• Tarihe göre sırala

DEAŞ’ın ‘üst aklı’ devrede

Filipinler Devlet Başkanı Duterte’nin Rusya programı, ülkesindeki terör eylemi ile yarıda kesildi. DEAŞ’ın bir okul ve kiliseye yönelik saldırısının zamanlaması, yabancı istihbarat servislerini akıllara getirdi. Marawi bölgesinde sıkı yönetim ilan eden Filipinler ordusu, operasyonlardan Moro İslami Kurtuluş Cephesi (Moro Mücahitleri-MILF) ile yürütülen barış sürecinin etkilenmeyeceğini vurguladı.

Sri Lanka'da Müslümanlara yönelik saldırılar arttı

Muhalefet ve insan hakları savunucuları, hükümete ülkedeki Müslümanlara yönelik artan saldırıları durduramadığı suçlamasında bulundu.

Kültür Bakanı Avcı Murtaov ile bir araya geldi

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Kültür Bakanı Muratov ile bir araya geldi.

Pakistan'daki madende göçük: 4 ölü

Pakistan'da Sorange bölgesinde bulunan bir kömür madeninde meydana gelen göçükte 4 işçi hayatını kayebetti.

Pakistan'da İHA saldırısı: 2 ölü

Kuzey Veziristan'da ABD'ye ait olduğu tahmin edilen İHA'larla düzenlenen saldırıda 2 Pakistan Talibanı üyesi öldü.

Katar Emiri'nin açıklamalarına yalanlama

Hükümet İletişim Dairesi Direktörü Sani, Katar Emiri Şeyh Temim'in medyaya yansıyan açıklamasının kaynağı olan sitenin hacklendiğini ve bu nedenle gerçek dışı ifadelere yer verildiğini duyurdu.

Filipinler'de sıkı yönetim ilan edildi

Rusya'dan silah desteği isteyen ve resmi ziyaret için Moskova'da bulunan Filipinler Devlet Başkanı Duterte, 60 günlük sıkıyönetim ilan ettiğini açıkladı. Terörle mücadelenin sert olacağı uyarısında bulunan Duterte, "Bir yıl sürerse, bir yıl sürer. Ama bir ay içinde sona ererse mutlu olurum" dedi.

Kuzey Kore için Çin'den diyalog ABD'den yaptırım isteği

Kuzey Kore'nin son balistik füze denemesini görüşmek üzere toplanan BM Güvenlik Konseyi'nde Çin, Kuzey Kore ile müzakere çağrısı yaparken, ABD, İngiltere ve Fransa bu ülkeye yönelik yaptırımların artırılmasını istedi.

UNICEF'ten Myanmar'a Arakanlı çocuklar için çağrı

UNICEF yayınladığı raporla Myanmar hükümeti'ne Arakan eyaletindeki çocukları tüm şiddet olaylarından korumak için acil tedbirler almaya çağırdı.

Lavrov'dan Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Suriye dahil Ortadoğu'daki tüm sorunların ancak geniş katılımlı diyalog temelinde çözülebileceğini düşünüyoruz. Suriye krizinin çözümünde sahadaki duruma etki eden dış aktörlerin de yer alması gerekiyor. Buna İran da dahil" dedi.

Kuzey Kore-Güney Kore sınırında çatışma

Güney Kore, Kuzey Kore'nin sınıra yakın bir bölgede yeni bir füze fırlattığını açıkladı. Yapılan açıklamada fırlatılan cismin tanımlanamadığı belirtildi.

Başbakan Binali Yıldırım Gürcistan'da törenle karşılandı

Başbakan Binali Yıldırım, Gürcistan ziyareti kapsamında Başbakan Kvirikaşhvili tarafından askeri törenle karşılandı.

'İngiltere ile teröre karşı işbirliğine hazırız'

İngiltere'nin Manchester kentinde meydana gelen terör saldırısı ile ilgili açıklama yapan Kremlin, saldırıyı 'insanlık dışı' olarak nitelendirdi.

Stratejik Ortadoğu İttifakı!

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da ABD Başkanı Donald Trump ile 55 Arap ve İslam ülkesi lideri ve heyetinin katıldığı “ABD-Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi” yayınlanan Riyad Deklarasyonu ile sona erdi.

BM'den Kuzey Kore'ye 'füze denemelerine son ver' çağrısı

Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerinin bölgeyi tehdit ettiğini belirten BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, "Kuzey Kore'ye anlamlı diyaloğun yeniden başlamasına imkan sağlamak için füze denemelerini durdurması çağrısı yapıyoruz"dedi.

