• Tarihe göre sırala

Koltuğu bırakmayan Başkan'a 12'ye kadar süre

Gambiya'da devlet başkanlığı görevini devretmeyi reddeden Yahya Jammeh'e geri adım atması için yerel saatle 12.00'ye kadar süre verildi.

Senegal ordusu Gambiya'ya girdi

Senegal ordu birliklerinin, Gambiya'da devlet başkanlığının Adama Barrow'a geçişinin sağlanması için askeri müdahale başlattığı bildirildi.

Nijerya ordusu yanlışlıkla mülteci kampını vurdu

Nijerya Hava Kuvvetleri, terör hedefi zannederek yanlışlıkla bir mülteci kampını vurdu. Korkunç olayda 100'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Dünyanın unuttuğu 7 ülke

Dünya gündemi Suriye'deki iç savaşa ve savaş sebebiyle dünyayı etkileyen mülteci krizine odaklanmışken, 7 ülkede daha insani trajedi yaşanıyor. Dünya gündeminde yer almayan bu ülkelerde milyonlarca insan acil yardıma muhtaç. BM'ye göre durumun normalleşmesi için milyar dolarlar gerekiyor.

FETÖ’ye ilk darbe Somali’den

Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, Somali'nin, Türkiye ile kardeşliğinin bir göstergesi olarak 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sadece bir gün sonra Bakanlar Kurulu kararıyla Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) iltisaklı okulları kapatarak burada çalışan kişileri de sınır dışı ettiğini ve bu kararı da Somali başbakanının bakanlarla büyükelçiliğe gelerek bildirdiğini belirtti.

'FETÖ, Nijerya halkının iyi niyetini suistimal ediyor'

Türkiye'nin Abuja Büyükelçisi Çakıl, FETÖ'nün Nijerya'daki faaliyetlerine dikkati çekerek, "Nijerya makamlarına, FETÖ'nün iç yüzünü anlatıyoruz. Nijerya halkının iyi niyetini aynı Türkiye'de yaptıkları gibi suistimal ediyorlar" dedi.

Zimbabve'de altın taşıyan uçak düştü

Zimbabve'de yaklaşık 1 milyon dolar değerinde altın taşıyan küçük uçak düştü. Uçakta bulunan iki kişi ve altın kurtarıldı.

Burundi'de toplu mezar bulundu

Burundi'de bir inşaat alanındaki kazı çalışmalarında toplu mezar bulundu. Mezarın, 1972'de başlayan etnik çatışmalar nedeniyle çoğu Hutu olmak üzere 200 binden fazla kişinin katledildiği günlere ait olduğu düşünülüyor.

Fas’ta 'burka' yasaklandı

Fas İçişleri Bakanlığı, gönderdiği resmi bir yazıyla burka üretimi ve satışını yasakladı.

Zuma'dan 'İsrail'e gitmeyin' çağrısı

Güney Afrika Devlet Başkanı Jocab Zuma, "Filistin halkları ile dayanışmamızın bir göstergesi olarak İsrail'i ziyaret etmeyin" dedi.

Fildişi Sahili'nde askerler maaş artışı için ayaklandı

Fildişi Sahili'nin Bouake kentinde, askerlerin maaş artışı ve hayat şartlarının iyileştirilmesi talebiyle başlayan ayaklanma birçok bölgeye sıçradı.

Fas FETÖ okullarını kapatma kararı aldı

Fas İçişleri Bakanlığı, ülkede faaliyet gösteren Fetullahçı Terör Örgütü'ne ait eğitim ve öğretim kurumlarını kapatma kararı aldı.

Nijerya'da günde 2 bin 300 çocuk açlıktan ölüyor

Nijerya'da yetersiz beslenme yüzünden günde yaklaşık 2 bin 300 çocuğun yaşamını yitirdiği açıklandı.

Bavuldan göçmen çıktı

Fas'tan İspanya'ya girmeye çalışan göçmenlerden biri bavulun içinde, diğeri de arka koltuktaki özel bölmede ortaya çıktı. Göçmen erkeği sınırdan bavulun içinde geçirmeye çalışan kadın, ekiplerin bavulu açmasıyla yakalandı.

Burundili Bakan silahlı saldırıda öldürüldü

Orta Afrika ülkelerinden Burundi'de Su ve Çevre Bakanı Emmanuel Niyonkuru, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Terör ormanında suçüstü

ABD’den sonra Fransa’nın terör örgütleriyle gizli ilişkisi gündemde. Nijerya’da Boko Haram’ın üssü Sambisa ormanında bir Fransız vatandaşı yakalandı. Fransız, zırhlı araçlar ve askeri ekipman uzmanı çıktı.

Türk malı traktörler Somali'de

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali'nin farklı bölgelerinden çiftçilere, TÜMOSAN tarafından üretilen dokuz adet traktör desteğinde bulundu.

