• Tarihe göre sırala

Savunma'da yeni dönem: Erken İhbar Radar Sistemi

ASELSAN 2011 yılında başlattığı uzun menzilli Erken İhbar Radar Sistemi'nde büyük aşama kaydetti. ASELSAN proje kapsamında ürettiği sistemden 4 adetini, TSK'ya 2021 yılında teslim edecek.

Mars'ı hiç böyle görmediniz!

Jan Fröjdman isimli bir adam, Mars'ın keşif yörüngesindeki HiRISE kameranın çekmiş olduğu yüksek çözünürlüklü fotoğrafları kullanarak harika bir video yaptı.

Nükleer reaktör havuzda böyle soğutuldu

ABD'nin Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nde yapılan araştırmada nükleer bir reaktör -16 derecede soğutmak için bulunan havuza konuldu.

Bayraktar İHA'nın gece iniş görüntüleri

Terörle mücadele kullanılan Bayraktar İHA'nın 20 saatlik görev sonrası otomatik gece inişine iliştin görüntüler paylaşıldı. Görüntüler ilişkin olarak "14000 saatlik görev geçmişinden bir kesit: 20 saatlik görev sonrası Bayraktar'ın otomatik gece inişi. Gururla vatan hizmetine devam etmekte." şeklinde bilgi notu paylaşıldı.

7 boyutlu görüntüler gerçeği aratmadı

Japonya'da hologram teknolojisi ile yapılan 7 boyutlu görüntüler izleyenleri şaşırtıyor. Görüntülerde yer alan 7D görüntü şovuna katılan Japon aile filmin içindeymiş gibi izlenim sergiliyor.

Mars'ta patates yetiştirme deneyi

International Potato Center (CIP), Mars'ta patates yetiştirmenin mümkün olup olmadığını araştırmak için bir deney gerçekleştirdi. Özel bir konteynerin içinde Mars'ın sıcaklığı, hava basıncı, oksijen ve karbondioksit oranlarını taklit edecek şekilde bir simülasyon yaratılarak patateslerin gelişip gelişmeyeceği gözlendi. Konteyner içine yerleştirilen bir kamera sayesinde süreci saniye saniye kaydeden CIP, Mars benzeri hava koşullarında patateslerin yetiştirilebileceğini gösterdi.

Dünyanın en basit elektrik treni

Bakır tel, mıknatıs ve bir adet pille dünyanın en basit elektrik trenini yapabilirsiniz. Elektrik motorunun çalışma ilkesinden yararlanılarak magnet treninin nasıl yapıldığını izliyoruz.

Pervaneleri dönmeden uçan helikopter sosyal medyayı salladı

Sosyal medyada paylaşılan helikopter videosu, büyük ilgi çekerek tartışma konusu oldu. Görüntülerde helikopterin pervanesi neredeyse tamamen hareketsiz kalmasına rağmen, helikopter yukarı doğru hareket ediyor. Görüntülerin sırrı ise çekim yapan kameramanın yaptığı bir çekim ayarından kaynaklanıyor.

İşte havan tespit radarı 'Serhat'

İşte ASELSAN tarafından geliştirilen ve Suriye sınırında TSK tarafından aktif olarak kullanılan havan tespit radarı Serhat.

Uçağın buzlanması nasıl önlenir?

Uçakların özellikle kanatlarında oluşabilecek buzlanma, kalkış esnasında ihtiyaç duyulan aerodinamik performansın elde edilmesine engel oluyor. İşte bu yüzden alkol ve glikoz karışımı sıvıyla yapılan De-icing (buz çözme) işlemi, uçakların kalkış emniyetini sağlamak amacıyla yapılıyor.

Boston Dynamics, yük taşıyabilen yeni robotunu tanıttı

Ürettikleri akıllı robotlarla büyük etki oluşturan teknoloji şirketi Boston Dynamics, Handle isimli yeni robotu ile adeta şov yaptı.Yeni robot 45 kg ağırlık kaldırabilirken 1.2 metre sıçrama yeteneğine sahip. Guinness Rekorlar Kitabı'na göre bir insanın sıçrama rekoru ise 1,616 metre.

