• Tarihe göre sırala

Azez'de bomba yüklü araçla saldırı

Kilis'in karşısındaki Suriye'nin Azez İlçesi'nde terör örgütü DEAŞ tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda çok sayıda kişi yaralandı. Azez ilçe merkezindeki Doğum Hastanesi yakınlarında terör örgütü DEAŞ militanları tarafından akşam saatlerinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Meydana gelen şiddetli patlamada çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi. Saldırı sonrası sınır hattında alarm durumuna geçilirken, patlamada yaralanan bazı kişiler, Kilis Devlet Hastanesi'ne ge...

4000 yıllık mezardan çıkanlar şaşkına çevirdi!

Mısır'da 4000 yıllık bir mezardan çıkanlar görenleri şoke etti. İspanyol Jaen Üniversitesi ekibi yaptığı çalışma sonucunda II. Sarenput'a ait mezarı keşfetti. Mezar açıldığında içerisindeki ağaç üzerine yapılmış hiyerogliflerin hiç bozulmadan korunduğu gören ekip şaşkınlığını gizleyemedi.

İran'da zincirleme kaza: Yüzlerce araç birbirine girdi

İran'ın kuzeydoğusundaki Razavi Horasan eyaletinde yoğun sis nedeniyle meydana gelen zincirleme kazada yüzlerce araç birbirine girdi.

Akrobat sürücü kamerada

İran'da kaydedilen görüntülerde, bir motosikletin sıkışan trafikte duraklayan otomobile arkadan çarptığı görülüyor. Çarpmanın etkisiyle savrulan sürücü, adeta parende attıktan sonra otomobilin üzerinde kalıyor. Şanslı sürücü kazayı yara almadan atlatırken ilginç kaza anbean güvenlik kamerasına yansıyor.

İsrail askerlerinin öldürdüğü Filistinli genç defnedildi

İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Filistinli Mahmud Hattab'ın (20) cenazesi Ramallah'ta toprağa verildi.Batı Şeria'da dün akşam İsrail askerleri tarafından vurularak öldürülen Filistinli gencin naaşı, Ramallah'taki tıp merkezinden alınarak El-Celezon Mülteci Kampı'na getirildi.Cenaze törenine katılan çok sayıda kişi, Filistin bayrakları taşıyarak İsrail aleyhine sloganlar attı.

İsrail askerleri 8 yaşındaki Filistinliyi gözaltına almak istedi

İsrail askerleri, oyuncağını arayan Filistinli bir çocuğu gözaltına almak istedi. Batı Şeria'daki insan hakları teşkilatı B'Tselem, İsrail askerlerinin 8 yaşındaki bir çocuğu gözaltına almak için sürüklediklerini gösteren bir video yayınladı. Görüntülerde, Sufyan Abu Hiteh, oyuncağını aramak için yalın ayak evden çıkıyor. 15 kadar İsrail askeri, taş atan çocukları ararken Sufyan'ı da alıkoyuyor. Kiryat Arab Mahallesinde taş atan çocukları arayan İsrail askerleri, Süfyan'ı, Hareyka'daki evlerin a...

Kudüs'teki Filistinlilerin dramı dizi oluyor

Kudüs'teki Filistinlilerin yıllardır yaşadığı sıkıntılar "Gökyüzü'nün Kapısı" adlı dizi ile ekrana taşınmaya hazırlanıyor. Gazze Şeridi'nde 5 bin metrekarelik alana kurulan platoda çekimleri devam eden dizide, Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin uzun yıllardır çektiği sıkıntılar anlatılıyor. Dizinin çekildiği platonun, büyüklüğü ve özellikleri bakımından Filistin sineması için bir ilk olduğu ifade edilirken dizinin yönetmeni Züheyr el-İfrinci, "Bu çalışma, çeşitli sıkıntılarla mücadele eden Kudüslü...

Havice'den kaçışlar sürüyor

Irak'ın Kerkük kentine bağlı ve iki buçuk yıldan beri terör örgütü DEAŞ'in kontrolündeki Havice ilçesinden sivillerin kaçışı sürüyor.

