YEREL HABERLER

Baraj altında kalacak köye yer aranıyor

Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, Köprübaşı Baraj gölü altınnda kalacak arazi problemlerini çözmeye çalıştıklarını açıkladı.

Aa Yeni Şafak
Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, "Köprübaşı Barajında Baraj Gölü altında kalacak olan arazi probleminin çözümüne ilişkin komşu köyle görüştük fakat muhtar bu konuya pek yanaşmıyor"dedi.

Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar Bolu'nun Mengen İlçesi Gökçesu Beldesi sınırlarında bulunan Köprübaşı Barajı ve Hidroelektrik santrali çalışmalarını yerinde inceledi, Devlet Su İşleri (DSİ) 53'ncü Şube Müdürü Sabahattin Çapkınoğlu'ndan bilgi aldı.

Gölet inşaatında yapılan çalışmaları aktaran DSİ 53'ncü Bölge Müdürü Sabahattin Çapkınoğlu, "Baraj, DSİ 5'nci Bölge Müdürlüğü sınırları içinde Bolu İli Mengen İlçesinde Bolu Çayı üzerinde enerji üretme amacıyla inşa edilmektedir. Köprübaşı Barajı havzasının büyük bölümü dağlar ve platolarla kaplıdır. Yükselti kuzeyden güneye doğru artar, ormanlık alanlar yağış havzasının büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Yağış alanı 1994 kilometre karedir. Baraj yerine Gerede - Bolu devlet kara yolundan ayrılan Yeniçağa - Mengen - Gökçesu yolu ile ulaşılmaktadır. Baraj Gölü yakınında Köprübaşı Köyü, Değirmensırtı Mahallesi, Kesebükü ve Kayabükü mahalleleri bulunmaktadır. Baraj inşaatı 2002 yılından bu yana devam etmektedir. İnşaat tamamlandığı zaman 203 milyon Kilowatt/saat enerji elde edilecek" dedi.

Vali Akpınar, Çapkınoğlu'nun açıklamasının ardından sular altında kalacak olan Kesebükü Köyü muhtarı ve komşu köy muhtarı dinlendi. Sınırları birleştirme konusunda uyuşmazlığa düşen muhtarlar arasında Vali Halil İbrahim Akpınar ve Milletvekili Yüksel Coşkunyürek mutabakat sağlamaya çalıştı. Baraj inşaatında yaptığı incelemeler esnasında çalışmalar hakkında bilgiveren Vali Akpınar, "Milletvekilimiz, belediye başkanımız ve daire amirlerimizle birlikte yapılan çalışmaları yerinde inceledik. Burada yapılan baraj inşaatına baktık, inşaat hakkında bilgiler aldık ve şu an inşaat bitme aşamasına gelmiş. Köprübaşı Barajında baraj gölü altın dakalacak olan arazi probleminin çözümüne ilişkin komşu köyle görüştükfakat muhtar bu konuya pek yanaşmıyor. Aralarındaki problemi de umarım çözeriz çünkü diğer köy de burada kalmak istiyor onlara da bir çözüm yolu buluruz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.