• Tarihe göre sırala

İngiltere'de bayramlaşan kalabalığa araçlı saldırı

İngiltere'nin kuzeyindeki Newcastle kentinde bir araç bayramlaşan kalabalığın içine daldı, olayda 6 kişi yaralandı. Polisin "terör bağlantılı olmadığının düşünüldüğünü" belirttiği olayla ilgili olarak gözaltına alınan 42 yaşındaki kadının sorgusu devam ediyor.

İtalya’da yerel seçimlerin ikinci turu başladı

İtalya’da kısmi yerel seçimlerin ikinci turunda 111 yerleşim yeri için oy kullanma işlemi başladı. Seçmenler, bulundukları yerde ilk turda en çok oy alan iki adaydan birisini 5 yıllığına belediye başkanı olarak seçecek.

PKK adına konuşacak

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, yeni bir skandala hazırlanıyor. Türkiye aleyhtarlığı ile bilinen Piri, terör örgütü PKK’nın 29 Haziran’da AP’de düzenleyeceği konferansa konuşmacı olarak katılacak. Avrupa Parlamentosu, 3-6 Temmuz tarihlerinde önyargılarla dolu Türkiye raporunu oylayacak.

İngiltere Başbakanı May'den Ramazan Bayramı mesajı

İngiltere Başbakanı May "Tüm Britanya halkı adına mutluluk ve huzur dolu bir bayram geçirmenizi dilerim. Ramazan Bayramınız mübarek olsun" açıklamasını yaptı.

'Kıbrıs için yeni bir dönem hedefliyoruz'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Akıncı, 28 Haziran'da İsviçre'nin Crans Montana kentinde başlayacak Kıbrıs Konferansı'na ilişkin, "Kıbrıs'ın kaderinde yeni bir dönemi başlatmasını hedefliyoruz." dedi.

İngiltere'de İslamofobi artıyor

İngiltere'de yaşanan son terör saldırılarının ardından yapılan araştırmalarda İslamofobik nefret suçlarında yüzde 464'lük bir artış yaşandığı ortaya çıktı.

Paris Köprüsünde kaza: 4 yaralı

Fransa'nın başkenti Paris'te turistleri taşıyan otobüs kaza yaptı. Paris Köprüsünde meydana gelen kazada en az dört turist yaralandı.

100 gündür hükümet kurulamıyor

Hollanda'da seçimlerin 100'üncü gününde hükümet hala kurulamadı. En az 4 partili koalisyon kurulmasının beklendiği Hollanda'da, 13 parti 150 sandalyeli meclise girmeye hak kazanmıştı.

'Rus korsanlar İngiliz bakanların şifrelerini çaldı'

Times gazetesi, aralarında bakanların, büyükelçilerin ve üst düzey polislerin de bulunduğu on binlerce İngiliz yetkilinin internette kullandıkları şifrelerin, Rus bilgisayar korsanlarınca çalındığını ve satıldığını iddia etti.

Danimarka Afganistan'a asker göndermeyecek

Danimarka hükümeti Afganistan'a asker gönderme kararını askıya aldı. Hükümetten yapılan açıklamada askerlerin gönderilmesi için NATO üyesi ülkelerin bu ülkede konuşlandıracağı asker sayısının netleşmesinin bekleneceği ifade edildi.

İngiltere'deki AB kuruluşlarının taşınma kararı ertelendi

Avrupa Birliği'nde (AB) İngiltere birlikten ayrıldıktan sonra (Brexit), Londra'da yerleşik AB kuruluşlarının nereye taşınacağı konusunun kasım ayında kararlaştırılacağı bildirdi.

AB Rusya'ya yaptırımları 6 ay uzatıyor

Brüksel’de devam etmekte olan AB Lider Zirvesi sırasında açıklama yapan AB Konseyi Başkanı Tusk, "Rusya’nın Minsk Anlaşması'nı uygulamaktaki yetersizliği nedeniyle AB ekonomik yaptırımları uzatacak"

Fransa'da sıcaklık rekoru kırıldı

Fransa, 1945'ten beri dün en sıcak haziran günü yaşandı.

'Kaçakçıların sığınmacı sorununu kontrol etmesine izin veremeyiz'

Brüksel'deki AB Liderler Zirvesi'nde konuşan AP Başkanı Tajani, "Kaçakçıların, sığınmacı sorununu kontrol etmesine daha fazla izin veremeyiz" dedi.

Rutte: Türkiye sözünü tutuyor

Belçika'da bir araya gelen AB ülkelerinin liderleri terörle mücadele, göç, Brexit ve ekonomi konularını görüştü. Hollanda Başbakanı Rutte, "Türkiye ile yapılan mülteci anlaşması var. Doğru söylemek gerekirse anlaşmayı çok iyi bir şekilde tam anlamıyla uyguluyorlar. Mülteciler ile alakalı problem Türkiye'de değil daha çok Yunanistan'da" ifadelerini kullandı.

