Rus subayın cesedinin bulunduğu arsanın sahibi isyan etti

Ardahan'da geçtiğimiz nisan ayında Rus General Vasiliy Geyman'a ait olduğu iddia edilen mezarın bulunduğu inşaat alanında belirsizlik sürüyor. Mezarın bulunduğu alanın sahibi Fahrettin Yılmaz, "Rusya gibi süper bir devlet nasıl oluyor da bugüne kadar kendi değerlerinden olan general ile ilgilenmiyor ve sahip çıkmıyor. Rus general 4 aydır Kars Müzesi'nde depoda bekletiliyor ve sahip çıkan yok" dedi.

Düğün yemeğinden zehirlenen 143 kişi hastanelik oldu

Ardahan'da düğünde yedikleri yemekten zehirlenen aralarında gelin ile damadın da olduğu 143 kişi hastaneye kaldırıldı. Zehirlenenlerden bazıları ise hastanede müşahede altına alındı.

Sıfır noktasında bayram

Ardahan-Gürcistan sınırındaki Aktaş Hudut Karakolu’ndaki askerler, Ramazan Bayramı’na komutanlarıyla birlikte girdi. Askerler, aileleriyle telefonda hasret giderdi. Mehmet Berk adlı er, “Ailemin rahat uyuyabilmesi için burada olduğumu düşününce özlemimi unutuyorum” dedi.

"Başarılı olsa sizi yargılayacaktık"

Ardahan'daki FETÖ soruşturması kapsamında eski Tuğgeneral Kargın'ın "Emir komuta başarılı olsaydı sizi yargılayacaktık" dediği ortaya çıktı.

Rus komutanın kimliğini uzmanlar belirleyecek

Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda üniformasıyla gömülmüş olarak bulunan, büyük bir bölümü çürümeyen ve işgalci Rus subaya ait olduğu değerlendirilen cesedin kimliğini belirleme çalışmaları sürüyor. Vali İbrahim Özefe, Türk ve Rus uzmanların cesedin kimliğini belirleyeceğini söyledi.

Cesedi bulunan Rus komutanın kimliğini Türk ve Rus uzmanlar belirleyecek

Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda üniformasıyla gömülmüş olarak bulunan, büyük bir bölümü çürümeyen ve işgalci Rus subaya ait olduğu değerlendirilen cesedin kimliğini belirleme çalışmaları sürüyor.

Ardahan'da bulunan Rus komutanın fotoğrafı ortaya çıktı

Ardahan'da 25 Nisan'da bir inşaatın temel kazısı sırasında bulunan tabuttaki cesetle ilgili yeni gelişme yaşandı. Üzerinde askeri üniforma bulunan ceset, sanıldığı gibi bir Rus generale değil, Rus yarbaya ait. Öte yandan Rus subayının fotoğrafı da ortaya çıktı.

Rus subayın kimliği eksik belgeye takıldı

Ardahan İl Kültür ve Turizm Müdürü Alantar, "Rus subaya ait olduğu değerlendirilen ceset ile ilgili karar bir ay sonraya kaldı" dedi.

Rus subayın kimliği belli oldu

Ardahan’a bir inşaatın temel kazısı sırasında 25 Nisan’da bulunan ve Rus General Vasiliy Geyman’a ait olduğu iddia edilen tabut içindeki cesedin kimliği belli oldu.

Uzmanlar işgalci Rus subayın cesedini inceledi

Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda bulunan işgalci bir Rus subaya ait olduğu belirtilen cesedin korunması ve kimliğinin belirlenmesi için 3 uzman tarafından yapılan ön inceleme tamamlandı.

Rus subayının cesedinin bulunduğu alanda ilk inceleme

Ardahan'da inşaat alanındaki kazı sırasında, işgalci Rus subaya ait olduğu değerlendirilen cesedin bulunduğu alanda, Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ile Kars Müze Müdürlüğü ekiplerince ilk inceleme yapıldı.

Cesedi bulunan Rus subayının kılıcıyla ilgili yeni açıklama

Ardahan Kültür ve Turizm Müdürü Alantar "Kılıcı olmuş olsaydı tabutta olurdu. Çünkü basit bir şey değil ki. Küçücük bir şey değil gözden kaçtı diyelim" dedi.

Asırlık cesedin çürümemesinde "ateş tuğla" etkisi

Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda bulunan ve Rusya tarihinde "Kafkasya'nın fatihi" olarak tanınan Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman olabileceğini belirtilen Rus subayın, kimlik tespit çalışmaları ile vücudu ve kıyafetlerinin büyük bölümünün çürümeme sebebi araştırılıyor.

Ardahan'da asker elbiseleriyle gömülü iskeletler bulundu

Ardahan'da Rus askerine ait olduğu değerlendirilen mezarın bulunduğu alanda askeri bot ve elbiseleri ile gömülü iskeletlere rastlandı.

Ardahan'da bulunan cesette 2 isim üzerinde duruluyor

Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, Ardahan'da inşaat kazısında bulunan cesedin 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Ardahan'da bulunan bir garnizondaki generallerden birisine ait olduğu üzerinde durulduğunu belirtti. Rusya'dan herhangi bir resmi talep olmadığını ifade eden Alp, Rus generale ait mezarın Harp Müzesinde yer alacağını söyledi. Alp, "İlk incelemelerimizde iki isim üzerinde duruluyor. Birisi Vasili Geyman, diğeri ise Ahıska 20. Tümen Komutanının olduğu söyleniyor" ifadesini kullandı.

