• Tarihe göre sırala

Alman basını: Erdoğan Avrupa'daki Türklerle buluşacak

Başbakan Binali Yıldırım'ın Almanya temasları Alman basının da gündeminde. Alman DPA haber ajansı Başbakan Binali Yıldırım'ın, 16 Nisan´da yapılacak anayasa referandumu nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Avrupalı Türklerle buluşmak istediğini söylediğini yazdı.

Barcelona "sığınmacılara sınırları açın" çağrısı

İspanya'nın Barcelona kentinde sığınmacılara destek için düzenlenen gösteride, yaklaşık 160 bin kişi Avrupa'ya, "Daha fazla ölüm olmasın, sığınmacılara sınırları açın" çağrısında bulunuldu. Katalonya Meclis Başkanı Carme Forcadell, "Bu gösterinin diğer Avrupa devletlerine ve kentlerine örnek olmasını umarım. AB'nin ruhuna karşı olan bu siyasetleri hep birlikte değiştirebiliriz" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu KKTC'ye gidiyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun 20-21 Şubat tarihlerinde KKTC'ye çalışma ziyareti gerçekleştireceği açıklandı.

Tarlaya atılan bir günlük bin civciv kurtarıldı

İngiltere'nin Cambridge yakınlarındaki Crowland kasabasında, kimliği belirsiz kişilerce boş araziye bırakılan bin kadar bir günlük civciv hayvanları koruma örgütü tarafından kurtarıldı.

Yıldırım Münih'te Barzani ile görüştü

Başbakan Binali Yıldırım'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile görüşmesi sona erdi. Görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü.

Çavuşoğlu yoğun diplomasi trafiğinde 22 ikili görüşme yaptı

Almanya'da son üç günde yoğun diplomasi trafiği yürüten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı için geldiği Bonn'da 10 ikili görüşme yaptı, uluslararası güvenlik konferansına katılmak için geçtiği Münih'te de 12 ikili toplantı gerçekleştirdi.

Pence İbadi ve Barzani ile görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Pence, Almanya'da düzenlenen 53. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'nda Irak Başbakanı İbadi ve IKBY Başkanı Mesut Barzani ile görüştü. Pence, "birleşik, federal ve demokratik bir Irak'a ABD'nin desteğinin süreceğini" söyledi.

“Hiçbir din terörist değildir”

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, hiçbir dinin 'terörist', hiçbir halkın da suçlu, uyuşturucu kaçakçısı ya da şiddet yanlısı olmadığını söyledi.

O anları kumaşlara yansıttı

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği'nde, 15 Temmuz konulu fotoğraf sergisi açılıp, aynı temada defile yapıldı. Yoğun ilgi gören sergide, modacı Zeynep Kartal’ın tasarladığı elbiseler dikkat çekti.

Sırbistan'a yeniden soykırım davası

İzzetbegoviç, davanın yeniden açılmasının beraberinde risk de getirdiğinin altını çizerek, “Ancak davadan vazgeçilmesi, insanların çilesi ve soykırımla siyasi istikrar uğruna ticaret yapılması, kurbanların onuruna büyük bir zarar verirdi” diye konuştu. Uluslararası Adalet Divanı, 2007 yılının şubat ayında, Bosna Hersek’in Sırbistan’a karşı açtığı soykırım davasını delil yetersizliğinden reddetmiş, Bosna Hersek’e yeni deliller bulması şartıyla 10 yıl içinde yeniden dava açma hakkı tanımıştı.

Kaçış koridoru Makedonya

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’den kaçmak için yollar arayan FETÖ mensupları, Batı Balkanların giriş kapısı konumundaki Makedonya’yı da tercih ediyor. Vizesiz 90 gün kalabildikleri ülkeden Avrupa ülkelerine geçiyor

Umutlarını ezdiler

Fransa’da sığınma merkezlerinde yer bulamayıp, köprü altında hayatını sürdürmeye çalışan sığınmacılara engel olmak için köprü altlarına kayalar yerleştirilerek skandal bir uygulama başlatıldı.

Danimarka'da ırkçılık karşıtı protesto

Danimarka'da başkent Kopenhag'ın batısında yer alan Bröndby Strand semti sakinleri, bölgede göçmenlerin posta kutularına dağıtılan ırkçı içerikli broşürleri ve parlamentoda kabul edilen Batılı kökenlere sahip olmayanların Danimarkalı olarak görülmeyeceği önergesine karşı gösteri yaptı.

Fransızlar sömürgecilik suçunu kabul ediyor

Fransa'da yapılan son anket, vatandaşların çoğunluğunun cumhurbaşkanı adayı Emmanuel Macron'un sömürgecilikle ilgili görüşlerine katıldığını ortaya koydu.

Hollandalı ırkçı politikacıdan Faslılara ağır hakaret

Hollanda'da ırkçı politikacı Geert Wilders seçim kampanyasına ülkedeki Faslıları hedef alarak başladı. Hollanda'daki Müslümanlara çıkan Wilders "Terörizme nasıl izin veriyorsunuz" dedi.

Rusya, Ukraynalı ayrılıkçılara desteğini resmileştiriyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçıların kontrolü altındaki Donbas bölgesinde yaşayanların pasaport, doğum-ölüm ve benzeri belgelerinin Rusya'da kabul edilmesini öngören bir kararname imzaladı.

