YEREL HABERLER

Ezberci eğitimden nasıl kurtuluruz?

Şurası bir gerçek ki eğitim sistemimiz toplumun çok gerisinde. Bu eğitim sisteminin topluma vereceği pek bir şey yok. Sınav sistemini ya da öğretmenlerin ders anlatma şekillerini değiştirerek yıkamazsınız eğitimdeki ezberciliği. Hukuksal bir ifadeyle söylemek gerekirse, işin şekline değil esasına inmek gerekiyor ezber bozmak için.

Burak Başkan Yeni Şafak
Türkiye gerçekten garip bir ülke. Tüm söylemler ezberler üzerinden yürüyor. Türkiye'deki en büyük ezber, “eğitim sistemimizin ezbere dayalı olduğu” yönündedir. Bu ifadenin ezber olduğunun en büyük kanıtı ise eğitim sisteminin ezbere dayalı olmasından en çok kaymak yiyenlerin de bu cümleyi kurmasıdır.

Üyeleri milliyetçilerden ve kemalistlerden oluşan eğitim sendikalarının, ezberci eğitimden yakındığı basın bildirilerini sık sık görüyoruz.

Acaba bizim ezbercilikten anladığımız ile bu kesimlerin anladığı farklı şeyler olabilir mi?

Bence evet.

“Ezberci eğitim” lafından çıkardığımız manaların farklı olmasının en büyük kanıtı ortaya sunulan çözüm önerilerinde gizli. Bu kesimlerin “ezberci eğitim”e yönelik sunduğu çözümler genelde sınavların çoktan seçmeli değil de klasik yöntemle yapılmasından, sözgelimi tarih sınavlarında olayların tarihlerinin değil de nedenlerinin ya da sonuçlarının sorulmasından ibaret. Bunlar ise öğrencinin kendi akıl yürütmesi ile ulaştıkları neden ve sonuçlar olmaktan ziyade ders kitaplarının öğrencilere dayattığı neden ve sonuçlar.

EZBERİN KAYNAĞI ENDOKTRİZASYONDUR

Siz “eğitim sisteminin ezbere dayalı olması”nı en çok dillendiren bu kesimlerin bir sefer olsun ezberin asıl kaynağı olan endoktrinizasyonu dile getirdiklerini gördünüz mü?

Sözgelimi Atatürk'ün altı okunun da sorgulanabileceğini, milliyetçilik denen şeyin belki de iyi bir şey olmayabileceğini, “ülke için canı feda etme”nin çağdaş batılı devletlerde görülmeyen bir şey olduğunu, tek partili dönemin de sorgulanabileceğini, her insanın hataları olabileceği gibi cumhuriyeti kuran kadroların da hatalar yapabileceğini dillendirebilecek bir kişi var mı “eğitim sistemimiz ezberci” diyenler arasında?

Ya da Alevi vatandaşlarımızın çocuklarına verilen zorunlu din derslerinden şikayet edenleri gördünüz mü bu ezberi dillendirenler arasında? Bir kişiye dahil olmadığı bir mezhebin anlayışını zorla öğretmeye çalışmak ezbercilik değildir de nedir?

Dahası, erkekleri evin reisi ve karar vericisi şeklinde betimleyen, kadınlara ise tek misyonu ev işlerini yapmak ve çoluk çocukla ilgilenmekten ibaret pasif bir sosyal rolü dikte eden hayat bilgisi kitaplarını nereye koyacağız bu tabloda. Erkek egemen toplum yapısını aynen destekleyen ezberlerle dolu bir eğitim sisteminin bu yapısı hakkında tek bir eleştiri getirmeden mi ortadan kaldırılacak ezberci eğitim?

EĞİTİM TOPLUMUN GERİSİNDE KALDI

Şurası bir gerçek ki eğitim sistemimiz toplumun çok gerisinde artık. Bu eğitim sisteminin topluma vereceği pek bir şey yok. Ya da tersten söyleyelim; toplumun bu eğitim sisteminden öğreneceği pek bir şey yok.

