• Tarihe göre sırala

12 Mart Muhtırası CIA belgelerinde: 11 Mart nüshaları silinmiş

CIA'in kamuoyunun erişimine açtığı belgelerde, 12 Mart 1971'de muhtıra yapılabileceğine dair notun bir gün önceki CIA istihbarat bülteninde yer aldığı dikkati çekti. Dönemin ABD başkanına sunulan brifingde ise 11 Mart tarihli nüshadaki Türkiye bölümü tamamen kapatılmış görünüyor.

ABD ordusu tabancalarını değiştiriyor

ABD Savunma Bakanlığı, askeri personelin standart tabancalarını değiştirmek için açtığı ihalede Sig Sauer firması ile anlaştığını ve 580 milyon dolarlık bir anlaşma imzalandığını duyurdu.

Çavuşoğlu Washington Post'a konuştu: Olumlu cevap bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'deki temasları sırasında verdiği röportajda, "Türkiye'nin Gülen'in iadesi talebine Trump yönetiminden erken olumlu bir yanıt bekliyoruz. Trump'ın, Türkiye'nin endişelerini kesinlikle daha iyi anladığından eminim. Karşılıklı güveni yeniden inşa etmemiz gerek. Türkiye'de Amerikan karşıtlığı yükselişte. Yeni yönetimi bekliyoruz" dedi.

CIA belgelerinde FETÖ detayı

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'in geçtiğimiz günlerde kamuyla paylaştığı 13 milyon belge arasında FETÖ liderine dair hiçbir belge olmaması dikkati çekti.

Donald Trump'ın A takımı

ABD'de Trump dönemi bugün yapılacak devir teslim töreniyle resmen başlayacak. Trump'ın kabinesinde kendisine en yakın olacak isimler belli oldu. Buna göre, 'Yeni Joe Biden' yani Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı ise Rex Tillerson olacak.

Trump 200 milyon dolarla geliyor

ABD'de başkan seçilen Donald Trump bugün yemin ederek Beyaz Saray'a geçecek. Bugünden itibaren ABD'nin resmen başkanı olan Trump'ın gelişi için 200 milyon dolar harcandı.

Brezilya'da 3 günlük yas ilan edildi

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, uçak kazasında hayatını kaybeden Federal Yüksek Mahkeme Yargıcı Teori Zavascki için 3 günlük ulusal yas ilan etti.

Trump'ın bakan adayı: Rusya'ya yaptırımda kararlıyım

ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump'ın Hazine Bakanı adayı Mnuchin, Rusya'ya uygulanan mevcut yaptırımlarını sürdürmeye yüzde 100 kararlı olduğunu söyledi.

Brezilya'daki sarıhumma salgınında 23 kişi öldü

Brezilya'nın Minas Gerais eyaletinde sarıhumma şüphesiyle tedavi altına alınan 206 kişiden hayatını kaybeden 23'ünün bu hastalık nedeniyle öldüğü kesinleşti.

Trump Beyaz Saray’ı devralıyor

ABD'nin 45. Başkanı seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump, bugün 8 yıldır Beyaz Saray'da oturan Demokrat Barack Obama'dan görevi devralacak.

O küstaha kal dedi

Trump yemin töreni için Washington'da

ABD Başkanlığı görevini devralacak Trump yemin töreninden öncesinde Washington'a gitti. Trump ve Başkan Yardımcısı Pence, devir teslim töreni kapsamında ilk olarak Arlington Ulusal Mezarlığındaki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bıraktı.

ABD'ye Astana davetiyesi ulaştı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenmesi planlanan Suriye görüşmelerine ilişkin olarak kendilerine davetiye ulaştığını bildirdi.

Obama 330 kişinin daha cezasını indirdi

ABD Başkanı Barack Obama, görevinin son gününde şiddet içermeyen narkotik suçlardan tutuklu 330 mahkumun cezasını indirdi.

Brezilya'da uçak düştü: 3 ölü

Brezilya'da 4 yolculu uçağın düşmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti. Uçaktaki yolcular arasında bulunan ülkedeki yolsuzluk davasının kilit yargıçlarından Zavascki'nin durumu belirsiz.

Çavuşoğlu Trump'ın yemeğine katıldı

ABD'de yarın Trump'ın başkanlık görevini devralacağı törene katılmak için Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ülkenin yeni başkanı Trump'ın Cumhuriyetçi Parti liderleri onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Pentagon'dan El-Bab açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Türkiye'nin El-Bab operasyonu çerçevesinde koalisyonla yakın koordinasyon yürüttüğünü söyledi.

