YEREL HABERLER

Ezberci eğitimden nasıl kurtuluruz?

Şurası bir gerçek ki eğitim sistemimiz toplumun çok gerisinde. Bu eğitim sisteminin topluma vereceği pek bir şey yok. Sınav sistemini ya da öğretmenlerin ders anlatma şekillerini değiştirerek yıkamazsınız eğitimdeki ezberciliği. Hukuksal bir ifadeyle söylemek gerekirse, işin şekline değil esasına inmek gerekiyor ezber bozmak için.

Burak Başkan Yeni Şafak
Türkiye gerçekten garip bir ülke. Tüm söylemler ezberler üzerinden yürüyor. Türkiye'deki en büyük ezber, “eğitim sistemimizin ezbere dayalı olduğu” yönündedir. Bu ifadenin ezber olduğunun en büyük kanıtı ise eğitim sisteminin ezbere dayalı olmasından en çok kaymak yiyenlerin de bu cümleyi kurmasıdır.

Üyeleri milliyetçilerden ve kemalistlerden oluşan eğitim sendikalarının, ezberci eğitimden yakındığı basın bildirilerini sık sık görüyoruz.

Acaba bizim ezbercilikten anladığımız ile bu kesimlerin anladığı farklı şeyler olabilir mi?

Bence evet.

“Ezberci eğitim” lafından çıkardığımız manaların farklı olmasının en büyük kanıtı ortaya sunulan çözüm önerilerinde gizli. Bu kesimlerin “ezberci eğitim”e yönelik sunduğu çözümler genelde sınavların çoktan seçmeli değil de klasik yöntemle yapılmasından, sözgelimi tarih sınavlarında olayların tarihlerinin değil de nedenlerinin ya da sonuçlarının sorulmasından ibaret. Bunlar ise öğrencinin kendi akıl yürütmesi ile ulaştıkları neden ve sonuçlar olmaktan ziyade ders kitaplarının öğrencilere dayattığı neden ve sonuçlar.

EZBERİN KAYNAĞI ENDOKTRİZASYONDUR

Siz “eğitim sisteminin ezbere dayalı olması”nı en çok dillendiren bu kesimlerin bir sefer olsun ezberin asıl kaynağı olan endoktrinizasyonu dile getirdiklerini gördünüz mü?

Sözgelimi Atatürk'ün altı okunun da sorgulanabileceğini, milliyetçilik denen şeyin belki de iyi bir şey olmayabileceğini, “ülke için canı feda etme”nin çağdaş batılı devletlerde görülmeyen bir şey olduğunu, tek partili dönemin de sorgulanabileceğini, her insanın hataları olabileceği gibi cumhuriyeti kuran kadroların da hatalar yapabileceğini dillendirebilecek bir kişi var mı “eğitim sistemimiz ezberci” diyenler arasında?

Ya da Alevi vatandaşlarımızın çocuklarına verilen zorunlu din derslerinden şikayet edenleri gördünüz mü bu ezberi dillendirenler arasında? Bir kişiye dahil olmadığı bir mezhebin anlayışını zorla öğretmeye çalışmak ezbercilik değildir de nedir?

Dahası, erkekleri evin reisi ve karar vericisi şeklinde betimleyen, kadınlara ise tek misyonu ev işlerini yapmak ve çoluk çocukla ilgilenmekten ibaret pasif bir sosyal rolü dikte eden hayat bilgisi kitaplarını nereye koyacağız bu tabloda. Erkek egemen toplum yapısını aynen destekleyen ezberlerle dolu bir eğitim sisteminin bu yapısı hakkında tek bir eleştiri getirmeden mi ortadan kaldırılacak ezberci eğitim?

EĞİTİM TOPLUMUN GERİSİNDE KALDI

Şurası bir gerçek ki eğitim sistemimiz toplumun çok gerisinde artık. Bu eğitim sisteminin topluma vereceği pek bir şey yok. Ya da tersten söyleyelim; toplumun bu eğitim sisteminden öğreneceği pek bir şey yok.