Sınav sistemini ya da öğretmenlerin ders anlatma şekillerini değiştirerek yıkamazsınız eğitimdeki ezberciliği. Hukuksal bir ifadeyle söylemek gerekirse, işin şekline değil esasına inmek gerekmektedir.

Yapılması gereken şey insanlara endoktrinizasyon amacına dayalı tek taraflı bir toplum okumasını dayatmak değil, bilgiye nasıl ulaşacağının ve her ulaştıkları bilginin doğru olmayabileceğinin öğretilmesidir. Fakat resmî tarih ve resmî din anlayışının dayatılması hiç değildir.

Tam da bu noktada “eğitim sistemimiz ezberci” diyen kesimlerden şekli bir kenara bırakıp işin esasına inmelerini beklemek saçma. Kim kendisine endoktirnizasyon anlamında lojistik destek sağlayan bir eğitim sisteminin ezberci yapısını değiştirmeye çalışsın ki?

Ya gün gelir de milliyetçiliği değişmez bir doğru olarak kabul eden genç nesil bu kavramı sorgulamaya başlarsa?

EZBER EZBERİNDEN KURTARALIM

Ya da insanlar sözgelimi Serbest Fırka'nın haksız yere kapatıldığını veya CHP'nin 1946 seçimlerini hile ile kazandığını öğrenirse?

Daha kötüsü ya insanlar Kürt kelimesinin kardaki kart kurt sesinden gelmediğini, bu ülkede Kürt kimliğine sahip insanların da yaşadığını, Kürtçe diye bir dilin var olduğunu öğrenirse?

Ne olur sonra? İnsanların kafasındaki tabular yıkılmaya başlamaz mı? İnsanlar derin sorgulamalar içine girmez mi?

İşte tam da bu yüzden “eğitim sistemimiz ezberci” diyenlerin büyük çoğunluğu bir ezberi dile getiriyor.

Yarın biri bu ezberci eğitim sisteminin esasına girip, ezberciliği yıkmaya çalışsa, bu kişiye en başta tepki gösterecekler yine “eğitim sistemimiz ezberci” sloganını dile getiren milliyetçiler ve kemalistler olacaktır.

İşte bu yüzden en büyük ezber, “eğitim sistemimiz ezberci” ifadesidir.

Ezberleri bozmaya bu ifadeden başlasak iyi olacak.

* Siyaset Bilimci (burakbaskan@gmail.com)

Yorum

Tunceli Ovacık'ta zihinsel engelli kıza tecavüz skandalı

Tunceli Ovacık'ta zihinsel engelli kıza tecavüz skandalı

1

Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki bir lisede kaynaştırma öğrencisi olan 19 Yaşındaki N.İ. isimli zihinsel engelli kızın karnının büyümesinden şüphelenen ..

PKK'nın Kürt baharı hayali süreci bitirdi

PKK'nın Kürt baharı hayali süreci bitirdi

2

Polis Akademisi, IŞİD ve PKK'ya ilişkin çarpıcı tespitlerin yer aldığı bir rapor hazırladı. Terör örgütünün 2010 yılında Arap baharını Kürt baharına d..

Beratcan'ın babası boşanma davası açtı

Beratcan'ın babası boşanma davası açtı

3

İstanbul Kartal'da kaybolduktan 15 gün sonra Tuzla'da cesedi bulunan 10 yaşındaki Beratcan Karakütük'ün babası Ergün Karakütük avukatıyla birlikte Ana..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düzen çatırdamakta

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düzen çatırdamakta

4

ÖNDER'in İmam Hatip Gençlik Buluşması'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu okulları kapatmak için her yola başvuranlara ne oldu derseniz? Evet onlar ..

AK Parti il binası zehirli gaz nedeniyle boşaltıldı

AK Parti il binası zehirli gaz nedeniyle boşaltıldı

5

AK Parti'nin İzmir İl Başkanlığı binasının da bulunduğu iş merkezinde zehirli gaz nedeniyle alarm verildi. İş merkezi boşaltılırken, gazdan etkilenen ..

