• Tarihe göre sırala

Sınava geç kalan öğrenciyi gazeteciler yetiştirdi

Sakarya'da LYS-2 sınavına geç kalmak üzere olan kızı gazeteciler yetiştirdi. İşletme Fakültesinde sınava girmek isteyen Gül Nisa Öztürk'ün, salona girmek istediği anda yanlış sınav çıktısı aldığı belirlendi. Öztürk ve ablası kampüs içinde çıktı alabilmek yaklaşık 500 metre uzaklıktaki fotoğrafçıya gitti. Zamanla yarışan genç kızı fark eden Anadolu Ajansı (AA) muhabirleri sınav çıktısını alan Öztürk'ü fakülte binasındaki salona son dakika da yetiştirdi.

LYS'ye geç kalınca gözyaşlarını tutamadı

Adayların sınavın başlama saatinden 15 dakika önce binalara alınması kuralı nedeniyle fakülte binaları önünde sınava yetişme telaşı yaşandı. Yozgat'ta kapılar kapandıktan gelen adaylar içeri alınmadı ve gözyaşları içerisinde fakülte binasından ayrıldılar.

Lise öğrencilerinin ilginç mezuniyet kutlaması

Beşiktaş'ta özel bir lisenin öğrencileri, mezuniyetlerini lüks araç konvoyu eşliğinde kutladı. Araçların camlarına çıkarak sahil yolunda tur atan gençler, hem çevreye torpil attı hem de “drift” yaparak trafiği tehlikeye düşürdü.

Öğrencilerin oynayabileceği çok eğlenceli bir oyun

Okulda öğrencilerin oynadığı eğlenceli oyun izlenme rekorları kırıyor. İlkokul öğretmeni Bilal Şeker tarafından çekilen görüntüler büyük beğeni kazandı.

'Cinnet geçireceğim' dediyse de içeri giremedi

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) saat 10.00'da başlarken, ÖSYM'nin yeni kuralıyla 09.45'te sınava girişlerin sonlanması bazı öğrencilerin kabusu oldu. Birkaç dakikayla sınavı kaçıran öğrenciler hayal kırıklığı yaşarken, bir öğrenci kapıyı açmayan polislere 'Cinnet geçireceğim' dedi.

İlköğretim okuluna 'survivor' parkuru

Gürsu Atatürk İlkokulu'na yaptırılan parkur, survivoru aratmıyor. Öğrenciler, kendileri için hazırlanan parkurda engelleri bir bir aşarak, daha önceden hazırlanmış soruların bulunduğu tahtalarda yeni bilgiler öğreniyor. Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, "Atatürk İlkokulu, bahçesine park yapılması yönünde bizlerden talepte bulundu. Ortak istişareler sonucu standart bir park yerine çocukların oynayarak, eğitimlerine katkı sağlayabileceği bir yer yaptık. Bu park Gürsu'muzda bir ilk olma özelliği...

Ankara Üniversitesi'ndeki çirkin görüntülere büyük tepki!

Geçen sene Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından düzenlenen 'İnek Bayramı' Kur'an-ı Kerim'e ve İslam'a yönelik çirkin görüntülere sahne olmuş ve büyük tepki toplamıştı. Bu sene 4-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirileceği duyurulan etkinlik öncesi sosyal medyada birçok kullanıcı skandal görüntülerin tekrarlanmaması için kampanya başlattı.

Yine sınav yine gözyaşı

ÖSYM tarafından yapılan YGS'de üniversite adayların bir kaç dakika geç kalarak yaşadıkları mağduriyet henüz unutulmamışken Başkentte yine bir sınav mağduriyeti yaşandı. İş yeri hekimliği sınavına girecek olan çocuk sınava geç kaldı, annesi görevlilere dakikalarca yalvardı.

Kızı TEOG sınavına giren babanın gürültü isyanı

İstanbul Esenyurt'ta bir ortaokulda yapılan TEOG sınavı boyunca, karşıdaki inşaatın çalışmalarını sürdürmesi velileri kızdırdı. İhbar üzerine devreye giren Esenyurt Belediyesi Zabıta ekipleri yaptığı uyarıyla inşaattaki çalışmayı durdurdu.

İmam hatipli kızlardan polis abilere ağlatan mektup

Konya Karatay Ömer Dinçer Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri 10 Nisan Polis Günü'nde anlamlı bir video hazırladılar. Polislere hitap eden bir mektup yazan öğrenciler hep bir ağızdan polisler için dua ediyor.

Bakan Yılmaz'dan öğretmen ve öğrencilere müjde

Milli Eğitim Bakanı ismet Yılmaz 17 Nisan'da okulların tatil edileceğini söyledi. Bakan Yılmaz "Birçok öğretmenimiz sandık kurullarında görevli. Sayımların sağlıklı olabilmesi için. Okulların düzeninin sağlanması, temizliğinin sağlanabilmesi için Başbakanımızın da talimatıyla 17 Nisan'ı tatil yapma kararı aldık" diye konuştu.

