TeknolojiSTEAM metotlu yaz kampı

STEAM metotlu yaz kampı

PlayLab Türkiye, çocukların ve gençlerin yaz tatilini daha verimli geçirebilmeleri ve üretkenliklerini artıracak yaz kampları hazırladı. Bu sayede öğrenciler hem yaz tatillerini daha keyifli geçirebilecek hem de teknolojiyi daha verimli kullanmayı öğrenecek.

Haber MerkeziAA
Hacettepe Teknokent'te yarın başlayacak Teknoloji Yıldızları Yaz Kampı, 11 Ağustos'a kadar devam edecek.
Hacettepe Teknokent'te yarın başlayacak Teknoloji Yıldızları Yaz Kampı, 11 Ağustos'a kadar devam edecek.

PlayLab Türkiye Kurucu Ortağı Nurhan Demirel, çocukların ve gençlerin yaz tatilini daha verimli geçirebilmeleri için yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini artıracak yaz kampları hazırladıklarını belirterek, "Bu sayede öğrenciler hem yaz tatillerini daha keyifli geçirecek hem de teknolojiyi daha verimli kullanmayı öğrenecekler." ifadesini kullandı.

PlayLab Türkiye'den yapılan yazılı açıklamada, 7-17 yaş grubu için eğitimde bilim, teknoloji, mühendislik, sanat, matematik (STEAM) metodunun uluslararası alandaki başarılarını referans alan, yerel ihtiyaçları göz önünde bulunduran yaratıcı teknoloji atölyelerinin hayata geçirildiği bildirildi.

Açıklamada, çocuklar ve gençler için uluslararası standartta eğitim programları hazırlayan uzman eğitmenlerin, yaz kamplarında yakın geleceğin girişimcilerinin ihtiyaç duyabilecekleri temel eğitimleri vereceğine işaret edilirken, çocukların kodlama öğrenerek kendi projelerini hayata geçireceği, robotik programlamayı öğrenerek kendi buluşlarını yapacağı, oyun tasarlayarak mobil uygulama geliştireceği ve kendi tasarladıkları ürünleri 3D yazıcılarla üretme fırsatı yakalayacağı kaydedildi.

Öğrencilerin icatlarını bilişimle hayata geçirmeyi ve çok sevdikleri teknolojileri günlük hayatlarında faydalı bir şekilde kullanmayı öğrenecekleri belirtilen açıklamada, insan hayatına değer katan projeler geliştirmeyi hedefleyen programa 9-12 ve 13-16 yaş grubu çocukların katılabileceği ifade edildi.

Hacettepe Teknokent'te yarın başlayacak Teknoloji Yıldızları Yaz Kampının 11 Ağustos'a kadar devam edeceği bildirildi.

"Öğrenciler, teknolojiyi daha verimli kullanmayı öğrenecek"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen PlayLab Türkiye Kurucu Ortağı Nurhan Demirel, Türkiye'nin dijital gelişimine katkıda bulunmak için dünyadaki gelişmeleri takip ederek yeni eğitim programları oluşturduklarını belirtti.

  • "PlayLab Türkiye olarak çocukların ve gençlerin yaz tatilini daha verimli geçirebilmeleri için onların yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini artıracak yaz kampları hazırladık. Bu sayede öğrenciler hem yaz tatillerini daha keyifli bir şekilde geçirecek hem de teknolojiyi daha verimli bir şekilde kullanmayı öğrenecekler."

Yakın geleceğin genç liderlerini yetiştirerek geleceğin mesleklerinde söz sahibi olabilmek için gerekli eğitimleri şimdiden vermek gerektiğine dikkati çeken Demirel, hedeflerinin, teknoloji alanında uluslararası başarılara imza atabilecek bir nesil olduğunu kaydetti.

Demirel, bu önemli alanda kamu ve özel sektör iş birliğinin önemine işaret ederek, Ankara, İstanbul ve Çorum'da bu sene yaz kampları ve eğitim atölyeleri açacaklarını bildirdi.

Çalışmalara başladıkları günden bu yana projelerinin büyük ilgi gördüğünü ve özellikle kamudan iş birliği talepleri aldıklarını belirten Demirel, şöyle devam etti:

  • "Oluşturduğumuz örnek model yurt dışından da ilgi görüyor ve bu konuda ortak projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Belki şimdi konuşmak için erken ama bu eğitim programlarımızı birbirine entegre hale getirerek Türk öğrencileri yabancı yaşıtlarıyla buluşturarak uluslararası bir programın planlamasını yapıyoruz. Yakın gelecekte hedefimiz, bilişim alanında çalışacak genç girişimciler yetiştirmek, nesillerimizi bir dünya insanı haline getirerek ülkemizi bilişim ve teknoloji alanlarında daha ileriye taşımak."

Uyuşturucu maddelerden ve siber zorbalıktan gençlerin korunması için eğitimin büyük önem taşıdığını vurgulayan Demirel, PlayLab Türkiye olarak yaz kamplarında bilinçli internet kullanımı ve siber zorbalığa karşı çocukların ve gençlerin bilgilendirildiği programlara özel önem verdiklerinin altını çizdi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Hız yapmak insanların hayatını nasıl karartır?
Hollanda'da hız yapan sürücüler polis tarafından durduruluyor. Ceza yiyeceklerini sanan sürücülerse bunun yerine araçlarına binen bir insanla karşılaşıyorlar Karşılarındaki insan selam verip kendini tanıttıktan sonra işler değişiyor ve bunun sıradan bir polis durdurması olmadığı ortaya çıkıyor.
İsrail eşkıyalığı: Filistin bayrağı astığı için…
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri eşkıyalık yaptı. Dükkanlarındaki Filistin bayrağını kaldırmayan 16 yaşındaki Ahmet'e silahıyla saldıran işgalci askerin insanlık dışı müdahalesi kameraya kaydedildi.
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.