• Tarihe göre sırala

Çanakkale’de 24 kaçak yakalandı

Çanakkale'de yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçiş yapmak isteyen 24 yabancı uyruklu kişi yakalandı.

Çanakkale'nin şehit tıbbiyelileri anıldı

102 yıl önce Çanakkale'de şehit düşen tıbbiyeli öğrenciler için anma programı düzenlendi. Program bitiminde, 57. Alay Şehitliğine yürüyüş gerçekleştirildi.

Çanakkale’de 49 mülteci yakalandı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde 49 kaçak yakalandı. Bir ihbarı değerlendiren Ayvacık Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, Bademli köyü Acıdere mevkiindeki dağlık alana operasyon düzenledi.

310 Afgan göçmen uçakla ülkesine döndü

Çanakkale ve Kırklareli illerindeki göçmen barınma evlerinde kalan Afganistan uyruklu 310 göçmen, kendi istekleriyle ülkelerine döndü.

57. Alay'a vefa yürüyüşü

Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yılında, binlerce genç, “57. Alay’a Vefa Yürüyüşü”ne katıldı. “Onbeşlileri” temsilen yürüyüşte yer aldıklarını söyleyen gençler, el ve kollarına ay yıldız formunda kına yaktı.

Ege'de mülteci teknesi battı

Ege Denizi’nde yine mülteci faciası yaşandı. Göçmenlerin içinde bulunduğu teknenin batması sonucu 16 kişi hayatını kaybetti.

Dedeciğim ben geldim

Çanakkale Kara Savaşları’nın 102. yılı dolayısıyla Şehitler Abidesi’nde, tören düzenlendi. “57. Alaya Vefa Yürüyüşü” için yurt içi ve yurt dışından yola çıkan öğrenciler, sabah namazının ardından tekbirlerle ecdatlarının, 57. Piyade Alayı’nın yürüdüğü yoldan Conkbayırı’na geçecekler.

SOLOTÜRK'ün 'Çanakkale' gösterisi nefes kesti

Çanakkale Kara Savaşları'nın 102. yılı dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve yabancı ülke temsilcilerinin katılımıyla Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törende, SOLOTÜRK'ün Çanakkale Boğazı semalarındaki gösterisi büyük ilgi gördü.

Meteorolojiden yeni uyarı geldi

Yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinin çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu, Çanakkale, Bursa, Yalova, Çankırı, Yozgat, Sivas ve Van çevreleri ile Balıkesir ve Ankara'nın kuzey kesimlerinin yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçmesi bekleniyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Ardahan çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Çanakkale Savaşı'ndan kalma patlamamış top mermisi bulundu

Gelibolu Yarımadası'nda Çanakkale Savaşı'ndan kaldığı tahmin edilen patlamamış top mermisi bulundu.

Suriyeli çocuk bulduğu cüzdanı sahibine ulaştırdı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde, 7 yaşındaki Suriyeli çocuk, limanda bulduğu cüzdanın sahibine ulaştırılmasını sağladı.

Vefakar gençler57. Alay'ayürüyecek

Çanakkale Savaşı’ndaki kahramanlıklarıyla anılan 57. Piyade Alayı şehitleri için Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca 25 Nisan’da “Vefa Yürüyüşü” yapılacak. Programa, 3 bine yakın genç katılacak.

Ayvacık sakinleri için hayat normalleşiyor

Çanakkale Ayvacık'ta 6 Şubat’taki depremin ardından konteyner kente yerleştirilen bölge sakinleri için hayat normale dönmeye başladı. Zarar gören evleri yeniden yapılana kadar bu kentlerde yaşayacak olan Ayvacıklılar, tüm imkanlar için yetkililere teşekkür etti.

Depremzedeler konteyner okulda oy kullandı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde 6 Şubat'ta meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremde zarar gören vatandaşlar, oylarını konteyner okulda oy kullandı.

Anzak torunlarına 'özel timli' koruma

Çanakkale Kara Savaşları'nın 102. yılı dolayısıyla organize edilen 24 ve 25 Nisan'daki törenler için Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'na gelecek yerli ve yabancı konukların güvenliği, özel ekipmanlarla donatılmış personelin de aralarında yer aldığı jandarma ekiplerince sağlanacak. Jandarma ekiplerinin 3 Nisan'dan itibaren 24 saat esasına göre görev yaptığı bölgedeki asker sayısı, tören tarihlerinde bin 500'e çıkarılacak.

Rus askeri gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçti

Rus donanmasına ait gemi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti. Geminin gideceği liman hakkında bilgi verilmedi.

Rus askeri gemisi boğazdan geçti

Rus donanmasına ait askeri gemi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti. Marmara Denizi yönünden gelen gemi, Ege Denizi'ne doğru seyrini sürdürdü.

