SAĞLIK

KOAH öldürür mü?

Dünyada her yıl 3 milyona yakın insan KOAH nedeniyle ölüyor. Ölüme neden olan hastalıklar sıralamasında KOAH, şu an 5. sırada olmasına rağmen 2030 yılında 3. ölüm nedeni olmasından korkuluyor

Mezin Tanrıseven Yeni Şafak

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH); tam olarak geri dönüşümlü olmayan ve genellikle ilerleyici olan hava yolu tıkanıklığı ile karakterize, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirtiyor ve şu bilgileri veriyor; “Uzun süre solunum yolu ile alınan sigara dumanı ve zararlı gazlara karşı akciğerlerde oluşan iltihabi yanıtla ilişkilidir. Yıllar geçtikçe bronşların ve hava keseciklerinin yapısı bozulmaya başlar, bunun sonucunda da bronşların hastalanmasıyla tıkayıcı bronşit, hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanmasıyla AMFİZEM ortaya çıkar.” Dr. Hakan Solak, KOAH hakkında bilinmesi gereken en önemli bilgileri veriyor.

EN ÖNEMLİ RİSK SİGARA

En önemli risk faktörünün sigara içilmesi olduğunu belirten Dr. Solak, sigara içen her 4-5 kişiden birinde KOAH ortaya çıktığını, ülkemizde en az 5 milyon KOAH hastası olduğunun tahmin edildiğini ve hastaların önemli bir kısmının hastalıklarının farkında olmadıklarını sözlerine ekliyor.

ÖKSÜRÜK VE BALGAM EN ÖNEMLİ BELİRTİ

Başlangıçta öksürük ve balgam çıkarma önceleri sadece sabah görülür, az miktardadır ve sigara içmenin doğal bir sonucu olarak kabul edildiğinden genellikle önemsenmez. Aslında öksürük ve az miktarda balgam çıkarma KOAH'ın erken habercisi olabilir.

PEKi KOAH NASIL TEDAVi EDiLiR?

 • Teşhis için solunum fonksiyon testleri kullanılarak hava akımı kısıtlılığının varlığı saptanmalıdır... Tedavinin başarılı olması için;
 • Sigaranın bırakılması
 • Kirli havalı ortamlardan kaçınılması
 • Düzenli ilaç kullanılması gerekir.
 • Tedavinin temelini sigaranın bırakılması oluşturmaktadır. İlaçlar bronşları genişletip nefes darlığını azaltır ve uzun süreli kullanımda akciğerdeki hasarları önlerler.

  Kımıldayın; hemen doktora...

  Sigara içen kişilerde bu şikâyetler ortaya çıktığında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gereklidir. Çünkü erken teşhis ve sigaranın bırakılması ile bu ilerleyici ve akciğerleri harap eden hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir. Bu dikkate alınmaz ise ilerleyen dönemlerde kandaki oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak başka önemli rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

 • Aşırı terleme
 • Dilde, dudaklarda ve parmak uçlarında morarma
 • Şiddetli baş ağrıları
 • Geceleri uykusuzluk ve gündüz uyuklama
 • Unutkanlık, dikkatsizlik, aşırı sinirlilik
 • Hazımsızlık, karında şişkinlik ve kabızlık
 • Eller ve ayaklarda uyuşma, yanma hissi, ellerde titreme
 • Yorum

  Sezaryene modern çözüm

  Sezaryene modern çözüm

  1

  SAÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden, anne adaylarının ağrıdan korkarak normal doğum yerine sezaryen doğumu tercih etmeleri için epidural a..

  Mülteci sorununa parmak basıyorlar

  Mülteci sorununa parmak basıyorlar

  2

  Dünyanın dört bir tarafındaki gençlerin bir araya gelerek kurduğu “Şimdi Mülteci” grubu, artan mülteci sorununa teknolojik yollarla çözüm üretmeye çal..

  Son röportajı yapamadık Necip Fazıl’dan paparayı yedik

  Son röportajı yapamadık Necip Fazıl’dan paparayı yedik

  3

  Necip Fazıl Kısakürek’in vefatından yaklaşık yirmi gün önce Ahmet Kabaklı’nın Tercüman gazetesindeki köşesinde yayınlanacak olan son röportajı yapmaya..

  Tuğla fabrikasını çiftliğe çevirdi

  Tuğla fabrikasını çiftliğe çevirdi

  4

  Amasya'nın Taşova ilçesinde yaşayan girişimci Emsal Özdemir, yediği yumurtaları beğenmeyince, eski bir tuğla fabrikasını tavuk çiftliğine dönüştürdü v..