Minik öğrenciden örnek 'oyuncak' projesi

Oltu Yasin Haşimoğlu İlkokulu 4-A sınıfı öğrencisi Zeren Altundaş, hazırladığı proje ile büyük beğeni topladı.

ÖSYM’den üniversite adayları için film

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girecek üniversite adaylarına yönelik sınav kurallarının yer aldığı eğitim filmi hazırladı.

ÖSYM'den YGS adaylarına özel animasyon film

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 12 Mart'ta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek adaylara yönelik hazırlanan animasyon filmde, saat 10.00'da başlayacak sınav için 09.45'te sınav binalarının kapatılacağı ve bu saatten sonra gelenlerin alınmayacağı uyarısı yapıldı.

“Hedefimiz bir milyon kişiye ulaşmak”

Kur'an-ı Kerim'in anlamıyla insanları buluşturma hedefiyle 26 Mart'ta yapılacak 5'inci Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması'nda başvurular 19 Şubat'ta sona erecek. Yarışmanın Koordinatörü Onur Ocakdan, “Kaybedeni olmayan yarışmamıza 1 milyon kişinin başvuru yapmasını bekliyoruz” dedi.

1 yılda tam 665 kitap okudu

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde ikamet eden 11 yaşındaki Umut Şahin, bir yılda 665 kitap okudu. Kitap okumayı çok sevdiğini belirten Umut, yarıyıl tatilinin büyük bölümünü kütüphanede geçiriyor.

Üniversite sanayi işbirliği meyvesini verdi

Kırıkkale Üniversitesi ve kentte faaliyet gösteren bir şirket, üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde biçerdöverler için ithal edilen batör sisteminin yerli prototipini geliştirdi.TÜBİTAK'ın üniversite ve sanayi iş kurumlarına birlikte çalışma ve Ar-Ge ürünü geliştirme adına verdiği teşvikten yararlanan Kırıkkale Üniversitesi ile Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Emniyet Sanayi Zirai Aletler Limited Şirketi, biçerdöverlerde ciddi zaman ve enerji tasarrufu sağlayan batör sisteminin...

Bakan Yılmaz yeni müfredatın taslağını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni müfredatın taslağını açıkladı.Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Bakanlığın Başöğretmen Salonunda Güncellenen Öğretim Programlarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Eğitime dair güncelleme, yenileştirme ve geliştirme çalışmalarının bir sonucu olarak taslak programlarını askıya çıkardıklarını belirten Yılmaz, "Bu programları bu aşamaya getirene kadar çok çalıştık. Taslak program görüşlere sunulmaya ve görüşler doğrultusunda iyileştirmeye hazır hale geldi...

Kafasındaki kurşunla Türkiye şampiyonu oldu

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde kafa tasında maganda kurşunu ile yaşayan 8. sınıf öğrencisi Derya Güven (14) TEOG'da 120 sorunun tamamını doğru cevapladı. Kahta ilçesinde Türkiye Petrolleri Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden Derya Güven, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı'nda (TEOG) 120 sorunun tamamını doğru cevaplayarak Türkiye birincileri arasına girdi. Aileyi ziyaret eden Kahta Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen ve Türkiye Petrolleri Atatürk Okul Müdürü Mehmet Yıldırım, azmi ile t...

İşine her gün böyle gidiyor

Van'ın Bahçesaray İlçesi'nde yolu kardan kapanan Altındere Mahallesi'ndeki okulun kadın öğretmeni Duygu Atmış'ın eğitim için yaptığı fedekarlık takdirle karşılanıyor. Her gün sabah servisle ilçeye 13 kilometre uzaklıktaki okula gitmek için yola çıkan 25 yaşındaki Duygu Atmış, belli bir yere kadar geldikten sonra köylülerin kendisine tahsis ettiği katırla dağları tepeleri aşarak 21 öğrencisi bulunan konteyner okula ulaşıyor. Mesleğinin ilk yılında görevini hakkıyla yerine getirmek için çaba göste...

Özel öğrencilerden asker ve polise moral desteği

Antalya'nın Alanya ilçesinde eğitim gören engelli öğrenciler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde terörle mücadele eden asker ve polislere, yeni yıl tebrik kartları gönderdi. Alanya Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezinde eğitim gören hafif düzey engelli öğrenciler, aralık değerler eğitimi kapsamında 'Sevgi ve Barış' konusunu işlemek, farkındalık oluşturmak ve Türkiye'de son günlerde yaşanan şehit haberlerine karşı askerlere moral olabilmek amacıyla doğu bölgesinde görev yapan askerlere yılbaşı k...

Çocukluk hayalini şimdi öğrencileriyle gerçekleştiriyor

Türkçe Öğretmeni Ahmet Aydemir, çocukluğunda maddi imkansızlıklar yüzünden gerçekleştiremediği hayalini şimdi öğrencileriyle birlikte gerçekleştiriyor. Müziğe karşı ilgisi olan ama zamanında eğitim alamayan Aydemir, öğrencilerine bağlama kursu veriyor.

