• Tarihe göre sırala

ABD insanlık suçu işledi

Uluslararası Af Örgütü, ABD'nin Musul'daki hava saldırılarında ailelerin bulunduğu binaları özellikle hedef aldığını açıkladı. Görgü tanıkları bu ay yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini anlattı. 24 Mart’ta fosfor bombası da kullanan ABD savaş suçu işliyor.

Kerkük'te IKBY bayrağı asılmasına Araplar da tepkili

Irak'ın Kerkük kentindeki il meclisinin tek taraflı kararıyla resmi kurum ve kuruluşlara Irak bayrağının yanında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının asılmasına Türkmenler'den sonra Araplardan da tepki geldi.

Rusya İran'a kredi verecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran'a çeşitli altyapı projelerinin finansmanı için 2,2 milyar avroluk kredi vereceklerini söyledi.

ABD'den bir itiraf daha: Musul'daki katliamdan sorumluyuz

ABD'nin Musul'da sivillere yönelik düzenlediği hava saldırısıyla ilgili bir itiraf daha geldi. 307'den fazla sivilin öldüğü saldırıyla ilgili konuşan Korgeneral Townsend "Sivillerin ölümünden muhtemelen sorumluyuz" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kerkük açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Kerkük'te Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının, hükümet binalarına asılmasının endişeyle karşıladığını bildirdi. Bakanlık "Kerkük'te IKBY bayrağını asmak Irak anayasasına aykırı​" ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Guterres: Izdırap devam ediyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 28. Arap Birliği Zirvesi'ne katılmak üzere Ürdün'e geldi. BM Genel Sekreteri Guterres, "Maalesef Suriye krizinin üzerinden 6 yıl geçti. Buna rağmen Zateri Mülteci Kampı ve mülteciler hala varlıklarını koruyorlar, ızdırap da devam ediyor" dedi.

BM'den 'Musul'daki katliam' ile ilgili açıklama

BM, Musul'un batısında 307 sivilin öldüğü, 273 sivilin de yaralandığını saldırıların sorumlusunun DEAŞ ve ABD öncülüğündeki güçler olduğunu açıkladı. Açıklamada Irak ordusu ve ABD'ye taktiklerini gözden geçirmeleri uyarısı yapıldı.

Musul'da katliam korkusu

BM, terör örgütü DEAŞ'ın Musul'un batısında yaşayan sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını açıkladı. Açıklamada DEAŞ'ın halkı evlerine kilitleyip binalara patlayıcı yerleştirdiği belirtildi.

8 yaşındaki Filistinli Sufyan'ı yalın ayak sürüklediler

İsrail askerleri, işgalleri altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde 8 yaşındaki Sufyan Ebu Hitah'ı yalın ayak sürükleyerek taş atan arkadaşlarının ismini vermeye ikna etmeye zorladı. Oğlunu kurtarmak için çabalayan anne Amani Ebu Hitah engellenirken, küçük Süfyan'ı korku ve gözyaşları içerisinde işgalciler tarafından alıkonuldu.

Suud Husilerin attığı 4 füzeyi havada imha etti

Suudi Arabistan hava savunma sistemi, Husilerin, Abha ve Khamis Mushait'e doğru attığı dört balistik füzeyi havada etkisiz hale getirdi. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin, Yemen'deki Husi ve Devrik Lider Ali Salih taraftarlarınca bugüne kadar atılan bütün füzeleri havada imha edildiği belirtildi.

Dünya Bankası'ndan Yemen'e 200 milyon dolarlık yardım

Yemen Sağlık Bakanı Baum sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere Dünya Bankasının, ülkesine 200 milyon dolarlık yardımda bulunacağını açıkladı.

Netanyahu'dan Trump'a övgü

ABD'deki Yahudi lobisi AIPAC tarafından düzenlenen yıllık konferansa Tel Aviv'den bağlanan İsrail Başbakanı Netanyahu, Trump yönetimine övgüler yağdırdı. Netanyahu, Donald Trump yönetiminin kendilerine her anlamda güçlü destek verdiğini söyledi.

Zagros'lu tahrik

Rusya’nın Afrin’e “Ateşkesi İzleme Şubesi açıyoruz” diyerek girmesinin ardından, PYD’nin saldırıları arttı. Teröristlerin keskin nişancı ateşiyle bir askeri şehit ettiği saldırının detayları ortaya çıktı. Afrin'den 4 kilometre uzaklıktan ateşlenen Zagros silah, nöbet kulübesindeki kurşungeçirmez camı parçalayarak Piyade Er Hüseyin Koroç’u şehit etti.

BM: Rakka'da 400 bin sivilin hayatı tehlikede

Rakka'da nüfusun yoğun olduğu bölgelerdeki askeri operasyonlar nedeniyle 400 binden fazla sivilin güvenliğinden endişe duyulduğu bildirildi.

28. Arap Birliği Zirvesi hazırlık toplantıları

Arap dışişleri bakanları, Ürdün'de gerçekleştirilecek 28. Arap Birliği Zirvesi öncesinde yaptıkları hazırlık toplantısında, Arap Birliği daimi temsilcilerinin tüm kararlarını zirveye taşıma konusunda anlaştı.

Irak'taki Türkmen öğrencilerden IKBY bayrağına boykot

Barzani yönetiminin Kerkük'teki kurum ve kuruluşlara IKBY bayrağı asmasına tepki olarak, 2 bin Türkmen öğrenci eğitimi 2 gündür boykot ediyor.

