• Tarihe göre sırala

ABD Güney Çin Denizi’nde devriye geziyor

ABD savaş gemilerinin, Güney Çin Denizi’nde devriye görevine başladığı açıklandı. Kendi öz savunma hakkını uluslararası hukuka göre kullandığını öne süren ve askeri tesisler inşa eden Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, “ABD’yi Çin’in egemenliği ve güvenliğine karşı herhangi bir harekete geçmeme konusunda uyarıyoruz” demişti.

Trump’ın ‘İsveç’ benzetmesi sosyal medyada dalga konusu oldu

ABD Başkanı Trump'ın Melbourne'deki konuşmasında ''Ülkemizi güvenli hale getirmeliyiz'' diyerek sözü İsveç'e getirerek Paris, Brüksel ve Nice'teki terör saldırıları üzerine konuşmasına devam etti. Konuşmasının ardından 'Last Night in Sweden' hasthagıyla 'Dün gece çok soğuktu' twitter'da yorum yağdı. Trump'ın konuşmasına alaya alınırken 'İsveç'te herhangi bir terör saldırısı' belirtildi.

ABD: Rusya'nın işgalini tanımayacağız

Almanya'da düzenlenen 53. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'nda Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüşen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, "Rusya'nın Kırım'ı işgalini hiçbir şekilde tanımayacaklarını" bir kez daha dile getirdi.

Kolombiya'da tarihi gelişme

Kolombiya'da, Yüksek Barış Komisyonu, yaklaşık 7 bin militanın silah bırakma alanlarına ulaştığını açıkladı. Devlet Başkanı Santos yaptığı açılamada, "FARC’ın silah bırakma ve topluma geri dönmesi için belirlenen alanlara ulaşması tarihi bir gelişme" ifadelerini kullandı.

ABD'de Demokrat Parti'nin başına Müslüman vekil geçecek

ABD'de Demokrat Parti'nin başına ABD Kongresinin ilk Müslüman vekili Keith Ellison'ın geçeceği iddia edildi. Demokratların başkanlığını yürüten Ray Buckley yaptığı açıklamada yerine Ellison'ın geçmesinden onur duyacağını söyledi.

'Medya problemin büyük parçası'

ABD Başkanı Donald Trump Florida eyaletinde yaptığı konuşmada ABD basına ağır sözlerle yüklendi. Trump, "Medya, artık problemin büyük bir parçası haline geldi ve aynı zamanda yozlaşmış sistemin de bir parçası" dedi.

Şüpheli ölüm

1995’ten beri ABD’de cezaevinde tutulan Mısır Cemaat-i İslamiye Hareketi’nin kurucusu Şeyh Ömer Abdurrahman, ailesini arayarak “ilaçlarımı aldılar” dedikten birkaç gün sonra hayatını kaybetti.

Göçmenlerin peşine düşecek

ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkedeki yasa dışı göçmenleri yakalamak için 11 eyalette Ulusal Güvenlik birliklerini harekete geçirmeye hazırlandığı iddia edildi.

ABD: Türkiye ile yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Pence ile Fetullah Gülen'in iadesi konusunu görüştü. ABD Başkan Yardımcısı Pence, görüşmede yeni ABD yönetiminin Türkiye ile ilişkilerde yeni bir başlangıç yapmayı arzu ettiğini belirtti.​

'NATO'ya sarsılmaz destek sürecek'

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD'nin NATO ve Avrupa'yı güçlü bir şekilde desteklemeye devam ettiğini söyledi.

Meksika'da ABD'nin duvar örme planına 'etten duvarlı' protesto

Meksika'da yüzlerce kişi, ABD Başkanı Donald Trump'ın iki ülke arasına duvar inşa etme planını "etten duvar" örerek protesto etti.

Robert De Niro: 100 bin dolar vereceğim

ABD'li ünlü aktör, tartışmalı çocuk aşılarıyla ilgili "gerçeği yazacak" gazetecilere 100 bin dolar ödül teklifinde bulundu.

Trump'ın EPA Başkanı adayına onay

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump'ın EPA Başkanlığı için aday olarak gösterdiği Scott Pruitt'i onayladı. Senato'da yapılan oylamada 46'ya karşı 52 oyla kabul edildi.

ABD göçmenler için ayakta

ABD’nin birçok kentinde göçmenlerin çalıştığı çok sayıda restoran başta olmak üzere bazı iş yerleri bir gün boyunca kepenk kapatarak Başkan Trump’ın göçmen yasağını ve Meksika sınırına duvar kararını protesto etti. Protestolar, göçmenlerin ABD'nin vazgeçilmez bir parçası olduğunu hatırlatma amacı taşıyor.

Savaş baltaları çıkarıldı

Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in istifası ile zor günler geçiren Trump yönetimi sızıntılara karşı savaş ilan etti.

