TeknolojiGoogle Glass AR teknolojisiyle geri gelebilir

Google Glass AR teknolojisiyle geri gelebilir

Google’ın 2013 yılında tanıttığı ve büyük bir patlama yapması beklenen akıllı gözlüğü Google Glass bir anda ortadan kaybolmuştu. Ancak son birkaç ayda gerçekleşen yenilikler nedeniyle tekrar geri gelecek gibi görünüyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Google'ın 2013 yılında kısa bir süre için satışa sunduğu Google Glass
Google'ın 2013 yılında kısa bir süre için satışa sunduğu Google Glass

Teknoloji devi Google, akıllı gözlüğü Google Glass için yeni patent başvurularında bulundu. Arttırılmış gerçeklik teknolojisinin öncülerinden olan Google Glass 2013 yılında tanıtıldığı zaman büyük bir yankı uyandırmıştı.

Patently Apple’a göre gözlüğün camının içinde bulunan micro-LED ekran, kullanıcıya arttırılmış gerçeklik deneyimi sunacak. İlk Google Glass’ın küçük ekranından ziyade, bu cihazın ekranları camın içerisinde bulunuyor.

Google'ın paten başvurusu yaptığı micro-LED gözlük camları.

Bu yeni teknolojiyle beraber Google Glass’ı hayal kırıklığına çeviren, camın dışında bulunan ve sağ üst tarafa bakmanızı gerektiren prizma ortadan kalkacağa benziyor. Gözlüğün iki camının micro-LED olmasıyla 3 boyutlu bir arttırılmış gerçeklik (AR) tecrübesi sunacağa benziyor.

REKLAM

Micro-LED cam ve çalışma prensibini anlatan görsel.

  • Patent görselini detaylı olarak incelediğimizde camların opak olabildiği dikkatimizi çekiyor. Bu da gözlüğün sanal gerçeklik (VR) için de kullanılabileceği izlenimini uyandırıyor.

Apple’da yakın zaman içerisinde LuxVue isimli bir micro-LED şirketini satın almıştı. Apple’ın arttırılmış gerçeklik söylentileri de doğruysa, yakında Samsung ve LG’nin de bu reakabete katılacağı söylenebilir.

Google'ın gizli projesi: Google Glass 2.0
TEKNOLOJİ
Google'ın gizli projesi: Google Glass 2.0