HayatAzra Kohen affetmedi 1,5 milyonluk dava açtı

Azra Kohen affetmedi: 1,5 milyonluk dava açtı

Oyuncu Başak Sayan, Fİ kitabının 2010'da yazdığı 'Bağlanma Korkusu' isimli kitabından intihal olduğunu ileri sürmüştü. Fİ'nin yazarı Azra Kohen, Başak Sayan'a tazminat davası açtı. Kohen, Başak Sayan'ın bir imza gününde kitabını imzalattığını ve 4 sene sonra yaptığı açıklamaların "kötü niyetli" olduğunu söyledi.

Haber MerkeziDiğer
Başak Sayan Fİ'de, kitabından intihal yapıldığını öne sürdü.
Başak Sayan Fİ'de, kitabından intihal yapıldığını öne sürdü.

Fİ-Çİ-Pİ üçlemesinin yazarı Azra Kohen, Fİ'nin, 'Bağlanma Korkusu' isimli kitabından intihal olduğunu ileri süren sunucu-oyuncu Başak Sayan'a tazminat davası açtı. Sayan'ın, 2010'da yazdığı 'Bağlanma Korkusu' kitabı 2011'de yayımlandı. Azra Kohen'in Fİ-Çİ-Pİ üçlemesinin ilk kitabı Fİ ise 2013'te. Fİ, diziye uyarlandı. Başak Sayan kısa süre önce Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, Fİ'de, kitabından intihal yapıldığını öne sürdü.

  • Yazar Azra Kohen ise 2014'te yayınevinin düzenlediği bir toplantıda Başak Sayan'ın kendisine Fİ'yi beğenerek okuduğunu söylediğini, kitabını da imzaladığını anlattı. Kitabı yayınladıktan 4 yıl sonra Sayan'ın kötü niyetli olarak iddiayı ortaya attığını belirten Kohen, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde 1.5 milyon TL'lik manevi tazminat davası açtı. Azra Kohen iki kitap arasında intihal olup olmadığını mahkemenin tespit ederek, intihali kimin yaptığının belirlenmesini istedi.

Mal varlığına tedbir konulmasını istedi

"Fİ-Çİ-Pİ üçlemesinin konusunu ve karakterlerini 2009'da dizi senaryosu olarak yazmaya başladım" diyen Kohen intihal iddiasının onur kırıcı olduğunu belirtip Sayan'ın mal varlığına ve banka hesaplarına ihtiyati tedbir konulmasını istedi. Dava önümüzdeki günlerde görülmeye başlanacak.

REKLAM

Başak Sayan'a 5 ay hapis cezası
HAYAT
Başak Sayan'a 5 ay hapis cezası

Ünlü sunucunun eşine silahlı saldırı
HAYAT
Ünlü sunucunun eşine silahlı saldırı

Şener Şen'in yeni filmi gişede istediğini bulamadı
HAYAT
Şener Şen'in yeni filmi gişede istediğini bulamadı