Musul’da hava saldırısı: 200’den fazla ölü

Irak'ın Musul kentinde 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği hava saldırısının ardından sivil savunma güçleri enkaz altında kalanları kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Rudaw'ın haberine göre, Musul'un El Cedide Mahallesi'ne hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda 200'den fazla kişinin hayatını kaybederken en az 130 kişi enkaz altında kaldı. Sivil savunma güçleri enkaz altında kalanları kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Kralın aracına koşan çocuk ortalığı ayağa kaldırdı

Fas'ın başkenti Rabat'da bir çocuk, Fas Kralı 6. Muhammed ve Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın konvoyuna yetişmeye çalıştı. Çocuğun arabaya doğru koşması ve korumaların yaşadığı telaş böyle görüntülendi.

İsrail polisi Filistinli şoförü darp etti

Kudüs'te Filistinli kamyon şoförünü sıkıştırarak alıkoyan İsrail polisi, küfür ve hakaretler savurdu. İsrail polisinin tekme tokat saldırısına uğrayan Filistinli şoför, kendisini savunamadı. Çevresindekiler Filistinliyi kurtarmak için koşuşturdu.

Suriyeli muhalifler Hama'nın merkezine ilerliyor

Suriye'nin orta kesimlerindeki Hama ilinde, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve diğer rejim karşıtı gruplar, Beşşar Esed rejimi güçlerine karşı büyük bir saldırı başlatarak, merkezin 6 kilometre yakınına ulaştı.

Mayın temizle aracı böyle çalışıyor

Mayın temizleme aracında 8-100 metre arası menzile sahip roket düzeneği ve roket düzeneğine bağlı C4 plastik patlayıcı ile donatılmış bir kablo düzeneği bulunuyor. Patlayıcı kablo roketin uçuş hizasında yere saplanana kadar gittiği güzergah boyunca takip etmekte ve patlatıldığı yerdeki bütün mayın ve EYP'leri temizliyor. Araç ABD ordusu tarafından kullanılıyor.

Şeyh Ahmed Yasin'in ölümünün 13'üncü yılı

Hamas'ın kurucularından Şeyh Ahmed Yasin'in ölümünün üzerinden tam 13 yıl geçti. Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) siyasi çizgisini benimseyen Şeyh Ahmed Yasin, 1983 yılında "İsrail'i yok etmeye teşvik etmek" suçlamasıyla İsrail yönetimi tarafından tutuklanmış, 8 yılını İsrail hapishanelerinde geçirmişti.67 yaşında İsrail tarafından şehit edilen Yasin, Filistin direnişinin sembol isimlerinden biriydi.

İsrail yine Gazze'ye saldırdı: 1 şehit

İsrail Refah kentine topçu atışıyla düzenlediği saldırıda Yusuf Şaban Ebu Azra (18) isimli bir Filistinlinin hayatını kaybettiği, iki kişinin yaralandığını belirtildi.

Bombardıman altındaki, Cobar'dan ilk görüntüler

Suriye rejim güçlerine ait savaş uçakları, Cobar mahallesini bombaladı. Rejim güçlerine ait savaş uçakları, Özgür Suriye Ordusunun elinde bulunan mahallelere bugün bombalı saldırı düzenledi.

Suriye'de bir çocuk daha kimsesiz kaldı

Esed rejimi Halep'in batısında bir köye hava saldırısı düzenledi. Okuldan eve geldiğinde evinin yıkıldığını gören Halepli bir çocuk, iki kardeşini ve annesini kaybettiğini öğrenince göz yaşlarına boğuldu.

Cobar'da muhalifler ablukayı kırdı

Suriye'nin başkenti Şam'da muhaliflerin, Beşşar Esed rejimi kuşatması ve yoğun saldırısı altındaki iki bölgeyi birleştirmesinin ardından taraflar arasındaki çatışmalarda muhalifler Cobar'da ablukayı kırdı.

Yeni Şafak büyük yıkımın yaşandığı El Bab'da

Yeni Şafak, TSK ve Özgür Suriye Ordusu'nun DEAŞ'tan temizlediği El-Bab'a girdi. Büyük yıkımın meydana geldiği ilçeye vatandaşların dönüşü sürüyor. DEAŞ'ın açtığı yaralarını saran Bab sakinleri, “Hem sosyal hem de ekonomik olarak zorluklar çektik. Şimdi İnsan olduğumuzu hissettik" diyor.

Şam'da muhalifler ile rejim arasındaki çatışmalar sürüyor

Suriye'de yoğun ateşkes ihlalleri yapan rejim güçleri ile onlara karşı harekete geçen muhalif güçler arasındaki çatışmalar devam ediyor. Muhalifler, başkent Şam'ın Cobar mahallesindeki rejim güçlerine hafif silahlarla saldırdı.

