DünyaAPden Irak-İran sınırındaki deprem için skandal karar

AP'den Irak-İran sınırındaki deprem için skandal karar

Avrupa Parlamentosu (AP), İran-Irak sınırında 7,3 şiddetinde meydana gelen ve 419 kişinin hayatını kaybedip 7 bin'e yakın yaralının olduğu deprem için skandal bir karara imza attı. AP Genel Kurulu'nun açılışında ölen insanlar için saygı duruşunda bulunmaması eleştiri konusu olmuştu. Bazı vekillerin söz konusu olayı gündeme alınması yönündeki teklif dahi Genel Kurul'da reddedildi.

Haber MerkeziAA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu açılışında, Irak-İran sınırındaki depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulmaması eleştirilirken konuyla ilgili bir bildirinin parlamento gündemine alınması yönündeki teklif oylanarak reddedildi.

Antonio Tajani başkanlığında Strazburg'da yapılan Genel Kurulun açılışında gündeme dair değişiklik önergeler ele alındı ve 4 gün sürecek Genel Kurul gündemi kabul edildi.

Genel Kurul gündemi görüşüldüğü sırada söz isteyen Avrupa Halk Partisi (EPP) Grubunun Polonyalı üyesi Januzs Lewandowski, Genel Kurul açılışlarında doğal afetlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve anma törenlerinin gelenek haline geldiğini dile getirdi.

Lewandowski'den saygı duruşu eleştirisi

REKLAM

Irak-İran sınırındaki depremde yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Lewandowski, "Avrupa Parlamentosu'nun şefkat ve dayanışma duygularını bu depremden etkilenenlere göstermek gerekir." diyerek saygı duruşunda bulunulmamasını eleştirdi.

AP Başkanı Tajani ise eleştirilere, "İki ülkenin liderine başsağlığı ve dayanışma mektubu gönderdim." cevabını vermekle yetindi.

Bildiri yayınlama çağrısı reddedildi

Daha sonra söz alan Uluslar ve Özgürlükler Avrupası (ENF) Grubunun Avusturyalı üyesi Franz Obermayr, bölgedeki hasarın henüz tam bilinmediğini belirterek, "Avrupa Birliği harekete geçmelidir. İnsani yardımda bulunma konusunu gündeme getirmelidir." dedi. Obermayr, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyinin bir bildiri yayınlaması çağrısında bulundu.

REKLAM
  • Bu yönde bir bildirinin Genel Kurul gündemine alınması yönündeki talep, yapılan oylamada reddedildi.
  • AP'de son 2 Genel Kurul açılışında, ABD ve Karayipler'de etkili olan Irma Kasırgası dahil son dönemde meydana gelen terör saldırıları ve doğal afetlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulmuştu.

5 ülkeyi sarsan büyük deprem: 419 ölü
DÜNYA
5 ülkeyi sarsan büyük deprem: 419 ölü

Türkiye Irak için harekete geçti
GÜNDEM
Türkiye Irak için harekete geçti

Irak'taki deprem felaketi büyüyor: 155 kişi öldü
DÜNYA
Irak'taki deprem felaketi büyüyor: 155 kişi öldü

Türkiye'den yardım seferberliği
DÜNYA
Türkiye'den yardım seferberliği

7.3'lük yıkım
DÜNYA
7.3'lük yıkım