• Tarihe göre sırala

Çanakkale'de 4.2 şiddetinde deprem

Çanakkale Ayvacık'ta 4.2 şiddetinde deprem oldu. Depremin meydana geldiği derinlik 6,91 kilometre olarak kaydedildi.

Çanakkale'de 4.3 şiddetinde deprem

Çanakkale'nin Ayvacık ilçeside bugün saat 10:00'da 4.3 şiddetinde deprem meydana geldi.

Türk Yıldızları'nı 10 bin kişi izledi

Çanakkale Boğazı semalarındaki “Türk Yıldızları” gösterisini yaklaşık 10 bin kişi izledi. Bu anlar sosyal medyada canlı yayınlandı.

Havadan keşif vakti

Libya-Trablusgarp'daki Osmanlı birliklerine 1911 yılında İtalyanların yaptığı ve 'dünyanın ilk hava taarruzu' olarak bilinen saldırısından sonra, savaşta uçakların kullanılmasına yönelik çalışmalara hız veren Osmanlı Devleti, 1914'te başlayan Birinci Dünya Savaşı'nda 'tayyare bölükleri'ni devreye soktu.

Zafer coşkusu

18 Mart Deniz Zaferi, yurdun her yanında düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 7'den 70'e tüm vatandaşların icabet ettiği törenlerde şehitlere dualar edildi, mezarlıklardan Kur'an-ı Kerim sesleri yükseldi. Birçok ilde amatör tiyatrocular ve öğrenciler, Çanakkale savaşlarının canlandırıldığı oyunlar sahneledi.​

Başbakan Yıldırım'dan depremzedelere konut müjdesi

Başbakan Yıldırım, Ayvacık'da meydana gelen depremden dolayı yıkılan evlerin bu yılın sonuna kadar yenilerinin yapılacağı müjdesini verdi.

Çanakkale'de 3.8 şiddetinde deprem

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ayvacık'taki mitingi öncesinde meydana gelen 3.8 şiddetindeki deprem korkuttu.

Çanakkale'de 'Türk Yıldızları' gösteri yaptı

Çanakkale Boğazı semalarında Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi "Türk Yıldızları" gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Çanakkale Boğazı'nda görkemli tören

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törenler kapsamında Deniz Kuvvetlerine bağlı yerli üretim 2 Ada Sınıfı Korvet, yerli yapım 2 Tuzla Sınıfı Karakol Gemisi, 6 adet hücumbot, Şehitler Abidesi önünde resmi geçit töreni yaptı.

TSK’dan Çanakkale paylaşımı

Türk Silahlı Kuvvetleri, 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale savaşı ile ilgili görüntü paylaştı.

Çanakkale'de 'taşa sarılı mektuplar'ın sırrı

Çanakkale'de düşman hattında bulunan Hindistanlı Müslümanlar ezan sesini duyunca şaşırdı, Osmanlı askerlerinin kendilerine attığı taşa sarılı mektuplarla da Müslümanlar ile savaştıklarını öğrendiler.

Tarihin en kanlı zaferi

Çanakkale Cephesi, dünya diplomasisinin kasvetli bulutlarla kaplandığı 1900'lü yılların başlarında patlak veren I. Dünya Savaşı'nın bir cephesi olarak açıldı. İtilaf Devletleri Türk tabyalarının tamamen etkisiz hale getirildiğine inanarak 18 Mart 1915'te Çanakkale'den geçme girişimini başlattı. Ancak bu onlar için tam bir felaketle sonuçlandı.

1915 Çanakkale için imzalar atıldı

10,5 milyar dolarlık yatırımla inşa edilecek 1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yolları için imzalar atıldı. Türk ve Güney Koreli dört şirketli konsorsiyumun 5,5 yılda tamamlayacağı proje Marmara Denizi etrafındaki ulaştırma ringinin tamamlayıcısı olacak. 2023 metre ayak açıklığıyla dünyanın en büyük köprüsü olacak köprünün temeli Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın katılımıyla yarın atılacak. 2023 yılında açılacak köprü; Ege ve Akdeniz’den Avrupa’ya yapılan taşımacılığı hızlı ve ucuz ...

