YazarlarHem kibar hem soyguncu

Hem kibar hem soyguncu

Yaşar Süngü
YaşarSüngüGazete Yazarı

20. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşayan Alman ekonomist ve sosyolog WernerSombart’ın “Biz zengin olduk, çünkü bizim için bazı ırklar ve milletler öldü, bazı kıtalar tamamen boşaltıldı” sözü batılı ülkelerin nasıl zenginleştiğini özetliyor. 

Kölelik, sömürgecilik, uzun çalışma saatleri, kadınların ve çocuklarının emeklerinin nasıl sömürüldüğünü anlamadan kapitalizmin ve kapitalist ülkelerin nasıl zenginleştiğini anlayamazsınız.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Yaşar Süngü : Hem kibar hem soyguncu
Haber Merkezi25 Ekim 2017, ÇarşambaYeni Şafak
Hem kibar hem soyguncu yazısının sesli anlatımı ve tüm Yaşar Süngü yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


***

Suudi Arabistan’ın geçen hafta ‘Ilımlı İslam’a geçiyoruz” açıklamasıyla tartışma konusu haline gelen ‘Ilımlı İslam’ yine ısıtılıp önümüze kondu: Yersen!.

Oysa biz bunun çok sinsi bir proje olduğunu ve batının yıllardır uyguladığı klasik sömürü yöntemi olduğunu biliyoruz.

Dr. İsmail Hakkı Göksoy’un 1993 yılında hazırladığı ‘Endonezya’da İslam ve Hollanda Sömürgeciliği’ kitabında Hollanda’nın tekrar sömürge idaresi kurmak için Endonezya’da daha ılımlı bir İslam politikası yöntemini kullandığı belirtilmiş.

REKLAM

Ve 1945 yılından sonra yani savaş sonrası Endonezya’ya liberal bir İslam politikasının izlenmesini savunan şarkiyatçı Van Der Plas’i göndermiş.

***

‘Ilımlı İslam’ nasıl uygulanır?

Şöyle; Halk arasındaki tabiriyle önce vatandaşın ahlaki mezhebi genişletilir (bknz yerli yabancı popülerleştirilmiş dizi ve filmler) sonra ne versen yer hale gelir.

Her ne kadar geniş mezheplilik halk arasında hakaret ve dine lakaytlık olarak görülse de meşrulaştırılmıştır. Bu tiplerden ne kadar çok olursa o ülkede sömürmek o kadar kolaylaşır. 

‘Ilımlı İslam’la önce Müslümanı yumuşatırsın, yumuşayan Müslüman gevşer ve kendini uyumaya bırakır. Sonra rahat rahat sömürürsün. Ne itiraz eder ne farkına varır. Çünkü Yumoşla tam sömürülecek kıvama gelmiştir.

REKLAM

Proje tuttu mu? Önce kendine sonra çevrene bak, anlarsın tutup tutmadığını!

Prof. Ahmet Tabakoğlu ne diyordu, “Modern iktisat için eroinin sağlığa zararlı olmasının önemi yoktur, önemli olan eroinin fiyatıdır.”

 • ‘Bize bir insan mektebi lazım’ 
 • Her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin bu yılki sahipleri, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Göksel Baktagir, Yavuz Turgul, Ali Toy, Selahattin Kara ve Nurettin Topçu oldu.
 • Sosyal medyacıların sadece, “Öğrenmek zekânın, yapmak ise ahlakın işidir” sözüyle tanıdığı Nurettin Topçu Kimdir?
 • İnsanın var oluşunu sadece et, kemik, kan ve maddeden ibaret görmeyip ruhun derinliklerine inen,
 • isyanın da bir ahlakı olduğunu söyleyen,
 • bireyin toplumda bir ahlak nizamı çerçevesinde kendine yer edineceğini anlatan,
 • bu millete Anadolu irfanının kıymetini ve düzen kurucu ahlakını kuşanmayı telkin eden, kadim İslam ve Türk tarihini, tasavvufu ve modern dönemdeki sosyolojik gerçekliğimizi tahlil eden çok değerli fikir adamlarımızdan biridir.
 • Ne diyordu kültür davamızı anlatırken Nurettin hoca: “Bize bir insan mektebi lazım. Bir mektep ki, bizi kendi ruhumuza kavuştursun; her hareketimizin ahlaki değeri olduğunu tanıtsın;
 • hayâya hayran gönüller ve insanlığı seven temiz yürekler yetiştirsin;
 • her ferdimizi milletimizin tarihi içinde aratsın;
 • vicdanlarımıza her an Allah’ın huzurunda yaşamayı öğretsin.”

Şehre ve hayata dair iki prensip

Mimar ve mühendis olan Prof. Sadettin Ökten hoca, bir şehrin “nispet” ve “iktifa” prensiplerine göre kurulması gerektiğini söylerken iki prensibi iki örnekle açıyor;

Nispet; “Bir türbenin yanına sekiz katlı bir bina dikerseniz o türbeye muhtemelen önem vermiyorsunuz demektir. Bu meseleyi isterseniz alın, Kâbe’ye kadar götürün. (Zemzem Tower’s’ın yanında kibrit kutusu kadar yer tutan Kabe örneği gibi) İnsan nispetle yaşar hayatta…”

İktifa; Mesela otomobil alıyorsunuz, prospektüsünde dört kişiliktir yazıyor. ‘Bagajı şu kadar yük alır, şu kadar benzin alır.’ diyor. Dört kişilik arabaya sekiz kişi koyduğunuzda o güvenlik ihlal edilir. (İstanbul örneği gibi) Aynı şey şehirde var.”

REKLAM

Yani hoca diyor ki fabrika ayarlarımız bozulmuş.

 • 3 güzel kitap
 • Bülent Ecevit Üniversitesi bu yıl yayınladığı eserlerden bazılarını göndermiş;
 • 1-8 ayrı yazarın yayınlarından oluşan “İslam İktisadı ve Finansı”
 • 2-Konularında uzman olan 15 akademisyenin yazılarının yer aldığı, “Çeşitli Yönleriyle Hz Muhammed”
 • 3-Zonguldaklı ünlü siyasetçiyle yapılan çok keyifli bir söyleşi; Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi, ANAP, AK Partili yıllar, “Ağabey Köksal Toptan”