• Tarihe göre sırala

Dronelar "Kadir Gecesi" için uçtu

Türkiye'nin 45 ilindeki amatör drone kullanıcıları sosyal medya platformunda kurdukları "Ülken İçin Uç" projesi kapsamında Kadir Gecesi'ne özel gökyüzünden cami görüntüleri çekerek klip hazırladı.

Ağır çekimde kütüğün kesilme anı

Stop motion tekniğiyle kütük kesilirken çekilen videoda ilginç görüntüler ortaya çıkmış.

Lastiğe bağlanan 50 iPhone dayanıklılık testinde

TechRax isimli YouTube kanalı 50 adet iPhone sarılı lastiği uçurumdan aşağıya doğru fırlattı.

Sanal gerçeklik ile yapılmış oda

THÉORIZ adlı bir stüdyoda tasarlanan ve inşa edilen oda, kişinin hareketlerini gerçek zamanlı takip ederek, etraftaki zeminleri eğip büküyor.

iPad Pro dayanıklılık ve bükülme testinde

EverythingApplePro isimli YouTube kanalı iPad Pro 10.5 tabletine bükülme ve dayanıklılık testi uyguladı.

Askerler için yük taşıyabilen otonom robot ürettiler

Bilkent Üniversitesi öğrencileri, ROKETSAN'ın desteğiyle askere faydalı yük taşıyıcı otonom robot üretti. Robot, 6 kilometreye kadar istenilen koordinatlara 30 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. İstenildiğinde robotun kargo kompartımanı sökülerek, yerine silah veya kamera benzeri ekipmanlar takılabiliyor.

20 milyon dolarlık dev canlı yayın aracı

Avustralya'da özel bir kanalın 20 milyon dolar değerindeki canlı yayın aracı böyle görtülendi.

Dünyanın en büyük uçağı görücüye çıktı!

Dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch, dört yıl süren çalışmaların ardından hangarından çıkartılarak tanıtıldı. Ortalama bir futbol sahası ebatlarında olan Stratolaunch 22.5000 kilogram yük taşıma kapasitesine sahip. Uçağın 28 tekerleği, Boeing 747'de kullanılan 6 motoru ve 117 metre kanat açıklığı bulunuyor.

Ortaokul öğrencisi "bomba bulan casus drone" icat etti

Muş'ta 11 yaşındaki ortaokul öğrencisi Mert Delibalta, terörün bölgeye verdiği zarardan etkilenerek, toprağa gömülü patlayıcıların yerini tespit edebilen drone geliştirdi. Proje, Erciyes Üniversitesince düzenlenen "Uluslararası Robot Yarışması"nda birinci oldu.

Atılan topu havada kapan canavar drone

ETH Zurich Üniversitesinde üretilen bu 8 pervaneli drone, atılan topları havada kapıyor.

Volvo’dan sürücüsüz çöp kamyonu

Geliştirdiği sistemi donanımlarla birlikte kamyonuna entegre eden Volvo mesaiye sokaklardaki çöpleri toplayarak başladı. İsveç'te başlayan sürücüsüz çöp kamyonu test projesi yerel halk tarafından da büyük ilgiyle karşılandı.

Dünyanın ilk drone atlayışı gerçekleştirildi

Letonyalı paraşütçü İngus Augskalnus, 330 metre yüksekliğe çıkan insansız hava aracından (İHA) atlayarak bir ilke imza attı. Atlayış, Letonya'nın Amat bölgesinde gerçekleşti. Aygskalnus, telekomünikasyon kulesine yaklaşan İHA'ya binerek gereken yüksekliğe çıktıktan sonra paraşütle atladı.

Sanal gerçeklikte muhteşem bir platform kuran genç

Mükemmel bir sanal gerçeklik platformu kuran genç, araba sürmenin en güzel şekilde keyfine varıyor.

Legodan fotoğraf makinesi yaptı

Hong Kong'da Albertino Tam isimli bir kişi, legolardan fotoğraf makinesi yaptı. Makinenin fotoğraf çekip baskı yapma özelliği de bulunuyor.

Sıvı baskılar ile 3D baskı yöntemi

MIT'nin dünyanın en büyük ofis malzemeleri üreticilerinden olan Steelcase ile gerçekleştirdiği yeni çalışma ise bambaşka bir sistemin kapılarını aralarken, tasarımcılar için farklı bir yöntemi ortaya çıkarıyor. Yeni sistem alışılmış 3D baskı sürecinden tamamen farklılaşıyor. Standart 3D baskılar katman katman ilerlerken, “Rapid" sıvı baskı olarak adlandırılan bu yöntemde tasarlanan şekil direkt olarak jel içine enjekte ediliyor. Saç jölesi kıvamında yoğun bir maddenin içine direkt olarak uygulan...

Galaxy S8, stres çarkı ile dayanıklılık testine girerse

Samsung'un yeni telefonu Galaxy S8, son günlerin popüler oyuncağı stres çarkı ile dayanıklılığı test edildi.

Legodan muhteşem bir uçak yaptı

Google'daki bir havacılık mühendisi ve donanım tasarımcısı olan Adam Woodworth, Lego'dan uçak yaptı. Yaptığı uçak 1 saat boyunca havada kalmayı başardı.