Tunus'ta tren kazası: 5 ölü

Tunus'ta trenin hemzemin geçitte otobüse çarpması sonucu 5 kişi öldü, 37 kişi yaralandı.

19 yaşındaki Nijeryalı kız 'plastik leğen'de hayatını kaybetti

Nijerya'da sağlıklı bir bebek olarak dünyaya gelen ancak sonrasında yakalandığı bir hastalık nedeniyle vücudu gelişmeyen 19 yaşındaki Rahma Haruna hayatını kaybetti. Haruna, 19 yıldır plastik bir leğende yaşamını sürdürüyordu.

Açlık, iç savaş ve soykırımın vurduğu ülke: Güney Sudan

Afrika'nın en genç ülkesi olan ve 2011'de Sudan'dan ayrılan Güney Sudan, iç savaş, açlık ve soykırım tehlikesiyle yüz yüze. Uluslararası kurumların hakkında rapor hazırlamaktan öteye geçmediği Güney Sudan'da istikrarsızlık ve iç savaş nedeniyle 2 milyon kişi göçe zorlandı, on binlerce kişi hayatını kaybetti.

Gannuşi: Arap dünyası yanıyor

Tunus'ta Nahda Hareketi Partisi Başkanı Raşid el-Gannuşi, Suriye ve Irak'ta siyasi çözümden yana olduklarını söyledi.

Fas ve Moritanya arasında 'toprak bütünlüğü' tartışması

Fas Dışişleri Bakanlığı, İstiklal Partisi (IP) Genel Başkanı Hamid Şabat'ın Moritanya ile ilgili yaptığı açıklamaları, Moritanya'nın toprak bütünlüğüne karşı son derece tehlikeli ve sorumsuzca yapılmış bir değerlendirme olduğunu belirtti.

Sahra'ya yağan kar uzaydan fotoğraflandı

Sahra Çölü'nü 37 yıl aradan sonra beyaza bürüyen kar yağışı, NASA tarafından iki ayrı uydu karesiyle paylaşıldı. Fotoğraflar eşsiz bir ana tanıklık ediyor.

6 saatlik rehine krizi

Libya’da iç hat seferini gerçekleştiren yolcu uçağı, iki korsan tarafından kaçırıldı. İçinde 118 kişi bulunan uçağı Malta’ya indiren iki korsan, uçağı patlatmakla tehdit etti. İlk önce kadın ve çocukları serbest bırakan korsanlar, daha sonra tüm yolcuları bıraktı. Ardından da polise teslim oldu.

Tunuslu uçak mühendisine suikast tartışılıyor

Uçak mühendisi Zevvari'nin uğradığı suikast sonucu öldürülmesi, Tunuslu milletvekilleri tarafından parlamentoda tartışmaya açıldı.

Korsanlar teslim oldu

Libya iç hatlar seferini yapan uçağı kaçıran iki hava korsanının teslim olduğu açıklandı. Malta güvenlik güçlerinin operasyonu sonrası uçakta bulunan yolcular tahliye edilmişti.

Kaçırılan uçakta Libyalı siyasetçiler var

Libya'dan kaçırılan uçaktaki yolcuların listesinde Libyalı siyasetçilerin isimlerinin de olduğunu açıkladı. Uçaktaki 65 yolcunun kurtarıldığı belirtildi.

Kaçırılan uçaktaki yolcular tahliye edildi

Libya'da 118 kişiyi taşıyan uçak, kaçırılarak Malta'ya indirildi. İki saldırganın uçağı kaçırdığı ve uçağı havaya uçurmakla tehdit ettikleri belirtildi. Maltalı yetkililer, uçakta yapılan ilk incelemelerde patlayıcı olmadığını açıkladı. Uçakta bulunan yolcuların tamamı tahliye edildi.

Nijerya'da 2014'te kaçırılan çocuklardan 21'i daha bırakıldı

Nijerya'da Boko Haram tarafından 2014 yılında okul baskınında kaçırılan kız çocuklarından 21'i daha serbest bırakıldı.

Sahra Çölü'ne 40 yıl sonra ilk kez kar yağdı

Dünyanın en büyük sıcak çölü olan Sahra Çölü'ne yaklaşık 40 yıl sonra ilk kez kar yağdı. Cezayirli bir fotoğrafçı tarafından tüm dünyada haber olan görüntüler, görenleri hayran bırakıyor.

3 aylık bebeği fareler yedi!

Güney Afrika'da şoke edici bir vahşet yaşandı. 26 yaşındaki ikiz bebeği olan bir anne, bebeklerinden birini evde bıraktı. Sorumsuz anne, döndüğünde bebeğinin bir fare tarafından kanlar içinde bırakıldığını ve hayatını kaybettiğini gördü.

Gambiya Devlet Başkanı seçimleri kaybetti, koltuğu bırakmadı

Gambiya'da devlet başkanlığı seçimini kaybeden Devlet Başkanı Jammeh, çağrılara rağmen koltuğu bırakmayacağını açıkladı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.