutmuş kasketçilik mesleğini 55 yıldır sürdüren Tatu, kasketlere yoğun ilginin olduğu, her gün yaptığı..

Derdim dünyayı daha güzel bırakmak

Derdim dünyayı daha güzel bırakmak

3

Amerika'da yaşayan Ürdün asıllı film yapımcısı Samah Safi, filmlerinde hem yükselen İslamofobiyi hem de tüm dünyada yaşanan insan dramlarını konu ed..

21. Sadabad Okçuluk Yarışması düzenlendi

21. Sadabad Okçuluk Yarışması düzenlendi

4

Kağıthane Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen 21. Sadabad Okçuluk Yarışması renkli görüntülere sahne oldu.

Koltuğa sığmayınca 68 kilo verdi

Koltuğa sığmayınca 68 kilo verdi

5

Denizli'de oturan 28 yaşındaki Ezgi Çetin, iş başvurusu için gittiği kurumda yöneltilen "Koltuğa sığmıyorsun, nasıl çalışacaksın?" sorusu ardından tüp..

Bursa’da ‘Çakırcalı Efe’ye ayakta alkış

Bursa’da ‘Çakırcalı Efe’ye ayakta alkış

6

İzmir Devlet Opera ve Balesi, '55'inci Uluslararası Bursa Festivali' kapsamında 'Çakırcalı Efe'yi sahneledi.

Tolga Çevik turneye çıktı

Tolga Çevik turneye çıktı

7

'Arkadaşım' karakteriyle büyük beğeni toplayan Tolga Çevik, işinin 10'uncu yılında turneye çıktı.

İnşaat kazısında şaşırtan bulgu

İnşaat kazısında şaşırtan bulgu

8

Bursa'nın İznik ilçesinde inşaat sondajı yapıldığı sırada Roma Dönemi’ne ait bir evin hamam kalıntıları ortaya çıktı.

Her yıl 3 milyon kişi ölüyor

Her yıl 3 milyon kişi ölüyor

9

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 2,8 milyon kişi obezite nedeniyle hayatını kaybediyor. Obezite 'sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yap b..

Okumadan çiğ köfte yemeyin!

Okumadan çiğ köfte yemeyin!

10

Geleneksel lezzetlerimizden çiğ köfte 7'den 70'e pek çoğumuzun vazgeçilmezi. Lezzetli olmasının yanı sıra besleyici özelliği ile de öne çıkıyor. Bağış..

"Pir-i Mimaran Sinan" paneli

"Pir-i Mimaran Sinan" paneli

11

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ve İstanbul Tasarım Merkezi iş birliğiyle "Pir-i Mimaran Sinan" ..

Şahan'dan askere ve polise mesaj

Şahan'dan askere ve polise mesaj

12

Komedyen Şahan Gökbakar, Instagram hesabından asker ve polislere destek paylaşımında bulundu. Askerlere ve polislere teşekkür ederek seslenen Şahan Gö..

Azra Resort Hotel

Azra Resort Hotel

13

Bu yaz, beton yığınları arasında geçen boğucu ve stresli günleri geride bırakıp, yeşilin koynunda uyumaya ne dersiniz? Hem de 5 yıldızlı bir otelde, ç..

Mehmet Görmez'den 3 dilde kandil mesajı

Mehmet Görmez'den 3 dilde kandil mesajı

14

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Berat Kandili dolayısıyla sosyal medya hesabından Türkçe, İngilizce ve Arapça tebrik mesajı paylaştı.

Hacca gidecek kasaplar sınavla belirlendi

Hacca gidecek kasaplar sınavla belirlendi

15

Bu yıl hac döneminde kutsal topraklara kasap olarak gidecek adaylar için Şanlıurfa'da kurban kesme sınavı yapıldı. Mardin, Diyarbakır, Gaziantep gibi ..

Aslında korku filmi izlemeyen biriydim

Aslında korku filmi izlemeyen biriydim

16

Dram türündeki filmleriyle tanıdığımız oyuncu Büşra Çubukçuoğlu ilk kez bir korku filmiyle karşımızda. Bu hafta vizyona giren ‘Alâmet-i Kıyamet’te ba..

Çiçek gibi ikili

Çiçek gibi ikili

17

Osmanlı tarihi ve kültürü üzerine yaptıkları çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Nurhan Atasoy ve araştırmacı- yazar Dr. Seyit Ali Kahraman, yıllardır pe..

Daniel Craig 100 milyonu reddetti

Daniel Craig 100 milyonu reddetti

18

Bond serisinin son üç filminde dünyanın en ünlü ajanını canlandıran Daniel Craig, 007 rolüne dönmeyi düşünmüyor.

+