• Tarihe göre sırala

Fantom ağrılar için oyun teknolojisi kullanılıyor

İsveçli bilim insanları ampute kişilerin çektikleri ağrıları dindirmek için yeni bir teknoloji geliştirdi. Göteborg şehrindeki Chalmers Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni yöntemle hastaların ağrıları oyun teknolojisi kullanılarak azaltılıyor.

Bu robot mekik çekip, zeybek oynuyor

Zeytinburnu Bilgi Evleri'nde üretilen Türk robot şınav, mekik çekiyor, takla atıyor, futbol oynuyor. Türkçe konuşup, dans eden robot oynadığı zeybek ile görenleri şaşırtıyor.

650 metrelik göktaşı Dünya'yı teğet geçti

Yaklaşık üç yıl önce keşfedilen 650 metre çapındaki göktaşı, yaklaşık 1.8 milyon kilometre uzaklıktan, Dünya'yı teğet geçti. Göktaşının geçişi, çarpışma ihtimali olmamasına rağmen, göktaşının boyutları sebebiyle yakın bir geçiş olarak değerlendiriliyor.

Küçük kaşifler, TÜBİTAK'ta yarıştı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) düzenlenen 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Asya Bölge Yarışması finali Gebze Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde başladı. TÜBİTAK tarafından temel ve uygulamalı bilim alanlarında öğrencileri araştırmaya teşvik etmek, proje yapma kültürü kazandırmak artırmak amacı ile düzenlenen 11. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Asya Bölgesi Final Yarışması, Gebze Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde ba...

Bayraktar İHA'dan TSK'nın envanterine bir İHA daha

Terörle mücadeleye önemli bir katkı sağlayan ve Baykar tarafından 'yüzde yüz yerli' olarak imal edilen Bayraktar Mini İHA'ların V3 serisi de artık TSK envanterine girdi.

Sanayide milli robot devrimi

Türk mühendisler tarafından yüzde yüz yerli bir yazılımla tasarlanan yapay zekalı akıllı robot 'Kobot', hem üretim maliyetlerini ucuzlatıp hem de verimi artırarak sanayide devrim oluşturacak. Sanayide insanların kol kuvvetini hemen hemen sıfıra indirip insanoğlunun gücünü, bilgi ve becerisini ortaya koyarak üretim yapan ve 6 ay önce piyasaya sunulan akıllı robot 'Kobot', Fuar İzmir'de sergilendi. Türk mühendisler tarafından tamamen yerli ve milli olarak üretilen akıllı robot kişinin talebine gö...

Telefonların ısınma problemi tarih oluyor

Telefonların şarjda ve uzun kullanımdan sonra ısınma problemine Çinli bilim insanlarından çözüm geldi. Çin'de geliştirilen teknoloji ile grafen bileşimli ve çelikten 100 ila 300 kat daha sağlam saydam plakalar telefonların ısınma problemini çözecek. Bir tür karbon bileşimi olan ve yüksek elektrik iletkenliği özelliği ile bilinen maddede, oda sıcaklığındaki elektronlar enerji kaybına ve ısı oluşumuna sebep vermeden iletkenlikte oldukça uzun mesafeleri kat edebiliyor. grafen esnek ve saydam olması...

Volkanik dağların patlaması drone ile görüntülendi

Cambridge ve Bristol Üniversiteleri'nden volkanologlar ve mühendislerden oluşan bir ekip, Volcano de Fuego ve Guatemala'da bulunan Volcán de Pacaya'daki ulaşılmaz volkan zirvelerinin görsel ve termal görüntüleri ile birlikte doğrudan volkanik bulutlardaki ölçümlerini topladı.

Hassas cerrahi işlemler için kullanılan Da Vinci robotu

ABD'li Intuitive Surgical şirketi Da Vinci robotu adı verdikleri cerrahi robotla en hassas dikiş işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bir üzümü dikebilecek şekilde bir hassaslıkla çalışmakta olan robot, yaklaşık 7 milyon TL'ye mal oluyor. Ülkemizde de bir çok hastanede kullanılan Da vinci robotu sayesinde cerrahi işlemler daha steril ve hatasız gerçekleşiyor.

