• Tarihe göre sırala

TBMM Genel Kurulunda gerginlik

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın, yaklaşık 2 saat süren kelepçeli kürsü eylemi, AK Partili bazı kadın milletvekillerinin müdahalesiyle sonlandırıldı. Müdahale sırasında, kürsü önünde arbede yaşanırken, AK Parti Antalya Milletvekili Enç ile HDP'li kadın milletvekilleri arasında kavga çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fidan'ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT Müsteşarı Fidan'ı kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Başbakan Yıldırım'dan 'MHP'li bakan' yorumu: Kıskananlar mı var

Başbakan Yıldırım, yeni sistemde MHP'li bakanların da atanabileceğini yönündeki açıklamasına gelen yorumlar üzerine, "Kıskananlar mı var" açıklamasını yaptı.

Nazlıaka kendisini Meclis kürsüsüne kelepçeledi

Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında kendisini Meclis kürsüsündeki mikrofona kelepçeledi. ​TBMM'deki birleşime 3 kez ara verilirken, kürsüdeki mikrofon sökülerek Nazlıaka'nın kelepçesi çıkarıldı. Nazlıaka'nın eylemi nedeniyle TBMM Genel Kurulu 2.5 saat çalışamadı.

Bahçeli: Halkımızın evet diyeceğine eminim

Anayasa referandumuna ilişkin açıklama yapan MHP lideri Devlet Bahçeli, "Halkımızın evet diyeceğine eminim" diye konuştu.

Demirtaş'a Midyat'ta yargılandığı davada beraat kararı

Midyat Ağır Ceza Mahkemesinde terör örgütü propagandası yapmak suçundan yargılanan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında beraat kararı verildi.

Dışişleri'den İtalya'ya taziye mesajı

Dışişleri Bakanlığı, deprem ve çığ felaketi dolayısıyla İtalya'ya taziyelerini iletti. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Türkiye, bu zor zamanında İtalya'nın yanındadır ve ihtiyaç hasıl olduğu takdirde her türlü yardıma hazırdır" ifadelerine yer verildi.

Başbakan Yıldırım'dan Trump'a çağrı

Başbakan Binali Yıldırım, ABD'de yarın göreve gelecek Donald Trump'a çağrı yaparak, "Fetullah Gülen'i iade edin, PYD/YPG'yi desteklemeyi bırakın, Türk halkını ikna etmek için daha somut adımlar atın" mesajı verdi.

Tunceli Belediye Başkanlığına Vali vekalet edecek

Tunceli Belediye Başkan Vekilliği görevine, Vali Osman Kaymak atandı. ​Mehmet Ali Bul tutuklanmasının ardından yerine vekaleten Tunceli Vali Yardımcısı Olgun Öner getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sen kendini ne zannediyorsun?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir gaziyle ilgili kendisine gelen şikayet üzerinden, ismini vermediği bir ilçenin kaymakamına tepki göstererek, "Buradan sesleniyorum ey kaymakam sen kendini ne zannediyordun. Sen orada kalıcı mısın! O gazi kendisini neden feda etti bu vatan için feda etti" dedi.

"Süreç böyle işlerse referandum 2 veya 9 Nisan'da olabilir"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Süreç böyle işlerse referandum 2 veya 9 Nisan'da yapılabilir" dedi.

Kılıçdaroğlu: Bahçeli sözünün arkasında duruyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile dün yaptıkları görüşmeye ilişkin, "Sayın Bahçeli bir söz vermiş ve bu sözünün arkasında duruyor" dedi.

Başbakan Yıldırım: MHP'li bakanlar atanabilir

Anayasa değişikliği teklifine ilişkin açıklama yapan Başbakan Yıldırım, "Başkanlık döneminde bakanlar dışarıdan atanırken MHP’ye yakın, MHP’li bakanlar atanabilir" dedi.

Bozdağ'dan 'FETÖ suikast yapabilir' uyarısı

Adalet Bakanı Bozdağ, FETÖ'nün 'Çok önemli kişiler öldürülecek ve suçu üstümüze atacaklar' yönündeki haberlerle örgüt mensuplarına suikast talimatı verdiğini söyledi. Bozdağ, "Ben bunu şöyle okuyorum; 'tetikçilerine, katillerine, teröristlerine siz dediğim kesimlerden indirin adamları aşağı' talimatı diye algılıyorum" dedi.

CHP'li Emre Köprülü 7. maddenin oy tutanağını imzalamadı

Anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü TBMM'de ikinci tur devam ederken, CHP'liler de yavaşlatma eylemleri yapıyor. 7'nci maddenin kabul edilmesinin ardından CHP'li katip üye oylama sonuç tutanağına imza atmadı. Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, tutanağı AK Partili katip üye Fehmi Küpçü'ye imzalattı.

YSK referandum hazırlığına başladı

Yüksek Seçim Kurulu, muhtemel bir referandumda kullanılacak oy verme kabini ve aparatlarının alımı için ihale açtı.

