TeknolojiStaj defteri kayboldu kolay staj yazılımı geliştirdi

Staj defteri kayboldu 'kolay staj' yazılımı geliştirdi

Üniversitede staj defterinin kaybolması üzerine web tabanlı "kolay staj platformu" geliştiren yazılımcı Hamza Üzümcü, hem verilerin dijital ortamda depolanmasına, hem de kağıt tasarrufu yaparak öğrencilere "yeşil staj" imkanı sunuyor.

Haber MerkeziAA
Staj defteri kayboldu, "kolay staj" yazılımı geliştirdi.
Staj defteri kayboldu, "kolay staj" yazılımı geliştirdi.

Üniversitede staj defterinin kaybolması üzerine web tabanlı "kolay staj platformu" geliştiren yazılımcı Hamza Üzümcü, hem verilerin dijital ortamda depolanmasını, hem de kağıt tasarrufu yaparak öğrencilere "yeşil staj" imkanı sağlıyor.

Üniversite yıllarında tamamladığı zorunlu staj evraklarının okul arşivinde kaybolmasına sinirlenen Üzümcü, evrakların dijital ortamda depolanması gerekliliği üzerine harekete geçti.

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra kurduğu yazılım firmasında bu konuda araştırmalar yaparak staj evrakları hakkında bilgi toplayan Üzümcü, "kolay staj" adlı online platform geliştirdi.

Web tabanlı uygulama sayesinde, staj bilgileri dijital ortamda saklanabiliyor, böylelikle staj defterinden kaynaklı olası sorunlar ortadan kalkıyor. Staj komisyonunun iş yükünü asgariye indirecek uygulama, aynı zamanda kağıt tasarrufu yaparak öğrencilere "yeşil staj" imkanı sunuyor.

REKLAM

"Staj defteri online yazılıyor"

Üzümcü yaptığı açıklamada, üniversitede staj yapmanın da staj defteri tutmanın da zorunlu olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  • "Proje falan yaptıysak ek olarak bu deftere koyup bunu okula teslim ediyorduk. Defterimi teslim edip mülakatı da başarıyla gerçekleştirdikten sonra staj defterim kayboldu. Böyle olunca araştırma yapmaya başladık. İTÜ ve ODTÜ'nün de dahil olduğu bazı üniversitelerde araştırmalar yaptık. Anladık ki bu defterler bir odada tutuluyormuş, bütün staj evraklarını bir odaya yığıyorlarmış. Sonra 'biz bilgisayarcıyız, nasıl böyle bir sorun olabilir?' diye düşündük. Üniversiteden izin aldım, 'Böyle bir şey yapsak kullanır mısınız?' diye sorduk. Olur aldıktan sonra online staj yönetim platformunu hazırladık. Genel olarak bir öğrencinin staj başlangıcından staj bitişine kadar bütün evrakları online olarak yapabilmesini sağlıyor, staj defterini online olarak yazıyor."

Yazılım firması sahibi olduğu için uygulamayı 2 ayda tamamlayıp deneme imkanı bulduğunu belirten Üzümcü, proje ortağıyla 'Bu işi okullara nasıl pazarlayabiliriz?' diyerek istişare ettiklerini ve üniversitelerle iletişime geçtiklerini anlattı.

Uygulamanın tamamlandığını, geri bildirimlerle ürünü geliştirmeyi sürdürdüklerini aktaran Üzümcü, halihazırda 2 üniversitenin yazılımı aktif olarak kullandığını, 3 üniversitenin de bu yönde talebinin olduğunu söyledi.

  • Üzümcü, "Staj imzaları da elektronik imza üzerinden yapılıyor, elektronik imza yoksa IP adresleri üzerinden e-mail ile alıyoruz onayı. Yeni kimliklerle artık her vatandaşın cebine e-imza geliyor. Kişinin kağıt tasarrufuna katkı sunarak 'yeşil' bir staj geçirmesini amaçlıyoruz. Türkiye'de 200'e yakın üniversite var. Hayalimiz bunların yüzde 30-40'ının stajlarının bizim programımz üzerinden yapılması" ifadelerini kullandı.

Benzer bir uygulamanın bulunmadığını ama bazı üniversitelerin kendi içinde çözümler geliştirdiğini anlatan Üzümcü, "Mesela İTÜ bunu kendisi yaptı. Biz onlarla danışmanlık olarak görüştük. Bu ürün çok zor bir ürün değil, isteyen firma yapabilir. Sadece kritik noktalarını iyi düşünmek gerekli. Biz staj ile değil, evraklarıyla ilgileniyoruz fakat bazı firmalar bizimle iletişime geçti. Örneğin, 'Ben senede 200 stajyer arıyorum, stajyerleri sizin aracılığınızla alsam nasıl olur?' diyenler oldu. Haliyle biz onlar için de platform oluşturmaya başladık." dedi.

REKLAM
ÖNERİLEN VİDEOLAR
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.