• Tarihe göre sırala

İşte yeni seri Bayraktar İHA

Terörle mücadeleye önemli bir katkı sağlayan ve Baykar tarafından 'yüzde yüz yerli' olarak imal edilen Bayraktar İHA yeni seriyi çıkarmaya hazırlanıyor. Baykar Makinadan Selçuk Bayraktar yeni serinin deneme uçuşlarına ait görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı. İşte yeni seriye ait ilk görüntüler.

Astronot ve kozmonotlar zorlu eğitimlerden geçiyor

NASA astronotu Andrew Fuestel, Kozmonotlar Sergei Prokopyev ve Oleg Artemyev ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki görevleri öncesinde 3 günlük yoğun kış eğitiminden geçiyor.

Savunmada yeni güç 'Bora'

Füze teknolojisinde 8 yıldır üzerinde çalışılan 'Bora'da hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın 2009 yılından beri üzerinde çalıştığı karadan karaya atış yapabilen uzun menzilli 'Bora' adı verilen füzede geri sayım başladı. Savunma kaynaklarından alınan bilgiye göre 'Bora'nın uzun menzilli olmasından dolayı bin kilometredeki bir hedefi vurulabileceği öngörülüyor. 8 yıldır çalışmaları yürütülen Bora füzesi Roketsan tarafından geliştirildi. Savunma kaynakları tarafın...

Motor çalıştığında içinde neler oluyor?

Arabanızın motoru çalıştığında motorun içinde neler olduğunu hiç görmek istemiş miydiniz? Motorun ilk çalışma anında gözle görülemeyecek kadar hızlı olan çalışması yüksek görüntü kalitesinde ve ağırlaştırılmış çekimde böyle kaydedildi.

İşte terörle mücadelede kullanılan yerli roket

Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi twitter adresinden yapılan açıklamada, MKE'nin yerli olarak ürettiği 122 mm topçu roketinin iç ve dış operasyonlarda terör örgütlerine karşı aktif olarak kullanıldığı belirtildi. Konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle: “MKE'nin yerli olarak ürettiği 122 mm topçu roketi iç ve dış operasyonlarda terör örgütlerine karşı aktif olarak kullanılıyor"

Ay'a ayak basan son astronot Gene Cernan hayatını kaybetti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinden (NASA) yapılan açıklamada, emekli astronot Gene Cernan'ın, tedavi gördüğü ABD'nin Houston kentindeki bir hastanede yaşama veda ettiği bildirilerek astronotun ölümünden duyulan üzüntü ifade edildi. 1934 doğumlu Cernan, NASA'nın Apollo 17 misyonu kapsamında, 12 Aralık 1972'de Ay'a ayak basan on ikinci ve son astronot oldu.

SpaceX roketinin denizdeki mavnaya iniş anı

Uzay aracı ve roket üreticisi Kaliforniyalı Space X firması, bir ilke imza atarak, Falcon 9 roketini, Pasifik Okyanusu'nda bir şişme mavna üzerine yavaşça indirmeyi başardı. 70 metre yüksekliğindeki aracın mavnaya inişi 10 dakika sürdü.

Uçan otomobil gerçek oluyor

TVNET'te yayınlanan Digital Dünya'nın yeni bölümünde; su üstünde yüzen elektrikli deniz bisikleti, NASA'nın Dünya'nın nefes alıp verişine dair yayınladığı video, yine NASA'nın uzaydaki roketlere güç sağlaması için geliştirdiği iyon itiş sistemi, Fransa'da yollara döşenen 100 kilometrekarelik güneş enerji panelleri, uçan otomobil projesindeki son gelişmeler, kanserde kişiye özel yeni nesil tedavi yöntem ve çok daha fazlasına dair detayları öğrenebilirsiniz.

Hediye edilen biyonik eli ilk kez deniyor

Bebekliğinde geçirdiği rahatsızlık sebebiyle iki eli ampute edilen minik kız, kendisine hediye edilen biyonik eli ilk kez deniyor.

Uzayda zaman 'dondu'

Uluslararası Uzay İstasyonu astronotları da sosyal medyadaki #MannequinChallenge akımına katıldı.

Mars'ın yüzeyinde dev kaşık bulundu

Mars'ta heyecanlandıran bir keşif yapıldı. NASA tarafından yayınlanan videolarda, Kızıl Gezegen'in yüzeyinde "kaşık" bulundu.

