• Tarihe göre sırala

Moskova'da Müslümanlar sokaklara sığmadı

Dünya genelinde Ramazan Bayramı'nın ilk günü Müslümanlar bayram namazında camilere akın ederek, birbirleriyle bayramlaştı. Rusya'nın başkenti Moskova'da camilere sığamayan Müslümanlar, bayram namazını sokaklarda kıldı.

Pakistan'da tanker patladı: 122 ölü

Pakistan'ın Bahawalpur şehrinde tanker patladı 122 kişi hayatını kaybetti, 76 kişi yaralandı. Ölen ve yaralananlar arasında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu belirtiliyor.

Mekke’de teröre karşıİslam ülkeleri tek ses

İslam ülkeleri, Mescid-i Haram’ı hedef alan terör planlarını kınayarak Riyad’a destek vermeye hazır olduklarını açıkladı. Abluka altında tutulan Katar ve İran da terörle mücadele için Riyad’a yardım teklif etti. Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri de Mescid-i Haram’a saldırmaya hazır sapkın bir grubun varlığına dikkat çekti.

Çin'de heyelan köyü yuttu

Çin’in güneybatısındaki Sıçuan eyaletinde heyelan bir dağ köyünü yuttu. 46 ev 141 kişi toprak altında kaldı. Dağdan yaklaşık 3 milyon metreküp kaya ve toprağın kaydığı tahmin ediliyor. Heyelan bölgedeki 2 nehri tıkadı ve karayolunun büyük bölümünü de kapattı.

Katar'dan rest

Katar, 4 Arap ülkesinin ablukayı kaldırmak için öne sürdüğü 13 maddelik talep listesini reddetti. Dışişleri Bakanı Al-Sani, taleplerin gerçekçi ve mantıklı olmadığını söyledi.

Filipinler'de kuşatma altındaki Marawi'de 8 saatlik ateşkes

Filipinler Devlet Başkanı Duterte'nin sıkıyönetim ilan ettiği Mindanao'nun Marawi kentinde, şimdiye kadar yaklaşık 350 kişinin hayatını kaybettiği çatışmalara "insani ara" verildi.

Heyelan bir köyü yok etti

Çin'in Sıçuan eyaletinde meydana gelen heyelanda 141 kişi toprak altında kaldı. Göçük altında kalanların bulunması için bölgeye 300 kişilik acil yardım ekibi gönderildi.

Gemiye çıktı Erdoğan'ı aradı

Türk Akımı Projesi’nde ilk boru denize indirildi. Çalışmaları Pioneering Spirit adlı gemide izleyen Rusya Devlet Başkanı Putin, buradan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradı ve boru döşeme işleminin başladığını söyledi. Erdoğan ise tarihi bir projeye imza atıldığını belirterek, “Bugünlere kolay gelinmedi” dedi

Engellerse zorbalık olur

Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın başı çekmesiyle pek çok ülke tarafından ambargo altına alınan Katar’a Türkiye’nin gönderdiği yardım gemisi İzmir’den yola çıktı

Mekke'de terör

Suudi Arabistan’da dün terör hareketliliği yaşandı. Cidde’de bir, Mekke’de iki hücre evine baskın düzenlendi. Mekke’deki operasyonda polisle çatışmaya giren bir canlı bomba kendini patlattı, 11 kişi yaralandı. Operasyonlarda gözaltına alınan 5 teröristin Kabe’nin bulunduğu Mescid-i Haram’a saldırı hazırlığında olduğu iddia edildi.

Myanmar'da 67 çocuk asker ordudan çıkarıldı

Ülkede, 2012 yılında BM ile yapılan anlaşma kapsamında bugüne kadar çocuk yaştaki 849 askerin orduyla ilişiği kesildi.

Dışişleri Bakanlığı Pakistan’daki terör saldırısını lanetledi

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan’ın Paraçinar şehrinde bir pazar yerinde meydana gelen terör saldırısını kınadı.

Park'ın dostuna hapis cezası

Eski Devlet Başkanı Park'ın yakın dostu Choi'ye 3 yıl hapis cezası verildi. Choi, kızının başarısı için yasaları göz ardı etmekle ve binicilikle uğraşan kızının 2015'de üstün yetenekli bir sporcu olarak Ewha'ya kabul edilmesi için üniversite yönetimiyle gizlice anlaşmaya varmakla suçlanıyordu.

Güney Kore orta menzilli füze denedi

Güney Kore, orta menzilli füze denemesini başarıyla gerçekleştirdiklerini açıkladı. Park, Moon'un Güney Kore halkının, ülkelerinin füze kabiliyetinin Kuzey Kore'ninkinin gerisinde olmadığını gördüğünde gururlu ve kendilerini güvende hissedeceklerini söylediğini aktardı.

Kazakistan'dan Suriye açıklaması

Kazakistan, Astana'daki görüşmelerde Suriye'ye asker gönderme konusunun gündeme gelmediğini açıkladı.

