KOAH öldürür mü?

Dünyada her yıl 3 milyona yakın insan KOAH nedeniyle ölüyor. Ölüme neden olan hastalıklar sıralamasında KOAH, şu an 5. sırada olmasına rağmen 2030 yılında 3. ölüm nedeni olmasından korkuluyor

Mezin Tanrıseven 00:00 Mart 23, 2011 Yeni Şafak

KOAH öldürür mü?

Fotoğraf: Yeni Şafak

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH); tam olarak geri dönüşümlü olmayan ve genellikle ilerleyici olan hava yolu tıkanıklığı ile karakterize, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirtiyor ve şu bilgileri veriyor; “Uzun süre solunum yolu ile alınan sigara dumanı ve zararlı gazlara karşı akciğerlerde oluşan iltihabi yanıtla ilişkilidir. Yıllar geçtikçe bronşların ve hava keseciklerinin yapısı bozulmaya başlar, bunun sonucunda da bronşların hastalanmasıyla tıkayıcı bronşit, hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanmasıyla AMFİZEM ortaya çıkar.” Dr. Hakan Solak, KOAH hakkında bilinmesi gereken en önemli bilgileri veriyor.

EN ÖNEMLİ RİSK SİGARA

En önemli risk faktörünün sigara içilmesi olduğunu belirten Dr. Solak, sigara içen her 4-5 kişiden birinde KOAH ortaya çıktığını, ülkemizde en az 5 milyon KOAH hastası olduğunun tahmin edildiğini ve hastaların önemli bir kısmının hastalıklarının farkında olmadıklarını sözlerine ekliyor.

ÖKSÜRÜK VE BALGAM EN ÖNEMLİ BELİRTİ

Başlangıçta öksürük ve balgam çıkarma önceleri sadece sabah görülür, az miktardadır ve sigara içmenin doğal bir sonucu olarak kabul edildiğinden genellikle önemsenmez. Aslında öksürük ve az miktarda balgam çıkarma KOAH'ın erken habercisi olabilir.

PEKi KOAH NASIL TEDAVi EDiLiR?

 • Teşhis için solunum fonksiyon testleri kullanılarak hava akımı kısıtlılığının varlığı saptanmalıdır... Tedavinin başarılı olması için;
 • Sigaranın bırakılması
 • Kirli havalı ortamlardan kaçınılması
 • Düzenli ilaç kullanılması gerekir.
 • Tedavinin temelini sigaranın bırakılması oluşturmaktadır. İlaçlar bronşları genişletip nefes darlığını azaltır ve uzun süreli kullanımda akciğerdeki hasarları önlerler.

  Kımıldayın; hemen doktora...

  Sigara içen kişilerde bu şikâyetler ortaya çıktığında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gereklidir. Çünkü erken teşhis ve sigaranın bırakılması ile bu ilerleyici ve akciğerleri harap eden hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir. Bu dikkate alınmaz ise ilerleyen dönemlerde kandaki oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak başka önemli rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

 • Aşırı terleme
 • Dilde, dudaklarda ve parmak uçlarında morarma
 • Şiddetli baş ağrıları
 • Geceleri uykusuzluk ve gündüz uyuklama
 • Unutkanlık, dikkatsizlik, aşırı sinirlilik
 • Hazımsızlık, karında şişkinlik ve kabızlık
 • Eller ve ayaklarda uyuşma, yanma hissi, ellerde titreme
  • Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

   KOAH öldürür mü?

   Dünyada her yıl 3 milyona yakın insan KOAH nedeniyle ölüyor. Ölüme neden olan hastalıklar sıralamasında KOAH, şu an 5. sırada olmasına rağmen 2030 yılında 3. ölüm nedeni olmasından korkuluyor KOAH öldürür mü?
   Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik. Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

   SON DAKİKA

   #title#