Katalanayrılıkçılarahapis!

İspanya, Katalan bağımsızlık hareketinin iki liderini mahkeme kararıyla gözaltına aldı. 20 Eylül’deki bağımsızlık yanlısı protestoları kışkırtmakla suçlanan iki ayrılıkçı lider tutuklu yargılanacak. Tutuklamaya tepki gösteren Katalanlar protesto gösterisi ve iş yavaşlatma eylemi düzenliyor.

AGİT'ten Dağlık Karabağ açıklaması

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanlığı, Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının Dağlık Karabağ müzakerelerine yoğunlaşılması ve çatışma hattındaki tansiyonun düşürülmesi için bir araya gelmesini memnuniyet verici olarak değerlendirdi.

Yunanistan Başbakanı Çipras'tan Türkiye açıklaması

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Washington ziyaretinde ABD Başkanı Donald Trump ile düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Fransa'da aşırı sağcı suikast timi yakalandı

Fransız polisinin uzun süredir peşinde olduğu suikast timine mensup 10 kişinin yakalandığı açıklandı. Ülkede bazı siyasilerle Müslüman ve göçmenleri hedef alan aşırı sağcı timin liderinin de temmuz ayında yakalandığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meçhul Asker Anıtı’nı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Polonya’nın başkenti Varşova’da Meçhul Asker Anıtı’nı ziyaret etti. Meçhul Asker Anıtı, İkinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybetmiş ve isimleri bilinmeyen Polonyalı askerleri simgeliyor.

İngiliz Bakan Johnson 'Libya sözleri' için özür dilemedi

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, Libya hakkında tepki çeken sözleri için özür dilemeyi reddetti. Johnson "Bir İngiliz iş adamı grubu var. Sirte’yi yeni Dubai yapmak için parlak bir vizyona sahipler. Tek yapmaları gereken cesetleri ortadan kaldırmak." demişti.

Schröder: AB Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeli

AB'nin geleceği ile ilgili açıklamalarda bulunan eski Almanya Başbakanı Schröder, birliğin Türkiye ile ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini söyledi. Schröder, Türkiye ve Rusya'nın başka alternatiflerinin de bulunduğunu ifade etti.

İspanya Anayasa Mahkemesi referandum yasasını iptal etti

İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya parlamentosunun referanduma gitmesine olanak sağlayan yasayı iptal etti.

Erdoğan: AB'ye söylüyorum, meşgul etmeyin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile yaptığı ortak açıklamada, Avrupa Birliği'nin artık Türkiye'yi oyalamaması gerektiğini belirterek, "Ben bazen söylüyorum, almayacaksanız söyleyin, ne biz sizi meşgul edelim, ne siz bizi meşgul edin" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Polonya bandosundan sürpriz

Polonya Cumhurbaşkanı Duda'nın resmi davetlisi olarak Polonya'yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erdoğan, resmi törenle karşılandı. Polonya askeri bandosu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşılanması töreninde Dede Efendi'nin "Ey büt-i nev eda" isimli eseri çaldı.

Alman polisi PKK için görevde!

Terör örgütü PKK'nın yandaşlarının faaliyetlerine müdahale etmeyen Almanya'da büyük bir skandala imza atıldı. Frankfurt Polisinin resmi Twitter hesabı üzerinden terör örgütü PKK'nın ve elabaşı Öcalan'ın propagandası yapıldı.

Merkel koalisyon için iki partinin kapısını çalacak

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerden birinci çıkan Merkel, yeni hükümeti kurmak için Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller ile koalisyon görüşmelerine başlayacak. Merkel'İn yarın iki partinin lideri ile bir araya geleceği açıklandı.

'Panama Belgeleri'ni ortaya çıkaran gazeteci öldürüldü

Malta'da araştırmacı gazeteci Galizia, otomobiline konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti. Galizia, dünyayı sarsan 'Panama Belgeleri'nin Malta ayağını ortaya çıkarmıştı.

Rus muhalif Fransa Merkez Bankası'nı yaktı

Radikal protesto eylemleriyle tanınan Rus muhalif Pavlenski, Fransa Merkez Bankası binasını ateşe verdi.

Avusturya'da yeni dönem: Müslümanlar kaygılı

Avusturya'da, pazar günü düzenlenen genel seçimlerin ardından yine bir koalisyon hükümeti ülkede yönetimi devralacak. Seçimlerde aşırı sağ söylemin yüzde 60 civarında oy alması, ülkede başta Müslümanlar olmak üzere bütün azınlıkları kaygılandırıyor.

Danimarka'da uçak düştü: 2 ölü

Danimarka'nın Holbaek kenti yakınında bir tarlaya düşen uçaktaki iki kişi yaşamını yitirdi.

Alman ordusu Peşmerge güçlerine desteğini durdurdu

Alman ordusu, IKBY'ye bağlı Peşmerge güçlerine verdiği askeri eğitim desteğini durdurdu.

