https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Video Video Galeri
Vatandaşlar son teravih için Sultanahmet Cami'sini doldurdu
05:42
Ramazan
Vatandaşlar son teravih için Sultanahmet Cami'sini doldurdu
İstanbul'da vatandaşlar Ramazan ayının son teravih namazını kılmak için tarihi Sultanahmet Cami'sini doldurdu.
Minnettarız...
06:23
Ramazan
Minnettarız...
Türkiye Ramazan boyunca aynı sofrada şehitlerimizin aileleriyle TVNET'te buluştu. Aziz şehitlerimize ve saygıdeğer ailelerine minnettarız...
Herkes yemek yerken o engelli adama iftar yaptırdı
00:00
Ramazan
Herkes yemek yerken o engelli adama iftar yaptırdı
Engelli Müslümana elleriyle iftar yaptıran adam izleyenleri duygulandırdı. Akşam ezanının okunmasıyla herkes iftarını yaparken, yemek yemek yerine engelli Müslümana yemek yediren adam izleyenlere duygu dolu anlar yaşatıyor.
İHH'dan Suriyeli yetimlere iftar
04:12
Ramazan
İHH'dan Suriyeli yetimlere iftar
iHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye'deki savaşta anne ve babalarını kaybeden 450 Suriyeli çocuğa iftar verdi.
Suriyeliler ilk iftarı çadırlarda açtı
00:00
Ramazan
Suriyeliler ilk iftarı çadırlarda açtı
Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye sınırına yakın bölgedeki Azez ilçesinde kamplarda kalan sığınmacılar ilk iftarını yaptı.Suriye'nin kuzeyinde nüfusun kırsal kamplarda yoğunlaştığı Azez ilçesinde binlerce Müslüman ramazana kavuşmanın sevincini yaşadı. Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde daha güvenli olduğu için bölgedeki kamplarda kalmayı tercih eden sığınmacılar, Türk hayırseverlerin yardımıyla bölgeye ulaşan gıda ürünleriyle oruçlarını açtı. Hurma, ayran ve pilav ile ilk iftarını yapan Suriyeliler, desteklerinden dolayı Türk halkına ve devletine teşekkür etti.Bölgede aktif olarak yardım faaliyeti sürdüren ve aralarında Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü Ramazan Tutkun'un da bulunduğu vakıf gönüllüleri de Suriyeliler ile iftar yaptı. Suriyeliler ile aynı sofraya oturan Türk gönüllüler, oruçlarını açtıktan sonra birlikte dua etti.
Çin'de ilk iftar yapıldı
02:11
Ramazan
Çin'de ilk iftar yapıldı
Çin'de yaşayan Müslümanlar, ramazan ayının ilk iftarını yaptı.Başkent Pekin'deki en büyük camilerinden Niucie Camisi'nde bir araya gelen Müslümanlar, 11 ayın sultanı ramazan ayının ilk iftarını cami avlusunda masalar üzerine yerleştirilen muz, karpuz, çörek ve kuru üzüm gibi gıdalarla açtı.İmam İbrahim Li, iftar öncesi verdiği vaazda orucun faziletlerinden ve Ashab-ı Kiram'ın ramazan ayında dikkat ettiği hususlardan bahsetti. Ardından akşam namazına geçildi.Çinli Müslümanlar, ramazan ayını mümkün olduğu kadar birlikte idrak etmeye çalışıyor.Özellikle dini günlerde birlikte olmak için azami çaba gösteren Müslümanlar, ülke genelinde tüm iftar yemeklerini ve organizasyonları camilerde imece usulü yapıyor.Çin'deki 56 etnik azınlıktan 10'u Müslüman. Hui (Çinli Müslümanlar), Uygur, Kırgız, Kazak, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik azınlıkları, genelde yoğun olarak ülkenin kuzey ve kuzeybatısında yaşıyor.Huilerin ve Uygurların Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi adlı iki otonom bölgesi bulunurken bazı eyaletlerde Müslümanlara ait küçük otonom idareler de yer alıyor.
Camiler doldu taştı
00:32
Ramazan
Camiler doldu taştı
'Bin aydan daha hayırlı' gece, dualar ve niyazlarla idrak edildi, camiler doldu taştı. Türkiye'nin dört bir yanında vatandaşlar, Kadir Gecesi'ni camilerde ihya etti. Ülkenin doğusundan batısına soluğu camide alan vatandaşlar, İslamı'ın bu kutlu ve mübarek gecesinin manevi atmosferini yaşadı.