'Brexit büyük bir hata'

Avrupa Merkez Bankası üyesi Preat, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını 'büyük bir hata' olarak niteledi.

Avrupa'nın sabıkalı teröristleri

İngiltere, Fransa ve Belçika'da son dönemde terör saldırıları düzenleyenlerin çoğunun önceden sabıka kaydının olduğu ortaya çıktı. Avrupa doğumlu olan saldırganların sabıka kayıtlarının bilinmesine rağmen önlem alınmaması büyük tartışmaya yol açtı.

Yunanistan'dan Ayasofya açıklaması

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Kadir Gecesi dolayısıyla Ayasofya Camiisinde gerçekleşen program ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, Ayasofya'da gerçekleşen 'kabul edilemez' olarak niteledi.

Baltık'ta it dalaşı

ABD ile Rusya arasında son dönemde gerilen ilişkilerde yeni bir boyuta geçildi.

BM'nin terörle mücadele ofisinin başına Rus diplomat

BM Genel Sekreteri Guterres, Rus diplomat Voronkov'u yeni kurulan BM Terörle Mücadele Ofisi Genel Sekreter Yardımcısı olarak atadı.

BM'nin terörle mücadele ofisinin başına Rus diplomat

BM Genel Sekreteri Guterres, Rus diplomat Voronkov'u yeni kurulan BM Terörle Mücadele Ofisi Genel Sekreter Yardımcısı olarak atadı.

BM'nin terörle mücadele ofisinin başına Rus diplomat

BM Genel Sekreteri Guterres, Rus diplomat Voronkov'u yeni kurulan BM Terörle Mücadele Ofisi Genel Sekreter Yardımcısı olarak atadı.

Fransa'da yeni hükümet kuruldu

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Başbakan Philippe'in kurduğu hükümeti onayladı.

Londra'daki İslamofobik terör saldırısına May'dan tepki

İngiltere Başbakanı May "Bu saldırı, terör, aşırılık ve nefretin birçok şekli olabileceğine yönelik acı ve mide bulandırıcı bir hatırlatma oldu" dedi.

Almanya İncirlik'ten çekilmeyi onayladı

Alman askerlerinin İncirlik üssünden çekilmesini öngören teklif Almanya Meclisi'nden geçti. İncirlik üssünde 6 Tornado keşif uçağı ve bir yakıt ikmal uçağının yanı sıra yaklaşık 260 kişilik askeri birlikle görev yapıyor.

BM'den Rakka çağrısı

Rakka'nın DAEŞ'in elinden alınması için yürütülen operasyonlara ilişkin çağrı yapan BM Genel Sekreteri Guterres,"Rakka'da çatışmalar devam ederken, askeri operasyon yürüten tüm taraflara sivillerin ve sivil altyapının korunması için ellerinden geleni yapması çağrısında bulunuyorum" ifadelerini kullandı.

Kraliçe'nin dikkati çeken şapkası

Kraliçe 2.Elizabeth'in Birleşik Krallık parlamentosunda yeni yasama döneminin açılışında taktığı şapka dikkati çekti. Kraliçe'nin şapkası Avrupa Birliği bayrağına benzetildi, AB'den çıkmak için Brexit sürecinin başladığı ülkede 'Bu şapka bir mesaj mı' yorumları yapıldı.

BBC canlı yayınında dört dakikalık arıza

İngiliz televizyon kanalı BBC canlı yayında 4 dakika süren bir teknik aksaklık yaşadı. Sunucu 4 dakika boyunca sabırla arızanın giderilmesini bekledi. O anlar sosyal medyada büyük ilgi çekiyor.

Romanya'da hükümet düştü

Romanya'da Başbakan Sorin Grindeanu hükümeti, Mecliste gensoru önergesinin kabul edilmesi sonucu düşürüldü.

Belçika'da AB'yle 'patates kızartması' krizi

Avrupa Birliği'nin Belçika'da uygulanan patates kızartma yöntemine tepki göstermesinin ardından iki taraf arasında gerilim yaşanıyor. Belçikalı yetkililer, dünyaca ünlü patates kızartmalarını sağlıksız bulan Avrupa Birliği'ne vazgeçmeyeceklerini ifade ediyor.

Fransız milletvekili meclise böyle geldi

Fransa'nın denizaşırı Polinezya adasından milletvekili seçilen Moetai Brotherson'un Meclis'e gelişi dikkatleri çekti. Brotherson'un 'tatilci' kıyafeti giydiği görüldü.

'Macron Bayrou'yu bir paçavra gibi kullandı'

Fransız aşırı sağcı lider Le Pen, istifa eden Fransa Adalet Bakanı Bayrou için "Macron, Bayrou'yu bir paçavra gibi kullandı ve işi bitince de attı" dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.