• Tarihe göre sırala

Güvenli bölgedesarımsak hasadı

Suriye’de Fırat Kalkanı harekâtıyla temizlenen bölgelerde normal hayatta dönüş devam ediyor. Suriye halkı Fırat Kalkanı bölgesinde yer alan Cerablus, Çobanbey, Azez ve El- Bab’ta tarım alanlarını ekti. Teröristlerden temizlenen Çobanbey’de çiftçilik yapan Nidal Cevizci ilk hasatları olan sarımsakları topladıklarını ve Türkiye’nin aracılığıyla ürünlerini Ortadoğu’daki ülkelere satmak istediklerini söyledi.

Suriye’ye yeni kapı

Türkiye, Suriye’ye açılacak yeni bir sınır kapısı kuruyor. Fırat Kalkanı bölgesini canlandıracak olan bu kapı bölgenin en stratejik bölgelerinden biri olan Çobanbey’e açılacak. Kapıda güvenliği Türkiye’nin eğittiği Suriyeli polis gücü sağlayacak.

İsrailliler Doğu Kudüs'ün işgalini kutladı

İsrailliler, Doğu Kudüs işgalinin 50. yıl dönümü düzenlenen gösteri ve yürüyüşlerle kutladı. İşgalciler, "Yaşasın İsrail", "Filistinlileri yok edeceğiz", "Mescid-i Aksa'yı yıkıp, Süleyman Mabedi'ni yeniden inşa edeceğiz" şeklinde ırkçı sloganlar attı.

DEAŞ'a darbe: El-Masri öldürüldü

Terör örgütü DEAŞ'ın sözde savaştan sorumlu bakanı Ebu Musab El-Masri öldürüldü.

'DEAŞ dağa çekildi'

DEAŞ'ın Irak'ta dün Suriye sınır bölgesindeki mevzilerini terk ederek dağlara yöneldiği öne sürüldü. DEAŞ'lı teröristlerin dağlarda 'gizli üs' kuracağı iddia edildi.

Irak Başbakanı İbadi'den mezhep uyarısı

Irak Başbakanı el-İbadi, "Silahın resmi emniyet birimlerinin elinde olması gerekiyor. Her kim vatandaşları tehdit etmek için mezhebi kullanmaya çalışırsa, yasaları ihlal etmiş olur ve bunun hesabı sorulacaktır" dedi.

Hamas'tan Trump'a tepki: İsrail'in işgal diliyle konuştu

Hamas Sözcüsü Kanu, ABD Başkanı Trump'ın İsrail'in işgal diliyle konuştuğunu belirterek "Hamas'ı ve meşru direnişi terörle nitelendirmesinin ardından halkımıza karşı olumlu bir tutum sergilemesini beklemiyorduk" dedi.

Gazze'de Trump protestosu

Gazze'deki Filistinli gruplar, ABD Başkanı Donald Trump'ın bölgeye ziyaretini protesto etti.

Lübnan'da Suriyeli mülteci krizi büyüyor

Lübnan'ın Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muin el-Merabi ve Çalışma Bakanı Muhammed Kabbara, Lübnan iş dünyasına seslenerek, Suriyeli mülteci krizine karşı iş birliği çağrısında bulundu.

Trump'tan İsrail'e tam destek

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ziyaretinin son gününde yaptığı açıklamada İsrail'e tam destek verdi. Trump yaptığı açıklamada, "ABD-İsrail işbirliğinin her zamankinden daha güçlü" dedi.

İran füze programından vazgeçmeyecek

İran Hükümet Sözcüsü Nevbaht, füze savunma sistemi geliştirmenin İran'ın değişmez siyasi hedeflerinden biri olduğunu açıkladı.

ABD'den PYD/PKK'ya askeri sevkiyat

ABD, terör örgütü PYD/PKK’ya DEAŞ ile mücadele adı altında yeni askeri sevkiyatlar yaptı. Irak-Suriye sınırından örgütün kontrolündeki Haseke'ye silah ve mühimmat yüklü 100 civarında tır girdi.

Trump'tan Manchester açıklaması: Ezikler

ABD Başkanı Donald Trump, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Manchester'da gerçekleşen terör saldırısı ile ilgili konuştu. Trump, terör saldırısını yapan teröristleri 'ezikler' diye niteledi.

'Türkiye transit ülke olsun'

Suriye’de Fırat Kalkanı harekâtıyla temizlenen bölgelerde normal hayatta dönüş devam ediyor. Suriye halkı Cerablus, Çobanbey, Azez ve El- Bab'ta tarım alanlarını ekti. Çobanbey'de çiftçiler Türkiye'nin aracı ülke olmasını ve Ortadoğu'daki ülkelere ürünlerini satmak istiyor.

