• Tarihe göre sırala

Şekerini bakın nasıl paylaşmaya çalışıyor

Nijer'in başkenti Niamey'de sıcaklık, yoksulluk, açlık ve kuraklıkla yaşam mücadelesi devam ediyor. Görüntülerde kardeşiyle şekerini paylaşmak isteyen ablanın, şekerini önündeki demire vurup kırmaya çalıştığı görülüyor.

Kenya'da 7 katlı bina çöktü

Kenya'nın başkenti Nairobi'nin doğusundaki bir yerleşim bölgesinde yedi katlı bina çöktü. Binada oturan 15 kişiden hala haber alınamıyor.

Tunus'un caddeleri mehter sesi ile inledi

Ramazan etkinlikleri kapsamında Tunus'un sembolik caddesi Habib Burgiba'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mehter Takımı'nın gösterisi ilgiyle izlendi.

Trafikte iftariyelik gören Afrikalıların tepkisi

Tanzanya Rehema Vakfı ve Hüdayi Vakfı ortaklığı ile düzenlenen organizasyon kapsamında iftar saatine trafikte yakalanan Afrikalılara yiyecekler dağıtıldı. Sokakta bir şey dağıtılmasına alışık olmayanlar ilk etapta arabasının kapısını bile açmadı. Hergün trafikte yaklaşık bin adet iftariyelik dağıtımı gerçekleştiriliyor.

Nijerya'nın kuzeydeki derdi Boko Haram

Nijerya'nın kuzeydoğusunda faaliyet gösteren örgütün teröründen kaçan 2,1 milyon kişi ülkenin başka yerlerine sığındı. Boko Haram, nüfusun yarısından çoğu Müslüman olan ülkede on binlerce kişinin ölümüne ve Nijerya'nın terörle anılmasına neden oldu.

Sudan'daki kum fırtınası böyle görüntülendi

Sudan'ın başkenti Hartum'da esen kum fırtınası şehri etkisi altına aldı. Fırtına, kameralara böyle yansıdı.

Yemen’de salgın: Binlerce kişi etkilendi

Uzun süredir iç savaşın devam ettiği Yemen'de sağlık sistemi çökme noktasında. Nisan ayının sonundan bu yana devam eden kolera salgınından 8 bin 500 Yemenli etkilendi, 115 kişi hayatını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, ülkede görülen bir önceki salgında 21 bin kişi hastalığa yakalanmış, 103 kişi de ölmüştü.

Bir anda golf sahasında belirdi!

Güney Afrika'nın Ballito kasabasındaki bir golf sahasında oyun oynayan grup, dev bir pitonla karşılaştı. Dev yılan çevredekilere aldırış etmeden ağır ağır ilerlerken, insanlarsa şaşkındı. Şaşkınlık atlatıldıktan sonraysa gruptan bir kişi, pitona dokunma kararı aldı. O korku ve kahkaha dolu anlarsa kameraya yansıdı.

Tanzanyalı yapışık ikizlerin hayali

Tanzanya'da 19 yaşındaki yapışık ikizler Consolata ve Maria, kısa süre sonra liseden mezun olacak. Yapışık ikizlerin hedefi, öğretmen olmak.

Yiyecek bulamadığı için karton yiyen keçiler

Fotoğraf sanatçısı Yavuz Atalay, Somali'de yiyecek bulamadığı için karton yiyen keçileri görüntüledi. Atalay'ın çektiği görüntüde, Somalili bir kadın, yiyecek veremediği keçilerine, karton parçaları veriyor. Son derece zayıf görünen keçiler de karton parçalarını yiyor.

Her yılın bir günü toprak camiyi onarıyorlar

Dünyanın topraktan yapılan en büyük yapısı olan Mali'deki Cenne Büyük Camii her yıl binlerce kişinin katılımıyla onarılıyor. Cami ilk defa 14. yüzyılda yapılmış, birkaç kere yıkılan cami, bugünkü haline 1907'deki inşaa çalışmasından sonra gelmiş. O zamandan bu yana her yıl bir kez sağlamlaştırılıyor.

