https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Yazarlar Gelecekte savaşlar, böcek kadar dronelarla şehirlerde olacak

Gelecekte savaşlar, böcek kadar ‘drone’larla şehirlerde olacak

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı

ABD insansız hava araçları “drone”leri Afganistan, Pakistan ve Yemen’de sivil, terörist ayrımına bakmadan kullanmak yerine kendi ülkesinde konserlerde güvenliği sağlamakta kullansaydı belki de Las Vegas’taki o katliam yaşanmazdı.

Evet, görünen o ki, ülkeler arasındaki savaşlar yakın gelecekte şehirlerde yaşanacak.

Ve devletler sivil vatandaşlarının arasına gizlenen teröristleri etkisiz hale getirmek için geliştirilmiş ve çok daha küçültülmüş insansız hava araçlarını kullanacak.

Droneler geleceğin şehir savaşlarının en önemli savunma veya saldırı silahı olacak.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Gelecekte savaşlar, böcek kadar ‘drone’larla şehirlerde olacak
Haber Merkezi 24 Eylül 2017, Pazar Yeni Şafak
ABD insansız hava araçları “drone”leri Afganistan, Pakistan ve Yemen'de sivil, terörist ayrımına bakmadan kullanmak yerine kendi ülkesinde konserlerde güvenliği sağlamakta kullansaydı belki de Las Vegas'taki o katliam yaşanmazdı.


Yakın gelecekte belki böcek kadar küçültülmüş droneleri göreceğiz.

Ve savunma sanayi bundan sonraki yatırımlarını uçak, gemi ve uzun menzilli füzelere değil, yakın menzilli ve hedefe odaklanan ileri teknolojiye sahip küçük silahlara yapmaya başlayacak.

REKLAM

***

İnsansız hava aracı dronelerin geçmişi neredeyse 100 yıl kadar geriye uzanıyor. 12 yıldır da askeri maksatlı kullanılıyor.

Drone” denmesinin sebebi bazılarının uçuş esnasında sürekli olarak ses çıkarmasıymış.

Teknoloji ile füze atacak kadar geliştirildiler.

Eski bir Amerikalı asker olan ancak daha sonra meslek değiştirip araştırmacı gazeteci olan James McCartney, Türkçeye Buzdağı yayınları tarafından Amerikan savaş makinesi olarak çevrilen kitabında ilginç bir bilgi paylaşıyor.

İnsansız hava araçlarını suikast silahı olarak ilk kullanan ülke İsrail.

Filistin ve Gazze’de Hamas ve El Fetih gibi örgütlerin önemli adamlarının evlerine yönelik saldırılarda kullanan İsrail’e ilk karşı çıkan ülke de ABD.

***

Kitapta bu dronelerin ilk kullanma sebepleri bakın nasıl anlatılıyor;

REKLAM

 “CIA aralarında Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun sevdiği bir dalış mekanına patlayıcı ile doldurulmuş bir deniz kabuğu yerleştirme planının da olduğu 1970’lerdeki beş yabancı lidere karşı planladığı suikastla ilgili skandaldan sonra bu çeşit infazlardan vazgeçti.”

 ABD’nin kimyasını değiştiren ikiz kulelere iki uçakla dalıştan 2 ay önce 2001’in Temmuz ayı sonlarında ABD İsrail büyükelçisi Martin Indyk şöyle bir açıklama yapıyor;

“ABD hükümetinin silahlı İHA’lar vasıtasıyla (Filistinli örgüt üyelerinin evlerine) yapılan suikastlere karşıdır. Bunlar açıkça yargısız infazlardır ve bunu desteklemiyoruz”.

Başkan Gerald Ford 1976 senesinde CIA’yı siyasi suikastler yapmaktan men eden bir emir imzaladı.

11 Eylül 2001 saldırılarının bir hafta öncesinde silahlı “drone” lerin kullanımı ile ilgili bir toplantıda CIA Müdürü George Tenet, bu tarz silah kullanmanın korkunç bir hata olacağını, bunun ancak cesedinin çiğnenerek olabileceğini söylemişti.

REKLAM

***

ABD bu düşüncelerden ne zaman vazgeçti ya da vazgeçirildi?

11 Eylül 2001 saldırısından sonra.

Saldırıdan birkaç gün sonra ABD Başkanı George Bush, 25 yıldır yürürlükte olan CIA’nın adam öldürme yasağını kaldırdı.

Usame Bin Ladin ve destekçilerine suikast düzenleme izni verdi.

Kongre uzun zamandır kullanılmayan askeri güç kullanımı yetkisini onayladı.

Bütün silahlı operasyonlara açık çek verildi.

Ve ABD katliama başladı.

11 eylül saldırısından sonra Afganistan, Pakistan ve Yemen’de silahlı insansız hava araçları droneler ile sivil gözetmeden sadece terörist şüphesi ile vurmaya başladı.

Droneler füze atabilecek hale getirildi.

11 eylül 2001’e kadar 50 adet drone sahibi olan ABD 2011 senesinde  7 bin drone ve bunları yöneten bin 300 drone pilotu sahibiydi.

REKLAM

***

İngiltere Merkezli araştırmacı gazetecilik bürosunun tahminlerine göre, CIA’nın drone saldırıları sadece Pakistan’da çoğu sivil 3 bin 461 kişinin ölümüne neden oldu.”

“TİME dergisi de aynı rakamları yayınladı. CIA’dan habere hiçbir tepki gelmedi.”

Obama’nın elinde ölüm listesi olduğu da 2012 senesinin Mayıs ayında Amerikan silahlı dronelerin saldırılarına onay için son sözü Obama’nın söylediğini bildirdiğinde açığa çıktı”.

Haberin ardından kamuoyunda her kesimden çok sayıda tepkiler oluştu.

“Bir başkan için büyük yetki” başlığı ile manşetlere taşındı.

Pittsburgh Üniversitesi profesörlerinden kıdemli bir akademisyen kendi ülkesi ABD’ye şöyle duygusal bir tepkiyle isyan ediyordu; Amerika’nın ahlaki liderliği bitmiştir. Kendi özgürlüklerimizi ortadan kaldırdık.