• Tarihe göre sırala

Amerika’nın en büyük camisi

Amerika'nın en büyük cami kompleksi olan Amerika Diyanet Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2016'da açıldı. Cami, Maryland'de 60 dönümlük bir arazi üzerine inşa edildi.

Mimar Sinan'ın asırlar önce yaptığı muhteşem teknoloji

Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği Selimiye Camii'nin altındaki müthiş sistem görenleri hayran bırakıyor.

Leonardo da Vinci'nin, Sultan II. Bâyezid'ten şaşırtan isteği

Haliç'e köprü yapılması konusunda bilinen ilk belge ünlü İtalyan sanatçısı Leonardo da Vinci'nin 1503 yılında Sultan II. Bâyezîd'a gönderdiği mektuptur. Leonardo da Vinci, Papa'nın, 'köprüyü yaparsan dinden çıkartırım' tehdidi üzerine bu işten vazgeçmiş. TRT Arşiv'in yayınladığı yıllar önce yayınlanmış ve hala büyük ilgi çeken 'Haliç Belgeseli'nden bir bölümü izliyoruz.

Çocukları için duvar resimleri çizen baba

İngiltere'nin Bradford kentinde Adam Hargreaves isimli bir adam çocukları için muhteşem duvar resimlerini çiziyor. Hargreaves, evin duvarlarına hikayeler çizerek çocuklarının rüyalarını gerçekleştiriyor.

Hikayematik ile artık her yer okuma salonu

Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinde çalışmaları devam eden Hikayematik Projesi hayata geçirildiğinde bekleme salonları okuma salonlarına dönüşecek.

Ateş ve barutun buluşmasıyla ortaya çıkan sanat

Danny Shervin isimli sanatçı, barut ve ateşi kullanarak bir kuzgun resmi yapıyor. Yapacağı görseli çalışacağı yüzey üzerine aktardıktan sonra barutu titizlikle yerleştiriyor. Detaylar üzerinde incelikle çalışıyor. Resim, ateşi yaktıktan sonra bitiyor.

Sosyal medyayı sallayan şarkı bakın kimin çıktı!

YouTube rekortmeni Çağatay Akman'ın şarkısındaki tartışmalara son nokta konuldu. Anna RF adlı İsrailli etnik müzik grubunun Jump adlı şarkısından araklandı, şeklinde yapılan yorumlara 2645 Records'tan yanıt geldi. 3 ayda 160 milyon dinleyiciyle buluşup rekor kıran şarkının yapımcısının yaptığı açıklamaya göre: “Melodi, 1994 Yılında Mehmet Ali Sezer tarafından bestelenen ve kanunla koruma altına alınan 'Herşeyim Oldun' İsimli esere aittir. ANNA RF, 2011 yılında yayınlanan şarkısında, Mehmet Ali S...

Hem eğleniyor hem de kültürlerini öğreniyorlar

Rize'de tulum geleneğini sürdürmeyi amaçlayan gençler, toplandıkları mekanda tulum çalmayı öğreniyorlar.

Neşeli Günler filminde yapılan inanılmaz hata yeni keşfedildi!

Senaryosunu Sadık Şendil'in yazdığı, Orhan Aksoy'un yönettiği 1978 yapımı Neşeli Günler filminde yapılan çekim hatası yeni keşfedildi. Filmde, Yeşilçam'ın en önemli isimlerinden Münir Özkul, duvarda olmayan prize ütünün fişini takıyor.

Tarihe yolculuğa çıkaran çeşmeler

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde Selçuklu ve Osmanlı mimarisine uygun yapılan çeşmeler, hem susuzluğu gideriyor hem de tarihi bir yolculuğu çıkarıyor.

Binlerce mozaikle Cumhurbaşkanı'nın portresini yaptı

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Reyhanlı'ya gelen sanat tarihçi Abdulsettar Al Sattuf, renklendirdiği binlerce taş ile hazırladığı portreyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etmek istiyor.

Doğu'nun bin bir yüzü

Fotoğraf sanatçıları Murat Gür ve Mustafa Yılmaz'ın Suret-i Cihan isimli sergisi Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde açıldı. Sergide Çad, Endonezya, Sudan, Hindistan, Nepal ve Türkiye'de çekilen fotoğraflar yer aldı. 'Batı'da parmağımız deklanşöre gitmiyor' diyen Gür, Batı'daki insan ilişkilerinin fotoğraf çektirmeyi zorlaştırdığını söylüyor. Suret-i Cihan sergisi, 13 Mart Pazartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Dünya yıldızları Suriye için kamera karşısına geçecek

Dünyaca ünlü sinema oyuncusu Angelina Jolie ile futbolcu Cristiano Ronaldo'nun da rol alacağı, Suriyeli bir ailenin dramını konu alan 3 sezonluk dev Türk dizisinin fragman çekimleri Gaziantep'te başladı.