Kiralık kamyonuyla yabani hayvanlara su taşıyor

Kenya'da, Patrick Mwalua isimli çiftçi, Tsavo Milli Parkı'nda bulunan kuraklıktan etkilenen hayvanlara kiraladığı kamyonla su taşıyor. "Bir Kenyalı olarak, insanların yabani hayattaki hayvanlara yardım etmek için ellerini taşın altına koymadıklarını söyleyebilirim" diyen fedakar çiftçi, ileride kendi su kamyonunu almayı hayal ediyor.

Güney Afrika'da tansiyon yükseldi

Güney Afrika'nın Johannesburg kentindeki Eldorado Park bölgesinde toplanan bir grup, hükümetin kendileri için barınma alanları tahsis etmemesi ve yaşadıkları bölgeye gerekli hizmetlerin verilmemesi gerekçesiyle gösteri düzenledi. Bölgedeki ana yolları kapatan göstericiler ile onlara müdahale eden Güney Afrika polisi arasında çatışma çıktı.

Kadın sürücü yayayı böyle ezdi

Kenya'da kaydedilen görüntülerde, bir sürücünün aracını yol kenarına park etmeye çalıştığı görülüyor. Ancak bir anda fren yerine gaza basan kadın sürücü, kaldırımda oturan yayaya çarpıyor. Talihsiz yaya önce aracın tekerlekleri altında kalıyor ardında da araçla duvar arasına sıkışıyor. Talihsiz kadın kaza sonrası yerde hareketsiz kalırken o anlar güvenlik kamerasında kaydediliyor.

‘Balık’ için savaşıyorlar

Geçimini balıkçılık yaparak sağlayan Kenyalılar, bölgedeki tehditler nedeniyle balık avlamaya silahlarla gidiyor. Turkana Gölü, Etiyopyalı ve Kenyalı balıkçılar arasında savaş alanına dönmüş durumda. Balıkçılar, yaşamlarını sürdürebilmek için birbiriyle savaşıyor.

İnanılmaz görüntüsüyle lav gölü

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Virunga Milli Parkı'nda Nyiragongo yanardağdaki lav gölü, fotoğrafçı Scott Ramsay tarafından böyle kaydedildi.

TİKA'dan Kenya'ya gıda yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kenya'nın Turkana bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulundu. Yardımların dağıtımına Türkiye'nin Nairobi Büyükelçisi Deniz Eke katıldı.

Etiyopya'da insani kriz yaşanıyor

Etiyopya'nın bazı eyaletlerinde yaşanan şiddetli kuraklık nedeniyle büyük bir insani kriz yaşanıyor. Kuraklığın vurduğu bölgelerde gıda yardımına ihtiyaç duyan insanların sayısının 5,6 milyondan 7,7 milyona çıktığı açıklandı.

Diyanet'ten Eritreli mültecilere yardım

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Etiyopya'nın Afar Eyaleti'ndeki Aysaita kentine yaşayan Eritreli mültecilere 2500 yardım paketi dağıttı.

Maç esnasında sahaya sürpriz bir misafir girdi

Güney Afrika'da kriket oynayan çocukların sahasına bir anda su aygırı girdi. Maç ise ileri bir tarihe ertelendi.

Turistler organize maymun çetesi tarafından soyuldu

Tanzanya'daki Ngorongoro Koruma Bölgesi'ni ziyaret eden turistler, 3 kişilik maymun çetesi tarafından soyuldu. 2 maymun sürücüyü oyalarken 1'i ise kamyonetin arkasına atlayarak malzemeleri çaldı.

‘Büyücü Savaşları’nda yüzlerce kişi öldürüldü

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde yerel yetkililerle kabile liderleri anlaşamadı. Bu anlaşmazlıktan doğan 'Kamuina Nsapu' adlı silahlı grup, çok sayıda sivilin ölümünden sorumlu tutuluyor. 'Büyücü Savaşları' da denilen kanlı çatışmalarda 400'den fazla kişi öldürüldü, 40'tan fazla da toplu mezar ortaya çıktı.

Kenya’da trafik faciası: 26 ölü

Kenya'da Mombasa-Nairobi otoyolu üzerinde Mombasa'dan Nairobi'ye giden petrol tankeri ve Buscar Şirketi'ne ait otobüs çarpıştı. Kenya polis sözcüsü Leonard Kimaiyo yaptığı açıklamada, 26 kişinin öldüğünü ve birkaç kişinin ağır yaralandığını belirtti.

