• Tarihe göre sırala

105 yaşındaki gazyağı motoru çalıştırılırsa

Belçikalı mühendis Étienne Lenoir tarafından üretilen ve 105 yaşında olan gazyağı motoru yeniden çalıştırıldı. İlk içten yanmalı motor ünvanına sahip olan bu motor, yeni nesil motorların esin kaynağı olarak biliniyor.

Uzaydan Dünya'ya geri vitesle iniş yapan roket

New Shepard roketi fırlatıldıktan sonra geri geri iniş yaptı. O anlar 'GH2 Vent Cam' ile kaydedildi.

ABD'de "yer çekimsiz terapi" çılgınlığı

Amerikalı girişimci Gloria Irwin'in Ölü Deniz'den esinlenerek Chicago'da açtığı “Float Sixty" meditasyon merkezi, başta sporcu, oyuncu ve işadamları olmak üzere tüm Amerikalılardan yoğun ilgi görüyor. Stres, yorgunluk ve ağrı şikayetleri için tercih edilen modern terapi yöntemi 'yer çekimsiz havuzlar'da gerçekleştiriliyor.

Çorbaya kepçe sallar gibi lav topladı

Bilimsel bir araştırma için özel kostüm giydirilen bir adam lavlardan örnek topladı. Soğukkanlı adamın cesareti görülmeye değer cinsten.

Ateş yaktığımızda havada nasıl değişimler olur?

Veritasium isimli bir YouTube kanalı kamera ile küçük iç bükey ayna, küçük bir LED ampul ve traş bıçağı kullanılarak ateş yandığında havada oluşan değişimleri gözlemledi.

Örümceklerin ağ yapma anı görüntülendi

Avustralya'nın Sydney kentindeki Macquarie Üniversitesinde araştırmacılar toprak örümceklerinin kullandığı ipekleri analiz etmek için örümcekleri bir kaba koydu. Toprağın altında yaşayan örümceğin ağ yapması böyle görüntülendi.

Yanıkları balık derisiyle tedavi ediyorlar

Yanık tedavisinde merhem ve bandaj yerine alternatif yollar arayan Brezilyalı uzmanlar, tatlı su çipurasının derisini keşfetti. Bu yöntem hem daha ucuz hem de daha az acı veriyor.

Okul harçlıklarıyla akıllı ev sistemi yaptılar

Mersin'in Erdemli ilçesindeki Akdeniz Ortaokulu öğrencileri, okul harçlıklarından biriktirdikleri 200 liraya akıllı ev sistemi geliştirdi.Akdeniz Ortaokulundaki TÜBİTAK Bilim Fuarı'nda öğrenciler, projelerini sergiledi. 8. sınıf öğrencileri Yurdaşen Alp Yeni ve Musa Onur Dağ da 200 liraya mal ettikleri akıllı ev sistemini ziyaretçilerin beğenisine sundu.Hazırladıkları sistemi tanıtan 8. sınıf öğrencisi Yeni, amaçlarının ucuza üretilen sistemin her eve girmesi ve oluşabilecek zararların en aza in...

Muzlardan piyano yaptı

Manisa'da 'Kodla(Ma)nisa Proje Festivalinde' 6. sınıf öğrencisi tarafından muzlara bağlanan elektrotlarla ve yazılımlarla yapılan piyano büyük ilgi gördü.

Asker babaları şehit olmasın diye mucit oldular

Babaları asker olarak görev yapan lise öğrencileri Zeynep Ebrar Avcıoğlu ve Feyza Kılıç, babalarının şehit olma korkusu ile bir proje geliştirdi. Oluşturulan proje ile asker kızları, bomba imha uzmanlarının temas kurmadan ve zarar görmeden bombayı uzaktan imha etmelerini amaçladı.

Türkiye denizlerde geleceğe hazırlanıyor

Su üstü platformlar ve deniz harp sanayisinde son dönemde önemli bir ivme yakalayan Türkiye, donanmasını güçlendirecek, ihracat olanaklarını da artıracak çalışmalar yürütüyor.MİLGEM, Pakistan Denizde İkmal Gemisi ve denizaltı modernizasyonu gibi projeleri başarıyla yürüten Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM), geleceğin ihtiyaçlarını da dikkate alarak hava savunma fırkateyni ve denizaltı tasarladı. STM tarafından yeni tasarımı yapılan ve geliştirilen 1700 ton kapasiteli denizalt...