  Herkesin İstanbul’u kendine güzel

  Herkesin İstanbul’u kendine güzel

  5

  Geçen yıl Nisan ayından itibaren instagramda @oneistanbul hesabı aracılığıyla yürütülen kampanyayla İstanbul, sosyal medyada fotoğrafları en çok payla..

  Üç şehir üç manevi merkez

  Üç şehir üç manevi merkez

  6

  Türkiye'nin bir çok şehrinde yılın 365 günü ziyaretçisi eksik olmayan ancak Ramazan aylarında ziyaretlerin daha da yoğunlaştığı manevi merkezler vardı..

  Şehir Rehberi

  Şehir Rehberi

  7

  Muğla'da 2 bin 500 yıllık süs eşyaları bulundu

  Muğla'da 2 bin 500 yıllık süs eşyaları bulundu

  8

  Muğla'nın Milas ilçesinde devam eden arkeolojik kazılarda 2 bin 500 yıllık ziynet eşyaları bulundu.

  Çiçek bahçesi balkonuyla birinci oldu

  Çiçek bahçesi balkonuyla birinci oldu

  9

  Antalya'da düzenlenen En Güzel Balkon ve Bahçe Yarışması'nda çiçeklerle süslediği balkonuyla birinciliği elde eden Dilek Sönmez, 4 bin liralık ödülün ..

  Türkiye-Almanya ilişkilerinin geleceği

  Türkiye-Almanya ilişkilerinin geleceği

  10

  Türkiye ile Almanya’nın mülteci meselesinde ortak çıkarları olsa da, ikili ilişkilere daha geniş bir çerçeveden bakıldığında birçok problem noktasının..

  12 yıl sonra ilk defa yatarak uyuyabilecek

  12 yıl sonra ilk defa yatarak uyuyabilecek

  11

  Konya’da, diyafram yüksekliği bulunan ve 12 yıldır oturarak uyumak zorunda olan bir kişi yapılan başarılı operasyonla yatarak uyumanın sevincini yaşıy..

  'Şampuanı Trabzon ekmeğine sürüp yiyoruz'

  'Şampuanı Trabzon ekmeğine sürüp yiyoruz'

  12

  Acvit Kozmetik CEO'su İsmail Çetin, ürettikleri şampuanın doğallığını kanıtlayabilmek amacıyla "Trabzon ekmeğine sürüp yiyoruz" dedi.

  Sigara içmek isteyen marul yesin

  Sigara içmek isteyen marul yesin

  13

  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan K. Usalan, nikotin bağımlılığından kurtulmanın zor bir süreç olduğunu ve zaman zaman gelen 3-5 dakikalık içme iste..

  Yerde Zeugma havada uçan halı

  Yerde Zeugma havada uçan halı

  14

  Rusya, Karadeniz’de ne istiyor

  Rusya, Karadeniz’de ne istiyor

  15

  Rusya, Karadeniz’i koruma altına alamaz ise Kafkasya’yı kaybedeceğini düşünmektedir. Rusya, SSCB sonrasında Balkanlar’ı kaybetti. Balkanlar üstünden B..

  Çörek otu ye acıkma

  Çörek otu ye acıkma

  16

  Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, Ramazan ayında da oruçlulara büyük faydası dokunacak beslenme şekillerini sıraladı ve tok tutan besinleri anlattı. Yum..

  Doğu Batı sentezini en iyi Türkiye yansıtıyor

  Doğu Batı sentezini en iyi Türkiye yansıtıyor

  17

  Körfez ülkelerinden genç fotoğrafçıların katıldığı “Türkiye’ye Yolculuk” programı tamamlandı. Genç fotoğrafçılar İstanbul, Kapadokya ve Ankara’da foto..

  Fethin ruhu, medeniyetin ruhu

  Fethin ruhu, medeniyetin ruhu

  18

  Fatih ilçesinde, Haliç'e hakim bir konumda olan Molla Zeyrek Camii, İstanbul'un fethinden sonra ilk medresenin açıldığı yerdir ve Ayasofya'dan sonra B..

  Bulgur Festivali'ne özel börek

  Bulgur Festivali'ne özel börek

  19

  Unesco Kültür Mirası Listesi'ne giren, Türkiye’nin en değerli mutfaklarından birine sahip Gaziantep’te bu hafta Bulgur Festivali var. Biz de Türkiye i..

  +