YazarlarTrump, Tillersonı fena gagaladı

Trump, Tillerson’ı fena gagaladı..

Abdullah Muradoğlu
AbdullahMuradoğluGazete Yazarı

Trump’ın iş başına geldiği 20 Ocak’tan bu yana “Beyaz Saray”da çok sayıda istifa ve kovulma olayı gerçekleşti. İlk fire, Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ın istifasıydı. “Ulusal Güvenlik Konseyi”nden de birçok önemli isim kovuldu. Bu isimler, Flynn’ın yerine getirilen General Herbert R. McMaster ile uzlaşmazlık yaşayan ‘Ulusalcı’ kanada yakın isimlerdi. Trump,  “Rus bağlantısı” soruşturmaları ve İstihbarat Topluluğu’yla yaşadığı çatışma sebebiyle ‘Globalistler’ ile uzlaşmak zorunda kaldı. Trump’ın özel kalem müdürlüğüne getirilen General John Kelly Beyaz Saray’ın idaresinde tek yetkili isim haline geldi. Kelly’i aşarak doğrudan Trump’a ulaşmak zorlaştırıldı. Trump’ın tweet mesajlarının Kelly tarafından önceden görülmesini kabul ettiği de basına yansıdı. İddialara göre Trump, özellikle dış politika konularında globalist generaller tarafından kontrol altına alınmıştı.

REKLAM

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Trump, Tillerson’ı fena gagaladı..
Haber Merkezi26 Eylül 2017, SalıYeni Şafak
Trump, Tillerson’ı fena gagaladı.. yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Öte yandan Kelly, Ulusalcı kanada mensup olan ve Beyaz Saray’da  “son Mohikan” gibi kalan “Ulusal Ticaret Konseyi” Başkanı Prof. Peter Navarro’nun pozisyonunu, “Ulusal Ekonomi Konseyi” Başkanı Garry Cohn’un altına indirdi. İddialara göre korumacı ekonomik politikaları savunan Navarro artık sadece  “Globalist Cohn”a rapor verecek.

Trump kabinesinde siyasal nedenlere dayanmayan ilk istifaysa Sağlık Bakanı Tom Price’dan geldi. Washington Price’ın istifasıyla sarsılırken, kulislerde bu kez Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson’ın istifa edip etmeyeceğine yönelik bir tartışma başladı. Tartışmaya Trump’ın Kuzey Kore ile ilgili bir tweet’i sebebiyet verdi. Tillerson, Kuzey Kore ile yaşanan gerginlikle ilgili olarak Çin’i ziyaret etmişti.  Gazetecilere konuşan Tillerson, Kuzey Kore ile doğrudan iletişim kanallarının açık tutulduğunu belirtmiş, Pyongyang’ın nükleer denemeleri durdurduğu takdirde durumun sakinleşeceği mesajını vermişti. Bu mesaj, Kuzey Kore ile ABD arasındaki nükleer gerilimin müzakereler yoluyla çözülebileceğine dair iyimser bir hava estirmişti.

Trump’ın  twitter’da yayınladığı bir mesajda, “Rex Tillerson’a, bizim harika Dışişleri Bakanımıza, ‘küçük roket adam’ ile görüşme yapmaya çalışmakla zamanını boşa harcadığını söyledim. Enerjini koru Rex yapmamız gerekeni yapacağız” demesiyle ipler yeniden gerildi. Trump ile Tillerson arasındaki çelişki öteden beri devam ediyor. Bu arada, General Kelly’nin Trump’a ne kadar dayanacağı üzerine bahisler oynandığını da söyleyelim. 

REKLAM

Trump’ın tweeti Amerikan medyasında “ABD için kim konuşuyor”  soruları sorulmaya başlandı. Yorumlara göre Trump, en önde gelen diplomatını ABD’nin Asya’lı rakibi (Çin) önünde diz çöktürdü. Trump “harika dış işleri bakanı” diye başladığı cümlenin sonunda Tillerson’u dizlerinden kesiyordu. Trump ve Tillerson’ın farklı tellerde çalmasını, “iyi polis-kötü polis oyunu” olarak yorumlayanlar olsa da durum pek öyle gözükmüyor. Tam aksine dış politikada karar alma mekanizmalarını alt üst eden bir karmaşa yaşanıyor. ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley’ın Trump’tan bile daha sert tonda mesajlar verdiğini de belirtelim.

Dış İlişkiler Konseyi (CFR)Başkanı Richard N. Hass, sözkonusu tweet nedeniyle Trump’ı eleştirirken, Tillerson’ın da istifa etmesini istedi. “Politico”da Aaron David Miller ve Richard Sokolsky imzalı yazının başlığı ise “Rex Tillerson istifa etmeli mi?” şeklindeydi. Yazıda Trump’ın Dış İşleri Bakanlığını yine küçük düşürdüğüne dikkat çekiliyordu. Diğer yorumlardaysa Trump’ın Bakanlığı etkisizleştirdiği, uluslararası sorunlarda damadı ve danışmanı Jared Kushner’e daha fazla rol yüklediği belirtiliyordu. Tillerson’dan sonra yerine gelecek bakanın da durumu değiştirecek gibi görünmediğine dikkat çekilerek, “Trump Başkan olduğu sürece Dış İşleri Bakanlığı mevsimlik olarak kapalı kalacak” deniliyordu.

REKLAM