18 Mart mesaisi

Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı için hazırlıklar sürüyor. Örgü bebek ile el işi hediyelik eşyalar yapan kadınlarsa, bölgeyi ziyaret edeceklere satmak için ürünlerini yetiştirmeye çalışıyor.

İmzası bugün temeli Cumartesi

Türkiye’nin “en”lerine bir yenisi daha ekleniyor. 2023 metre ayak açıklığıyla ‘dünyanın en uzun köprüsü’ olacak 1915 Çanakkale Köprüsü için imzalar bugün atılacak. 10 milyar dolarlık yatırımla inşa edilecek köprü ve bağlantı yollarının temeli ise Çanakkale zaferinin yıldönümü olan 18 Mart cumartesi günü atılacak.

Asırlık üniformalarla nöbet provası

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yılı törenlerinde duygusal anlar yaşandı.

Çanakkale’de 102. yıl yoğunluğu

Tarihi Gelibolu Yarımadası, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yılı törenleri öncesinde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Suriyeli yetim çocuklar Çanakkale şehitlerini ziyaret etti

Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki Yetim Çığlığı Merkezi'nde kalan Suriyeli yetim çocuklar, 102 yıl önce Çanakkale'de şehit düşen atalarının mezarlarını ziyaret etti.

Çanakkale'de patlamamış top mermisi bulundu

Gelibolu ilçesinde belediye çalışması sırasında Çanakkale Savaşlarından kaldığı belirtilen top mermisi bulundu.

Çanakkale'de 44 yabancı uyruklu yakalandı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışan 44 yabancı uyruklu yakalandı.

Çanakkale Boğazı gemi trafiğine kapatıldı

Yoğun sisin etkili olduğu ve görüş mesafesinin düştüğü Çanakkale Boğazı, çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

102 yıllık mermi kovanları çalındı

Çanakkale Savaşları'nda önemli rol oynayan Kilitbahir Köyü'ndeki Namazgah Tabyaları'nda 2005 yılında yapılan restorasyon sırasında toprak altından çıkarılan ve bir bonete konulan 9 bine yakın mermi kovanı, çalındı.

Çanakkale'de 4,7 büyüklüğünde deprem

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Çanakkale Boğazı'nda ulaşıma sis engeli

Sis nedeniyle Çanakkale-Eceabat, Çanakkale-Kilitbahir, Lapseki-Gelibolu ve Çardak-Gelibolu arasındaki feribot seferleri geçici olarak durduruldu.

Çanakkale Boğazı'nda feribot seferleri başladı

Yoğun sisin etkili olduğu ve görüş mesafesinin azaldığı ve trafiğe kapatılan Çanakkale Boğazı feribot seferlerine yeniden açıldı.

Ayvacık'ta 4 büyüklüğünde deprem

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'nde Richter ölçeğine göre 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin hemen ardından aynı bölgede 7 artçı sarsıntı daha kaydedildi

Çanakkale'de yoğun sis: Feribot seferleri durduruldu

Çanakkale'de etkili sis nedeniyle Lapseki-Gelibolu arasındaki feribot seferleri geçici olarak durduruldu.

Ayvacık'ta 3.5 şiddetinde deprem

Merkez üssü Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıkları olan 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Ayvacık'taki depremzedelere mobil çamaşırhane

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'nde 6 Şubat'ta meydana gelen 5.3 büyülüğündeki depremin ardından Yukarıköy, Tuzla ve Gürpınar Köyü'ne Türk Kızılayı tarafından mobil çamaşırhane kuruldu.

Yolcusu rahatsızlanan uçak zorunlu iniş yaptı

Düsseldorf-İzmir seferini yapan yolcu uçağı, 86 yaşındaki yolcunun rahatsızlanması nedeniyle Çanakkale'ye inmek zorunda kaldı.

Ayvacık'ta 3.6 büyüklüğünde deprem

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Bektaş'ta 21.40'ta 3.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yaklaşık 7 kilometre derinlikte olduğu belirlenen deprem kısa süreli paniğe neden oldu.

Çanakkale'de 4,3 büyüklüğünde deprem

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.