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

6

Yaralı PKK ve PYD'li teröristlerin Diyarbakır'daki iki devlet hastanesinde sahte kayıtlarla tedavi edildiğini belgeleyen kayıtlara ulaşıldı. Hastane ..

Sağ yakalanan 'milyonluk terörist' daha önce iki kere ölmüş

Sağ yakalanan 'milyonluk terörist' daha önce iki kere ölmüş

7

Muş'un Varto ilçesi Teknedüzü köyünde geçen 6 Nisan'da düzenlenen operasyonda sağ yakalanan ve başına 1 milyon lira ödül konulan PKK'lı terörist Mehme..

Çamlıca Camii havadan böyle görüntülendi

Çamlıca Camii havadan böyle görüntülendi

8

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan Çamlıca Camii'nin inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbenin beton döküm işlemine başlandı. 50 bin kiş..

Bu uygulama artık yasak

Bu uygulama artık yasak

9

Düzce Belediyesi tarafından kaldırımlara yapılan araç parkları ve engelli yollarına ilişkin uygulama yapılıyor. Buna göre kaldırımlara yapılan araç pa..

Erdoğan elini sıkmadığını açıkladı

Erdoğan elini sıkmadığını açıkladı

10

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'den Zagreb'e giderken uçakta birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin 54. kuruluş yıldönümü..

TEOG'da hatalı soru iddiası

TEOG'da hatalı soru iddiası

11

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne TEOG’da tarih sorusunun iptali için başvuru yapıldı. Bu yılın en zor..

Vizede alicengiz oyunu

Vizede alicengiz oyunu

12

Ankara'nın AB'nin istediği şartları yerine getirdikten sonra, Almanya ve Fransa'nın, Türk vatandaşlarına tanınacak olan vize serbestisine yeni şartlar..

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a 2'şer yıl hapis cezası

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a 2'şer yıl hapis cezası

13

"Charlie Hebdo" dergisindeki karikatürü kendi köşelerine taşıyan Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan, 2'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Tahammülsüz ve İslamofobik

Tahammülsüz ve İslamofobik

14

Avrupa’da siyaset yapan Müslümanlar, son dönemde haklarında yürütülen karalama kampanyaları nedeniyle siyasi kariyerini sona erdirmek zorunda kalıyor...

TEOG soru ve cevapları açıklandı

TEOG soru ve cevapları açıklandı

15

1 milyondan fazla öğrencinin girdiği TEOG sınavlarının soru ve cevapları açıklandı. Sınav sonuçları ise Haziran'da açıklanacak.

8 km’den vurdu

8 km’den vurdu

16

Yerli insansız hava aracı Bayraktar, ilk kez Roketsan tarafından geliştirilen harp başlıklı akıllı mühimmatla uçtu. Bayraktar Konya’da yapılan testler..

İngilizlerin yüz yıllık hezimeti: Kut'ül Amare

İngilizlerin yüz yıllık hezimeti: Kut'ül Amare

17

Osmanlı Ordusu’nun büyük başarısı Kut'ül Amare, 100’üncü yılında tarihin tozlu raflarından indirildi. Ülkenin dört bir yanında konuyla ilgili konferan..

MHP'de kongre süreci durduruldu

MHP'de kongre süreci durduruldu

18

MHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk, MHP'deki olağanüstü kongre süreciyle ilgili, "Tosya Asliye Hukuk Mahkemesi, kongre çağrısı da dahi̇l bütün işlemle..

Bursa'daki saldırıda 'Sultan' detayı

Bursa'daki saldırıda 'Sultan' detayı

19

Bursa'daki terör saldırısıyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Dün akşam saatlerinde terör saldırısını düzenleyen kadın canlı bombanın, olaydan..

Canlı bomba başörtüsüyle saklanmaya çalıştı

Canlı bomba başörtüsüyle saklanmaya çalıştı

20

Bursa Ulu Camii'nin kapısında canlı bomba saldırısı düzenlendi. 8 kişinin yaralandığı patlamada canlı bomba paramparça oldu. Patlayıcıyı erken infilak..

+