Uzaydan Türkiye'nin muhteşem görünümü

NASA astronotu Jeff Williams'ın Uluslararası Uzay İstasyonundaki görevi sırasında 400 km yukarıdan çektiği Türkiye görüntüleri.

Geleceğin bilgisayar koltuğu

Altwork isimli bir firmanın ürettiği geleceğin bilgisayar koltukları olması düşünülen bu koltuklar rahatlığı ve kullanım kolaylığı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Koltuğa bağlı olan oynar masa sayesinde ayakta ya da oturarak bilgisayarı kullanmak mümkün oluyor.

‘Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü’ için Antarktika'ya gittiler

Antarktika'da kurulacak 'Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü' için ön fizibilite çalışması yapacak olan Türk bilim adamları yola çıktı. Atatürk Havalimanında açıklama yapan grupta 9 bilim adamı bulunuyor.

Lise mezunu gençten su israfını önleyen buluş

Ordu'nun Ünye ilçesinde lise mezunu olan ve halen üniversite sınavlarına hazırlanan 19 yaşındaki Kadir Kaya, ilginç bir keşif yaptı. Türkiye Patent Enstitüsü tarafından da onaylanan ve patent alan gencin keşfi olan ve muslukta suyun boşa akmasını engelleyen çubuklu aparat ile büyük bir su tasarrufu sağlanıyor.

İşte yerli üretim Bayraktar İHA'nın hikayesi

Türk mühendisleri tarafından tasarlanan yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) Bayraktar'ın hikayesi TRT Belgesel'in hazırladığı programla ekranlara taşındı. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Müdürlüğü'nün kullandığı Bayraktar İHA, terör operasyonlarında etkin rol alıyor. İşte yüzde yüz yerli üretim İHA Bayraktar'ın geliştirilme süreci.

İşte drone avcısı kartallar!

Fransa hava kuvvetleri tarafından eğitilen yırtıcı kuşlar drone avında kullanılıyor. Terör gruplarının oldukça kolay bir şekilde temin edip bombalı saldırılarda kullanılabileceği düşünülen dronelara karşı eğitilen kuşlardan dört tanesi göreve başladı. Dört kartaldan oluşan uzman bir ekip, kimliği belirsiz droneları kısa bir süre içerisinde kartallarla yakalamayı başarıyor.

İşte yeni seri Bayraktar İHA

Terörle mücadeleye önemli bir katkı sağlayan ve Baykar tarafından 'yüzde yüz yerli' olarak imal edilen Bayraktar İHA yeni seriyi çıkarmaya hazırlanıyor. Baykar Makinadan Selçuk Bayraktar yeni serinin deneme uçuşlarına ait görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı. İşte yeni seriye ait ilk görüntüler.

Astronot ve kozmonotlar zorlu eğitimlerden geçiyor

NASA astronotu Andrew Fuestel, Kozmonotlar Sergei Prokopyev ve Oleg Artemyev ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki görevleri öncesinde 3 günlük yoğun kış eğitiminden geçiyor.

Savunmada yeni güç 'Bora'

Füze teknolojisinde 8 yıldır üzerinde çalışılan 'Bora'da hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın 2009 yılından beri üzerinde çalıştığı karadan karaya atış yapabilen uzun menzilli 'Bora' adı verilen füzede geri sayım başladı. Savunma kaynaklarından alınan bilgiye göre 'Bora'nın uzun menzilli olmasından dolayı bin kilometredeki bir hedefi vurulabileceği öngörülüyor. 8 yıldır çalışmaları yürütülen Bora füzesi Roketsan tarafından geliştirildi. Savunma kaynakları tarafın...

Motor çalıştığında içinde neler oluyor?

Arabanızın motoru çalıştığında motorun içinde neler olduğunu hiç görmek istemiş miydiniz? Motorun ilk çalışma anında gözle görülemeyecek kadar hızlı olan çalışması yüksek görüntü kalitesinde ve ağırlaştırılmış çekimde böyle kaydedildi.