Genç mucitlerden insanı yaşatmaya yönelik projeler

İTÜ Robot Olimpiyatlarına katılan genç mucitlerin projeleri, daha çok insanı yaşatmaya, insan hayatını kurtarmaya ve kolaylaştırmaya yönelik fikirlere dayanıyor

Şampiyonlar ülkeye döndü

ABD'de düzenlenen dünya çapındaki robotik yarışmasına katılan bir grup liseli Türk öğrenci, 6 haftada ürettikleri robotla şampiyon olarak Türkiye'ye döndü.

SpaceX roketinin tarihi iniş anı

SpaceX, geçtiğimiz hafta Falcon 9 roketini ikinci kez fırlattı. Bu uygulama ile Elon Musk, dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Uzaya doğru yola çıkan roket başarılı bir şekilde geri inmeyi başardı. Söz konusu teknoloji, uzay turizmine atılmış en büyük adım olarak görülüyor.

Her şeyi yutan manyetik macun

Karşınızda manyetik macun! Bu macun mıknatısla etkileşime geçiyor. Macunun içinde neodymium mıknatısı bulunuyor. Mıknatısları vakumlarcasına içine çekebiliyor. Aynı zamanda mıknatıs ile hareket edebiliyor. Zaman zaman stres topu olarak da kullanılabiliyor. Hafif metal objeleri kaldırabilecek kadar da güçlü.

Türk Ejder Yalçın, Rus Typhoon'a karşı

Türk Savunma Sanayinin özgün üretimi olan Ejder Yalçın 4x4 yüksek performansı, heybetli yapısı ve dayanıklılığıyla adeta rakiplerine meydan okuyor. Bu alanda dikkat çeken bir diğer araç da Rusların TYPHOON isimli zırhlı aracı. İşte Türk Ejder Yalçın ile Rus TYPHOON karşılaştırması.

Türk bilim insanlarının Antartika'da

Türk bilim insanlarının Bilim ve Sanayi Bakanlığının desteğiyle gerçekleştirdiği 1. Türkiye Antartika Seyrüseferi başarı ile tamamlandı. Bilim insanlarının Antartika macerası kameralara da yansıdı. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Bilim ve Sanayi Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen 1. Türkiye Antartika Seyrüseferinde 4 bin kilometre yol kat edildi, 17 topografik kara ölçümü ile 38 alanda gözlemler yapıldı. 45 noktadan numunelerin alındığı ve toplamda 2 milyon metrekarelik ölçüm alanında incelemele...

Kadın astronottan uzayda yürüyüş rekoru

Uzaydaki en yaşlı kadın astronot unvanına sahip ABD'li Peggy Whitson, yeni bir rekora imza atarak uzayda en uzun süre yürüyüş yapan kadın astronot oldu.

Liseli mucitler Kocaeli'de yarışıyor

TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Asya Bölge Yarışması Gebze Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde başladı. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen uygulamalı bilim alanlarında öğrencileri araştırmaya teşvik etmek ve proje kültürünü kazanmalarını amaçlayan 48.Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Asya Bölge Yarışması başladı. Gebze Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Ahmet Ayhan Spor Salo...

Bursalı liselilerin tek rakibi NASA!

Bursa'da bir lise öğrencisi, NASA'nın geliştirip Mars'a gönderdiği robotun benzerini yaptı. Özel bir kolejin öğrencisi Melih Öztürk, geliştirdiği Mars robotuyla dikkatlerini üzerine çekti. Şu an lise birinci sınıfta okuyan öğrencinin "Uluğbey" ismini verdiği robot, Mars'ta merdiven çıkıp, aldığı numuneleri ve görüntüleri dakikalar içinde dünyaya aktaran robotun aynısı.

Ağır çekim görüntülerle bir roketin fırlatılma anı

The Slow Mo Guys ekibi bir roketin fırlatılma anını ağır çekim olarak kaydetti. Ortaya da muhteşem bir görüntü çıktı!

Savunma'da yeni dönem: Erken İhbar Radar Sistemi

ASELSAN 2011 yılında başlattığı uzun menzilli Erken İhbar Radar Sistemi'nde büyük aşama kaydetti. ASELSAN proje kapsamında ürettiği sistemden 4 adetini, TSK'ya 2021 yılında teslim edecek.

Mars'ı hiç böyle görmediniz!