Kudüs'te Türk filmlerine yoğun ilgi

Filistinli sinemaseverler, Yunus Emre Enstitüsü Kudüs Türk Kültür Merkezi tarafından Arapça alt yazılı ve ücretsiz gösterilen Türk filmlerine yoğun ilgi gösterdi.Kudüs Türk Kültür Merkezi Müdürü Furkan Özdemir, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün tek sinema salonu Yabus'ta ulusal ve uluslararası arenada ödül almış ya da halkın ilgisini kazanmış farklı Türk filmlerini kardeş Filistin halkıyla buluşturduklarını söyledi.

ABD 14 yıl önce bugün, Irak'ı işgale başlamıştı

ABD'nin Irak'ı işgalinin üzerinden tam 14 yıl geçti. ABD savaş uçaklarının 21 Mart 2003'te Bağdat'a bomba yağdırması böyle görüntülenmişti.

İsrail'in ırkçı uygulamalarını ispatlayan rapor

BM Genel Sekreteri Guterres'in, İsrail'i ırkçılıkla suçlayan ESCWA raporunun geri çekilmesi yönündeki kararı Gazze'de protesto edildi.

Cobar bölgesi rejim güçleri tarafından bombalanıyor

Suriye'nin başkenti Şam'ın doğusunda muhaliflerin kontrolünde bulunan Cobar bölgesi rejim güçlerine ait topçu birlikleri tarafından bombalandı. Bombalanan yerlerde yoğun dumanlar yükseldi.Şam yönetimi 4 yıldan bu yana başkentin Cobar bölgesini çeşitli silahlarla kara ve havadan bombalıyor. Elektrik ve suyun verilmediği, rejim güçlerinin yoğun saldırılarına maruz kalan Cobar'da neredeyse sağlam bina bulunmuyor.

El Bab havadan böyle görüntülendi

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) terör örgütü DEAŞ'tan kurtardığı El Bab ilçesi ilk kez havadan görüntülendi.

Silah sesleri altında eğitim

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentine bağlı Huzaa Şehitleri Kız Lisesi'nde okuyan öğrenciler, eğitimlerine İsrail askerlerinin silah sesleri altında devam ediyor.

Esed'in televizyonunda canlı yayında bomba sesleri yükseldi

Esed rejminin televizyonunda muhabir "Suriye ordusu(rejim) burada güvenliği sağlıyor. Bazılarının yansıttığı gibi bir sıkıntı yok" dedikten hemen sonra bomba sesleri yükseldi.

Muhalifler rejime karşı operasyon başlattı

Suriye'de rejimin elinde olan bölgeleri geri alabilmek için muhalifler Esed rejimine karşı operasyon başlattı. Görüntülerde muhaliflerin Şam operasyonuna dair çatışmalar yer alıyor.

Halep'te 4 kişilik aile yok oldu

Suriye'nin Halep kentine bağlı Urum El Kübra beldesinde bulunan bir binaya hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda 4 kişilik aile yok oldu. Sivil savunma örgütleri, uzun süren çalışmalar sonucu cansız bedenleri enkaz altından çıkardı. Ailenin, daha önce Halep'ten ayrılmak zorunda kalan ailelerden biri olduğu öğrenildi.

Filistinlilerin umudunu Esed yıktı

Londra merkezli Suriye'deki Filistinliler Çalışma Grubu'nun yayımladığı raporda, Suriye'nin güneyinde Filistinli mültecilerin kaldığı Dera Mülteci Kampı'nın yüzde 70'inden fazlasının kısmen ya da tamamen yıkılmış durumda olduğu açıklandı. Esed rejimi son 5 yılıdır kampa roket, patlayıcı yüklü varil ve toplarla saldırı düzenliyor.

Humus’taki siviller El-Bab’a tahliye ediliyor

Esed rejiminin kuşattığı ve ateşkesi yoğun bir şekilde ihlal ettiği Humus ilinin merkezindeki Vaer ilçesinden sivillerin tahliyesi başladı. İlk etapta 2 bin kişinin tahliye edileceği belirtilirken, tahliye işleminin 6 ay sürmesi bekleniyor.

İsrail'in ezan yasağına Filistinliler böyle cevap verdi

İsrail'in ezanın belli saatlerde hoparlörle okunmasına yasak getirme yönündeki çalışmaları devam ederken, Kudüs'ün İsaviyye beldesinde 73 metre yüksekliğinde minare inşa edildi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.