Fukaha suikastında İsrail'in parmağı var

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından Mazin Fukaha'yanın öldürülmesinin arkasında İsrail'in olduğuna yönelik tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Filistinli siyasiler ve uzmanlar suikastın İsrail tarafından yapıldığını söyledi. İsrail meclisindeki Arap milletvekillerinden Zehalka ise, "İsrail basınında genel kanaat, suikastın arkasında İsrail'in olduğu yönünde" dedi.

'Musul operasyonunda siviller görmezden geliniyor'

Ninova Muhafızları Komutanı ve eski Musul Valisi Esil en-Nuceyfi, güvenlik güçlerinin terör örgütü DEAŞ'a karşı dürdürdüğü Musul operasyonunda kentin batı kısmında sıkışan sivillerle ilgili bir hassasiyete sahip olmadıklarını söyledi.

El Bab'da patlama: 2 ölü

El Bab'da terör örgütü DEAŞ tarafından döşenen el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybetti,1 kişi de yaralandı.

Esed rejiminin kuşatması altındaki Vaer'den ikinci tahliye

Esed rejimi ve İran destekli grupların kuşatması altında bulunan Vaer'deki sivillerin tahliyesi için bölgeye giden ikinci konvoyunda bölgeden ayrılıdığı açıklandı. Kızılay'ın tahsis ettiği otobüslerle bin 800 kişi tahliye edildi.

ABD'nin Tabka oyunu

ABD'nin hava desteği verdiği terör örgütü PKK/PYD, terör örgütü DEAŞ'ın kontrolünde bulunan Tabka askeri havalimanını ele geçirdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bölgede 90 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

De Mistura'dan çözüm için 4 belge

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Suriye krizinin çözümü için Cenevre'de devam eden görüşmeler kapsamında Esed rejimi ve muhalefet heyetlerine siyasi geçiş müzakerelerinin içeriğine ilişkin belge sundu. Mistura'nın sunduğu belgede geçiş yönetiminin güvenilir, kapsayıcı, kamu kurumları ve hizmetlerinin devamlılığını sağlayan, insan haklarını koruyan bir yapıda olması öngörülürken, anayasanın kapsayıcı, yetkili, şeffaf ve katılımcı olarak tasarlanacağı ifade ediliyor.

Lazkiye'de rejim helikopteri düşürüldü

Suriyeli muhalifler Lazkiye bölgesinde Esed rejimine ait bir helikopteri düşürdüklerini duyuru.

ABD fena yakalandı

Türkiye’nin sunduğu tüm kanıtlara karşın PYD/YPG’nin terör örgütü PKK’nın uzantısı olduğunu reddeden ve YPG’yi Suriye’de müttefik tutan ABD, Sincar Savaşı Raporu’nda yakayı ele verdi. İlerleyiş güzergahlarının aktarıldığı haritada PKK-YPG-YBS tek ve aynı örgüt olarak tanımlandı. ABD böylelikle sözde reddetse de belgelerde YPG’nin PKK’nın uzantısı olduğunu kabul etmiş oldu.

Musul'da kirli yöntem raporu

Irak İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yayınlanan yeni rapor Irak ve koalisyon güçlerinin Musul’da DEAŞ’a yönelik operasyonlarda, sivil yerleşim alanlarına ‘atom bombası’ etkisinde aşırı güç kullandığını savunuyor. Rapor, operasyonların katliama dönüştüğünü, binlerce sivilin hayatını kaybettiğini, yüzbinlercesinin evini terkettiğini ortaya koyuyor.

Suriye rejiminden İsrail'e füze tehdidi

İsrail'in Suriye hava sahası üzerinde düzenlediği saldırılara tepki geldi. Esed rejimi saldırıların devam etmesi halinde İsrail hedeflerini Scud füzeleriyle vuracaklarını açıkladı.

Tabka Barajı'nın kontrolü terör örgütü PYD'ye geçti

Barajın alınmasıyla terör örgütü PKK/PYD, Suriye'nin elektriğinin önemli bir kısmını sağlayan enerji kaynağını ele geçirmiş oldu.

DEAŞ tuzağında yaralanan 3 Suriyeli Kilis'e getirildi

Bab'da terör örgütü DEAŞ üyelerince önceden tuzaklanan patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanan 3 Suriyeli, tedavi için Kilis'e getirildi.

Yemen'de binlerce kişi Suudi Arabistan'ı protesto etti

Yemen'de iç savaşın ikincı yılında Husiler ve Salih yanlıları, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerini protesto etti.

İran'dan ABD'li şirketlere yaptırım

İran Dışişleri Bakanlığı, "İsrail ve terörizme destek verdiği" gerekçesiyle 15 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacağını bildirdi.

Hamas İsrail'e geçişleri durdurdu

Gazze'deki Filistin emniyet biriminin Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı'nı çıkışlara kapattığını açıkladı. Kassam Tugayları komutanlarından Mazin Fukaha'nın öldürülmesinden İsrail'i sorumlu tutan Hamas yönetimi, suikastının soruşturulması için Beyt Hanun'ın kapatıldığını belirttii.

Hama'da sağlık merkezine 'klor gazlı' saldırı!

Suriye'de Esed rejimine ait bir askeri helikopterin Hama'nın Latamne beldesinde sağlık merkezine ''klor gazı'' içerikli varil bombasıyla düzenlediği saldırı sonucu 2 kişi öldü, 30 kişi gazdan etkilendi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.