Sınav sistemini ya da öğretmenlerin ders anlatma şekillerini değiştirerek yıkamazsınız eğitimdeki ezberciliği. Hukuksal bir ifadeyle söylemek gerekirse, işin şekline değil esasına inmek gerekmektedir.

Yapılması gereken şey insanlara endoktrinizasyon amacına dayalı tek taraflı bir toplum okumasını dayatmak değil, bilgiye nasıl ulaşacağının ve her ulaştıkları bilginin doğru olmayabileceğinin öğretilmesidir. Fakat resmî tarih ve resmî din anlayışının dayatılması hiç değildir.

Tam da bu noktada “eğitim sistemimiz ezberci” diyen kesimlerden şekli bir kenara bırakıp işin esasına inmelerini beklemek saçma. Kim kendisine endoktirnizasyon anlamında lojistik destek sağlayan bir eğitim sisteminin ezberci yapısını değiştirmeye çalışsın ki?

Ya gün gelir de milliyetçiliği değişmez bir doğru olarak kabul eden genç nesil bu kavramı sorgulamaya başlarsa?

EZBER EZBERİNDEN KURTARALIM

Ya da insanlar sözgelimi Serbest Fırka'nın haksız yere kapatıldığını veya CHP'nin 1946 seçimlerini hile ile kazandığını öğrenirse?

Daha kötüsü ya insanlar Kürt kelimesinin kardaki kart kurt sesinden gelmediğini, bu ülkede Kürt kimliğine sahip insanların da yaşadığını, Kürtçe diye bir dilin var olduğunu öğrenirse?

Ne olur sonra? İnsanların kafasındaki tabular yıkılmaya başlamaz mı? İnsanlar derin sorgulamalar içine girmez mi?

İşte tam da bu yüzden “eğitim sistemimiz ezberci” diyenlerin büyük çoğunluğu bir ezberi dile getiriyor.

Yarın biri bu ezberci eğitim sisteminin esasına girip, ezberciliği yıkmaya çalışsa, bu kişiye en başta tepki gösterecekler yine “eğitim sistemimiz ezberci” sloganını dile getiren milliyetçiler ve kemalistler olacaktır.

İşte bu yüzden en büyük ezber, “eğitim sistemimiz ezberci” ifadesidir.

Ezberleri bozmaya bu ifadeden başlasak iyi olacak.

* Siyaset Bilimci (burakbaskan@gmail.com)

Yorum

Defolun gidin

Defolun gidin

1

PKK’nın büyük bir tahribata yol açtığı Sur’u ziyaret etmek isteyen HDP heyeti ummadığı bir tepkiyle karşılaştı. Aralarında HDP Grup Başkanvekili İdris..

Bahçelievler'de 7 katlı bina çöktü

Bahçelievler'de 7 katlı bina çöktü

2

İstanbul Bahçelievler'de bitişiğindeki inşaat çalışması dolayısıyla yıkılma tehlikesi geçiren 7 katlı apartman, tahliye edildikten sonra çöktü.

O köyle işimiz daha bitmedi

O köyle işimiz daha bitmedi

3

PKK’nın Dürümlü’de gerçekleştirdiği saldırı, teröristlerin telsiz görüşmelerine yansıdı. Konuşmalarda kaybolan köylülere ilişkin, “Belalarını bulmuşla..

KPSS soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı

KPSS soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı

4

KPSS soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkez (ÖSYM) bugün yapılan 2016-KPSS'nin Genel Yetenek-Genel Kültür ve ..

Sur'da HDP'li vekillere büyük tepki

Sur'da HDP'li vekillere büyük tepki

5

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde vatandaşlar, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Sibel Yiğitalp'in de ar..

Bazı kamu görevleri için KPSS şartı kaldırıldı

Bazı kamu görevleri için KPSS şartı kaldırıldı

6

Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavları düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidildi. Değişiklikle, Dışişleri Bakanlığı aday mes..