AB: Türkiye ile işbirliği menfaatimize

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, "Her durumda Türkiye ile sadece diyaloğu değil, aynı zamanda pek çok alanda iş birliğini güçlü tutmak güvenlik açısından menfaatimize" dedi.

AB Trump'a karşı İran'ın yanında

AB, İran ile nükleer anlaşmaya tam destek vermeyi sürdüreceğini açıkladı. Açıklamada Anlaşmanın başarılı bir şekilde uygulanmasıyla İran'ın nükleer programının barışçıl kalmasının sağlandığı kaydedildi.

En genç başbakan olma yolunda

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, 31 yaşında en genç Başbakan olma yolunda. Avusturya'daki genel seçimlerde ilk belirlemelere göre 5 parti Meclise girdi. Yeşiller, 31 yıl sonra Meclis dışında kaldı.

Katalan lider İspanya Başbakanına mektup yazdı

1 Ekim'de düzenlenen bağımsızlık referandumunun ardından iplerin gerildiği İspanya'da Katalonya lideri Puigdemont, İspanya Başbakanı Rajoy'a mektup yazdı. Puigdemont, mektubunda iki ay içerisinde diyaloga geçilmesi çağrısında bulundu.

Macron: ABD İran konusunda hatalı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ilk kez canlı yayına katıldı. Macron, "İran konusunda ABD'nin doğru yöntemi uyguladığını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

Avusturya'da sandık çıkış anketinden Kurz çıktı

Avusturya'daki parlamento seçimlerinde Avusturya Halk Partisi'nin (ÖVP) 31 yaşındaki başbakan adayı Sebastian Kurz'un ilk sonuçlara göre seçimi kazandı. Aşırı sağcı parti FPÖ'nün 2. Dünya Savaşı'ndan beri ilk defa seçimlerden ikinci parti olarak çıkması bekleniyor.

Merkel ve May 'nükleer anlaşmasını' görüştü

İngiltere Başbakanı May ile Almanya Başbakanı Merkel, P5+1 ülkelerinin İran ile imzaladığı nükleer anlaşmanın geleceğini görüştü. ABD Başkanı Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada İran'la yapılan nükleer anlaşmayı onaylamama yönündeki tutum izleyeceğini açıklamıştı.

Avusturya seçimlerinden aşırı sağın çıkması bekleniyor

Avusturya'da halk Federal Meclis seçimleri için sandık başına gidecek. 34 yıldır koalisyon ile yönetilen ülkede, aşırı sağcı söylemler kullanan eski Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz'un birinci çıkması bekleniyor.

Putin'den Suriye için uluslararası topluma çağrı

Rusya Devlet Başkanı Putin, "Uluslararası toplumun, Suriye'nin savaş sonrası yeniden yapılandırılması konusunu değerlendirmeye başlaması gerek. Astana görüşmelerinde atılan adımlar sayesinde Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunarak, terörizmden arındırılmasına ön ayak olundu" dedi.

'Rusya ve Türkiye önemli partnerlerdir'

TBMM Başkanı Kahraman, Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Volodin ile görüştü. Kahraman, "Rusya ile çok boyutlu iş birliğimiz, dış politikamızın da ana unsurlarından biridir. Suriye konusunda da yakın eş güdüm içindeyiz. Makamlarımızın bu konudaki iş birliği devam edecektir" dedi. Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Volodin de Rusya ve Türkiye'nin Avrasya bölgesinde son derece önemli partnerler olduğunu söyledi.

Kırım'da aktivistlerden tek kişilik eylem

Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım'daki insan hakları ihlallerini protesto etmek için aktivisitler tek kişilik eylem başlattı.

'AB zirvesinden somut bir Türkiye kararı beklemiyorum'

Almanya Başbakanı Merkel, AB zirvesinden Türkiye hakkında somut karar beklemediğini açıkladı. Merkel; "Türkiye'ye ilişkiler elbette biz burada henüz bir karar vermeyeceğiz. Ancak Türkiye ile ikili ilişkileri nasıl gördükleri ve gerektiğinde bunlardan nasıl sonuçlar çıkarabileceğimiz konusunda mevkidaşlarımın da görüşlerini dinlemek isterim" dedi.

'Poroşenko kendi kolunu kesmeli'

Eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko, Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun ordunun ihtiyaçlarını karşılama yönünde yaptığı hayali sözleşmelerle devlet bütçesinden para hortumladığını öne sürdü.

Erdoğan'ın Ukrayna ziyaretinde dikkati çeken detay

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik eden Bakan Fakıbaba, karşılama törenine üzerinde kaban olmadan katıldı. Fakıbaba'nın üşümesi üzerine korumalar kaban bulmak için seferber oldu.

Avusturya yarın sandık başına gidiyor

Avusturyalılar yarın federal meclisin yeni üyelerini belirlemek üzere 6,4 milyon seçmen sandık başına gidecek. Oy pusulasında yanlış partiye oy kullanan kişiler, seçim görevlilerinin izniyle yeni bir oy pusulası talep edebiliyor

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.