• Tarihe göre sırala

Akif Emre son kez böyle görüntülendi

Yeni Şafak yazarlarından Akif Emre, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Haberiyat.com sitesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Emre, bu sabah iş yerinin güvenlik kamerası tarafından böyle görüntülendi.

İbrahim Erkal’ı son yolculuğuna binler uğurladı

Hayatını kaybeden ünlü sanatçı İbrahim Erkal, binlerce seveninin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Usta sanatçının annesi, oğlunu tabutunu öperek uğurlarken, Erkal'ın oğlu da cenazede ön tarafta saf tuttu. Cenazeye Mahsun Kırmızıgül, Cengiz Kurtoğlu, Emine Ün gibi ünlü isimler de katıldı.

Görme ve işitme engellilerden unutulmaz konser

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Görme ve İşitme Engelliler Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından gerçekleştirilen 'Gönül Gözü Görenler' konseri dinleyenleri adeta büyüledi. Görme ve işitme engellilerden oluşan grubu dinleyenler gözyaşlarına hakim olamadı.

Ünlü isimler 'doğa için çal'dı

Küresel iklim değişikliği, GDO'lu ürünler, çevrenin kirlenmesi gibi doğa sorunlarına dikkat çekmek amacıyla ağaç temalı organik müzik üretmeyi amaçlayan çalışmanın sekizinci versiyonu "Hayde" isimli Karadeniz türküsü ile geldi. Amatör ve usta müzisyenlerin buluştuğu çalışma "Doğa İçin Çal" isimli Youtube kanalında bir günde 650 bin kişi tarafından izlendi.

Kuzey Işıkları'nın muhteşem görüntüsü

Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır. Genellikle geceleri gözlemlenen bu ışımalar, ağırlıklı olarak kutuplarda meydana geldiği ve kutuplara yakın alanlardan gözlemlendiği için Kutup Aurorası veya Kutup Işıkları olarak da anılır.

Resul Dindar konseri kesip hayranını uyardı!

Karadenizin sevilen sesi Resul Dindar, Isparta konserinde zor anlar yaşadı. Nayino şarkısını seslendirdiği anda detone olan hayranlarını fark edince şarkıya ara veren Dindar, hayranlarını uyardıktan sonra şarkısına kaldığı yerden devam etti. Dindar'ın tepkileri karşısında ortaya eğlenceli anlar çıktı.

Taksicilerin çöpten bulduğu kitap tarihi eser çıktı

Türk İslam tarihinde önemli bir yeri bulunan ve üç şemsten biri olan Şemseddin Ahmed Sivasi'nin torunu Şeyh Ömer tarafından Arapça ve Farsça olarak yazılan yaklaşık 200 yıllık kitap ısınmak için ateş yakan taksiciler tarafından çöpte bulundu. Kitabın tarihi bir kitap olabileceğini düşünen taksiciler kitabı 34 yıldır Sivas'ta yeminli tercümanlık yapan 78 yaşındaki Hüseyin Öztürk'e götürdü. Öztürk kitap üzerinde yaptığı incelemede kitabın Ömer Şeyh'e ait olduğunu belirledi.

İlk matbaada basılan esere olağanüstü koruma

Osmanlı'ya ilk matbaayı kazandıran İbrahim Müteferrika'nın matbaasında bastığı ilk kitap Vankulu Lügatı, Balıkesir'deki kütüphanede parmak izi ile girilen kozmik odada çelik kasalarda özel güvenlik sistemleri ile korunuyor.

Tarihi cami minaresine 80 yıl sonra kavuştu

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce restore edilen ancak minaresi bulunmayan Fatsa Gölbaşı (Yenipazar) Camii'ne bölgenin mimari yapısına uygun şekilde minare yapıldı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışma sonrasında, Gölbaşı Camii'nin 1939 yılında yaşanan depremde yıkılan minaresine yaklaşık 80 yıl sonra tekrar kavuştuğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nazım Hikmet'in şiirini okudu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan kutlamaları için yabancı ülkelerden Türkiye'ye gelen çocukları konuk etti. Erdoğan, Nazım Hikmet'in 1956'da yazdığı 'Kız Çocuğu' şiirinden bir bölümü okudu.

