https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Teknoloji Sakaryanın 3+1 modelini Portoda anlattılar

Sakarya'nın '3+1' modelini Porto'da anlattılar

Sanayileşme ve yeni sektörlerin artmasıyla birlikte nitelikli eleman ihtiyacının çığ gibi büyüdüğü ülkemizde Sakarya üniversitesi ile iş dünyasının birlikte hayata geçirdiği 3+1 Eğitim Modeli Uluslararası ICLEL2017 Konferansında Meslek Yüksekokulları Koordinatörü ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık tarafından Portekiz’in Porto şehrinde yapılan ve farklı ülkelerden çok sayıda akademisyenin katıldığı sempozyumda sunuldu.

Haber Merkezi Diger
Portekiz’in Porto şehrinde yapılan ICLEL2017 Konferansında, gerçekçi ve uygulanabilir 3+1 eğitim modelinin sunumu gerçekleştirildi..
Portekiz’in Porto şehrinde yapılan ICLEL2017 Konferansında, gerçekçi ve uygulanabilir 3+1 eğitim modelinin sunumu gerçekleştirildi..

Sanayileşme ve yeni sektörlerin artmasıyla birlikte nitelikli eleman ihtiyacının çığ gibi büyüdüğü ülkemizde Sakarya üniversitesi ile iş dünyasının birlikte hayata geçirdiği 3+1 Eğitim Modeli Uluslararası ICLEL2017 Konferansında Meslek Yüksekokulları Koordinatörü ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık tarafından Portekiz’in Porto şehrinde yapılan ve farklı ülkelerden çok sayıda akademisyenin katıldığı sempozyumda sunuldu.

Türkiye’nin sanayi şehirleri arasında yer alan Sakarya, önemli sanayi kuruluşlarının ve organize sanayi sayılarının artışıyla birlikte istihdam sorununa çözüm üretmek için Sakarya Üniversitesi’nin girişimi, iş dünyasının ve resmi kurumların desteğiyle öğrencilerin bir dönem işletmelerde eğitim gördüğü 3+1 Eğitim Modeli hayata geçirilmişti. Mesleki Eğitim’deki kazanımlarıyla gerek iş dünyası eğitim camiası tarafından beğeniyle karşılanan ve desteklenen; aynı zamanda Sakarya Üniversitesi’nin bir markası haline gelen 3+1 Eğitim Modeli dinleyicilerden büyük beğeni aldı.

Sarıbıyık yaptığı konuşmada şunlara yer verdi:

  • “üniversitelerin temel görevlerinin Eğitim-öğretim, akademik araştırmalar ve topluma hizmet” olduğunu, öğrencilerin gerekli bilgi ve beceriler ile mezun edilmesi gerektiğini belirterek, aksi taktirde bir tarafta iş arayanlar, diğer tarafta nitelikli eleman arayanlarla sıklıkla karşılaşılacağını, her şeyin insanla başladığını ve nitelikli insanın elinde şekillendiğini, öğrencilerimizi cesaretlendirmemiz ve motive etmemiz gerekli.”

Öğrenmenin en etkili yönteminin uygulamalı eğitim olduğunu ve Confucius’un Duyarsam unuturum, görürsem hatırlarım, yaparsam öğrenirim sözünü hatırlatan Sarıbıyık, öğrenme piramidinde en üst sırada yaparak öğrenmenin yer aldığını, bundan dolayı öğrencilerin uygulamalı eğitimle yetiştirildiğini belirtti. Richard Branson’un “kuralları takip ederek nasıl yüründüğünü öğrenemezsin, yaparak ve yere düşerek öğrenirsin” sözüne atıf yapan Sarıbıyık İmkânların kısıtlı olduğu durumları dikkate alarak öğrencileri iş dünyası ile birlikte yetiştirmek için 3+1 eğitim modelini ortaya koyduklarını ifade etti.

Proje, sanayi kuruluşlarına güç verdi

2012 yılından itibaren Üniversiteye bağlı meslek yüksekokullarında uygulanmakta olan bir dönem iş yerinde eğitim projesinin, üniversite, sanayi ve iş dünyasında olumlu sonuçlar doğurduğunu, yapılan uygulamanın hem eğitime hem de sosyo-ekonomik yapıya büyük katkı sağladığını vurgulayan Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörü Sarıbıyık, istihdam sorununa çözüm üreten projenin sanayi kuruluşlarına güç verdiğini kaydetti. Sarıbıyık açıklamasında “ iş dünyasının en önemli taleplerinden birinin de nitelikli eleman ve uygulama becerisine sahip insanların olduğunu, Öğrencilerin de mezun olduklarında iş bulamama 0nedenlerinin iş tecrübesi eksikliği olduğunu belirterek Bu uygulama ile bu sorunlara kalıcı çözümler getirildiğini ifade etti.

Memnuniyet oranı yüzde doksanlarda

Sakarya Üniversitesinin iş yeri uygulamasına geçen ilk üniversite olduğunu hatırlatan Sarıbıyık, projenin ülkemizde yaygınlaşmaya başladığını , temel amacın daha nitelikli elemanlar yetiştirmek, daha kaliteli üretim sağlamak, daha yüksek bir eğitim seviyesini yakalamak olduğunu vurgulayarak, yapılan anketlerde öğrenci, öğretim elemanları ve iş veren memnuniyetinin gözlendiğini, bu tablonun da anılan projenin hedefine ulaştığının bir göstergesi olduğunu ifade ederek, emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür etti.

3+1 Eğitim Modeli

3+1 Eğitim Modeli’nin amacı, işletmelerin vazgeçilmezi olan, “uygulama becerisine sahip nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi”dir.

Bu amaç doğrultusunda geleceğin teminatı olan gençleri,

  • - Bilgi,
  • - Beceri,
  • - Olumlu davranış ve
  • - Birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle, hayata hazırlamak ve sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanlar olarak, iş dünyası ile işbirliği içeresinde birlikte yetiştirmek hedeflenmektedir.

Mesleki – teknik eğitimde kalitenin arttırılması ve sanayi ile işbirliğinin geliştirilmesi amacı ile eğitim müfredatında; iş dünyası, öğretim elemanları ve öğrenme ortamları gibi unsurlar ön plana alınarak “3+1 Eğitim Modeli” tanımlamasıyla yeni bir yapıya gidilmiştir. Bu yapı ile Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksekokullarının teknik ve sosyal tüm programlarında eğitim – öğretim müfredatı;

  • - 3 dönemi okulda teorik ve uygulamalı dersler,
  • - 1 dönemi de işletmelerde uygulama olarak düzenlenmiştir.

Bu kapsamda ve yapılan işbirlikleri sayesinde öğrenciler son yıllarının 1 döneminde, 16 hafta boyunca ve tam zamanlı olarak, işbirliği yapılan bu kurum ve kuruluşlarda görev almakta, işletmelerin ihtiyacı olan ve iş tecrübesine sahip nitelikli bireyler olarak öğrenimlerini tamamlamaktadırlar.

Bu süreç, öğrencilerin yaz stajları ile birleştirilmesine imkan sağlamakta ve böylece bir öğrencinin yaklaşık 5 – 6 ay boyunca ilgili işletmede çalışması sağlanmaktadır. Bu da işletme açısından bir öğrenciyi tanıma ve iş yerine uyum sağlama sürecini doğrudan karşılamakta, beğendiği öğrencinin ilgili işletmede işe başlama sürecine katkı sağlamaktadır.