ABD Başkanı Trump Filistin'de

ABD Başkanı Donald Trump ilk yurt dışı ziyareti kampamında Filistin'e geçti. Filistin'de Devlet Başkanı Abbas tarafından resmi törenle karşılanan Trump, burada temaslarda bulunacak.

İsrail'in cinayet raporu

İsrail güçleri ve silahlı Yahudi yerleşimcilerin saldırıları nedeniyle Filistin’de Ekim 2015'ten bu yana yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

İslam dünyasınıngözü bu ziyarette

Başkan seçilirse Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı açıklamasıyla İslam dünyasının tepkisini çeken ABD Başkanı Donald Trump korkulan açıklamayı yapmadı. İslam dünyasının yakından takip ettiği Trump’ın ziyareti öncesi İsrail lobisi “Kudüs” baskısını arttırdı. Ancak Trump Kudüs’e yönelik beklenen açıklamayı yapmadı.

Yemen'de çatışma: 10 ölü

Taiz'de Husiler ve hükümet güçleri arasında yaşanan çatışmalar ile Husilerin düzenlediği saldırılarda 10 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

'Trump'ın Filistin ziyareti tarihi öneme sahip'

Fetih Hareketi, Trump'ın gerçekleşmesi beklenen Beytullahim ziyaretinin "tarihi ve önemli" olduğunu belirtti.

Açlık grevi yapan Filistinlilere destek için oturma eylemi

Filistin direnişinin sembol isimlerinden Bergusi'nin eşi, açlık grevindeki tutuklulara destek için oturma eylemine başladı.

ABD-Körfez Ülkeleri Zirvesi'nden İran'a kınama

ABD-Körfez Ülke Zirve'sinin sonuç bildirisinde, İran'ın bölge ülkelerinin iç işlerine müdahale etmeye devam etmesi kınandı.

İsrail İHA'sı Lübnan'da düştü

İsrail'e ait insansız keşif uçağının Lübnan'da düştüğü bildirildi.

BM'den 'Suriye'deki savaş bitsin' çağrısı

BM İyi Niyet Elçisi Murad, "Savaş birçok kadının onurunu elinden alıyor ve geride sayısız yetim bırakıyor. Eğer dünya liderleri Suriye’deki bu kirli savaşı durdurmazsa, çok daha fazla masum insan yaşamını yitirecek" dedi.

Filistinli tutuklulara destek gösterisine İsrail'den müdahale

İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın bazı kentlerinde İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutuklulara destek amacıyla düzenlenen gösterilere müdahalesi sonucu 4 Filistinli yaralandı, çok sayıda kişi göz yaşartıcı gaz nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdi.

Trump: İsrail’in adını asla zikretmedim

ABD Başkanı Trump, ABD’de tartışmalara yol açan Rusya ile istihbarat paylaşma konusuyla ilgili "Ruslarla yaptığım görüşmede İsrail’in adını asla zikretmedim" dedi.

Trump: İran nükleer silahlara asla sahip olamayacak

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ziyaretinde, "İran asla nükleer silah sahibi olamayacak" dedi.

UNICEF: Irak'ta 3 milyon 600 bin çocuk risk altında

UNICEF, Irak'ta yaşanan şiddet olaylarından dolayı, ülkedeki 3 milyon 600 bin çocuğun tehlikeli riskler altında olduğunu belirtti.

Türkmenler, Kerkük yerel yönetiminin değiştirilmesini istiyor

Türkmeneli Partisi Başkanı Sarıkahya, "İnatçı, diktatör ve tekel bir yönetim olan Kerkük yerel hükümetin bir an önce değiştirilerek kentin rahatlaması gerekiyor" dedi.

Trump Ağlama Duvarını ziyaret etti

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ziyareti kapsamında Ağlama Duvarına gitti. Trump, görevdeyken burayı ziyaret eden ilk ve tek ABD Başkanı oldu.

Trump'tan iki günde 380 milyar dolarlık anlaşma

Başkan seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Suudi Arabistan'a yapan ABD Başkanı Donald Trump, iki günlük ziyareti kapsamında üç zirveye katıldı ve 380 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

'IKBY'de siyasi dengeler değişebilir'

IKBY'nin önde gelen siyasi partilerinden Goran Hareketinin lideri Noşirvan Mustafa'nın ölümü, bölgedeki siyasi dengeleri değiştirebilir. Mustafa'nın ölümünden sonra ortaya çıkabilecek değişime işaret eden uzmanlar, KYB-Goran ittifakının ortaya çıkabileceğini söylüyor.

Humus'un merkezi rejimin eline geçti

Suriye'nin Humus kenti Esed rejiminin kontrolüne geçti. Esed rejiminin kuşatması altında bulunan Vaer'deki sivillerin tahliyesi sonrası yapılan açıklamada Humus'un merkezinin rejimin eline geçtiği ifade edildi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.