Türkiye'nin gökyüzündeki yeni "askerleri"

STM, Türkiye'nin ilk milli kamikaze "drone"ları Alpagu ve Kargu ile yapay zeka algoritmalarıyla donatılan gözetleme maksatlı otonom drone Togan'ı geliştirdi- Togan'ın sürü zekasının ilk milli örneğini teşkil etmek üzere kamikaze "drone"larla birlikte çoklu drone harekatı yapacak şekilde kullanılması planlanıyor. Türk mühendisler tarafından özgün geliştirilen ürünler, sahip oldukları üstün taktik özellikleriyle asimetrik harp, terörle mücadele ve güvenlik operasyonlarında kullanılacak.

Bursalı miniklerden ülke enerjisi sorununu çözecek buluş

Bursa'da 3 ilk okul öğrencisinin yaptığı alet sayesinde Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığı bitecek. Özel bir okulda öğrenim gören 11 yaşındaki 5. sınıf öğrencileri, okulda ders yaptıkları sırada elektrikler gidince, dünyada ilk defa rüzgar, güneş, kar ve yağmurla elektrik üretebilen "hibritan" isimini verdikleri aleti üretti. Daha önce rüzgar ve güneş enerjisiyle elektrik üretebilen buluşlar yapılmıştı. Ama 11 yaşındaki 3 öğrenci, okulda elektrikler gidince müthiş bir buluşa imza attı. 4 mevs...

Öğrencilerden engellilerin hayatını kolaylaştıracak proje

Reyhanlı ilçesindeki Yahya Turan Fen Lisesi öğrencilerinin, engelli bireylerin hayatını kolaylaştırması amacıyla hazırladıkları sesli komut sistemiyle çalışan yön ve yol robotu "Karayel" ile elle kumanda edilen otomatik araba sistemi "Mergan" TÜBİTAK Bilim Fuarı'nda sergilendi.Engelli vatandaşların toplumda daha fazla sosyal olmaları ve rahat etmeleri amacıyla öğrenciler tarafından hazırlanan "Karayel" ve "Mergan" projeleri fuarda yoğun ilgi gördü.

Dünya'nın en büyük bilim şenliği Bursa'da

BTM Genel Koordinatörü Bakan: "Bu büyüklük ve bu kapsamda dünyanın en büyük bilim şenliği Bursa'da yapılıyor. Dünyayı incelediğinizde bunun yarısı kapasitesine ulaşabilen herhangi bir bilim şenliği de yok. Ülkemiz ve Bursa'mız adına bu gerçekten gurur verici bir olay"- "Sahne gösterileri, bilimsel şovların yanı sıra bu yılki açılış ve kapanış konuşmalarını ve töreni tamamen robotlar yapacak. Bu robotlar hem sahnede sunumlarda bulunacak hem de kendi gösterilerini yapacak

Üniversite öğrencileri bin liraya "roket" yaptı

Konya'da üniversite öğrencilerinin yaptığı TUĞRA-10 isimli roket, bin metre yükseklikte 3 dakika boyunca havada kalabiliyor

Langırtta robotlar insanlara karşı

Alman otomasyon çözümleri şirketi Pilz'in geliştirdiği robotik langırt oyuncusu her yaştan langırtseverle kozlarını paylaştı

Kuzuyu yapay rahimde büyüttüler

Children's Hospital of Philadelphia tarafından erken doğan bebekler için geliştirilen yapay rahim, anne rahmindeki 5 aylık bebeğin ömrüne eş olan 3 ay erken doğan kuzu üzerinde denendi. Steril ve ısısı kontrol altında tutulan 'bio torba' şeklinde tasarlanan rahim 22 haftaya kadar erken doğan bebeklerin yaşaması için umut olacak.

Fantom ağrılar için oyun teknolojisi kullanılıyor

İsveçli bilim insanları ampute kişilerin çektikleri ağrıları dindirmek için yeni bir teknoloji geliştirdi. Göteborg şehrindeki Chalmers Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni yöntemle hastaların ağrıları oyun teknolojisi kullanılarak azaltılıyor.

Bu robot mekik çekip, zeybek oynuyor

Zeytinburnu Bilgi Evleri'nde üretilen Türk robot şınav, mekik çekiyor, takla atıyor, futbol oynuyor. Türkçe konuşup, dans eden robot oynadığı zeybek ile görenleri şaşırtıyor.

650 metrelik göktaşı Dünya'yı teğet geçti

Yaklaşık üç yıl önce keşfedilen 650 metre çapındaki göktaşı, yaklaşık 1.8 milyon kilometre uzaklıktan, Dünya'yı teğet geçti. Göktaşının geçişi, çarpışma ihtimali olmamasına rağmen, göktaşının boyutları sebebiyle yakın bir geçiş olarak değerlendiriliyor.