Jan Fröjdman isimli bir adam, Mars'ın keşif yörüngesindeki HiRISE kameranın çekmiş olduğu yüksek çözünürlüklü fotoğrafları kullanarak harika bir video yaptı.

Nükleer reaktör havuzda böyle soğutuldu

ABD'nin Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nde yapılan araştırmada nükleer bir reaktör -16 derecede soğutmak için bulunan havuza konuldu.

Bayraktar İHA'nın gece iniş görüntüleri

Terörle mücadele kullanılan Bayraktar İHA'nın 20 saatlik görev sonrası otomatik gece inişine iliştin görüntüler paylaşıldı. Görüntüler ilişkin olarak "14000 saatlik görev geçmişinden bir kesit: 20 saatlik görev sonrası Bayraktar'ın otomatik gece inişi. Gururla vatan hizmetine devam etmekte." şeklinde bilgi notu paylaşıldı.

7 boyutlu görüntüler gerçeği aratmadı

Japonya'da hologram teknolojisi ile yapılan 7 boyutlu görüntüler izleyenleri şaşırtıyor. Görüntülerde yer alan 7D görüntü şovuna katılan Japon aile filmin içindeymiş gibi izlenim sergiliyor.

Mars'ta patates yetiştirme deneyi

International Potato Center (CIP), Mars'ta patates yetiştirmenin mümkün olup olmadığını araştırmak için bir deney gerçekleştirdi. Özel bir konteynerin içinde Mars'ın sıcaklığı, hava basıncı, oksijen ve karbondioksit oranlarını taklit edecek şekilde bir simülasyon yaratılarak patateslerin gelişip gelişmeyeceği gözlendi. Konteyner içine yerleştirilen bir kamera sayesinde süreci saniye saniye kaydeden CIP, Mars benzeri hava koşullarında patateslerin yetiştirilebileceğini gösterdi.

Dünyanın en basit elektrik treni

Bakır tel, mıknatıs ve bir adet pille dünyanın en basit elektrik trenini yapabilirsiniz. Elektrik motorunun çalışma ilkesinden yararlanılarak magnet treninin nasıl yapıldığını izliyoruz.

Pervaneleri dönmeden uçan helikopter sosyal medyayı salladı

Sosyal medyada paylaşılan helikopter videosu, büyük ilgi çekerek tartışma konusu oldu. Görüntülerde helikopterin pervanesi neredeyse tamamen hareketsiz kalmasına rağmen, helikopter yukarı doğru hareket ediyor. Görüntülerin sırrı ise çekim yapan kameramanın yaptığı bir çekim ayarından kaynaklanıyor.

İşte havan tespit radarı 'Serhat'

İşte ASELSAN tarafından geliştirilen ve Suriye sınırında TSK tarafından aktif olarak kullanılan havan tespit radarı Serhat.

Uçağın buzlanması nasıl önlenir?

Uçakların özellikle kanatlarında oluşabilecek buzlanma, kalkış esnasında ihtiyaç duyulan aerodinamik performansın elde edilmesine engel oluyor. İşte bu yüzden alkol ve glikoz karışımı sıvıyla yapılan De-icing (buz çözme) işlemi, uçakların kalkış emniyetini sağlamak amacıyla yapılıyor.

Boston Dynamics, yük taşıyabilen yeni robotunu tanıttı

Ürettikleri akıllı robotlarla büyük etki oluşturan teknoloji şirketi Boston Dynamics, Handle isimli yeni robotu ile adeta şov yaptı.Yeni robot 45 kg ağırlık kaldırabilirken 1.2 metre sıçrama yeteneğine sahip. Guinness Rekorlar Kitabı'na göre bir insanın sıçrama rekoru ise 1,616 metre.

Uzaydan Türkiye'nin muhteşem görünümü

NASA astronotu Jeff Williams'ın Uluslararası Uzay İstasyonundaki görevi sırasında 400 km yukarıdan çektiği Türkiye görüntüleri.

Geleceğin bilgisayar koltuğu

Altwork isimli bir firmanın ürettiği geleceğin bilgisayar koltukları olması düşünülen bu koltuklar rahatlığı ve kullanım kolaylığı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Koltuğa bağlı olan oynar masa sayesinde ayakta ya da oturarak bilgisayarı kullanmak mümkün oluyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.