Yıldızlı Gece'ye ebru dokunuşu
00:56
Ramazan
Yıldızlı Gece'ye ebru dokunuşu
Türk-İslam sanatında önemli eserlerin verildiği ebru sanatı, Garip Ay'ın fırçası ile yeniden yorumlanıyor. Ebru sanatçısı Garip Ay, klasik ebru sanatını modern sanat ile birleştirerek eserlerinde ünlü tabloları resmediyor. Hollandalı ressam Vincent Van Gogh'un 1889 tarihli 'Yıldızlı Gece' tablosunu ebru ile birleştiren Ay eserini sosyal medya hesabından paylaştı. 'Yıldızlı Gece'nin yeni yorumu 50 milyon tık alarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Garip Ay, 'Yıldızlı Gece' tablosunun ardından Türk- İslam bilginlerinden Biruni, Farabi, İbn-i Sina, Hoca Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Mevlana'nın portrelerine kadar birçok çalışma ortaya koydu.
30. Cüz
1:03:04
Ramazan
30. Cüz
Nebe Suresi, Naziat Suresi, Abese Suresi, Tekvir Suresi, İnfitar Suresi, Mutaffifin Suresi, İnşikak Suresi, Buruç Suresi, Tarık Suresi, A`la Suresi, Ğaşiye Suresi, Fecr Suresi, Beled Suresi, Şems Suresi, Leyl Suresi, Duha Suresi, İnşirah Suresi, Tin Suresi, Alak Suresi, Kadir Suresi, Beyyine Suresi, Zilzal Suresi, Adiyat Suresi, Karia Suresi, Tekasür Suresi, Asr Suresi, Hümeze Suresi, Fil Suresi, Kureyş Suresi, Maun Suresi, Kevser Suresi, Kafirun Suresi, Nasr Suresi, Tebbet Suresi, İhlas Suresi, Felak Suresi, Nas Suresi Sayfa: 581-600
29. Cüz
01:04:49
Ramazan
29. Cüz
Mülk Suresi, Kalem Suresi, Hakka Suresi, Mearic Suresi, Nuh Suresi, Cin Suresi, Müezzemmil Suresi, Müddessir Suresi, Kıyame Suresi İnsan Suresi, Mürselat Suresi Sayfa: 561-580
28. Cüz
01:06:51
Ramazan
28. Cüz
Mücadele Suresi, Haşr Suresi, Mümtehine Suresi, Saf suresi, Cuma Suresi, Münafikun Suresi, Teğabun Suresi, Talak Suresi, Tahrim Suresi Sayfa: 541-560
27. Cüz
01:06:13
Ramazan
27. Cüz
Zariyat Suresi, Tur Suresi, Necm Suresi, Kamer Suresi, Rahman Suresi, Vakıa Suresi, Hadid Suresi Sayfa: 521-540
26. Cüz
01:05:59
Ramazan
26. Cüz
Casiye Suresi, Ahkaf Suresi, Muhammed Suresi, Fetih Suresi, Hucurat Suresi, Kaf Suresi, Zariyat Suresi Sayfa: 501-520
25. Cüz
01:06:34
Ramazan
25. Cüz
Fussilet suresi, Şura suresi, Zuhruf suresi, Duhan Suresi, Casiye Suresi Sayfa: 481-500
24. Cüz
1:01:12
Ramazan
24. Cüz
Zümer Suresi, Mü`min Suresi, Fussilet Suresi Sayfa: 461-480
23. Cüz
01:06:50
Ramazan
23. Cüz
Yasin Suresi, Saffat Suresi, Sad Suresi, Zümer Suresi Sayfa 441-460
Yalan
19:05
Ramazan
Yalan
"Kezb" kelimesinin karşılığı olan yalan, İslam dini tarafından kesinlikle yasaklanmıştır. İslam dini, yalanı ve yalancılığı en büyük günahlardan kabul eder. Müslümanlar olarak yalandan sakınmamız gerekir.
Abdestin Önemi
12:57
Ramazan
Abdestin Önemi
Hadis-i Şerifte şöyle buyruluyor;"Ahiret günü cennete girmeden önce ümmetimi abdest azalarından tanıyacağım."
Peygamberlerin semadaki yerleri
27:02
Ramazan
Peygamberlerin semadaki yerleri
Hadis-i Şerif'te, her peygamberin semanın bir katında olduğu ifade ediliyor.
Cennete ilk girecek kişi
18:38
Ramazan
Cennete ilk girecek kişi
Ahiret inancımızın en merak edilen konusu şüphesiz cennet ve cehennemdir. Cennete ilk gidecek kişi tarihten bu yana hep merak konusu olmuştur. Prof. Dr. Cevat Akşit Hoca, hadisler ışığında cennete kimin ilk gireceği anlatıyor.
