• Tarihe göre sırala

Kütüphanedeki tozlu kitaplar böyle temizleniyor

Amerika'da bulunan Boston Halk Kütüphanesi'nde bulunan kitapların nasıl temizlendiğine dair paylaşılan video büyük ilgi çekti.

Apple ürün testleri için her gün litrelerce “suni ter” üretiyor

Teknoloji sektöründe üretimin en önemli adımlarından biri ürünün test aşaması. Akla gelebilecek hemen her şekilde test edilen cihazlara akla gelmeyecek yöntemler de uygulanıyor. Apple'ın en çok önem verdiği alanlardan biri ürün kalitesi ve dayanıklılığı. Hatta öyle ki firma bunun için her gün yaklaşık 2 litre suni ter üretiyor.

Robotla bunama tedavisi

Avustralya'nın Perth şehrinde yaşayan Robot 'Alice', hastalarla iletişim kuruyor. Hastalara şarkılar söyleyen robot Alice, egzersiz dersleri ve oyun saati isimleriyle aktiviteler yapıyor. Küçük bir insansı robot olan Alice, içine kapanmış hastaları daha aktif hale getiriyor.

Galaxy S8 ve iPhone 7 Plus yanma testinde

iPhone 7 ve Galaxy S8 telefonları TechRax isimli YouTube kanalı tarafından ateşe maruz bırakılarak dayanıklılıkları ölçülüyor.

Karıncalarda kurtarma timi olduğu keşfedildi

Afrika Matabele karıncaları günde 4 kez termit avına çıkıyor. Yaralanan karıncalar feromon hormonu salgılayarak yardım istiyor. Arkadaşları yaralı karıncayı olay bölgesinden uzaklaştırıyor. Karıncalar yuvaya taşınıyor ve orada tedavi ediliyor.

Depo çalışanı turuncu robotlar

STO Express firmasına ait depoda kargo ayırma işlerini 300 adet robot gerçekleştiriyor. Bu robotlar günde 200 bin paket ayıklayabiliyor. Kendini şarja takabilen robotlar, tek şarj ile 8 saat çalışabiliyor. Ayrıca bir kod tarama sistemi sayesinde tüm kargoları hatasız bir şekilde ayıklayabiliyor.

Bu makine mermeri ağaç gibi kesebiliyor

Denizli'de bulunan Demmak Demireller Makine Sanayi Ticaret AŞ, Türkiye'de ilk defa mermeri ağaç gibi kesebilen makine yaptı. 'Demmak Kollu Zincirli Kesici Makinesi' adı verilen makinenin benzerinin daha önce İtalya'dan ithal edildiğini belirten şirket yetkilileri, kendi yaptıklarının eskisine nazaran 50 kat daha güvenli olduğunu açıkladı.

Canı sıkılan makine mühendisi ne yapar?

Evde canı sıkılan bir makine mühendisi çelik malzemeler kullanarak kendi kendine hareket edebilen tank yaptı.

Köpekbalıkları arasında Galaxy S8'in kutusu açıldı

Amerika'lı dev GSM firması T-Mobile, köpek balıklarının arasında kutu açılımı yaptı. Samsung Galaxy S8'i kutudan çıkartan ekip, yine suyun içine girdi ancak bu sefer havuz değil, Florida'daki West Palm sahilinde köpek balıklarının arasında S8'in kutu açılımını gerçekleştirdi.

Heyecanlandıkça hızlanan tek kişilik gondol

Tasarımcı Daniel de Bruin tarafından hazırlanan Neurotransmitter 3000, tek koltuklu gondola binen kişinin biyometrik verisini kullanarak aracın hızını ve şiddetini değiştiriyor.

Boya spreylerine sarılarak atılan iPhone 7'ye düşme testi

iPhone 7 boya spreylerine bantlandıktan sonra drone yardımıyla yüksek bir bölgeden bırakıldı.

C-17'nin jet motoru ters çalışırsa

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde C-17 model askeri kargo uçağı tersine çalışmaya başladı. Etrafında bulunan insanlar motorun oluşturduğu rüzgardan böyle etkilendi.

Samsung Galaxy S8 ve iPhone 7 bükülme testinde

Samsung Galaxy S8 Plus ve iPhone 7 Plus telefonlarına bükülme testi uygulandı.

Samsung Galaxy S8+ vs iPhone 7 Plus sıcak su testinde

Samsung Galaxy S8 Plus vs iPhone 7 Plus bir tavanın içine sıcak su konularak teste uğradı.

