GündemSuriyeli yönetmene bıçaklı saldırı

Suriyeli yönetmene bıçaklı saldırı

Filminin sponsorluk görüşmeleri için İstanbul'da bulunan Suriyeli muhalif yönetmen Muhammed Bayazıd bıçaklı saldırıya uğradı. Ağır yaralı olan Beyazıd'ın kaldırıldığı hastanede yapılan ilk müdahalenin ardından ilk uçakla ABD'ye döndüğü öğrenildi.

Hamdi KoçoğluYeni Şafak
Suriyeli muhalif yönetmen Muhammed Bayazıd
Suriyeli muhalif yönetmen Muhammed Bayazıd

Suriyeli ünlü yönetmen Muhammed Beyazıd, yeni filmi Nafak’la (Tünel) ilgili görüşmeler yapmak için geldiği İstanbul’da önceki gün bıçaklı saldırıya uğradı.

WASHİNGTON'DA YAŞIYORDU

ABD'nin başkenti Washington’da eşi Samah Safi Beyazıd ile yaşayan Muhammed Beyazıd, yeni filminin sponsorluk görüşmelerini yapmak için Türkiye'ye davet edildi. Beyazıd da kendisini davet eden kişilerle görüşmek için geçtiğimiz günlerde İstanbul’a geldi.

SPONSORLUK GÖRÜŞMESİ İÇİN DAVET ALMIŞ

Esed muhalifliği sebebiyle rejime ait hapishanelerde bir dönem tutuklu kalan Beyazıd, sponsorluk görüşmesi yapacağı kişilerin yanına giderken saldırıya uğradı. Saldırı sırasında Beyazıd’ın yanında bulunan yakın arkadaşı yönetmen Salama Abdo, arkadaşını hastaneye yetiştirdi. Olayın ardından Bağcılar’da hastaneye kaldırılan Beyazıt’ın göğsünden bıçak darbesi aldığı öğrenildi.

REKLAM

SUİKASTA MARUZ KALDIK

Yönetmen Muhammed Beyazıd’ın bıçaklandığını yönetmen arkadaşı Salama Abdo, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile duyurdu. Abdo olayı şöyle anlattı: "Az önce yönetmen arkadaşım Muhammed Beyazıd ile suikast girişimine maruz kaldık. Muhammed göğsünü delip sırtından çıkan bir bıçak darbesi aldı. Türk polisi geldi. Olayın nerede, nasıl geliştiğini onlara anlattım. Güvenlik koşulları nedeniyle daha fazla detay veremiyorum."

Suriyeli muhalif yönetmen Muhammed Bayazıd'ın dünyaca ünlü sanatçı Maher Zain ile fotoğrafı...

REKLAM

İLK TEDAVİDEN SONRA ABD’YE UÇTU

Muhammed Beyazıd'ın saldırı sonrası kaldırıldığı hastanede yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneden ayrıldığı ve ilk uçakla İstanbul’dan Washington’a gittiği öğrenildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün, yönetmenin, saldırı ile ilgili şikayetçi olmamasından dolayı, herhangi bir işlem başlatmadığı da belirtildi.

AKILLARA BARAKAT AİLESİ GELDİ

Muhalif yönetmen Beyazıd'ın saldırıya uğraması geçtiğimiz günlerde ünlü Suriyeli aktivist Orouba Barakat ile gazeteci kızı Halla'nın Üsküdar'daki evlerinde suikasta kurban gitmesini akla getirdi. 

Yönetmen Muhammed Beyazıd’in sosyal medya hesabında Cumhurbaşkanı nRecep Tayyip Erdoğan ile çekilmiş fotoğrafları bulunuyor.

REKLAM

Hapishaneyi anlatacaktı

Yönetmen Muhammed Beyazıt, Palmira Çölü’ndeki Tadmor Askeri Hapishanesinin filmini çekmeye hazırlanıyordu. Suriye’deki hayat ve bölge kültürüne ait çok sayıda filmi olan genç yönetmen, hapishanedeki 20 kişinin hayatını anlatmayı amaçladığı Nafak (Tünel) filmi için İstanbul’da çalışmalarını yürütüyordu. Beyazıt’ın Esed muhalifliği sebebiyle bir süre rejimin hapishanelerinde tutulduğu da biliniyordu.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.