Dev lale halısı havadan görüntülendi

İstanbul'un en önemli simgelerinden Sultanahmet Meydanı'nda bu yıl da dev lale halısı hazırlandı. 564 bin lalenin kullanıldığı halı turistlerin ilgi odağı haline gelirken, dev lale halısının havadan çekilen görüntüleri kendisine hayran bıraktı.

Mısır'da 3 bin 500 yıllık firavun mezarı bulundu

Mısır'ın Luksor kenti güneyinde yer alan arkeolojik çalışmaların yapıldığı ''Draa Abul Nagaa'' bölgesinde, yaklaşık 3500 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bir firavun mezarında, mumya, lahit ve çok sayıda heykelcik bulundu. Lahit üzerinde uzmanlar tarafından çalışma yapıldı.

Su damlalarıyla oluşan sanat

Yetenekli bir ressam, pürüzsüz yüzeye bıraktığı su damlalarıyla sanatsal çalışma ortaya koyuyor. Su damlalarını zemine küçük bir vakumlu kalem yardımıyla yerleştirildikten sonra, küçük damlalarla tamamlanıyor.

Yüz binlerce lale ile Türk bayrağı oluşturdular

Konya Büyükşehir Belediyesinin Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde çalışan 336 kadının, yaklaşık 5 saat süren çalışmasıyla saksıya ekilen 156 bin lale ile 337,5 metrekarelik dev Türk bayrağı oluşturuldu.

Türkiye şiirle tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, "Vatanım Türkiye" projesi kapsamında, Türk şiirinin zenginliğini yurt dışında gözler önüne sermek için çekilen "Şiir Şiir Türkiye" adlı kısa film, televizyon ve sosyal medyada yayınlandı.

Karadeniz'de su altı müzesi

Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra eski Rus liderlerinin heykelleri denizin dibine taşındı. Önce kayalık alanda saklanan heykeller zarar görünce denize bırakıldı. Büstler Karadeniz kıyısından sadece 100 metre uzaklıkta. Su altı müzesine dönüşen bölge, dalgıçların da uğrak yeri oldu.

3D şehir çizimi

Circle Line Art School'dan Tom McPherson'ın çizdiği 3D şehirler sadece çizildikten sonra değil, çizilirken de yoğun ilgiyle karşılanıyor.

3 boyutlu duvar resmi ile oluşan sanat

Yetenekli bir ressam, sprey boya ile duvara 3 boyutlu resim çiziyor. Resimdeki her detayı en ince ayrıntısına kadar işliyor. Resim bittiğinde ortaya harika bir eser çıkıyor.

Hayalindeki fotoğrafın minyatürünü yaptı

Vatkat isimli bir fotoğrafçı, evde bulunan birkaç malzeme ile fotoğraf çekeceği yerin minyatürünü yapıyor. Fotoğrafçı, minyatürleri sadece hayalindeki fotoğrafı çekmek için yapıyor. Fotoğrafçının minyatür çalışmayı yapması 15 gün sürüyor.

Dumlupınar’daki şehitlerin türküsü

64 yıl önce bugün, tatbikattan dönerken Çanakkale Boğazı'nda İsveç yük gemisiyle çarpışan ve hayatını kaybeden 81 denizcimize Allah'tan rahmet diliyoruz.

Türk dünyası "Çırpınırdı Karadeniz" için birleşti, sosyal medyayı salladı!

Türk dünyası bu sefer "Çırpınırdı Karadeniz" türküsü için birleşti, sosyal medya sallandı. İcra edilen eser sosyal medyada bir günde 2 milyon kişi tarafından izlenerek büyük beğeni topladı.