Pakistan’da bombalı saldırı: 25 ölü, 100 yaralı

Pakistan'ın Belucistan eyaletinde meydana gelen bombalı araç saldırısında 25 kişi öldü, 100 kişi yaralandı. Yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu açıklandı.

BAE'nin işkence üsleri

Yemen’in güneyinde Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen güçlerinin kullandığı 18 gizli hapishane belgelendi. CIA’in işkence yöntemlerinin uygulandığı gizli hapishaneler, askeri üslerin, limanların, özel villaların ve hatta bir gece kulübünün içinde yer alıyor. Yemen'in kontrolü dışındaki bölgelerde yaklaşık 2 bin erkek tutuklu kayboldu.

'Yemen’de El Kaide liderlerinden Evlaki öldürüldü'

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Arap Yarımadası El Kaidesi’nin Şebva ili lideri Hattab el Evlaki, iki yardımcısı ile birlikte öldürüldüğünü açıkladı.

Rusya: Bağdadi yüksek ihtimalle öldü

Rusya Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada, "DEAŞ lideri Ebu Bekir el-Bağdadi yüksek ihtimalle hayatını kaybetti" dedi.

Afganistan'da bombalı saldırı: 20 ölü

Afganistan'ın Leşkergah kentinde bir banka önünde bombalı araçla düzenlenen saldırıda 20 kişi öldü, en az 50 kişi yaralandı.

Keşmir'de çatışma: 3 ölü

Keşmir'de, Hindistan güçlerinin bir evi güvenlik çemberine almasına karşı çıkan bölge sakinlerinin direnişçilerin kaçması için hükümet güçleriyle çatışması sonucu 3 direnişçi ve 1 protestocu hayatını kaybetti.

Pakistan'dan 'ATAK' incelemesi

Türkiye'ye gelen Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Bacva, yerli ATAK taarruz helikopterleri hakkında detaylı bilgi aldı.

Afganistan'da bankaya bombalı saldırı: 20 ölü

Afganistan'ın Leşkergah kentinde bir banka önünde bombalı araçla düzenlenen saldırıda 20 kişi öldü, en az 50 kişi yaralandı.

Çavuşoğlu'ndan Japonya'ya FETÖ uyarısı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Japonya'nın başkenti Tokyo'daki temasları sırasında FETÖ'nün Japonya'da çok aktif olduğunu ve bu ülke için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyleyerek uyarıda bulundu.

Riyad’da saray darbesi

Suudi Arabistan Kralı Selman, yumuşak darbeyle Veliaht Prens Muhammed bin Nayif’in yerine 31 yaşındaki oğlu Muhammed bin Selman’ı getirdi. Birinci veliaht olarak babasından sonra tahta oturacak olan Selman, Başbakan ilan edilirken Nayif tüm görevlerinden azledildi.

Katar Emiri Al Sani'den Suudi Arabistan'a tebrik

Katar Emiri Al Sani, Suudi Arabistan Kralı Selman ve Birinci Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'na kutlama telgrafı gönderdi.

Gannuşi SkyNews Arabiya'ya dava açtı

Nahda Hareketi Lideri Gannuşi, siyasetçi Belaid'in suikastiyla ilişkilendirilmesinden dolayı SkyNews Arabiya'ya dava açtı.

Tayland Kralı'na plastik mermi atıldı

Almanya'da bisikletle gezen Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn'a iki çocuğun oyuncak tabancayla plastik mermi attıkları ortaya çıktı.

Suudi Arabistan'daki veliaht değişikliğinde 'Körfez' senaryoları

Kral Selman'ın oğlu Muhammed bin Selman'ın dün akşam sürpriz bir kararla birinci veliahtlığa atanması, halihazırdaki Körfez krizine ilişkin çeşitli senaryoları gündeme getiriyor. Körfez krizinin tırmandırılması yönündeki senaryo iç ve dış bazı faktörler nedeniyle uzak görülürken, krizde herhangi bir değişikliğin meydana gelmemesi ve krizin çözümünün hızlandırılması daha muhtemel senaryolar olarak görülüyor.

Rusya ve Brezilya'dan ortak deklarasyon

Rusya Devlet Başkanı Putin, Brezilya Cumhurbaşkanı Temer ile görüştü. Görüşmede iki ülke arasındaki iş birliği ve diyaloğun geliştirilmesine yönelik ortak deklarasyon imzalandı.

NATO uçağından Baltık'ta gerilimi artıran yakınlaşma

Rus haber ajansı TASS'tan aktarılan habere göre, Baltık Denizi üzerinde NATO'ya ait bir uçak, Rusya Savunma Bakanı'nı taşıyan uçağa yaklaşmaya çalıştı.

Ermenistan'dan cephe hattında sabotaj girişimi

Azerbaycan ordusu, Ermenistan'ın cephe hattında bir sabotaj girişiminde bulunduğunu ve Ermeni timinin yakalandığını açıkladı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.