• Tarihe göre sırala

Abdestin Önemi

Hadis-i Şerifte şöyle buyruluyor;"Ahiret günü cennete girmeden önce ümmetimi abdest azalarından tanıyacağım."

Peygamberlerin semadaki yerleri

Hadis-i Şerif'te, her peygamberin semanın bir katında olduğu ifade ediliyor.

Cennete ilk girecek kişi

Ahiret inancımızın en merak edilen konusu şüphesiz cennet ve cehennemdir. Cennete ilk gidecek kişi tarihten bu yana hep merak konusu olmuştur. Prof. Dr. Cevat Akşit Hoca, hadisler ışığında cennete kimin ilk gireceği anlatıyor.

Efendimizin yasakladığı 4 şey

Peygamber Efendimiz, dört şeyi emrediyor ve dört şeyi yasaklıyor. Bu dört emri ve dört yasağı neden emredildiğini ve neden yasaklandığını anlatan Akşit, hikmetlerini açıklıyor.

Faiz

Faiz, günümüzde sıklıkla başvurulan ancak İslam dininde haram olan bir uygulamadır. Arapça karşılığı 'riba' olan faiz, Bakara suresi 275. ayetinde de buyrulduğu gibi; 'Allah, alışverişi helâl, ribayı (faizi) haram kılmıştır.'

Din ehlinin 3 felaketi

Peygamber Efendimiz'in buyuruduğu doğrultuda, din ehlinin üç felaketi vardır. 'Üç felaket' olarak tanımlana bu kişilerin vasıfları hadisi şerif ışığında anlatılıyor.

Hud(a.s.)'un kavmi

Nuh(a.s.)kavminden gelen Hud(a.s.), ve kavmi anlatılıyor. Ad kavminin helak olma sebepleri ve Allah'ı unutup sadece dünyaya yönelmeleri hadisler ışığında yorumlanıyor.

Allah bizi görüyor

Tüm peygamberlerden günümüze ulaşan bir söz vardır; 'Utanmıyorsan dilediğini yap.' Bu sözü düstur edinerek, her an Allah'ın bizi gördüğünü idrak etmemiz gerekiyor.

Münafığın Alametleri

Hemen hemen bütün Müslümanların bildiği 'münafığın alametleri' hadis-i şerifinde bahsedilen alametleri açıklayan Prof.Dr.Cevat Akşit, Peygamber Efendimiz (s.a.v) döneminden tablolarla yorumluyor.

İslam şehirlerinden son yıkılacak şehir

Güneşin insanların boyuna kadar alçalıp beyinlerin kaynayacağı günde yıkılacak olan son şehir, hadisler ışığında anlatılır.

Hz.Yusuf

Hayatı imtihanlarla dolu Yusuf peygamberin kısassı ayetler ve hadisler ile yorumlanıyor. Zindana girmesi, çıkması ve hayatının önemli dönüm noktaları anlatılıyor.

Oruç

Oruç Müslümanların her yıl Ramazan ayında 30 gün boyu ifa ettiği bir ibadettir. Orucun farz olması, Bakara suresinin 183'üncü ayetinde, ''Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.'' ifadesiyle kesinleştirilmiştir.

İlmin afeti unutmaktır

İlim aldığınızdai bu ilmi korumak ve zekatını vermek için insanları irşad etmek gerekir. Nitekim, ilimle uğraşan insanlar, araştırmayı ve etrafını aydınlatmayı bıraktığı an ilimi yok olur.

Oruç

Oruç Müslümanların her yıl Ramazan ayında 30 gün boyu ifa ettiği bir ibadettir. Orucun farz olması, Bakara suresinin 183'üncü ayetinde, ''Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.'' ifadesiyle kesinleştirilmiştir.

Hz. Adem

Allah(c.c)'ın yarattığı ilk insan Hz.Adem ve yaşadığı dönem, Peygamber Efendimiz'in hadisleri ışığında anlatılıyor.

Mübarek gecelerin önemi

Profesör Doktor Cevat Akşit hoca, Hac ibadetinin şartlarını, önemini ve Hz. Ömer'in teşkilatçılığını, kadınların hacca mahremsiz gidebilme hükmünü, kalplerin mühürlenmesi, cenaze merasiminde tekbir getirmenin dindeki yerinin ne olduğunu, namazda akla kötü şeylerin gelme sebebini, mübarek gecelerin önemi ve bereketsizliğin, rızıkların engellenmesinin sebebini anlattı.

Miras taksimi nasıl yapılır

Profesör Doktor Cevat Akşit hoca, zamanımızı nasıl harcamamamız gerektiğini, sol elle yemek yemenin dindeki yerini, miras taksiminin nasıl olması gerektiğini, uyumadan önce, hayırlı evlat için, evde huzur olması için korunmak için okunacak sure-duaları anlattı.

Cennetin kokusunu alamayacak kişiler

Profesör Doktor Cevat Akşit hoca, Cennetin kokusunu alamayacak kişileri, birlik ve beraberlik içerisinde olmayı, düğünde eğlenmenin hükmü, askerlikten, savaştan kaçmanın hükmünü, ölünün ardından ağıt yakmanın hükmü anlattı.

Cömertlik

Şüphesiz Müslümanın sahip olması gereken hasetlerden birisi cömertliktir. Çünkü Allah(c.c) cömerttir ve cömertleri sever. Cömert insanların ahirette nasıl haşr olunacağı anlatılırken, mal ve mülkün mutlak sahibi hatırlatılıyor.

Namaza engel olan durumlar

Profesör Doktor Cevat Akşit hoca, kabir azabını, İslam'da yemek yedirmek ve selamı yaymanın faziletini, namaza engel olan durumları, tesettürün ölçüleri, Kur'an-ı devamlı okumanın önemini anlattı.

Son ölecek kişi

'Kıyamet günü son ölecek kişi kimlerdir?' sorusunun cevabını hadis-i şerif ışığında anlatılıyor. Son ölecek kişinin vasıfları ve kıyamet günü insanlıkla olan münasebetleri vasfediliyor.

Yalan

"Kezb" kelimesinin karşılığı olan yalan, İslam dini tarafından kesinlikle yasaklanmıştır. İslam dini, yalanı ve yalancılığı en büyük günahlardan kabul eder. Müslümanlar olarak yalandan sakınmamız gerekir.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.