Kahramanmaraş Kurtuluş Destanı tiyatro ile canlandı

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince sahnelenen tiyatral oyununa ilgi yoğun oldu. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Topluluğu'nun sahnelediği tiyatro sağnak yağmura rağmen halk tarafından büyük ilgi ile takip edildi.

Tavanı kaplayan mercan resifi

The Very Many stüdyosunun kurucusu mimar Marc Fornes'in yapısal çizgiler olarak isimlendirdiği devasa yapı, Orlando'da yer alan Orange County Convention Center'ın tavanına inşa ediliyor. 4.600'den fazla alüminyum şeritin birleşiminden oluşan Under Magnitude, kalıcı olma fikriyle hayata geçiyor. Delikli ve kavisli bir tasarıma sahip olan Under Magnitude, 2 kat arasındaki boşluğu kaplıyor.

Herkes bu kapının peşinde

Samsunlu demirci 65 yaşındaki İbrahim Germi, üzerinde “Meryem Ana” işlemesi bulunan 150 yıllık tarihi kapıyı papaz ve tarihi eser meraklılarının istemesine rağmen onu satmadığını söyledi.

"Ruhlar Gelirse" oyunu Mardinli sanatseverlerle buluştu

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nun (DDT) sahnelediği ''Ruhlar Gelirse'' oyunu Mardin'deki sanatseverlerin beğenisini kazandı.Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında görevlendirme yapılan Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla DDT, ''Ruhlar Gelirse'' oyununu Atatürk Kültür Merkezi'nde sahneledi.Noel Coward'ın yazdığı, Arif H. Özbilen'nin çevirdiği ve Bora Severcan'ın yönettiği 2 perdelik eserin oyununda Fatih Yurdakul, İrem Ölmez Yurdakul...

Gitarın içine kamera yerleştirilirse

AcousticTrench adlı YouTube kanalı ilginç bir çekim tekniği ile takipçilerine farklı bir video sundu. Gitarın içerisine yerleştirilen kameradan dış dünyanın nasıl göründüğünü aktarmak isteyen kanal sahibi, gitar tellerinin titreşimle oluşan dansını da kaydetmeyi başardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a "Abdülhamid"li ezgi

Özgün müzik sanatçısı Aykut Kuşkaya, "Türkiye'sin sen" ismiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ezgi yazdı. Ezgide, “Hakanımızsın Abdülhamid Han, liderimizsin Tayyip Erdoğan" ifadeleri yer alıyor.

Kafkasya Marşı nasıl İzmir Marşı oldu

İzmir Marşı olarak bilinen ve son günlerde tekrar popüler hale gelen marşın aslında I. Dünya Savaşı'nda Kafkasya Cephesi'ne ithafen "Kafkasya Marşı" olarak yazıldığı ve bestelendiği çok az kişi tarafından biliniyor. Kafkasya Marşı, son zamanlarda referandumda "hayır" oyu atacağını açıklayan çevrelerin söylediği İzmir Marşı'nın özgün hali aynı zamanda. Twitter'da Kafkas Marşı'nı paylaşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, "Hayırcıların kullandığı İzmir Marşı'nın, 1. Dünya Savaşı'nda E...

15 Temmuz şehitleri için model anıt

Malatya'da yaşayan heykeltıraş Cengiz Göğebakan, Türk halkının Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini engellemesini ve şehitleri anlatan prototip anıt tasarladı. FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini farklı çalışmalarla ele alan heykeltıraş Göğebakan, şimdi de prototip anıt hazırladı. Alt kısmını darbe girişiminin anlatıldığı müze ve kütüphane şeklinde tasarladığı anıtın üzerinde 15 Temmuz şehitleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın el izini simgeleyen izler bulunuyor...

“Hattat Hüseyin Kutlu’ya Saygı Gecesi”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından, "Hattat Hüseyin Kutlu'ya Saygı Gecesi" düzenlendi.Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programda konuşan hattat Hüseyin Kutlu, etkinlikten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.Kutlu, bunun, ümitlerin yeniden parladığı bir gece olduğuna işaret ederek, "Bizim düşüncelerimizin, davamızın, çalışmalarımızın, inşallah ileride ü...

Türkiye'nin en büyüğü havadan böyle görüntülendi

İstanbul Yenikapı'da inşası devam eden Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi havadan görüntülendi. Yenikapı'da yapımı devam eden ve Mart ayında hizmete girecek olan Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nin inşaatını bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ziyaret etmişti. Belediye Başkanı Topbaş'ın Türkiye'nin en büyük çadırı diye nitelendirdiği merkez havadan görüntülendi. Görüntüler merkezin büyüklüğünü net bir şekilde gösterdi. Avrasya Gösteri Merkezi, bittiğinde 10 bin metrekareye yak...

