• Tarihe göre sırala

Başbakan Yıldırım: Kılıçdaroğlu metni okusa 'Evet' der

Başbakan Yıldırım, Niğde'de halka hitap etti. 16 Nisan'daki referanduma ilişkin Yıldırım, "Kılıçdaroğlu, metni bir okusa, senden benden daha önce gider 'Evet' mührünü vurur." dedi.

Başbakan, Halisdemir'in kabrini ziyaret etti

Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa değişikliği halk oylaması öncesi​ miting için Niğde'ye geldi. Başbakan Yıldırım miting öncesinde 15 Temmuz şehidi Ömer Halisdemir'in kabrini ziyaret etti.

Bakan Soylu: Biz sizin dostluğunuzu iyi biliyoruz

İçişleri Bakanı Soylu, Mersin'de yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 4-5 gündür yaptığımız operasyonlarda cillop gibi silahlar ele geçiriyoruz. Ey bize dost görünenler, PYD'ye el altından silah verip onu PKK ile Türkiye'ye doğru yöneltenler, sizlere söylüyorum; biz sizin dostluğunuzun hangi manada olduğunu biliyoruz. Kime dost olduğunuzu, kimle dostluk yaptığınızı da çok net bir şekilde biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım: Sen önce hesabını ver

Başbakan Binali Yıldırım Karaman'da yaptığı açıklamada, "Ey Kılıçdaroğlu, sen önce meydanlara çık ve 'Evet oyu veren haindir' sözünün hesabını ver" ifadelerini kullandı.

Yüksekdağ hakkında 7,5 yıl hapis istemi

Hakkında kesinleşen hapis cezası nedeniyle parti üyeliği düşürülen eski HDP Van Milletvekili Figen Yüksekdağ'ın, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 7,5 yıla kadar hapsi istendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sarıyer'de "Hayır" standına uğradı. Erdoğan, kurulan çadıra girerek içeridekilerle yaklaşık 15 dakika konuştu.

Kalın: Türkiye husumeti ve Erdoğan karşıtlığı çılgınlık düzeyine ulaştı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İsviçre'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan skandal pankarta ilişkin, "Türkiye’ye yönelik husumet ve Erdoğan karşıtı paranoya gerçekten bu kadar da çılgınlık düzeyine mi ulaştı? Avrupalılar gerçekten Türkiye'yi önemseselerdi 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kesin ve net bir duruş sergilerlerdi" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Çavuşoğlu: Batılı siyasilerin dahil olması 'Evet'i artırdı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, referanduma ilişkin yaptığı açıklamada, "Batı medyası, maalesef halk oylaması sürecini doğru yansıtmıyor. Yetki halkın elinde olacak. Halkın iradesinde olacak" dedi. Batı'nın tepkilerinin 'Evet' oylarını artırdığını kaydeden Çavuşoğlu, "Bazı batı ülkelerindeki siyasetçilerin ve medyanın sürece dahil olmaya ve karışmaya kalkmasının ardından 'evet' oyları arttı" ifadelerini kullandı.

DBP Eş Genel Başkanı Yüksek hakkında yakalama kararı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, terör örgütü üyeliğinden 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yüksel hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkartıldı.

"Değişikliğe 'hayır' demek o çevrelere hizmet olacak"

Referandum öncesi 'hayır' cephesine işaret eden Başbakan Yardımcısı Kaynak, "Bu anayasa değişikliğine hayır diyenler, terörist değildir, hayır diyenler, hain değildir. Ancak hayır demek, bu anayasa değişikliğini engellemeye çalışan bütün çevrelere hizmet olacaktır" dedi.

'Barajı yüzde 10'un altına şimdi düşürebiliriz'

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Hasan Öztürk köşesinde yüzde 10 barajına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Abdullah Muradoğlu, Kemal Öztürk, Hatice Karahan ve Ali Saydam da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yüzde 60’a gidiyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Kemer ilçesindeki bir otelde sivil toplum örgütü temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldi.

Burdur’un gençleri 16 Nisan’ı bekliyor

Yüzde 60’a yakın ‘evet’ oyunun çıkacağı tahmin edilen Burdur’da vatandaşlar referandumdan umutlu. 18 yaşındaki seçmene milletvekili olma hakkının tanınmasını çok önemli bir gelişme olarak gören Burdurlular, “Genç fikirlere ihtiyacımız var” diyor.

Her yeriniz silah olsa ne yazar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini hedef gösteren miting nedeniyle İsviçre’ye meydan okudu: Posterimi yapmışlar, şakağıma da silahı dayamışlar. ‘Erdoğan’ı öldürün’ diyorlar. Sizin her yeriniz silah olsa ne yazar... Rabbim'in tayin ettiği ömrü kimsenin almaya gücü yetmez.

'Evet'oyları artıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı sistemine desteğin arttığını söyledi: Şu anda ibre yükselişte. Ben bunun daha iyi olacağı inancındayım.

