• Tarihe göre sırala

Somali'de yaşam kuraklık tehdidi altında

Somali'nin orta ve güney kesimlerinde yaşanan aşırı kuraklık nedeniyle çok sayıda insan açlık ve salgın hastalık tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Ülkede yaşanan çatışma ve terör olayları nedeniyle Somali'nin Bay eyaletindeki kamplara gelmek için yüzlerce kilometre yol yürüyen Somalililer, Bay Bölgesel Hastanesi'nde kolera ve ishal gibi hastalıklarla mücadele ediyor.

Güney Sudan'da açlık büyüyor

Dünya Gıda Programı'nın (WFP) açıkladığı rapora göre, 2011'de bağımsızlığını ilan ettikten sonra şiddetin pençesinden kurtulamayan Güney Sudan'da nüfusun yarısı aç.Afrika'nın en genç ülkesi Güney Sudan'daki durum, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit'in 16 Aralık 2013'te, yardımcısı Riek Machar'ı "darbe teşebbüsünde bulunduğu" iddiasıyla görevden almasının ardından iç savaşa sürüklenmesiyle kötüleşmişti.

İç savaş en çok çocukları vuruyor

Yemenli Rua, iç savaşın yıktığı okullardan kurtarılan çocuklardan sadece biri. Okulları yıkılsa da hayalleri yıkılmayan Yemenli çocuklar iç savaşın bedelini ağır ödüyor. BM, Yemen-Suudi güçlerinin çatışmalarında 2 yıl içerisinde, yaklaşık 7 bin 700 kişinin hayatını kaybettiğini, bunlardan en az bin 564 kişinin ise çocuklardan oluştuğunu açıklamıştı.

Sudan'da yolcu uçağı düştü

Güney Sudan'da içinde 44 kişinin bulunduğu yolcu uçağı havaalanı yakınlarında düştü. Sudan hükümet sözcüsü Bona Gaudensio kazada 14 yolcunun yaralandığını, yaralalıların hastanede tedavi altına alındığını açıkladı.

Somali günden güne ölüyor

Somali'de yaşanan kuraklık, ülke nüfusunun neredeyse yüzde 55'ine tekabül eden 6,2 milyon kişiyi etkiledi.

Çocuklardan "Teröre hayır" yürüyüşü

Başkent Tunus'un Habib Burgiba caddesinde toplanan çok sayıda çocuk, kırsal kesimdeki çocukların kültürel haklarını savunmak ve teröre hayır demek için "Çiçek yürüyüşü" düzenledi.

Kızgın kumda ekmek pişirdiler

Fas'ın sahra bölgesinde bu yıl 14'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Göçebe Festivali"nde, çölde yaşayan göçebelerin yaşamından kesitlerin sunulduğu etkinlikler kapsamında kızgın kumda ekmek pişirme etkinliği organize edildi.

Gana'da hutbeden Türkiye'ye referandum çağrısı

Gana'da her Cuma Arapça, İngilizce, Türkçe, Hausaca Şeyh Nasiruddin Abdulah, hutbesinin Türkçe kısmında Türkiye'ye seslendi. Abdullah "Gana'dan Gana Merkez Camii'nden sesleniyoruz. Ümmetin son halifesi sizdiniz ve o topraklarda halifeliği kaybettik. Yiğit düştüğü yerden kalkacağına göre aynı topraktan kalkmasını bekliyoruz. dua ediyoruz. Kalkacağı şekilde de tek bir liderin altında toplanmasını da niyaz ediyoruz. Sadece bir halifemiz, bir reisimiz olacak, bir liderimiz olacak. Gana Müslümanları ...

Kayıp çocuk timsahın karnından çıktı!

Zimbabve'de kaybolan sekiz yaşındaki çocuk timsahın karnından çıktı. Kaybolan çocuğu arayan yerliler çocuğu yediğinden şüphelenerek timsahı öldürdüler. Timsahın karnını açtıklarında ise feci görüntüyle karşılaştılar. Küçük çocuk timsahın karnında ölü olarak bulundu. O anlar kuzey Zimbabve'nin Mashonaland Central Eyaletindeki Mushumbi Havuzları'nda bir görgü tanığı tarafından çekildi.