Saturn'ün küçük uydusu Pandora’nın en güncel görüntüleri

1981 yılında keşfedilen Saturn'ün küçük uydusu Pandora uzun bir aranın ardından yakından ve oldukça yüksek kaliteli bir şekilde görüntülendi. Uzay teknolojileri hızla gelişmesine rağmen Saturn hakkında bildiklerimiz oldukça az. Güneş sistemindeki en büyük ikinci gezegen olan Saturn oldukça fazla uyduya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Üstelik bunların büyük bir kısmı oldukça ufak. NASA'nın Cassini isimli uzay gemisi 2004'ten beri Saturn'ü ve etrafını keşfediyor.

Dünyanın en büyük güneş enerji santrali açıldı

Hindistan'daki Kamuthi Güneş Enerjisi Santralinin fotoğrafları geçtiğimiz günlerde sosyal medyada oldukça paylaşıldı. Tesis 10,36 kilometre karelik alana yayılmış 2.5 milyon güneş panelinden oluşuyor. İsminden de anlaşılacağı gibi Hindistan'ın Kamuthi bölgesinde kurulmuş. Bu kadar büyük bir tesisin tamamlanması ise sadece 8 ay sürmüş.

Son 15 yılının depremleri tek animasyonda​​​

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi tarafından yayınlanan videoda 1 Ocak 2001 ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında meydana gelen depremler animasyon olarak yayınlandı.

Göktürk-1 uydusunun fırlatılma anı!

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu, bugün saat 16.51'de Fransız Guyanası'ndan fırlatıldı. Fırlatma nedeniyle yapılacak törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılıyor.

Göktürk-1 uydusu bugün uzaya fırlatılacak

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu, bugün saat 16.51'de Fransız Guyanası'ndan fırlatılacak. Fırlatma nedeniyle yapılacak törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

İstanbul'un 32 yıllık değişimi Google tarafından kaydedildi

Teknoloji devi Google, yeni sunduğu TimeLapse video özelliği ile dünyanın son 32 yıldaki değişimini uydudan elde edilen 5 milyar yüksek çözünürlüğe sahip fotoğrafların yardımıyla gözler önüne seriyor. Kullanıcılar 1984 yılından bu yana dünyanın geçirdiği değişikliği görüntüleyebiliyor. İstanbul'un son 32 yıllık değişimi uydu fotoğrafları ile net bir şekilde görüntülenebiliyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu çıplak gözle görülecek

Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay üssü, başka bir tabirle üzerinde yaşanabilen yapay bir uydu olan Uluslararası Uzay İstasyonu, 2 Aralık tarihinde ülkemiz dâhil dünyadan çıplak gözle görülebilecek.

Nükleer enerji seçenek mi zorunluluk mu?

Türkiye'de enerji alanında son dönemde en çok tartışılan konuların başında nükleer geliyor. Bir kesim, tehlikeli olduğu gerekçesiyle nükleer enerjiye karşı çıkarken, diğer kesim ise ülkemiz için olmazsa olmaz olduğunu savunuyor. Peki, nükleer enerji santralleri Türkiye için bir seçenek mi, yoksa zorunluluk mu? Bu kritik sorunun yanıtları doğrultusunda Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ve diğer nükleer reaktörlere dair bilinmesi gerekenleri derledik.

Kablosuz şarj sayesinde Drone'lar uzun süre havada kalacak

Imperial College of London'da çalışan akademisyenler kablosuz şarj ile sonsuza dek havada kalabilen drone üzerinde çalışıyor.Gerek hobi gerek ticari amaçlı kullanılan drone'lar olsun, havada geçirebildikleri ortalama süre 20 - 30 dakikanın üzerine çıkamıyor. Bunun sebebi de pillerinin bir noktada bitmesi. Drone'a daha güçlü ve daha büyük bir yerleştirmek de çözüm değil, çünkü o halde araç daha ağır oluyor ve daha fazla enerji tüketiyor.

Afrika’nın ilk özel uydusu uzaya fırlatılıyor

2017'nin Mayıs ayında Afrika'nın ilk özel uydusu uzaya fırlatılacak. Uydunun tasarımcıları Brittany Bull ve Sesam Mngqengqiswa henüz lisede okuyan iki genç kız. Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'da bir lisede kurulan daha büyük bir ekibin parçası olarak çalışmalarını yürüten iki kız, Dünya'nın kutupları üzerindeki yörüngede dolaşıp Afrika'nın yüzeyini tarayacak uyduyu tasarladı.