27 Mayıs darbesi CIA belgelerinde: CHP biliyordu

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'nin yayınladığı 13 milyondan fazla belge arasında 27 Mayıs askeri darbesinde dair önemli bilgiler yer alıyor. Adnan Menderes'i idama götüren darbenin hazırlanış süreci ve bazı üst düzey CHP'li liderin darbeden haberdar olduğu Türkiye'deki CIA ajanları tarafından satır satır ABD'ye raporlandığı görülüyor.

Trump: McGurk göreve devam etsin

ABD'nin yeni başkanı Trump'ın sözcüsü Spicer, Trump'ın Obama'nın DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ten bu göreve devam etmesini istediğini bildirdi.

Gizemli siyah çanta Trump'ın olacak

Washington'daki tarihi devir teslim töreninde, yeni başkan Trump yemin ederken 'nükleer futbol topu' diye bilinen ünlü çanta yavaşça onun tarafına kayacak. Bu aşamadan sonra, bir saat içinde milyonlarca insanın ölmesine yol açabilecek bir emri verme yetkisine sahip tek kişi Trump olacak.

Trump: Kudüs sözümü iyi hatırlıyorum

İsrail'in yıllardır işgal altında tuttuğu Filistin topraklarındaki en büyük planı Kudüs'ü İsrail'in başkenti yapması için söz veren ABD Başkanı Trump, Kudüs'le ilgili sözlerini hatırlattı. ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma vaadini unutmadığına değinen Trump, "Ben verdiğim sözden vazgeçmeyen bir şahsiyetim. İsrail ile çalışmak için sabırsızlanıyorum" diye konuştu.

CIA'de büyük değişiklik

CIA, Amerikan vatandaşları hakkında bilgi toplanmasını düzenleyen ve 1980'lerden beri yürürlükte olan gizli yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Kurumun internet sitesinde yayımlanan yeni iç yönetmelik, ABD vatandaşlarına ait bilgilerin bazı durumlarda 5 yıldan fazla saklamaması gibi düzenlemeler içeriyor.

Bogoslof Yanardağı yeniden faaliyete geçti

ABD'nin Alaska eyaletindeki Bogoslof Yanardağı yeniden faaliyete geçti. Yanardağ, 9,5 kilometre yüksekliğe ulaşan kül püskürttü.

Obama son toplantısını yaptı: Endişeliyim

ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray'daki son basın toplantısında Ortadoğu barışına ilişkin endişelerini dile getirerek, "İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözüm için zamanın geçmesinden endişe ediyorum." dedi.

ABD'den Irak'a 1 milyar dolarlık tahvil garantisi

Irak hükümetinin, geri ödemesi ABD tarafından garantilenen 1 milyar dolarlık devlet tahvili ihraç ettiği bildirildi.

200 milyonluk devir teslim

ABD'de 8 Kasım'da başkan seçilen Donald Trump, 200 yıldır ABD Kongresi'nde düzenlenen geleneksel yemin töreniyle Beyaz Saray'ı Barack Obama'dan devralacak.

Trump’ın gölge danışmanı

ABD’nin kirli savaş ve işgallerinde adı geçen paralı asker ordusu Blackwater’ın kurucusu Erik Prince’in Donal Trump’a gizli danışmanlık yaptığı ortaya çıktı. ABD’li bir yetkili, Prince’in, Trump’a savunma ve dışişleri bakanlığına adaylar önerdiğini ifşa etti. Katiller ordusunun patronu, perde arkasından Trump’a savunma ve istihbarat alanında tavsiyelerde bulunuyor.

Trump: Ünlüleri değil halkı istiyorum

ABD Başkanlığı görevini devralmaya hazırlanan Trump, yemin töreni için "Ünlüleri istemiyorum, halkı istiyorum" dedi. Ülkesindeki medyaya işaret eden Trump, "Tweet atmayı sevmiyorum. Yapacağım başka işler var ama medya bana karşı hiç dürüst değil. Karşı koyabileceğim tek yol bu" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu Flynn ile görüştü

ABD'de başkanlık devir teslim törenine katılmak üzere Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı adayı Flynn ile bir araya geldi.

Assange'dan Obama affı açıklaması

Wikileaks kurucusu Assange'ın avukatı Taylor, "Assange, söylediği her şeyin arkasında duruyor." dedi

Trump: Güçlü dolar zarar veriyor

20 Ocak'ta göreve başlayacak ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, Amerikan dolarının aşırı değere sahip olmasının kendilerine zarar verdiğini söyledi.

'Baba Bush' hastaneye kaldırıldı

Eski ABD başkanlarından ve 43'üncü başkan Bush'un babası George Herbert Walker Bush, hastameye kaldırıldı. Bush, 92 yaşında.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.