4 saat çıkarmak için uğraştılar: Görevlileri perişan etti

Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey Beldesi’nde sulama kanalına düşen domuz, görevlileri 4 saat boyunca peşinden koşturdu. Barikatlardan atlayan, kement ve ağlardan kurtulan domuzu yakalamak mümkün olmadı. Görevlilerle domuzun mücadelesi izleyenleri güldürdü.

Çanakkale'de 4.2 şiddetinde deprem

Çanakkale Ayvacık'ta 4.2 şiddetinde deprem oldu. Depremin meydana geldiği derinlik 6,91 kilometre olarak kaydedildi.

Çanakkale'de 4.3 şiddetinde deprem

Çanakkale'nin Ayvacık ilçeside bugün saat 10:00'da 4.3 şiddetinde deprem meydana geldi.

Türk Yıldızları'nı 10 bin kişi izledi

Çanakkale Boğazı semalarındaki “Türk Yıldızları” gösterisini yaklaşık 10 bin kişi izledi. Bu anlar sosyal medyada canlı yayınlandı.

Havadan keşif vakti

Libya-Trablusgarp'daki Osmanlı birliklerine 1911 yılında İtalyanların yaptığı ve 'dünyanın ilk hava taarruzu' olarak bilinen saldırısından sonra, savaşta uçakların kullanılmasına yönelik çalışmalara hız veren Osmanlı Devleti, 1914'te başlayan Birinci Dünya Savaşı'nda 'tayyare bölükleri'ni devreye soktu.

Zafer coşkusu

18 Mart Deniz Zaferi, yurdun her yanında düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 7'den 70'e tüm vatandaşların icabet ettiği törenlerde şehitlere dualar edildi, mezarlıklardan Kur'an-ı Kerim sesleri yükseldi. Birçok ilde amatör tiyatrocular ve öğrenciler, Çanakkale savaşlarının canlandırıldığı oyunlar sahneledi.​

Başbakan Yıldırım'dan depremzedelere konut müjdesi

Başbakan Yıldırım, Ayvacık'da meydana gelen depremden dolayı yıkılan evlerin bu yılın sonuna kadar yenilerinin yapılacağı müjdesini verdi.

Çanakkale'de 3.8 şiddetinde deprem

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ayvacık'taki mitingi öncesinde meydana gelen 3.8 şiddetindeki deprem korkuttu.

Çanakkale'de 'Türk Yıldızları' gösteri yaptı

Çanakkale Boğazı semalarında Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi "Türk Yıldızları" gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Çanakkale Boğazı'nda görkemli tören

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törenler kapsamında Deniz Kuvvetlerine bağlı yerli üretim 2 Ada Sınıfı Korvet, yerli yapım 2 Tuzla Sınıfı Karakol Gemisi, 6 adet hücumbot, Şehitler Abidesi önünde resmi geçit töreni yaptı.

TSK’dan Çanakkale paylaşımı

Türk Silahlı Kuvvetleri, 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale savaşı ile ilgili görüntü paylaştı.

Çanakkale'de 'taşa sarılı mektuplar'ın sırrı

Çanakkale'de düşman hattında bulunan Hindistanlı Müslümanlar ezan sesini duyunca şaşırdı, Osmanlı askerlerinin kendilerine attığı taşa sarılı mektuplarla da Müslümanlar ile savaştıklarını öğrendiler.

Tarihin en kanlı zaferi

Çanakkale Cephesi, dünya diplomasisinin kasvetli bulutlarla kaplandığı 1900'lü yılların başlarında patlak veren I. Dünya Savaşı'nın bir cephesi olarak açıldı. İtilaf Devletleri Türk tabyalarının tamamen etkisiz hale getirildiğine inanarak 18 Mart 1915'te Çanakkale'den geçme girişimini başlattı. Ancak bu onlar için tam bir felaketle sonuçlandı.

1915 Çanakkale için imzalar atıldı

10,5 milyar dolarlık yatırımla inşa edilecek 1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yolları için imzalar atıldı. Türk ve Güney Koreli dört şirketli konsorsiyumun 5,5 yılda tamamlayacağı proje Marmara Denizi etrafındaki ulaştırma ringinin tamamlayıcısı olacak. 2023 metre ayak açıklığıyla dünyanın en büyük köprüsü olacak köprünün temeli Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın katılımıyla yarın atılacak. 2023 yılında açılacak köprü; Ege ve Akdeniz’den Avrupa’ya yapılan taşımacılığı hızlı ve ucuz ...

18 Mart mesaisi

Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı için hazırlıklar sürüyor. Örgü bebek ile el işi hediyelik eşyalar yapan kadınlarsa, bölgeyi ziyaret edeceklere satmak için ürünlerini yetiştirmeye çalışıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.