Cankurtaran insansız hava aracının ilk uçuşu

İnsanları savaş alanı gibi tehlikeli yerlerden kurtarabilecek bir uçan ambulans ya da taksi şeklinde kullanılması planlanan Cormorant (Karabatak) ilk tamamen otonom uçuşunu geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamladı. Bazı küçük aksaklıklara rağmen pilotsuz bir şekilde uçmayı başaran araç kullanıma hazır hale geldiğinde hem zorlu koşullarda hem de şehir içi ulaşımda bir alternatif olarak kullanılabilir.

iPhone 7 dünyanın en güçlü asiti içerisine atılırsa ne olur?

Birçok bilim insanı tarafından dünyanın en güçlü asiti olarak bilinen 'floroantimonik asit' iPhone 7 üzerine dökülünce bakın ortaya nasıl bir sonuç çıktı. Asitin etkileşime girmesi için yardımcı maddeler kullanılıyor.

TSK'nın kullandığı savaş teknolojileri

Özellikle son birkaç senedir ASELSAN, ROKETSAN gibi firmaların imzasını taşıyan son teknoloji ürünü pek çok şey Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde yerini almış durumda.TSK'nın envanteri her geçen gün daha da sağlam savaş teknolojileri ile doluyor ve bizde bu savaş teknolojilerini haberlerimiz ile sizlere bildiriyoruz. Ancak baktık bu konuda kapsamlı, güzel bir video talebiniz yoğun şekilde arttı, bizde hemen söz konusu savaş teknolojileri hakkında videomuzu çekelim dedik.

Termal görüntüleme teknolojisi hayat kurtarıyor!

Dünya Vahşi Yaşam Fonu, nesli tükenmekte olan hayvanları yakalamak ve korumak için termal görüntüleme teknolojisi ile yapay zeka kullanıyor.

Düşmana denizleri dar edecek!

Türk mühendisler tarafından geliştirilen Sonoboy denizaltı savunma harbinde aktif rol oynayacak. Düşmana denizleri dar edecek aygıtın ilk prototiplerinin 2017 yılı başında hazır olması bekleniyor.

Görme engellilere dünyayı anlatan kişisel asistan: Horus

Eyra isimli bir İsviçre şirketi tarafından geliştirilen Horus, iki kamerası sayesinde algıladığı şeyleri inceleyen, analiz eden ve tanımlayan sensörler ile grafik işlemci destekli derin öğrenme ve bilgisayar görüşü sunuyor. Horus, yapay zekayı kullanarak kameraların algıladığını görme engelli kullanıcısına işitsel olarak aktarıyor.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Stant açılışı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri stantlarında 41 teknopark bünyesindeki yaklaşık 200 firmanın ürünlerinin sergilendiği belirterek, "Ülkenin gündeminde bu tip şeylerin olması gerekiyor. Türkiye, her şeye rağmen büyüyor, bunları konuşmamız lazım." dedi.

Eski uçaklar pervanelerini vurmadan nasıl ateş ediyordu?

1. Dünya savaşında kullanılan önden pervaneli uçakları görünce eminim hepimizin aklına aynı soru takılmıştır; bu uçaktan ateş edilirken mermiler nasıl pervaneye isabet etmiyor? Yavaş çekim videolarıyla ün salan The Slow Mo Guys, yavaş çekimde bu uçakların çalışma prensibini detaylı olarak gösteriyor.

Tuvaletinizi sodyum ile temizlemeye çalışırsanız ne olur?

Grant Thompson, suyla buluşan sodyumun tepkimesini göstermek amacıyla hazırladığı video ile sodyumu bir temizlik maddesi olarak kullanmamamız gerektiğini gözler önüne serdi. Siz siz olun sakın tuvalete sodyum düşürmeyin!

400 dolarlık bor 4 milyon dolarlık yakıt katkısına çevrildi

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savunma sanayi firması tarafından yürütülen proje kapsamında 400 dolarlık bordan minimum ton değeri 4 milyon doları bulan yüzde 96 saflıkta elementer bor ürünü elde edildi.

Cıvık mantarların doğada inanılmaz ilerleyişi

Laboratuvar ortamında çekilen hızlandırılmış görüntülerde cıvır mantarın nasıl yayıldığı gözlemleniyor. Sonuç ise oldukça ilginç.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.