Küçük kaşifler, TÜBİTAK'ta yarıştı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) düzenlenen 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Asya Bölge Yarışması finali Gebze Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde başladı. TÜBİTAK tarafından temel ve uygulamalı bilim alanlarında öğrencileri araştırmaya teşvik etmek, proje yapma kültürü kazandırmak artırmak amacı ile düzenlenen 11. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Asya Bölgesi Final Yarışması, Gebze Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde ba...

Bayraktar İHA'dan TSK'nın envanterine bir İHA daha

Terörle mücadeleye önemli bir katkı sağlayan ve Baykar tarafından 'yüzde yüz yerli' olarak imal edilen Bayraktar Mini İHA'ların V3 serisi de artık TSK envanterine girdi.

Sanayide milli robot devrimi

Türk mühendisler tarafından yüzde yüz yerli bir yazılımla tasarlanan yapay zekalı akıllı robot 'Kobot', hem üretim maliyetlerini ucuzlatıp hem de verimi artırarak sanayide devrim oluşturacak. Sanayide insanların kol kuvvetini hemen hemen sıfıra indirip insanoğlunun gücünü, bilgi ve becerisini ortaya koyarak üretim yapan ve 6 ay önce piyasaya sunulan akıllı robot 'Kobot', Fuar İzmir'de sergilendi. Türk mühendisler tarafından tamamen yerli ve milli olarak üretilen akıllı robot kişinin talebine gö...

Telefonların ısınma problemi tarih oluyor

Telefonların şarjda ve uzun kullanımdan sonra ısınma problemine Çinli bilim insanlarından çözüm geldi. Çin'de geliştirilen teknoloji ile grafen bileşimli ve çelikten 100 ila 300 kat daha sağlam saydam plakalar telefonların ısınma problemini çözecek. Bir tür karbon bileşimi olan ve yüksek elektrik iletkenliği özelliği ile bilinen maddede, oda sıcaklığındaki elektronlar enerji kaybına ve ısı oluşumuna sebep vermeden iletkenlikte oldukça uzun mesafeleri kat edebiliyor. grafen esnek ve saydam olması...

Volkanik dağların patlaması drone ile görüntülendi

Cambridge ve Bristol Üniversiteleri'nden volkanologlar ve mühendislerden oluşan bir ekip, Volcano de Fuego ve Guatemala'da bulunan Volcán de Pacaya'daki ulaşılmaz volkan zirvelerinin görsel ve termal görüntüleri ile birlikte doğrudan volkanik bulutlardaki ölçümlerini topladı.

Hassas cerrahi işlemler için kullanılan Da Vinci robotu

ABD'li Intuitive Surgical şirketi Da Vinci robotu adı verdikleri cerrahi robotla en hassas dikiş işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bir üzümü dikebilecek şekilde bir hassaslıkla çalışmakta olan robot, yaklaşık 7 milyon TL'ye mal oluyor. Ülkemizde de bir çok hastanede kullanılan Da vinci robotu sayesinde cerrahi işlemler daha steril ve hatasız gerçekleşiyor.

Genç mucitlerden insanı yaşatmaya yönelik projeler

İTÜ Robot Olimpiyatlarına katılan genç mucitlerin projeleri, daha çok insanı yaşatmaya, insan hayatını kurtarmaya ve kolaylaştırmaya yönelik fikirlere dayanıyor

Şampiyonlar ülkeye döndü

ABD'de düzenlenen dünya çapındaki robotik yarışmasına katılan bir grup liseli Türk öğrenci, 6 haftada ürettikleri robotla şampiyon olarak Türkiye'ye döndü.

SpaceX roketinin tarihi iniş anı

SpaceX, geçtiğimiz hafta Falcon 9 roketini ikinci kez fırlattı. Bu uygulama ile Elon Musk, dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Uzaya doğru yola çıkan roket başarılı bir şekilde geri inmeyi başardı. Söz konusu teknoloji, uzay turizmine atılmış en büyük adım olarak görülüyor.

Her şeyi yutan manyetik macun

Karşınızda manyetik macun! Bu macun mıknatısla etkileşime geçiyor. Macunun içinde neodymium mıknatısı bulunuyor. Mıknatısları vakumlarcasına içine çekebiliyor. Aynı zamanda mıknatıs ile hareket edebiliyor. Zaman zaman stres topu olarak da kullanılabiliyor. Hafif metal objeleri kaldırabilecek kadar da güçlü.

Türk Ejder Yalçın, Rus Typhoon'a karşı

Türk Savunma Sanayinin özgün üretimi olan Ejder Yalçın 4x4 yüksek performansı, heybetli yapısı ve dayanıklılığıyla adeta rakiplerine meydan okuyor. Bu alanda dikkat çeken bir diğer araç da Rusların TYPHOON isimli zırhlı aracı. İşte Türk Ejder Yalçın ile Rus TYPHOON karşılaştırması.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.