Çavuşoğlu: Avrupa ülkeleri ilk defa taraf tutuyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman Bild gazetesinin 'Hayır' çağrısında Atatürk'ü kullanarak çirkin propaganda yapmasına ilişkin, "Şimdi Almanya'da Bild gazetesi de Atatürk'ten geçinmeye başladı. Bugünkü başlığı 'Atatürk olsaydı hayır derdi.' Bizleri ne kadar seviyorlarmış farkında değilmişiz. Bugün Avrupa ülkeleri Türkiye'deki bir seçimde ilk defa taraf tutuyor. Bu tesadüf mü?" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İbre yükselişte

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında açıklamalarda bulundu. 16 Nisan'daki referanduma yönelik Erdoğan, "Yağmura, soğuğa rağmen meydanların heyecanını çok iyi gördüm. Şu anda ibre yükselişte. Bunun daha iyi olacağı inancındayım." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyükçekmece'de halka hitap ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Huzurlarını kaçıracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyükçekmece'de toplu açılış töreninde halka hitap etti. Erdoğan, terörle mücadeleye ilişkin, "Şu anda terör örgütlerinin başını eziyoruz. Terör örgütleri Türkiye'de yaşayacak yer bulamayacak. Milletimin huzurunu kaçıranların huzurunu kaçıracağız." dedi.

Çavuşoğlu: Yüzde 60'a doğru gidiyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, referanduma ilişkin yaptığı açıklamada, anketlere göre son rakamları verdi. Çavuşoğlu, "Şu anda da anketlerde yüzde 60'a doğru gidiyoruz. Millet gerçeği gördü" ifadelerini kullandı.

Başbakan'dan flaş seçim barajı açıklaması

Başbakan Yıldırım, seçim barajına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. "Yüzde 10 seçim barajı konuşulur, indirilebilir bu seçim barajı. Çünkü bu cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde artık model değiştiği için parti gruplarından ziyade, milletvekilleri ön plana çıkıyor. Bu esnetilebilir, partilerle konuşmak lazım" ifadelerini kullandı.

İlknur İnceöz'den İsviçre’ye sert tepki

AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, Türkiye karşıtlığının bazı AB ülkelerinde neredeyse devlet politikası haline geldiğini belirterek, "İsviçre'deki küstah eylemi gerçekleştiren ve Cumhurbaşkanımızı hedef gösteren terör örgütü PKK'yı lanetliyor, İsviçre Hükümetini terör örgütlerinin yanında olmadığını, terör destekçilerini himaye etmediğini göstermeye çağırıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Destan yazacaksınız

Cumhurbaşkanı Erdoğan TÜGVA gençlik buluşmasında tarihi açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Karşımızda, 'vakıf çeşmesi' gibi bir gençlik görmek istiyoruz. Diploma değil, ilim ve hikmet peşinde koşan bir nesil hayal ediyoruz. Sizler, Çanakkale'de destan yazan bir neslin evladısınız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan Bild'e tepki: Umutsuz durumdasınız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Alman Bild gazetesinin Atatürk'lü 'Hayır' propagandasına tepki gösterdi. Kalın, "İşi Atatürk'ü kullanmaya kadar vardırdıklarına göre umutsuz durumdalar" ifadelerini kullandı.

Safitürk'e düzenlenen saldırının planlayıcısı yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehit kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'e düzenlenen saldırının planlayıcısının yakalandığını açıkladı.

Yurt dışına kayıtlı seçmenler oy vermeye başladı

Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı kişilerin oy kullandığı Atatürk Havalimanı'nda oy verme işlemi devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı: 311 operasyonda 551 gözaltı

İçişleri Bakanlığı, Jandarma Özel Harekat'ın, Jandarma Komando Birlikleri'nin, Polis Özel Harekat'ın ve TSK'nın 311 operasyon gerçekleştirildiğini belirterek, örgüte yardım ve yataklık iddiası ile 551 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

'CHP içinde bir istisna var: Deniz Baykal'

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Aydın Ünal köşesinde CHP'de Deniz Baykal'ın yerine işaret etti. Yusuf Kaplan, Mehmet Acet, Erdal Tanas Karagöl ve Yasin Aktay da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

16 Nisan rehberi

Kriz çıkaran koalisyonların incelendiği 16 sayfalık ekte hayırcıların yalanları ve gerçekler, üst aklın vazgeçemediği koalisyonlar, siyasi tarihe damga vuran liderlerin başkanlık sistemiyle ilgili görüşleri, referandum sözlüğü, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve Prof. Yavuz Atar ile röportajlar var. 18 maddelik değişiklik de detaylı olarak açıklanıyor.

600 vekil bile yetersiz

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini içeren, 18 maddelik yeni Anayasa değişikliğiyle birlikte milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak. Yapılan düzenlemeyle demokratik temsiliyet artacak, milletvekilinin temsil ettiği nüfus oranı da düşecek. 600 vekil sayısı bile Avrupa ülkelerine göre çok çok yetersiz.

Referandum sözlüğü

Rejim ile sistem değişikliğini birbiri ile karıştıranlar için hazırlandı.

Hayırcıların yalanları ve gerçekler

Türkiye’nin kaderini belirleyecek 16 Nisan halk oylamasına geri sayım sürerken, tamamen ideolojik ‘hayır’ kampanyası yürütenler yalanlarla kafa karıştırıyor. İşte Kemal Kılıçdaroğlu’nun dahi manipüle ettiği söz konusu maddelerin yalan ve gerçek halleri...

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.