Somali'de bombalı araçla saldırı: 8 ölü

Somali'nin başkenti Mogadisu'da meydana gelen iki patlamada 8 kişi hayatını kaybetti. Sabahın erken saatlerinde Mogadişu'da meydana gelen birinci patlamada ölen ya da yaralanan olmazken, ikinci patlamada 8 kişi hayatını kaybetti. Patlama Mogadişu'nun merkezinde Mekke-I Mükerreme Caddesinde Otel Vehile yakınlarında patlayıcı yüklü bir araçla intihar saldırısı şeklinde gerçekleştirildi. Otelde herhangi bir hasar olmazken, civardaki evler ve araçlarda hasar meydana geldi. Bölge valisi adına açıklam...

Arkadaşının tabutunun altında hunharca dans eden adam

Bir Afrika ülkesinde çekilen görüntüde, geleneksel cenaze töreninde ölen arkadaşının arkasından dans eden adam ilginç görüntü oluşturdu.

Telefon ve bilgisayar için çocuk işçiler sömürülüyor!

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde, cep telefonu ve bilgisayarların bataryalarının üretiminde kullanılan kobaltın çıkartıldığı madenlerde, çocuk işçiler çalıştırılıyor. Uluslararafı Af Örgütü ve Afrika Kaynakları İzleme Örgütü çocukların tehlikeli şartlarda ve çok az paralar karşılığında çalıştırıldığına dikkati çekiyor.

‘Çöl Aslanı’nın’ son silah arkadaşı vefat etti

İtalyan işgali sırasında Libya direnişinin kahramanlaşan isimlerinden "çöl aslanı" lakaplı Ömer Muhtar'ın son silah arkadaşı Abdurrazık Cilgaf el-Berasi vefat etti.

Nijerya'da büyük meydan kavgası

Nijerya'da bir pazar yerinde çıkan kavgada, ellerine geçirdikleri sert cisimleri alan pazarcılar kıyasıya kavga etti. O anlar ise cep telefonuyla kaydedilen görüntülere yansıdı.

Binlerce Sudanlı evini terk ediyor

Güney Sudan'da uzun süredir devam eden iç savaş ve şiddet nedeniyle binlerce kişi evini terk ederek Uganda'ya göç etti.

Motosiklet kullanmayı abartan genç

Bir gencin trafiğe açık bir alanda motosiklet üzerinde yaptığı gösteri görenlerin dikkatini çekti. Motosikletli gencin cep telefonu ile kaydedilen görüntüler, sosyal medyada da oldukça ilgi görüyor.

Dünyanın çocukları ölüyor!

Birleşmiş Milletler'in dünya çocuklarını koruma amaçlı kuruluşu UNICEF, Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen'de milyonlarca insanın açlıktan ölmek üzere olduğunu açıkladı. 1 buçuk milyonunu çocukların oluşturduğu kıtlık tehlikesi günden güne büyüyor.

Alacaklılar cenaze töreninde naaşı çaldı

Gana'nın başkenti Akra'daki bir cenaze töreninde ölen kişinin ailesinin cenaze masraflarını karşılayamaması sebebiyle iki morg görevlisi gelip naaşı tabutundan çıkarttı ve sırtlayarak götürdü. Cep telefonuyla kaydedilen görüntülerin basına yansımasının ardından ölen kişinin aile büyüklerinin araya girerek olayın çözüldüğü ve naaşın gömüldüğü duyuruldu.

Kuru topraktan canlı balık çıktı

Afrika'da kuru toprağın içinden canlı balık çıktı. Toprağı kazan kişiler ise neye uğradığını şaşırdı. Toprağın altından çıkan balıkların akciğerli balık türü olabileceği düşünülüyor.

Suudi savaş gemisine saldırı anı kamerada!

Yemen'de hükümet karşıtı Husiler, Sana yönetimini destekleyen Suudi Arabistan'ın savaş gemisine geçtiğimiz hafta intihar saldırısı düzenledi. İşte saldırı anına ait o görüntüler.

Sahayı arılar bastı, maça ara verildi

Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde gerçekleşen maçta sahaya giren çok sayıda arı nedeniyle önce oyuncular yere yattı. Bir süre sonra arıların azalmasıyla karşılaşma devam ederken arıların daha kalabalık bir şekilde geri dönmesi üzerine maça resmen ara verildi. Bir saat beş dakika süren ara boyunca saha görevlileri yangın söndürücülerle arıları uzaklaştırmaya çalıştı. Arıların uzaklaşmasının ardından müsabakaya tekrardan devam edildi.

Somali kavruluyor!

