Her yeriboşalttılar

Bağdat’ın, “İşgal ettiğin yerleri hemen boşalt” ültimatomunu dinlemeyen Barzani’ye yönelik başlattığı operasyon sürüyor.

Gidenler dönüyor

Kerkük’te hayat normale döndü. Erbil ve Süleymaniye’ye giden Kürtler de geri döndü. Dönüş konvoyunda bulunan Ako Reşit, “Siyasilerin yaptığı açıklamalar bizi korkuttu. Ordunun kente girip herkese zarar vereceğini söylediler” dedi. Kamu çalışanları yeni Vali Rakan Said’in çağrısı üzerine geri döndü.

Batı Barzani’yi sattı

ABD ve Avrupa Birliği, Ortadoğu’yu dizayn etmek için kullandıkları Barzani’yi yine “bağımsız devlet hayalleriyle” ortada bıraktı.

İşgalci İsrail'den Filistin'le barış görüşmesi için 'Hamas' şartı

Filistin'de Hamas ve Fetih Hareketi'nin uzlaşı anlaşması imzalayarak var olan ikililiği kaldırmaya yönelik adım atıldı. Bu anlaşmadan rahatsız olan İşgalci İsrail hükümeti, Filistin ile barış görüşmelerine tekrar başlamak için yedi ön şart koydu ve bu şartların neredeyse tamamı 'Hamas'a yönelik.

Türkmenler'den Kerkük'te ortak yönetim isteği

Kerkük İl Meclisi üyesi Mehdi, kentte tek bir tarafın hakim olmasının istenmeyen olaylar doğurduğunu belirterek "Kerkük'te başlatılan yeni dönemle birlikte tüm etnik ve mezhepsel grupları kapsayan ortak yönetim kurulmalı" dedi.

Irak Başbakanı İbadi'den IKBY açıklaması

Irak Başbakanı İbadi "IKBY referandumu mazide kaldı. Irak bayrağı tüm Iraklılarındır. Ülkenin her yerinde asılması gerekir" dedi.

Kerkük'e yeni vali atandı

Eski Vali Kerim'in yardımcısı Sait, Kerkük'e yeni vali olarak atandı. Yeni Vali Sait, "Kerkük Güvenlik Komisyonu başkanlığını da yürüttüğümüz bu kentte güvenliği hükümetin desteğiyle sağlayacağız" dedi.

Peşmerge heykeli ateşe verildi

Irak ordusu, Kerkük Havalimanının yakınlarında bulunan Peşmerge heykelini yaktı. Bağdat yönetimi, daha önce söz konusu heykelin kaldırılması için Erbil'e çağrıda bulunmuştu.

Peşmergeler Başika'dan da kaçtı

Musul'a doğru ilerleyişini sürdüren Irak ordusu, Sincar'dan sonra Türkiye'nin askeri üssünün de bulunduğu Başika'ya da girdi. Peşmerge güçlerinin bölgeden çekildiği ifade ediliyor.

DEAŞ Rakka'yı PYD'ye terk etti

Terör örgütü DAEŞ Suriye'nin kuzeyindeki sözde başkenti Rakka'yı Suriye PKK'sı PYD/YPG'ye teslim etti.

PKK Kerkük’te çocukları kullanıyor

Kerkük'te Peşmergelerle birlikte hareket eden terör örgütü PKK'nın çatışmalarda çocukları da kullandığı ortaya çıktı. Kentte PKK'lıları taşıyan araçların içerisinde ellerinde silahlarla çok sayıda çocuğun yer aldığı görüldü. Peşmerge güçlerine ait zırhlı araçlarla Kerkük merkezinde görüntülenen PKK'lılar, Irak ordusunun operasyonu sonrası kaçtı.

Gazze'de askerlik işlemleri başlıyor

Filistin Devlet Başkanı Abbas, emniyet teşkilatının yeniden şekillendirilmesi için Gazze'de askerlik işlemlerinin başlatılmasına karar verdi.

Irak 'Bay Hasan'ı da ele geçirdi

Irak güçleri Kerkük'teki Bay Hasan petrol sahasında kontrolü sağladı.

Irak ordusu Sincar ve Mahmur'u ele geçirdi: Peşmerge kaçıyor

Irak merkezi hükümetine bağlı güvenlik güçleri Musul'un Sincar ilçe merkezinde kontrolü sağladı. Peşmergenin Sincar'dan çatışmadan kaçtığı ifade edildi. Irak güçleri, Sincar'ın ardından Mahmur'u da ele geçirdi.

Barzani’nin PKK’sı terör estiriyor

Peşmerge Kerkük’ten kaçarken, Barzani’nin kente soktuğu PKK’lı teröristler, Irak ordusu ve Türkmenlerle sokak çatışmalarına girdi. Kentte PKK'lı sayısının bin 200'ü bulduğu söyleniyor. Peşmergeye ait zırhlı araçların üzerinde PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının da yer aldığı görüldü.

Afrin’etepedenkuşatma

İdlib operasyonu kapsamında bölgenin en stratejik tepesi olan Şehy Bereket Dağı’na konuşlanan TSK, keşif çalışmalarının ardından belirlenen 14 gözlem noktasının güvenliğini de bu tepeden sağlayacak. Buraya kurulacak İleri Destek Birlik Komutanlığı ile birlikte İdlib-Afrin-Halep kırsalının hakimiyeti TSK’nın kontrolüne geçecek.

Fitneateşini yaktı

Türkmen Dernekleri Federasyonu Başkanı Aydın Beyatlı, Barzani’nin tahrikleriyle sadece Kerkük değil tüm bölgede fitne ateşi yaktığını söyledi. Beyatlı, Türkiye’den Türkmenlere el uzatmasını istedi.