Samsung Galaxy S8 Plus dayanıklılık testinde

Samsung Galaxy S8+ dayanıklılık testi kapsamında çekiç ve bıçak darbelerine TechRax isimli YouTube kanalı tarafından maruz kalıyor.

Samsung Galaxy S8 ve iPhone 7 düşme testinde

Birbirlerinin rakibi iki akıllı telefona düşme testi uygulandı. Bu düşme testinden Samsung Galaxy S8 az hasar alarak kurtuldu.

İşyerinde kart yerine çip dönemi

İsveç'in başkenti Stockholm'da yüksek teknoloji merkezi Epicenter, çalışanlarına yönelik ilginç bir yöntem kullanmaya başladı. Şirket, çalışanlarına dijital kimlik kartı vermek yerine derilerinin altına çip yerleştirerek işlemlerini gerçekleştirmesini sağlıyor.

Jet motorunun fırlatma testi

Uçaklarda, roketlerde kullanılan motorların fırlatılmadan önce hangi testlerden geçirildiği görüntülendi.

iPhone 7 barut içerisinde patlatıldı

iPhone 7 telefonu barut içerisine yerleştirildikten sonra TechRax isimli YouTube kanalı tarafından patlatıldı.

Iron Man'in kostümü gerçeğe dönüştü

Richard Browning ve ekibi Iron Man kostümü tasarladı. Deadalus isimli kostümün el ve ayak kısmında küçük jet motoru bulunuyor. Iron Man kostümü kısa süreliğine havada durmayı sağlıyor. Test aşamasındaki Deadalus, 450 km hıza çıkabilecek.

Milli helikoptere yerli füze

Türkiye'nin uzun menzilli tanksavar füze ihtiyacını karşılamak için başlatılan proje kapsamında geliştirilen lazer güdümlü füze L-UMTAS'ın atış testleri ve milli imkanlarla üretilen Atak helikopterine entegrasyon çalışmaları başarıyla sonuçlandırıldı.

Felçli adam düşünce yoluyla hareket etti

Düşünce yoluyla beyindeki düşüncelerin kaslara iletilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirildi. 8 yıldır felç olan 56 yaşındaki Bill Kochevar düşünce yoluyla kolunu oynatabildi.

3 boyutlu kalem ile ev yapımı bisiklet

CrazyPT isimli YouTube kanalı kağıda çizdiği bisikleti 3 boyutlu kalem ile mini bisiklete dönüştürdü.

SpaceX roketinin fırlatma anı

Uzay uçuşları bakımından kritik bir uygulamaya imza atan firma, Nisan 2016'da kullanılan bir Falcon 9 roketiyle "SES-10" haberleşme uydusunu yörüngesine gönderdi.

Kırmızı iPhone 7 çizilme testinde

Apple'ın yeni ortaya çıkardığı kırmızı renkli ürün olan iPhone 7 çizilme testine maruz kaldı.

Ev yapımı ışık sanatı

Bir adam evinde birkaç malzeme kullanarak LED ışıklarla kullanılan bir cihaz yaptı. Cihaz ile farklı efektler kullanılarak resimler oluşturuldu.

Nerf dartının hızı test edildi

Nerf silahının küçük dartının ne kadar hızlı olabileceği Giaco Whatever isimli YouTube kanalı tarafından test edildi.

Şekerlemeye sarılan Nintendo Switch düşme testinde

Nintendo Switch oyun konsolu şekerlemeye sarıldıktan sonra GizmoSlip isimli YouTube kanalı tarafından düşme testi uygulandı.

Dünyanın en uzun treni böyle görüntülendi

Dünyanın en uzun treni olarak gösterebileceğimiz tren, sonu gelmeyen vagonlarıyla böyle görüntülendi.

Kırmızı iPhone 7 yanma testinde

Apple'ın herhangi bir tanıtıma gerek duymadan doğrudan internet üzerinden ön siparişe sunduğu kırmızı iPhone 7'ye YouTube kanalı olan TechRax tarafından yanma testi uygulandı.

4 yaşındaki çocuk bu konuşmayla annesinin hayatını kurtardı

İngiltere'de 4 yaşındaki bir çocuğun Siri ile polisi arayarak yardım istediği ve annesinin hayatını kurtardığı ortaya çıktı.

Dünyanın en sağlam Android telefonu "AGM A8"

Bir beyzbol topu gibi fırlatılan telefon, birçok defa yere düşmesine rağmen stabilliğini koruyor. Bir diğer testte 10 metre yükseklikten yere atılan telefona yine hiçbir şey olmuyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.