Birleşmiş Milletler, Somali'nin açlık ve kuraklıkla karşı karşıya olduğunu belirterek şu uyarıyı yaptı: "Kuraklığın vurduğu Somali, kıtlık ile burun buruna gelebilir. Aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kalmış 71 bin çocuğun ölme riski yüksek"

İHH Afrika'da 850 bin kişiye ulaştı

İHH İnsani Yardım Vakfının, 35 ülkede 5 milyon avroyu aşan yardımlarla 850 bin kişiye ulaştığı bildirildi.Vakıftan yapılan açıklamaya göre, İHH Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hasan Aynacı, 2017 yılında Afrika için özellikle yetim ailelerine yönelik kalkınma projelerine daha fazla ağırlık vereceklerini belirtti

Suudi Arabistan'ın savaş gemisi roketle vuruldu

Yemen açıklarında bulunan Suudi Arabistan savaş gemisi, saldırıya uğradı. İran destekli Husiler, ülkenin batı kıyısındaki liman kenti Hudaydah açıklarında bulunan gemiyi roketle vurdu.

Eski başbakanın helikopterine asılıp iş istedi!

Kenya'daki Meru kentinde eski Başbakan Raila Odinga'yı görmek için toplanan bir grup insanın arasına karışan ve iş arayan Julius Mwithalii isimli adam, Odinga'nın helikopterinin kızağına asılarak helikopter ile birlikte uçtu. Olaya tanık olan bazı kişiler adamın yaptığı bu tehlikeli hareketi alkışlayarak destekledi. Kısa sürede adamın helikoptere asılı olduğu fark edildi ve yakın bir yere iniş yapılarak tutuklandı.

Türkçe öğrenip İslam'ı anlattı 14 köy Müslüman oldu

Hüdayi Vakfı'nda görevli Ganalı Nasruddin Abdul, üniversiteyi Türkiye'de okuyarak Türkçe öğrendi. İngilizce anlamayan yerel halka İslam'ı anlatmak için kabile dilini bilen Mustafa'da Türkçe öğrendi ve Nasruddin Abdul'a çevirmenlik yaparak yardım etti. Birlikte köy köy gezip halka İslam'ı anlattılar. İslam'ı anlattıkları 14 köy Müslüman oldu.

Acemi askerin MG3 ile imtihanı

Yemen'de devam eden çatışmalarda acemi bir askerin MG3 kullanmaya çalıştığı görüntüler sosyal medyada alay konusu oldu.

Gambiya'da Devlet Başkanı ülkesine döndü

Gambiya'nın yeni Devlet Başkanı Adama Barrow ülkesine döndü. Ülkede 1 Aralık'ta düzenlenen seçimi kazanan ancak eski Devlet Başkanı Yahya Jammeh'in görevi bırakmak istememesi nedeniyle çıkan krizde Senegal'e giden Barrow, akşam saatlerinde ülkesine ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kahkahaya boğdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Madagaskar'da yaptığı basın toplantısında Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina'nın ismini telaffuz ederken zorluk çekti. Erdoğan'ın Rajaonarimampianina'nın ismini söyledikten sonra "Doğru söyledim değil mi" diye sorması üzerine salonda komik anlar yaşandı.

Emine Erdoğan Mozambik'te yetimhane ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyaretine eşlik eden eşi Emine Erdoğan, Mozambik'te farklı yaş gruplarında çocukların barındığı yetimhane ziyaretinde bulundu.

Dilenciliğin kıskacındaki​ hafız Afrikalı çocuklar

Derin Ekonomi bu ay Afrika'yı ele aldı. Kara Kıta'yı ekonomik ve politik olarak derinlemesine ele alan dosyada farklı yaşam hikayeleri de yer alıyor. Bunlardan biri Afrika'da dilencilik yapmak zorunda kalan Kuran öğrencileri. Yer Batı Afrika'da Extreme Nord Eyaleti'nde yer alan Maroua kenti. Bölgenin en kırsalına kadar misyoner okulları var. Ülkede Müslüman nüfusun en büyük eksikliği eğitim. Şartlar o kadar kötü ki Hafızlık için yolu tutan çocuklar ders aralarında dileniyor.

Somali'de bombalı araç saldırısı

Somali'nin başkenti Mogadişu'da hükümet yetkililerinin de kaldığı otelin önünde gerçekleştirilen bombalı saldırılarda ilk belirlemelere göre 12 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi yaralandı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.