Sıra Ovaköy Kapısı’nda

Kuzey Irak’a sınır kapılarını kapatıp, Habur Sınır Kapısı’nın Bağdat yönetimine devir sürecini başlatan Türkiye, Barzani’yi bypass edecek Ovaköy Sınır Kapısı’nı da hızlıca hayata geçirecek.

Dışişleri’nden net uyarı

Dışişleri Bakanlığı, PKK’yı kente sokan Barzani yönetimini sert bir dille uyardı: Terör örgütünün bu bölgede sığınak bulmasına vesile olanlar sorumlu tutulacaktır.

Kaçtılar

Türkiye, İran ve Irak’a meydan okuyarak illegal referandumla Kerkük’e el koymak isteyen Barzani dün büyük bozgun yaşadı. Kerkük için operasyon başlatan Irak ordusu, kısa sürede kentin tamamını ele geçirdi. Peşmerge birlikleri tek kurşun atmadan çekildi. PKK ve Peşmerge tehdidi altındaki Türkmenler ise, Irak ordusunu sevinçle karşıladı.

BM'den Kerkük açıklaması

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, "Genel Sekreter Guterres, Irak merkezi hükümetine ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne, çatışmaların ve gerginliğin artmaması, kanun ve düzenin bozulmaması için koordineli adımlar atması çağrısı yapıyor" dedi.

Irak'ta Tuzhurmatu kaymakamı Abdulvahid görevden alındı

Irak'ın kuzeyindeki Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Kürt asıllı kaymakam Abdulvahid görevden alındı.

Irak hükümeti Kerkük'ün tamamında kontrolü sağladı

Irak merkezi hükümetine bağlı güçlerin Kerkük kentinin tamamında kontrolü sağladığı bildirildi.

Kerkük'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Irak'ta yarın sabaha kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Irak hükümeti, asayişin sağlanması için devriye ekiplerin görev yapacağını söyledi.

Kerkük'te güvenliği Türkmenler sağlamaya başladı

Irak güçlerinin Kerkük'te kontrolü ele geçirmesinden sonra Türkmenler de siyasi kurum ve kuruluşlarını korumak için güvenlik güçlerine destek sunmaya başladı. ITC Güvenlik Dairesi Başkanı Tahir, "Irak güvenlik güçlerinin Kerkük'e girmesinden sonra kent merkezinde güvenlik boşluğu oluşmaması için polise destek sunacağız" dedi.

Irak ordusu Kerkük'ün korsan valisinin odasından fotoğraf paylaştı

Irak ordusu, referandum sonrası Kerkük sokakları ve kamu kurumlarına Kürdistan bayrağı asan ırkçı vali Necmeddin Kerim'in odasına girdi. Kerim, Irak ordusunun operasyonu başlamadan önce, halka direniş çağrısı yapmıştı.

İsrail Suriye’de hava savunma bataryasını yok etti

İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın, Suriye'de bir hava savunma bataryasını yok ettiği belirtildi.

Irak ordusu Peşmerge heykelini ele geçirdi

Kerkük'te ilerleyişini sürdüren Irak ordusunun, Peşmerge heykelinin olduğu bölgeyi ve heykeli ele geçirdiği belirtildi. Kerkük'te artan çatışmaların ardından ise halkın şehri terk etmek için uzun kuyruklar oluşturduğu görüldü.

Kerkük'te kirli ittifak: Peşmerge-PKK aynı siperde!

Irak ordusunun operasyon başlattığı Kerkük'te PKK'lı teröristlerin Peşmerge güçlerine destek verdiği ortaya çıktı. Kerkük'te birçok noktayı PKK'ya teslim eden IKBY'nin terör örgütü ile birlikte bölgede hareket etmesi ise dikkat çekiyor. Bölgeden gelen ilk görüntülerde, Peşmergeye ait zırhlıların bulunduğu alanda PKK'lıların silahlarla konuşlandığı görülüyor.

Kerkük harekatı başladı: Peşmerge geri çekiliyor

IKBY'nin Kerkük'e PKK terör örgütü unsurlarını yerleştirdiğinin ortaya çıkmasından sonra operasyon için düğmeye basan Irak ordusu, kent merkezine doğru ilerliyor. Operasyon sonrası Peşmerge güçleri, Kerkük'ün güneyindeki siperleri terk ederkeni Irak ordusunun bölgedeki en büyük petrol sahasını geri aldığı duyuruldu.Irak ordusuna bağlı güçlerin Türkmen kenti Tuzhurmatu'ya girdiği ve Kerkük'te 10 Peşmerge'nin öldürüldüğü açıklanırken, Irak Başbakanı İbadi ise Kerkük'e Rakan al-Jbourri'yi yeni Vali...

Irak'ta kim kimdir?

Irak'ta merkezi yönetim ve Kürt Bölgesel Yönetimi arasında, 25 Eylül referandumu sonrası kriz tırmanmaya devam edince, Irak ordusu bugün Kerkük'e operasyon başlattı. Kerkük'teki operasyon Irak'taki sorunları, etnik ve mezhepsel grupların farklılığını bir kez daha gündeme getirdi. Birden fazla etnik grubu, mezhebi barındıran Irak'ın demografik yapısı ülkedeki siyasi gelişmeleri direkt etkiliyor.

Peşmergeler kaçıyor

Irak güçlerinin, Kerkük'te başlattığı operasyonla kontrolü sağlıyor. Kerkük’ün güneyindeki hava üssünün ele geçirilmesinin ardından peşmergeler cepheden kaçtı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.