Ardahan'da bulunan Rus subayının torunu konuştu

Ardahan'ın bir inşaat kazısı sırasında bulunan Rus subayın cesedi büyük yankı uyandırdı. Cesedin bir yüzbaşıya ait olduğu söylenirken, Rus General Vasiliy Geyman'nin olabileceği iddia edildi. Rus general Geyman'nin torununu Boris Akimov, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Çok heyecanlıyım, DNA örneği vermeye hazırım" dedi.

Generalintabutumüzede

Ardahan’da bir inşaatın temel kazısı sırasında bulunan 139 yıl öncesine ait Rus generale ait olduğu tahmin edilen tabut, Kars Müzesi’ne getirilerek koruma altına alındı.

Rus subayın tabutu müzeye kaldırıldı

Ardahan'da bir inşaat alanında yapılan kazıda bulunan, 1877-78 Rus işgali döneminde hayatını kaybettiği düşünülen ve üniformasıyla gömülen Rus subayın büyük bölümü çürümeyen cesedi Kars Müzesi'nde muhafaza altına alındı. Kars Müze Müdürü Alp, "Tabut, içindeki cesetle savcının talimatıyla Kars'a nakledilmiş ve Kars Müzesi'ndeki emanet deposuna alınarak yerine konulmuştur" dedi.

Ardahan'daki kazıda Rus subaya ait mezar çıktı

Ardahan'da inşaat alanında yapılan kazı sırasında bulunan özel oda şeklinde düzenlenmiş mezarda, Rus işgali döneminde hayatını kaybettiği düşünülen ve üniformasıyla gömülen subayın büyük bölümü çürümemiş cesedine ulaşıldı. Haberi duyan meraklı vatandaşlar da görmek için olay yerine akın etti.

Ardahan'da araçlar karda mahsur kaldı

Ardahan'da kar ve tipi nedeniyle Sahara Dağı geçidinde araçlar mahsur kaldı. Birçok TIR, tipi nedeniyle görüş mesafesi olmayan yoldan Ardahan'a geri dönmek zorunda kaldı.

Donan göl üzerine bakın ne yaptılar

Doğal güzellikleri ile doyumsuz manzaralar oluşturduğu için kışın da ziyaretçilerini etkileyen yüzeyi tamamen buzla kaplı Çıldır Gölü, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Yaz aylarının yanında kışın da göle gelen bir grup turist, Çıldır Gölü üzerinde çadır kurdu.

Taş sopa oyunu golfü sevdirdi

Gençlerin spora ilgisini arttırmak adına sürdürülen çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Kars’ta gençler golfe alaka gösterirken, Van’da tekvando, Ardahan’da eskrim sporları ağırlık kazandı.

Ardahan'da ulaşıma kar engeli

Ardahan'da yoğun kar yağışı ve tipi, ulaşımda aksamaya neden oldu.

3 kişi Cumhurbaşkanı'na hakaretten ve terör propagandasından tutuklandı

Ardahan'da sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettikleri ve terör örgütü propagandası yaptıkları öne sürülen 3 kişi tutuklandı.

Donan göl üzerinde drift yaptı

Hava sıcaklığının sıfırın altında 34 derecelere kadar düştüğü Ardahan'da bazı sürücüler, donan Çıldır Gölü'nün üzerinde drift yaptı. Göldeki buz kalınlığı 70 santimetreye ulaştı.

Ardahan donuyor: Eksi 32 derece

Dondurucu soğuklar Ardahan'da etkisini sürdürüyor. Gecenin en düşük sıcaklığı sıfırın altında 32 ile Göle ilçesinde ölçüldü.

4 ilde kar bekleniyor

Yurdun genelinde yağışlı hava beklenmiyor. Ancak soğuk hava etkisini sürdürecek. Artvin, Ardahan, Gümüşhane ve Bayburt'ta kar yağışı görülecek. Öte yandan, Ardahan'da hava sıcaklığı gündüz sıfırın altında 12 derece.

Doğu Sibirya gibi: Eksi 33 dereceyi gördü

Sibirya soğukları Ardahan'da etkisini sürdürürken gecenin en düşük sıcaklığı sıfırın altında 32,8 olarak Göle ilçesinde ölçüldü. Kentteki yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Posof, Damal ve Hanak ilçelerinde eğitime bir gün süreyle ara verildi.

Termometreler eksi 32'yi gösterdi

Ardahan'da etkili olan dondurucu hava hayatı olumsuz etkilerken, dün gecenin en düşük sıcaklığı sıfırın altında 32 dereceyle Ardahan'ın Göle ilçesinde ölçüldü.

Ardahan-Posof yolu ulaşıma açıldı

Bölgede devam eden yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle dün akşam saatlerinde ulaşıma kapanan Ardahan-Posof karayolu yeniden açıldı.

Ardahan ve Erzurum Sibirya gibi

Sibirya soğuklarının etkisi altında bulunan Doğu Anadolu'da son yılların en soğuk Kasım ayı yaşanıyor. Dün gecenin en düşük sıcaklığı, sıfırın altında olmak üzere Göle'de 25.6, Ardahan'da 25 ve Erzurum'da 20 derece ölçüldü.

Ardahan’da hava buz

Doğu Anadolu’da karın ardından gelen soğuklar hayatı olumsuz etkiledi. Dondurucu hava buzlanmalara neden olurken, en düşük sıcaklık, Ardahan’ın Göle İlçesinde sıfırın altında 22.5 derece olarak ölçüldü.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.