Efendimizin yasakladığı 4 şey
32:05
Ramazan
Efendimizin yasakladığı 4 şey
Peygamber Efendimiz, dört şeyi emrediyor ve dört şeyi yasaklıyor. Bu dört emri ve dört yasağı neden emredildiğini ve neden yasaklandığını anlatan Akşit, hikmetlerini açıklıyor.
Son ölecek kişi
21:24
Ramazan
Son ölecek kişi
'Kıyamet günü son ölecek kişi kimlerdir?' sorusunun cevabını hadis-i şerif ışığında anlatılıyor. Son ölecek kişinin vasıfları ve kıyamet günü insanlıkla olan münasebetleri vasfediliyor.
Faiz
26:32
Ramazan
Faiz
Faiz, günümüzde sıklıkla başvurulan ancak İslam dininde haram olan bir uygulamadır. Arapça karşılığı 'riba' olan faiz, Bakara suresi 275. ayetinde de buyrulduğu gibi; 'Allah, alışverişi helâl, ribayı (faizi) haram kılmıştır.'
Allah bizi görüyor
32:25
Ramazan
Allah bizi görüyor
Tüm peygamberlerden günümüze ulaşan bir söz vardır; 'Utanmıyorsan dilediğini yap.' Bu sözü düstur edinerek, her an Allah'ın bizi gördüğünü idrak etmemiz gerekiyor.
Bayram alışveriş heyecanı çocukları şimdiden sardı
02:51
Ramazan
Bayram alışveriş heyecanı çocukları şimdiden sardı
Bayramlar denince çocukların aklına şeker, harçlık ve yeni kıyafetler gibi şeyler geliyor. Haliyle bayramın yaklaşmasıyla çocukları bayram alışverişi heyecanı sarmış durumda.
Oruca saygıyı onlar daha iyi biliyor!
02:51
Ramazan
Oruca saygıyı onlar daha iyi biliyor!
Çocuklar bazı konularda büyüklerden daha hassas ve bilgili olabiliyor. İşte bu sorumuzun ortaya çıkardığı cevaplar tam olarak bu doğrultuda. Oruca ve oruçlu insana saygıyı çocuklar, yetişkinlerden biraz daha iyi biliyor.
Geleceğin yatırımcıları bayram harçlıklarını anlattılar
03:09
Ramazan
Geleceğin yatırımcıları bayram harçlıklarını anlattılar
Geleceğin yatırımcı minikleri Ramazan Bayramında toplayacakları harçlıklarla neler yapacaklarını anlattılar. Kimi harçlığını hemen harcayarak bayram sevincini çifte bayrama dönüştürmek isterken kimi de kumbaraya atıp zor günlerde kullanmayı tercih etti.
Miniklerin teravih çıkmazı
01:59
Ramazan
Miniklerin teravih çıkmazı
Ramazan ayı boyunca TVNET ekranlarında yayınlanan "Çocukça Ramazan" programında birbirinden sevimli çocuklara Ramazan ayı ile ilgili sorduğumuz sorulara çeşitli cevaplar aldık. Teravih nedir diye sorduğumuzda da çocuklar sessizlikleriyle sorumuza cevap verdiler.
Çocukların bayram şekeri isyanı
03:07
Ramazan
Çocukların bayram şekeri isyanı
Bayramlar çocuklar için farklı bir heyecana sebep olur. Yeni kıyafetler, harçlıklar ve şeker bunların başında gelir. Peki bayramlarda ebeveynler çocukların çok şeker yemelerine kızıyor mu? Bu sorunun cevabını çocuklardan dinleyelim...
El öpücüler Ramazan Bayramını anlattılar
02:48
Ramazan
El öpücüler Ramazan Bayramını anlattılar
"Ramazan Bayramı gelince ne olur?" sorumuza ufaklıklar birbirinden güzel yanıt verdiler.
Sahuru pek bilemeyen ufaklıklar iftar uzmanı çıktılar
02:27
Ramazan
Sahuru pek bilemeyen ufaklıklar iftar uzmanı çıktılar
Daha önce 'Sahur nedir?' sorusunu yönelttiğimiz çocuklardan pek yanıt alamamıştık. Bu sefer 'İftarda ne yapılır?' sorusunu yönelttiğimiz çocuklardan birbirinden dolu cevaplar aldık.
Ramazan davulcusu gören çocuklar
02:20
Ramazan
Ramazan davulcusu gören çocuklar
Yıl boyunca sadece Ramazan ayında hayatımıza giren meslekler, alışkanlıklar ve kavramları sorduğumuz miniklere Ramazan davulcusunu sorduğumuzda, kimi çok iyi bilirken kimi de sorumuzu cevapsız bırakmak zorunda kaldı.