TeknolojiFaceID güneş gözlüğü ile çalışacak mı?

FaceID güneş gözlüğü ile çalışacak mı?

Apple’ın yeni bombası iPhone X ile tanıttığı FaceID özelliği akıllarda bir çok soru oluşturdu. Bu sorulardan bir tanesi de FaceID özelliğinin güneş gözlüğü ile çalışıp çalışmayacağıydı. Bu konuyla ilgili olarak Apple’ın üst düzey bir yetkilisi açıklama yaptı.

Haber MerkeziYeni Şafak
FaceID'nin güneş gözlüğü ile çalışıp çalışmadığı Apple yönetici tarafından cevaplandı.
FaceID'nin güneş gözlüğü ile çalışıp çalışmadığı Apple yönetici tarafından cevaplandı.

Büyük bir etkinlikle geçen hafta tanıtılan iPhone X modelinde TouchID parmak izi sensörünün kaldırılması ile FaceID isimli yeni bir güvenlik önlemi getirildi. Kullanıcının yüzünü tanıyarak kilidi açan FaceID’nin milyonda bir yanıldığı iddia edilmişti. Ayrıca TouchID’ye göre çok daha az yanılma payına sahip olan güvenlik önlemi oldukça hızlı tepki veriyor. Bir çok kullanıcı FaceID özelliğinin güneş gözlüğü takılıyken ya da makyajlıyken çalışıp çalışmadığını merak ediyordu. Bu sorulara Apple yazılım şefi Craig Federighi’den mail yolu ile cevap geldi.

Craig Federighi bazı güneş gözlüğü modellerinin kızılötesi ışıkları gözlerin görmesine izin vermemesinden kaynaklı olarak FaceID’nin sorun çıkartabileceğine yönelik açıklamalarda bulundu. Bu sebeple yüz tanıma sistemi bazı istisnalar hariç güneş gözlüğü ile kullanılabiliyor. Ancak FaceID özelliğinin yüzde oluşacak bir hasar sonrası çalışıp çalışmayacağı belli değil.