16 ülkeden öğrenciler ’bakır rölyef’ öğreniyor

Sivas'ta 15 Temmuz şehitlerinin isimlerinin işlendiği bakır bayrak rölyeflerinin yapımında yabancı öğrenciler de yer alıyor.

Amerika’nın en büyük camisi

Amerika'nın en büyük cami kompleksi olan Amerika Diyanet Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2016'da açıldı. Cami, Maryland'de 60 dönümlük bir arazi üzerine inşa edildi.

Mimar Sinan'ın asırlar önce yaptığı muhteşem teknoloji

Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği Selimiye Camii'nin altındaki müthiş sistem görenleri hayran bırakıyor.

Leonardo da Vinci'nin, Sultan II. Bâyezid'ten şaşırtan isteği

Haliç'e köprü yapılması konusunda bilinen ilk belge ünlü İtalyan sanatçısı Leonardo da Vinci'nin 1503 yılında Sultan II. Bâyezîd'a gönderdiği mektuptur. Leonardo da Vinci, Papa'nın, 'köprüyü yaparsan dinden çıkartırım' tehdidi üzerine bu işten vazgeçmiş. TRT Arşiv'in yayınladığı yıllar önce yayınlanmış ve hala büyük ilgi çeken 'Haliç Belgeseli'nden bir bölümü izliyoruz.

Çocukları için duvar resimleri çizen baba

İngiltere'nin Bradford kentinde Adam Hargreaves isimli bir adam çocukları için muhteşem duvar resimlerini çiziyor. Hargreaves, evin duvarlarına hikayeler çizerek çocuklarının rüyalarını gerçekleştiriyor.

Hikayematik ile artık her yer okuma salonu

Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinde çalışmaları devam eden Hikayematik Projesi hayata geçirildiğinde bekleme salonları okuma salonlarına dönüşecek.

Ateş ve barutun buluşmasıyla ortaya çıkan sanat

Danny Shervin isimli sanatçı, barut ve ateşi kullanarak bir kuzgun resmi yapıyor. Yapacağı görseli çalışacağı yüzey üzerine aktardıktan sonra barutu titizlikle yerleştiriyor. Detaylar üzerinde incelikle çalışıyor. Resim, ateşi yaktıktan sonra bitiyor.

Sosyal medyayı sallayan şarkı bakın kimin çıktı!

YouTube rekortmeni Çağatay Akman'ın şarkısındaki tartışmalara son nokta konuldu. Anna RF adlı İsrailli etnik müzik grubunun Jump adlı şarkısından araklandı, şeklinde yapılan yorumlara 2645 Records'tan yanıt geldi. 3 ayda 160 milyon dinleyiciyle buluşup rekor kıran şarkının yapımcısının yaptığı açıklamaya göre: “Melodi, 1994 Yılında Mehmet Ali Sezer tarafından bestelenen ve kanunla koruma altına alınan 'Herşeyim Oldun' İsimli esere aittir. ANNA RF, 2011 yılında yayınlanan şarkısında, Mehmet Ali S...

Hem eğleniyor hem de kültürlerini öğreniyorlar

Rize'de tulum geleneğini sürdürmeyi amaçlayan gençler, toplandıkları mekanda tulum çalmayı öğreniyorlar.

Neşeli Günler filminde yapılan inanılmaz hata yeni keşfedildi!

Senaryosunu Sadık Şendil'in yazdığı, Orhan Aksoy'un yönettiği 1978 yapımı Neşeli Günler filminde yapılan çekim hatası yeni keşfedildi. Filmde, Yeşilçam'ın en önemli isimlerinden Münir Özkul, duvarda olmayan prize ütünün fişini takıyor.

Tarihe yolculuğa çıkaran çeşmeler

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde Selçuklu ve Osmanlı mimarisine uygun yapılan çeşmeler, hem susuzluğu gideriyor hem de tarihi bir yolculuğu çıkarıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.