İmzaların hedefi Soros

Açık Toplum Vakfı kurucusu, milyarder George Soros'un ABD'den sınırdışı edilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

ABD'den Çin'e: Kuzey Kore'nin 'istikrar bozucu davranışlarını' yatıştır

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Çinli mevkidaşı Vang Yi ile görüştü. İki bakanın, ABD ve Çin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik konuları ele aldıkları öğrenildi. Tillerson, Çinli mevkidaşından Kuzey Kore'nin “istikrar bozucu davranışlarını" yatıştırmasını istedi.

Uyuşturucu kaçakçıları sınırı mancınıkla aştı

ABD Meksika sınırında görev yapan federal ajanlar, sınırın güney tarafına yerleştirilmiş bir mancınık mekanizması ve fırlatılmaya hazır durumda iki paket marijuana buldular.

Trump Rusya ve İran'ın arasını açabilir mi?

ABD Başkanı Trump'ın öncelikli hedefi, İran'la mücadele edip, Rusya ile iyi ilişkiler kurmak. Seçim kampanyası sürecinde ve sonrasında bu iki noktaya vurgu yapan Trump'ın planını gerçekleştirmesi için Rusya ve İran ilişkilerinin kötüleşmesi gerekiyor ancak Trump'ın bunu yapabileceğine dair şüpheler var.

Harward Trump'ın danışmanlık teklifini reddetti

Geçtiğimiz günlerde 'Rusya ile yaptığı görüşme' nedeniyle istifa eden ABD Başkanı Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn'ın yerine Trump'ın danışmanlık teklif ettiği Harward, teklifi reddetti.

FARC militanı askeri üniformayla yakalandı

FARC bağlı bir militan, silah bırakma alanından sivil kıyafetle çıkmaya çalıştığı ve çantasında Kolombiya ordusunun kıyafetini taşıdığı gerekçesiyle tutuklandı. Militan askeri üniformayı hatıra olarak taşıdığını öne sürdü.

Trump'tan ABD basınına: Yalancısınız

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ana akım medyasını sert bir dille eleştirdi. Washington'da gerçekeştirdiği basın toplantısında konuşan Trump, basını yalancılıkla suçlarken, istifa eden danışmanı Flynn'in ise işini yaptığını söyledi.

Venezuela CNN'e kapıyı gösterdi

Venezuela, “diplomatlarının teröristlere pasaport sattığını” iddia eden CNN İspanyolca'nın ülkede yayın yapmasını yasakladı.

Trump, mülteci yasasını yeniden yürürlüğe koyacak

ABD Başkanı Donald Trump, göreve başlamasından iki hafta sonra imzaladığı ancak yargıya takılan vize göçmen kararnamesinden vazgeçmeyeceğini, önümüzdeki hafta yeni bir kararname çıkaracağını söyledi.

ABD Rusya'yla askeri işbirliğine mesafeli

ABD Savunma Bakanı Mattis, Rusya'yla şu anda askeri düzeyde işbirliği yapma konumunda olmadıkların söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanı'ndan Türkiye'ye ziyaret

Milli Savunma Bakanı Işık, ABD Genelkurmay Başkanı'nın yarın Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştireceğini açıkladı.

Venezuela'da CNN İspanyolca'nın yayını durduruldu

Caracas yönetimi, "Venezuelalı diplomatların teröristlere pasaport sattığını" iddia eden CNN İspanyolca'nın yayınını durdurdu. CNN ise haberlerinin arkasında olduğunu, hükümetin kararıyla Venezuelalıların CNN haberlerine ulaşımının engellendiği, ancak kanalın YouTube ve internet sitesi üzerinden yayınını sürdüreceğini kaydetti.

ABD'deki FETÖ okuluna 60 milyon dolarlık destek

ABD'de vergi mükelleflerinin ödediği paralarla beslenen FETÖ'nün New Jersey eyaletinde yönettiği okulların geçen yıl 60 milyon dolardan fazla finansal destek aldığı belirtildi.

İstihbarat intikam alıyor

Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in görevinden istifa etmesinden sonra ABD'nin başkenti Washington’da sızıntılar devam ediyor. CNN'in iddiasına göreTrump'ın hem kampanyasının hem şirketlerinin yetkilileri 'şüpheli' Rus vatandaşları ile iletişim halinde.

ABD'den resmi açıklama: Suriye'ye kara gücü göndereceğiz

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye'ye kara gücü göndermeyi planladıklarını açıkladı.

Siber saldırılar ABD ve Hollanda kaynaklı

Dünyada 2016'nın son çeyreğinde yaşanan DDoS saldırılarının yüzde 28'i ABD'den, yüzde 17'si Hollanda'dan kaynaklandı.

Trump'tan medya ve istihbarat birimlerine Flynn çıkışı

ABD Başkanı Donald Trump, "Rus Büyükelçi ile görüşmesi" etrafında başlayan tartışmalar sonucunda önceki gün istifa eden eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'e sahip çıkarak, "General Flynn harika bir adam. Daha önce de dediğim gibi yalancı medya kendisine çok ama çok haksızca davrandı. Ayrıca belgelerin sızdırılması bir suçtur." dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.