Bu okulda dersler müzikli terapi eşliğinde işleniyor

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde görev yapan müzik öğretmeni Derya Ayrancı, öğrencilerin sınav streslerinden kurtulabilmelerini sağlamak ve okul başarılarını arttırmak için derslerde müzikli terapi uygulaması başlattı. Sultangazi ilçesinde bulunan İvat Turhan Ortaokulu'nda müzik öğretmenliği yapan Derya Ayrancı, sınıfında müzikli terapi uygulaması başlattı. Ayrancı, TEOG ve okullardaki sınavların, ergenlik döneminde yaşanan duygu karmaşalarının, öğrencilerin başarılarını olumsuz etkilediğini göz...

5 dakikada PISA 2015 değerlendirmesi

Eğitim Uzmanı Gökhan Yücel, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'na (PISA) ilişkin hazırlanan raporun yansımalarını yenisafak.com için 5 dakikada değerlendirdi. Sivil bir komisyon çağrısında bulunan Yücel, "Ülkemizin eğitim politikalarını geliştirmesi açısından incelenmesi lazım. Yeni Türkiye'nin nesli için önemli olacaktır. Sıralamada üzerimize çıkan ülkelerin dinamik genç nüfus ve fiziki imkan açısından bizden iyi olduğu anlamına gelmez. Bir sonraki değerlendirmelerde puanımızı artırabi...

Öğretmenler Doğu'ya neden gitmeliler?

Muş'ta görev yapan bir grup öğretmen, 'Doğuda Öğretmen Olmak' adlı kısa film çekti. Sosyal paylaşım sitesinde yayınlanan görüntü, kısa sürede binlerce kişi tarafından izlendi. Eko İnşaat İlkokulundan Abdullah Düğer, Ahmet Osman Çankal, Oğuz Beyazıt, İlker Şahin ve Burak Kocabıyık isimli öğretmenlerin hazırladığı videoda öğrencilere 'Öğretmenler doğuya neden gelmelidir?' sorusuna verilen birbirinden ilginç cevaplar dikkat çekti.

KPSS sona erdi

Ortaöğretim mezunları için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı bugün yapıldı. 3 milyon 498 bin 335 adayın başvurduğu sınav, saat 10.00'da başladı ve 2 saat sürdü. Adaylar sınavda, 120 sorudan oluşan genel yetenek ve genel kültür testlerindeki soruları yanıtladı.

Ceza değil eğitim evi

İstanbul Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu özel izinle kapılarını açtı, parmaklıklar ardından topluma kazandırılmaya çalışılan genç yüzlerin mücadelesi görüntülendi. 12-18 yaş arası 301 çocuk ve gencin bulunduğu cezaevinde suça sürüklenme sebepleri arasında hırsızlık ve cinayet ilk sırada. Pek çoğu ya “arkadaş mağduruyuz" ya da “suçsuz yere yatıyoruz" sözleriyle özetliyor, tel örgülerle çevrili yüksek duvarların ardındaki koruma memurlarıyla geçen hayatlarını. Küçük yaşta çeşitli...

KPSS ortaöğretim sınavı başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen 3 milyon 500 bin adayın katıldığı KPSS ortaöğretim sınavı başladı. ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS ortaöğretim sınavı, bu sabah saat 10.00'da başladı. Türkiye'de şimdiye kadar yapılan en kalabalık sınav olduğu belirlenen KPSS ortaöğretim sınavına 3 milyon 500 bin aday katıldı. Adayların sınava girecekleri yer bilgisini gösteren "Sınava Giriş Belgesi, TC kimlik numaraları ve aday şifreleri" dışında yanlarına hiçbir şey getirmelerine...

TEOG tanıtım videosu yayınlandı!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan merkezi ortak sınavı sürecine ilişkin bilgilerin yer aldığı tanıtım videosu yayınlandı.

İmam hatipli öğrencilerin uluslararası başarısı

Cambridge IGCSE programında birincilik elde eden Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, dünyanın sayılı üniversitelerine girmekte rakiplerine göre bir adım öne geçti. Okul Müdürü Tekçam: "İlk mezunlarımızın uluslararası alanda başarılı olmasından dolayı mutluyuz. Milli Eğitim ve uluslararası müfredatlarla birlikte öğrencilerimiz çok güzel bir seviyeye gelmiş oluyorlar" dedi.

Anaokulu çocuklarına skandal 10 Kasım müsameresi

10 Kasım'da bir anaokulunda küçük çocuklara oynatılan müsamere görüntüleri sosyal medyada büyük tartışmaya yol açtı. 3-4 yaşlarındaki çocuklara ölüm konulu bir müsamere yaptırılması büyük tepki topladı.

Fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL

Samsun'da yıllık 1 milyon lira ciroyu aşan meslek lisesi, fabrika gibi çalışarak 42 çeşit temizlik ürünü ve ahşap malzeme üretiyor. Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, uygulamalı eğitim gören öğrencilerin ve öğretmenlerin ürettiği ürünlerden bir yılda elde edilen ciro 1 milyon liranın üstünde. Yaklaşık 2 bin öğrencinin eğitim gördüğü Samsun Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde; Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi, İklimlen...

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.