İşte terörle mücadelede kullanılan yerli roket

Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi twitter adresinden yapılan açıklamada, MKE'nin yerli olarak ürettiği 122 mm topçu roketinin iç ve dış operasyonlarda terör örgütlerine karşı aktif olarak kullanıldığı belirtildi. Konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle: “MKE'nin yerli olarak ürettiği 122 mm topçu roketi iç ve dış operasyonlarda terör örgütlerine karşı aktif olarak kullanılıyor"

Ay'a ayak basan son astronot Gene Cernan hayatını kaybetti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinden (NASA) yapılan açıklamada, emekli astronot Gene Cernan'ın, tedavi gördüğü ABD'nin Houston kentindeki bir hastanede yaşama veda ettiği bildirilerek astronotun ölümünden duyulan üzüntü ifade edildi. 1934 doğumlu Cernan, NASA'nın Apollo 17 misyonu kapsamında, 12 Aralık 1972'de Ay'a ayak basan on ikinci ve son astronot oldu.

SpaceX roketinin denizdeki mavnaya iniş anı

Uzay aracı ve roket üreticisi Kaliforniyalı Space X firması, bir ilke imza atarak, Falcon 9 roketini, Pasifik Okyanusu'nda bir şişme mavna üzerine yavaşça indirmeyi başardı. 70 metre yüksekliğindeki aracın mavnaya inişi 10 dakika sürdü.

Uçan otomobil gerçek oluyor

TVNET'te yayınlanan Digital Dünya'nın yeni bölümünde; su üstünde yüzen elektrikli deniz bisikleti, NASA'nın Dünya'nın nefes alıp verişine dair yayınladığı video, yine NASA'nın uzaydaki roketlere güç sağlaması için geliştirdiği iyon itiş sistemi, Fransa'da yollara döşenen 100 kilometrekarelik güneş enerji panelleri, uçan otomobil projesindeki son gelişmeler, kanserde kişiye özel yeni nesil tedavi yöntem ve çok daha fazlasına dair detayları öğrenebilirsiniz.

Hediye edilen biyonik eli ilk kez deniyor

Bebekliğinde geçirdiği rahatsızlık sebebiyle iki eli ampute edilen minik kız, kendisine hediye edilen biyonik eli ilk kez deniyor.

Uzayda zaman 'dondu'

Uluslararası Uzay İstasyonu astronotları da sosyal medyadaki #MannequinChallenge akımına katıldı.

Mars'ın yüzeyinde dev kaşık bulundu

Mars'ta heyecanlandıran bir keşif yapıldı. NASA tarafından yayınlanan videolarda, Kızıl Gezegen'in yüzeyinde "kaşık" bulundu.

Saturn'ün küçük uydusu Pandora’nın en güncel görüntüleri

1981 yılında keşfedilen Saturn'ün küçük uydusu Pandora uzun bir aranın ardından yakından ve oldukça yüksek kaliteli bir şekilde görüntülendi. Uzay teknolojileri hızla gelişmesine rağmen Saturn hakkında bildiklerimiz oldukça az. Güneş sistemindeki en büyük ikinci gezegen olan Saturn oldukça fazla uyduya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Üstelik bunların büyük bir kısmı oldukça ufak. NASA'nın Cassini isimli uzay gemisi 2004'ten beri Saturn'ü ve etrafını keşfediyor.

Dünyanın en büyük güneş enerji santrali açıldı

Hindistan'daki Kamuthi Güneş Enerjisi Santralinin fotoğrafları geçtiğimiz günlerde sosyal medyada oldukça paylaşıldı. Tesis 10,36 kilometre karelik alana yayılmış 2.5 milyon güneş panelinden oluşuyor. İsminden de anlaşılacağı gibi Hindistan'ın Kamuthi bölgesinde kurulmuş. Bu kadar büyük bir tesisin tamamlanması ise sadece 8 ay sürmüş.

Son 15 yılının depremleri tek animasyonda​​​

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi tarafından yayınlanan videoda 1 Ocak 2001 ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında meydana gelen depremler animasyon olarak yayınlandı.

Göktürk-1 uydusunun fırlatılma anı!

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu, bugün saat 16.51'de Fransız Guyanası'ndan fırlatıldı. Fırlatma nedeniyle yapılacak törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.