Koyunları asker gibi yetiştiren çoban

Güldüren görüntü Sudan'dan. Bir çoban, koyun, keçi ve de bir eşekten oluşan sürüsünü böyle yönetiyor. Çalan marş eşliğinde istifini hiç bozmadan ilerleyen sürü izleyenleri güldürüyor. Bir komutan edasıyla Kıt'a dur komutu veren çoban ardından sürüsüne selam vermeyi de ihmal etmiyor.

Korsanlarla çatışma anı kamerada

Somali'de korsanlarla bir kargo gemisinin özel güvenlik görevlileri arasında silahlı çatışma çıktı. Somali körfezinde daha önce benzerleri yaşanan korsan saldırıları tekrar başladı. Korsanların bir kargo gemisine binmek istemeleri üzerine gemide bulunan özel güvenlik görevlileri ve korsanlar arasında silahlı çatışma çıktı. Öte yandan, 3 Nisan'da korsanlar tarafından Somali açıklarında “Al Kausar” adlı Hint ticaret gemisi kaçırılmıştı.

Deniz korsanlarıyla nefes kesen çatışma kamerada!

Somalili deniz korsanlarıyla gemi güvenliğinin nefes kesen çatışma anları böyle görüntülendi.

Ekmeğini ‘çöp’ten çıkardı

Nijeryalı bir kadın, çöpe atılan plastik poşetleri kullanılabilir çantalara dönüştürerek geçimini sağlıyor. Çocuklarının okul masraflarını bu şekilde karşılayabildiğini belirten kadın, bu işin kendisine çok yardımcı olduğunu söyledi.

Somali acil yardım bekliyor!

Somali'nin Bay eyaletine bağlı Baidoa şehrinde beklenen yağışların gerçekleşmemesi hayatı çökme noktasına getirdi. Kuraklığın kasıp kavurduğu köylerde yoğun hayvan ölümleri yaşanırken insanlar Baidoa kırsalında oluşturulan kamplara yerleştirildi. 700 kampın kurulduğu Baidoa'da 175 bin aileden oluşan takriben 1 milyon 200 bin insan bulunuyor. Kuraklık en fazla çocukları etkiliyor. Güneşin kavurduğu çocuklarda yanık vakaları ile sağlık görevlilerine taşınırken, hastaneler ihtiyaca cevap veremeyece...

Husiler'den "OHAL" gösterisi

Yemen'in başkenti Sana'da binlerce Husi, düzenledikleri yürüyüşle, hareketin kontrolü altındaki illerde olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesini istedi. Başkent Sana'da gerçekleşen yürüyüşe katılanlar, "hain ve casus" olarak adlandırılan kişiler aleyhinde sloganlar attı ve "hainlere karşı Husilerin birlik olması" yönünde pankartlar açtı.

Senegal’de yangın: 22 ölü

Senegal'de ibadet alanında, bilinmeyen sebeplerden dolayı çıkan yangında 22 kişi hayatını kaybetti. Senegal'in başkenti Dakar'da Müslümanların her yıl düzenlediği "Daaka" dini etkinliğinde, meydana gelen yangında 22 kişi hayatını kaybetti. "Daaka" dini etkinliğinde meydana gelen yangında ilk belirlemelere göre 22 kişinin hayatını kaybettiği, 87 kişinin ise ağır yaralandığı aktarıldı. Yaralılar acil müdahale yapılmak üzere bölgedeki hastanelere kaldırıldı. Senegalli Müslümanlar her yıl 12 gün boy...

Mülteciler köle pazarlarında satılıyor!

Avrupa'ya ulaşmak için göçmenlerin sıklıkla geçtiği Libya'da köle pazarları kuruluyor. İnsan kaçakçıları kurdukları pazarda kandırdıkları insanları 'köle' olarak satışa sunuyor.

Erdoğan'a Afrika'dan dua yağdı!

Yüzlerce Afrikalının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a topluca dua ettiği video sosyal medyada paylaşım rekorları kırıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.