Meteoroloji'den 'kuvvetli yağış' uyarısı

Meteoroloji'den 'kuvvetli yağış' uyarısı

7

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesi'nin güney ve doğusu, İç Ege, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun kuzeybatısında kuvvetli ya..

Yüksekdağ ve Demirtaş, Erdoğan’ı BM'ye şikayet etti

Yüksekdağ ve Demirtaş, Erdoğan’ı BM'ye şikayet etti

8

HDP Eş Genel Başkanları Yüksekdağ ve Demirtaş, İstanbul'da açılışı gerçekleştirilen Dünya İnsani Zirvesi'ne katılan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a b..

DAEŞ'in saldırı planları ortaya çıktı

DAEŞ'in saldırı planları ortaya çıktı

9

Gaziantep'teki DAEŞ operasyonlarında yakalanan örgüt mensuplarının, Antalya G-20 zirvesi, HDP İstanbul İl Binası, Cumhuriyet Gazetesi binası, EXPO Fua..

65. Hükümet yarın açıklanacak

65. Hükümet yarın açıklanacak

10

65. Hükümet Bakanlar Kurulu listesi yarın sabah 10'da Binali Yıldırım tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.

Kılıçdaroğlu er meydanında yuhalandı

Kılıçdaroğlu er meydanında yuhalandı

11

Antalya'daki Döşemealtı Yağlı Pehlivan Güreşlerini ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tribündeki bazı vatandaşlar tarafından yuhalandı.

Şehit yakınlarından Kılıçdaroğlu'na büyük tepki

Şehit yakınlarından Kılıçdaroğlu'na büyük tepki

12

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde zırhlı aracın geçişi sırasında teröristlerin yola döşediği bombanın patlatılması sonucunda şehit olan Kahramanmaraşlı P..

Erdoğan'ın verdiği yemekte dikkat çeken oturma düzeni

Erdoğan'ın verdiği yemekte dikkat çeken oturma düzeni

13

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki zirveye katılan heyet başkanları onuruna yemek verdi. Yemekte Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Filistin Devlet..

Van'da canlı bomba şüphelisi yakalandı

Van'da canlı bomba şüphelisi yakalandı

14

Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan başarılı operasyonla şehrin göbeğinde canlı bomba olabileceği değerlendirilen PKK'nın dağ kadrosundan bir te..

PKK kamplarda cep telefonunu yasakladı

PKK kamplarda cep telefonunu yasakladı

15

TSK'nın düzenlediği yoğun hava harekatı terör kamplarında paniğe yol açtı. Sadece gündüz dışarı çıkabilen terör örgütünün elebaşları koruma sayısını a..

Zırhları kalktı tehdit ettiler

Zırhları kalktı tehdit ettiler

16

Dokunulmazlık zırhına güvenip her fırsatta teröre destek veren HDP, Meclis’in kararından rahatsız oldu. HDP Eşbaşkanı Demirtaş, 90’lı yıllarda yaşanan..

AK Parti kongresinde Erdoğan'ın mesajı okundu

AK Parti kongresinde Erdoğan'ın mesajı okundu

17

AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı okudu. Bekir Bozdağ'ın okuduğu mesajı salondakiler ayakta dinledi. Erdoğan m..

Yeni hükümete ilk talimat

Yeni hükümete ilk talimat

18

Artvin'in Yusufeli ilçesinde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni kabinenin mensuplarına hatırlatacağım, Yusufeli Barajı'nın 3 y..

43 yıl sonra gördüğü oğlunu yürüyüşünden tanıdı

43 yıl sonra gördüğü oğlunu yürüyüşünden tanıdı

19

Hatay'da ilk evliliğinin ardından geçen 43 yıla 2 evlilik ve 5 çocuk sığdıran Ayşe Kara ile terk ettiği ilk çocuğunun film gibi buluşmasında gözyaşlar..

10 ayda öldürülen terörist sayısı

10 ayda öldürülen terörist sayısı

20

Askeri kaynaklar, 24 Temmuz 2015 tarihinden 23 Mayıs 2016 tarihine kadar geçen sürede 7 bin 78 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği..

+