Drone ile kendini gezdiren adam

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan dronelar farklı alanlarda kullanılmaya devam ediyor. Bu sefer de drone ile kendini gezdiren adamın uçuşunu izliyoruz.

Yaşlılar tek bir tuşla destek hattından "hizmet" alabilecek

Sakarya'da Serdivan Belediyesince geliştirilen proje kapsamında, yaşlılar ihtiyaç duyduklarında, yanında taşıdıkları butona basarak belediyenin "yaşlı destek hattı, acil çağrı birimi" ekibinden sağlıktan temizliğe, yemekten bakıma kadar anında yardım alabilecek.

THY’nin ABD uçuşlarında dizüstü bilgisayar dönemi

Türk Hava Yolları, Amerika ve İngiltere uçuşlarına getirilen elektronik cihaz kısıtlamasına yeni bir çözüm getirerek ABD uçuşlarda dizüstü bilgisayar dağıtmaya başladı.

Savaş uçağı kalkış esnasında asfaltı parçaladı

İngiltere'nin eski bir savaş uçağı Wolverhampton Havaalanı'nda ciddi hasara sebep oldu. Uçak, kalkış esnasında egzozundaki hava akımı yüzünden asfaltı parçaladı. Olayda uçağa ve pilota zarar gelmedi.

Görenlerde korku uyandıran küçük kız maskesi

Son derece gerçekçi maskeler üreten profesyonel maske yapımcısı Landon Meier son olarak çıkardığı küçük kız maskesi ile görenlerde korku uyandırıyor.

Kütüphanedeki tozlu kitaplar böyle temizleniyor

Amerika'da bulunan Boston Halk Kütüphanesi'nde bulunan kitapların nasıl temizlendiğine dair paylaşılan video büyük ilgi çekti.

Apple ürün testleri için her gün litrelerce “suni ter” üretiyor

Teknoloji sektöründe üretimin en önemli adımlarından biri ürünün test aşaması. Akla gelebilecek hemen her şekilde test edilen cihazlara akla gelmeyecek yöntemler de uygulanıyor. Apple'ın en çok önem verdiği alanlardan biri ürün kalitesi ve dayanıklılığı. Hatta öyle ki firma bunun için her gün yaklaşık 2 litre suni ter üretiyor.

Robotla bunama tedavisi

Avustralya'nın Perth şehrinde yaşayan Robot 'Alice', hastalarla iletişim kuruyor. Hastalara şarkılar söyleyen robot Alice, egzersiz dersleri ve oyun saati isimleriyle aktiviteler yapıyor. Küçük bir insansı robot olan Alice, içine kapanmış hastaları daha aktif hale getiriyor.

Galaxy S8 ve iPhone 7 Plus yanma testinde

iPhone 7 ve Galaxy S8 telefonları TechRax isimli YouTube kanalı tarafından ateşe maruz bırakılarak dayanıklılıkları ölçülüyor.

Karıncalarda kurtarma timi olduğu keşfedildi

Afrika Matabele karıncaları günde 4 kez termit avına çıkıyor. Yaralanan karıncalar feromon hormonu salgılayarak yardım istiyor. Arkadaşları yaralı karıncayı olay bölgesinden uzaklaştırıyor. Karıncalar yuvaya taşınıyor ve orada tedavi ediliyor.

Depo çalışanı turuncu robotlar

STO Express firmasına ait depoda kargo ayırma işlerini 300 adet robot gerçekleştiriyor. Bu robotlar günde 200 bin paket ayıklayabiliyor. Kendini şarja takabilen robotlar, tek şarj ile 8 saat çalışabiliyor. Ayrıca bir kod tarama sistemi sayesinde tüm kargoları hatasız bir şekilde ayıklayabiliyor.

Bu makine mermeri ağaç gibi kesebiliyor

Denizli'de bulunan Demmak Demireller Makine Sanayi Ticaret AŞ, Türkiye'de ilk defa mermeri ağaç gibi kesebilen makine yaptı. 'Demmak Kollu Zincirli Kesici Makinesi' adı verilen makinenin benzerinin daha önce İtalya'dan ithal edildiğini belirten şirket yetkilileri, kendi yaptıklarının eskisine nazaran 50 kat daha güvenli olduğunu açıkladı.

Canı sıkılan makine mühendisi ne yapar?

Evde canı sıkılan bir makine mühendisi çelik malzemeler kullanarak kendi kendine hareket edebilen tank yaptı.

Köpekbalıkları arasında Galaxy S8'in kutusu açıldı

Amerika'lı dev GSM firması T-Mobile, köpek balıklarının arasında kutu açılımı yaptı. Samsung Galaxy S8'i kutudan çıkartan ekip, yine suyun içine girdi ancak bu sefer havuz değil, Florida'daki West Palm sahilinde köpek balıklarının arasında S8'in kutu açılımını gerçekleştirdi.

Heyecanlandıkça hızlanan tek kişilik gondol

Tasarımcı Daniel de Bruin tarafından hazırlanan Neurotransmitter 3000, tek koltuklu gondola binen kişinin biyometrik verisini kullanarak aracın hızını ve şiddetini değiştiriyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.