Yıldırım Türk iş adamlarıyla bir araya geldi

FETÖ’nün her yerde olduğu gibi Gürcistan'da da faaliyetlerinin olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, "Özellikle eğitim alanında okulları var. Bunlarla ilgili gerekli çalışmaların yapılmasını istedik. Biz bu meseleyi takip edeceğiz" dedi.

İslami Dayanışma Oyunları'nda perde kapandı

Oyunlar, 68 bin seyirci kapasiteli Bakü Olimpiyat Stadı'nda gerçekleştirilen görkemli kapanış töreniyle sona erdi. ISSF bayrağının, 2021'de 5. İslami Dayanışma Oyunları ev sahipliği yapacak İstanbul'a takdim edilmesinin yanı sıra Türk bayrağı göndere çekildi ve İstiklal Marşı seslendirildi.

Duterte'den Kuzey Kore hamlesi

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılmasına yardımcı olma taahhüdünde bulundu. Duterte'nin Kuzey Kore'nin füze denemelerini kontrol altında tutma sözü verdiği açıklandı.

Kuzey Kore balistik füze deneyini kabul etti

Kuzey Kore, pazar günü orta menzilli balistik füze denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.

Afganistan’da çifte saldırı: 25 polis öldü

Afganistan’ın başkenti Kabil ve ülkenin güneyinde bulunan Zabul bölgesinde gece gerçekleşen farklı saldırılarda birçok kişi hayatını kaybetti.

CIA’ye Çin darbesi

CIA’in Çin’de onlarca yılda kurduğu istihbarat ağı 2 yılda çökertildi. Çin yönetimi 2 yılda 12 ajanı öldürdü, 8’ni cezaevine koydu. İstihbarat akışı kuruyan CIA’in ülkedeki operasyonları felç oldu. ABD’nin sızıntı kaynağını hala bulamadığı duyuruldu. CIA’in Çin’de aldığı darbe, geçmişte Sovyetler Birliği’nde yaşadığı kayıpları aşıyor.

Başbakan Yıldırım yarın Gürcistan'a gidecek

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye-Gürcistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) II. Toplantısı vesilesiyle 22-23 Mayıs 2017 tarihlerinde Gürcistan’a bir ziyaret gerçekleştirecek.

Pakistan'da polise saldırı: 4 ölü

Pakistan'ın kuzeybatısında yer alan Kohan kentinde gerçekleşen terör saldırısında 4 polis hayatını kaybetti.

Bu kez tanımlanamayan bir cisim fırlattı

Güney Kore, Kuzey Kore'nin 'tanımlanamayan bir cisim' fırlattığını açıkladı. Yapılan ikinci açıklamada 500 kilometre uçan cismin orta menzilli bir füze olabileceği ifade edildi.

Asya'da savaş senaryoları konuşuluyor

Kuzey Kore'nin füze denemelerini sürdürmesi ve ABD'nin bölgeye uçak gemisini yollamasının ardından Asya'daki gerilim en üst seviyeye çıktı. Çin'in bölgedeki politikası da eklemlendiğinde Asya'da yeni bir savaşın senaryosu üst seviyeden tartışılmaya başlandı.

'Çin 20 CIA ajanını öldürdü'

ABD, Çin'in 7 yılda CIA'in 20 ajanını öldürdüğünü öne sürdü.

Afganistan'da polis noktasına saldırı: 20 ölü

Afganistan'ın Şah Joy bölgesinde gerçekleştirilen terör saldırısında 20 polis öldü. Taliban'ın gerçekleştirdiği saldırıda çok sayıda polis de yaralandı.

Çin’de ’Yulin Köpek Eti Festivali’ yasaklandı

Çin’in Yulin kentinde, binlerce köpeğin acımasız şekilde katledilmesine neden olan "Yulin Köpek Eti Festivali" geçici olarak yasaklandı.

'Kolera salgını kontrolden çıkabilir'

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, gerekli önlem alınmadığı takdirde Yemen'deki kolera salgınının kontrolden çıkabileceği uyarısında bulundu.

Yemen’de son üç haftada 242 kişi koleradan öldü

Dünya Sağlık Teşkilatı WHO, savaşın tahrip ettiği Yemen’de son üç haftada 242 kişinin koleradan öldüğünü açıkladı.

Hindistan'da aşırı sıcaklar can aldı: 167 ölü

Hindistan'da sıcaklığın 40 dereceyi aşması ve güneş çarpması nedeniyle 167 kişi öldü.

Putin'den Ruhani'ye tebrik telefonu

Rusya Devlet Başkanı Putin, İran'da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zaferle ayrılan Hasan Ruhani'yi arayarak tebrik etti.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.