2.turda da sürpriz yok

“Cumhurbaşkanlığı sistemini” içeren Anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur görüşmeleri başladı. Genel Kurul'da oturum saat 14:00'te başladı ancak HDP ve CHP'nin grup önergeleri sebebiyle oylamaya 18:00 sıralarında geçilebildi.

Sorumluluk almadınız

Anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmelerinin hemen öncesinde Kılıçdaroğlu, Bahçeli ile görüştü. CHP lideri, ‘kaygılarımı paylaştım’ demekle yetindi. Görüşmede Bahçeli’nin, Kılıçdaroğlu’nu, ‘sorumluluk almadınız’ sözleriyle eleştirdiği öğrenildi

Davalar 7 günde bitiyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın “milat” olarak nitelendirdiği istinaf mahkemelerinin faaliyete geçmesinin ardından yargı hız kazandı.

Talimatı John Bass verdi

Baykal’a kaset kumpası kurulmadan iki yıl önce ismi, ABD derin devletinin raporlarına CHP’nin yeni genel başkanı olarak giren Kılıçdaroğlu, ‘milliyetçi’ bir çizgiye yöneldi. Bu politik strateji, anayasa değişikliği teklifine ilişkin MHP tabanını yönlendirme çabası olarak değerlendirildi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ABD’nin Ankara Büyükelçisi Bass ile görüşmesinin ardından Yenikapı ruhuna ihanet eden Kılıçdaroğlu’nun ‘milliyetçi’ politikasının da ABD kaynaklı olduğuna işaret ediliyor. CHP li...

İtirafçılar doğru konuşmuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ soruşturması kapsamında etkin pişmanlık yasasından faydalanarak itirafçı olanların anlattıkları konusunda uyardı: Aralarında çok iyi tanıdıklarım var, doğru konuşmuyorlar. İtirafçı diye ortaya çıkarken bunlar gayet iyi aldatmacayı oynuyorlar. En tehlikeli olan da bu

Cenazeler Türkiye’ye getiriliyor

ACT Kargo'ya ait Bişkek'te yerleşim alanına düşen uçakta hayatını kaybeden Kaptan Pilot İbrahim Gürcan Dirancı, İkinci Pilot Kazım Öndül ile Teknisyen İhsan Koca'nın cenazeleri bugün Türk Hava Yolları uçağı ile Bişkek'ten İstanbul'a getirilecek.

Anayasa teklifinde ikinci tur: Yedinci madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur görüşmeleri yapılıyor. Teklifin yedinci maddesi 340 oyla kabul edildi.

Bahçekapılı'dan CHP'li vekile tepki: Sanki sokakta kavga ediyor

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, kendisine "Babanın çiftliği mi burası" diyen CHP'li bir milletvekiline, "Sen kimsin bana bu lafı ediyorsun. Böyle bir argo konuşma duymadım. Sanki sokakta kavga ediyor" şeklinde cevap verdi.

Anayasa teklifinin üçüncü maddesi TBMM'den geçti

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin ikinci turunda, üçüncü madde 342 oyla kabul edildi. Maddeye göre, milletvekili seçilebilme yaşı 18 olacak, askerlikle ilişiği olanlar milletvekili adaylığına başvuramayacak.

Anayasa teklifinin ikinci maddesi TBMM'den geçti

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin ikinci maddesi 342 oyla kabul edildi. Maddeye göre, milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak.

Kalın: Küresel güçleri arkasına alan güruh hüsrana uğradı

15 Temmuz'da milletin, Çanakkale'de olduğu gibi düşmanın geçişine izin vermediğini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "15 Temmuz gecesi de arkasına bütün küresel güçleri, bütün ihanet çetelerini alan o güruh, hamdolsun başarısızlığa, hüsrana uğradı. Bundan sonra da hüsrana uğramaya devam edecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ishii'yi kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya Toprak, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanı Ishii'yi kabul etti.

AK Partili Şahin'den CHP'li Kara için suç duyurusu

Anayasa değişiklik teklifi görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulunda çıkan kavgada burnu kırılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara hakkında suç duyurusunda bulundu.

Anayasa teklifinin ilk maddesi TBMM'den geçti

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin ikinci turunda ilk madde 345 oyla kabul edildi. Maddeye göre, yargı yetkisine dair hüküm, 'bağımsız ve tarafsız' mahkemeler şeklinde değişecek.

Meclis'te dikkat çeken görüntü

Anayasa değişiklik teklifinin 2. turunda ilk maddenin oylamasının yapıldığı sırada dikkati çeken bir görüntü ortaya çıktı. Adalet Bakanı Bozdağ ile CHP Grup Başkanvekili Gök'ün el ele oy atmaya gittiği görüldü.

TBMM'deki ısırma olayı hakkında soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, AK Parti Milletvekili Muhammet Balta'nın TBMM'deki kavgada bacağı ısırılması hakkında soruşturma başlattı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.