Ortaca'da şiirler sokakları süslüyor

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Genç Kalemler Projesi kapsamında şiir yazan Ortacalı öğrencilerin şiirleri, billboardlarda şehrin sokaklarını süslüyor. Ortacadaki farklı okullarda öğrenim gören öğrencilerin, öğretmenlerinin teşviki ile yazdığı şiirlerden seçilen on şiir karne günü billboardlarda sergilenerek öğrencilere sürpriz yapıldı. Ortacalıların beğeni ile karşıladığı bu sürpriz öğrencileri de heyecanlandırdı. Billboardlarda şiirlerini gören öğrenciler mutlu olduklarını ifade ettiler.

Türkiye düşmanlarına "karabiberli Erdoğan portresi"

Gazzeli ressam Muşira Mansur, Türkiye'ye zarar vermek isteyenlere karabiberle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan portresi yaparak mesaj verdi.Gazze'deki El-Aksa Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Mansur, beyaz tabaklar üzerine baharat, meyve taneleri, pirinç ve ketçap gibi yemek malzemeleri kullanarak resim yaptığını belirtti.

Çankırı'da Anadolu sohbet geleneği sürdürülüyor

İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'nde yer alan "Geleneksel Sohbet Toplantıları"nın temsilcileri, Çankırı'da buluşacak.Çankırı Ahi Yaran ile Ahi Yaran Oğuz Boylarını Yaşatma derneklerince hazırlanan "Yaran Kültürünün Tanıtımı ve Yaran Buluşması" projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Burada konuşan Çankırı Ahi Yaran Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu, 27 Ocak'ta başlayacak projeyle, Anadolu sohbet geleneği temsilcilerinin Ankara, Çankırı, Balıkesir ve Afyonkarahisar'daki te...

“15 Temmuz” temalı kısa film yarışmasına başvurular başladı

"15 Temmuz: İhanet ve Direniş" temasıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Çekmeköy Uluslararası Kısa Film Yarışması'nın lansmanı Adile Sultan Sarayında düzenlenen törenle yapıldı. Çekmeköy Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen, teması “15 Temmuz: İhanet ve Direniş” olarak belirlenen Çekmeköy Uluslararası Kısa Film Yarışması'nın lansmanı Adile Sultan Sarayı'nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Siirt'te "15 Temmuz" paneli

Genç Memur-Sen Siirt İl Başkanlığı tarafından "15 Temmuz" paneli düzenlenecek.Genç Memur-Sen Siirt İl Başkanı Yunus Emre Diriarın, yarın Siirt'te "15 Temmuz" konulu panel düzenleyeceklerini belirtti."Çanakkale'de kazanılan zafer neyse 15 Temmuz'da kazanılan zafer de aynı." diyen Diriarın, şöyle konuştu:"15 Temmuz yeniden diriliş ruhunu tekrar yaşamak, bu ruhu gençlerimize ve yarının geleceği olan bütün çocuklarımıza aktarabilmek adına Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, yarın düzenlenecek pa...

Unutturmamak için müze yaptılar

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında yaşananları unutturmamak için Manisa'da kurulan 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Müzesinde, portre, minyatür ve maketlerle o gece anlatılıyor. Darbe girişiminin ardından Manisa'da kurulan 15 Temmuz Milli İrade Demokrasi Derneği (MİDDER) bünyesinde aralık ayında açılan müze, "Milli iradenin 15 Temmuz'da verdiği dersi" önemli anları ve öne çıkan kişileriyle anlatıyor.

Konsere eşlik eden görkemli ışık gösterisi

Hamburg'un yeni simgesel binası olmaya aday Elbphilharmonie konser salonunun açılışını duyurmak için düzenlenen konsere binanın dış cephesine yansıtılan ışıklar eşlik etti.

"Sıra dışı hekim" hastalarıyla tiyatro yapıyor

İzmir'de, sanatı rehabilitasyon aracı olarak kullanmayı amaçlayan aile hekimi Halil Başar Savacı, hastalarıyla tiyatro sahnesinde buluşuyor. Bornova Çamdibi Aile Sağlığı Merkezinde görevli 29 yıllık doktor Savacı, hastalarıyla kurduğu iletişim ve onlara yönelik hazırladığı çalışmalarla kentte "sıra dışı hekim" olarak biliniyor.Daha önce "Hastalara ilaç, çocuklara kitap" sloganıyla muayene odasının bir bölümünü kütüphaneye çeviren ve böylece tedavi ettiği çocukların okuma alışkanlığını artırmaya ...

İlk kez tiyatroda rol alan ev hanımları büyük alkış aldı

Van merkez Edremit Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından 'Ailem Eğitimde Geleceğim Güvende' projesi kapsamında aile eğitim programı belge törenine ev hanımlarının sergilediği tiyatro gösterisi ve skeç damga vurdu.Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda düzenlenen programda sergilenen tiyatroda bölge kadınlarının çektiği sıkıntılar ve halk eğitim merkezlerinin kadınların hayatına kattığı değişiklikler yöresel bir ağızla anlatılırken, skeçte ise müstakil evden apartman hayatına geçişte ev hanım...

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.