TeknolojiBu seferde Japonyada bir yapay zeka vatandaşlık aldı

Bu seferde Japonya'da bir yapay zeka vatandaşlık aldı

Teknoloji devi Microsoft’un yardımıyla geliştirilen bir yapay zeka sohbet botu Sibuya Mirai, Japonya’da vatandaşlık aldı. Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’da vatandaşlık alan robot Sophia’dan sonra dünyamız iyiden iyiye bilim kurgu filmlerindeki gibi olmaya başladı.

Haber MerkeziYeni Şafak
Shibuya Mirai isimli yapay zeka 7 yaşındaki bir çocuk gibi bilinçlendirilmiş.
Shibuya Mirai isimli yapay zeka 7 yaşındaki bir çocuk gibi bilinçlendirilmiş.

Microsoft’un yazılımcılarının katkılarıyla geliştirilen Shibuya Mirai isimli sohbet botu Japonya’nın Shibuya bölgesinden vatandaşlık aldı. Asya bölgesinde oldukça yaygın kullanılan LINE adlı mesajlaşma uygulamasında kullanılan sohbet botu 7 yaşındaki bir erkek çocuğu gibi bilinçlendirilmiş.

Yapay zeka çocuk Shibuya Mirai, Microsoft’un yapay zekayı geliştiren ekibiyle beraber bir basın toplantısında vatandaş ilan edildi. Geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan’da da bir robota vatandaşlık verilmişti. Yaşadığımız dünya iyiden iyiye bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gibi olmaya başladı.

Yapay zeka Shibuya Mirai'nin kimlik kartı.

Suud'da bir ilk: Robota vatandaşlık
DÜNYA
Suud'da bir ilk: Robota vatandaşlık

REKLAM
  • Bir kimlik belgesine sahip olan Shibuya Mirai, bir belediyeden vatandaşlık belgesi alan ilk yapay zeka oldu. Basın açıklaması sırasında yetkililer, yapay zekanın fotoğraf çekmeye ve insanları gözlemleyerek onlarla konuşmayı sevdiğini söyledi. Yetkililer konuşmayı bitirirken, “Lütfen istediğiniz konu hakkında Shibuya Mirai ile konuşmaktan çekinmeyin” dedi.

Bir robotun vatandaşlık almasından sonra bir yapay zekanın da vatandaşlık alması ise otoriteler tarafından tartışılmaya başlandı. Her ne kadar eğlence amaçlı olarak yapılan şeyler olsa bile gelecekte farklı sonuçlar doğurabileceği düşünülüyor.

Mark Zuckerberg ve Elon Musk birbirine girdi
TEKNOLOJİ
Mark Zuckerberg ve Elon Musk birbirine girdi

Yapay zeka veya robotlar gündelik hayatta bir çok kolaylık sağlıyor ancak bu gibi durumlar Elon Musk ve Stephen Hawking’in uyarılarını hatırlatıyor. Bu konuların daha ciddi bir şekilde ele alınarak bu teknolojilerle ilgili kuralların şimdiden belirlenmesi gerekiyor.

Yapay zeka kendi dilini geliştirince Facebook kapattı
TEKNOLOJİ
Yapay zeka kendi dilini geliştirince Facebook kapattı

REKLAM