TeknolojiAppleın iPhone Xten elde ettiği kar açıklandı

Apple'ın iPhone X'ten elde ettiği kar açıklandı

Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone X, dünyanın en pahalı akıllı telefonu olarak piyasaya çıktı. ABD’de 999 dolardan satışa sunulan iPhone X modelinin Apple’a maliyeti ise 357.50 dolar olarak belirtiliyor ve adet başına %64 kar ediyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Apple'ın her bir iPhone X satışından %64 kar elde ediyor.
Apple'ın her bir iPhone X satışından %64 kar elde ediyor.

iPhone X, 999 dolardan başlayan fiyatıyla tanıtıldığı günden bu yana sosyal medyada çok konuşuldu. Dünyanın en pahalı akıllı telefonu ünvanını elinde bulunduran iPhone X’in maliyet ve kar oranları açıklandı.

TechInsights tarafından açıklanan rakamlara göre her bir iPhone X’in maliyeti 357.50 dolar yani Apple adet başına 641.50 dolar kazanıyor diyebiliriz. Ülkemizde ise iPhone X, 6.099TL fiyat etiketiyle satılıyor bu da günümüzün kuruyla 1590 dolara tekabül ediyor.

iFixit tarafından parçalarına ayrılmış bir iPhone X.

  • iPhone X’in en pahalı parçaları 65.50 dolar olan 5.8 inç Super Retine ekran ve 36 dolar olan paslanmaz çelik çerçeve olarak belirtiliyor. Aynı tarihte tanıtılan iPhone 8’in ekranı 36 dolar, kasası ise 21.50 dolara mal oluyor. Bu şekilde bakıldığı zaman iPhone X, 288 dolara mal olan iPhone 8’den çok daha karlı bir telefon.

iPhone 8 ve iphone x

REKLAM

Bu rakamlar yalnızca ürünlerin parça maliyetleri üzerinden hesaplanıyor. Toplam maliyetlerin içerisinde bulunan işçilik, pazarlama ve personel giderleri bu rakamlara dahil edilmemiş.

Araştırma geliştirme, lisanslama, paketleme, pazarlama, nakliye ve satış gibi kalemlerin bölgesel olarak fiyatları değişkenlik gösterdiği için bu rakamlar brüt karın içerisinde hesaplanıyor. Bu hesaplamaları tabi ki Apple’ın finans departmanı gerçekleştirecektir. Sonuç olarak rakamlara göre Apple, iPhone X ile en yüksek fiyatlı akıllı telefondan en yüksek karı elde ediyor diyebiliriz.