Kanada mahkemesinden İran aleyhine bir karar daha

Toronto'daki Ontario Eyalet Yüksek Mahkemesi, İran'ın destek verdiği terörist grupların saldırılarından mağdur olanların yasal masraflarının da İran hükümetince ödenmesine karar verdi.

Fransa'da polis şiddetine tepkiler büyüyor

Paris'teki Republique meydanında toplanan yaklaşık 2 bin 300 kişi, polis şiddetini protesto etti.

Barcelona'dan Avrupa'ya 'sığınmacılara sınırları açın' çağrısı

İspanya'nın Barcelona kentinde çok sayıda sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla sığınmacılara destek için düzenlenen gösteride, Avrupa'ya, "Daha fazla ölüm olmasın, sığınmacılara sınırları açın" çağrısı yapıldı.

Kardak kayalıklarında nöbet devam ediyor

Türk sularını ihlal eden Yunan botlarına karşı nöbetler devam ediyor.

Başbakan Yıldırım: Türkiye kimliğinizle gurur duyun

Başbakan Binali Yıldırım Almanya'da "Memleket Sevdalıları 'Evet' Diyor" programında yaptığı konuşmada, "Her birinizin, çok yüksek özgüvene sahip olmasını özellikle istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti kimlik ve pasaportlarınızı gururla taşımanızı istiyorum. Siz, kahraman bir ecdadın torunlarısınız" ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım Aliyev ile görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya’da, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.

Başbakan Yıldırım Avramopoulos'un yüzüne söyledi: Yetersiz kalıyorsunuz

Başbakan Binali Yıldırım, 53. Münih Güvenlik Konferansına katılmak üzere bulunduğu Almanya'yı ziyareti kapsamında, Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan sorumlu Avrupa Birliği Komiseri Dimitris Avramopoulos ile görüştü. Görüşmede, Yıldırım, Avrupa Birliği'nin mülteci konusunda üstüne düşen görevleri yerine getirmekte yetersiz kaldığını söyledi.

Başbakan Yıldırım Merkel ile görüştü

Başbakan Yıldırım, Münih Güvenlik Konferansı'na katılmak için gittiği Almanya'da Şansölye Merkel ile bir araya geldi. Görüşmede, düzensiz göç ve terörle mücadele başta olmak üzere bölgesel meseleler ve ikili iş birliği alanlarının ele alındı.

"Terör örgütleri arasında ayrım yapmayın"

Milli Savunma Bakanı Işık, ABD ve Avrupa ülkelerinden terör örgütleri arasında ayrım yapmamalarını isteyerek, "PKK'nın Avrupa'da rahatlıkla hareket ediyor olması, teröristbaşının resimleriyle gösteriler yapılması, kabul edilemez" dedi.

Kosova 9 yaşında

Sırbistan'dan ayrılarak 17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'da Bağımsızlık Günü törenlerle kutlandı.

Sırbistan'a karşı yeniden soykırım davası açılacak

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic, Sırbistan'a karşı yeniden soykırım davası açacaklarını açıkladı.

Başbakan Yıldırım: Avrupa Birliği vizyonunu gözden geçirmeli

Başbakan Yıldırım, Malta-Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşmada "Avrupa Birliği'nin esasen yaşadığımız şartlar altında gelecek vizyonunu gözden geçirmesi gerekiyor. İngiltere neden çıkmaya çalışıyor, başka ülkelerde Avrupa Birliği ile ilgili ne gibi bakış açıları var? Bunları sağlıklı değerlendirmek ve Türkiye ile ilgili ilişkileri de buna göre yeniden ele almak lazım. Biz Avrupa Birliği'ne yük olmak için değil, Avrupa Birliği ile yük paylaşmak için girmek istiyoruz." dedi.

AB Romanya'yı uyardı

AB Konseyi Başkanı Tusk, görüştüğü Romanya Başbakanı Grindeanu'dan AB değerlerine uyum ve yolsuzlukta mücadelede ilerleme sağlanmasını istedi. AB değerleri ve Romanya toplumunun beklentileri doğrultusunda, yolsuzlukla mücadelede ilerleme eldekilerin muhafazası ihtiyaca vurgu yapan Tusk, geriye dönülmemesini istedi.

Boris Johnson'dan İngiliz halkına çağrı: Küstah Blair'i izlemeyin

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, Avrupa Birliğinden ayrılma (Brexit) sürecini tersine çevirmek için kampanya başlatan eski Başbakan Tony Blair'e tepki gösterdi. Johnson, "Halkı ayağa kalkmaya ve Blair küstah kampanyası için tekrar ekrana çıktığında TV’yi kapatmaya çağırıyorum" dedi.

6 metrelik duvarı aşan göçmenler yeri öptü

İspanya'nın Fas'taki toprağı Ceuta'ya 6 metre uzunluğundaki duvarı aşarak girmeyi başaran 400'ü aşkın göçmenden bazıları yeri öptü, bazıları da 'Özgürlük' diye bağırdı.

İspanya'da Prenses Cristina'ya para, eşine hapis cezası

İspanya'da ilk defa kraliyet ailesine mensup bir kişinin sanık sandalyesine oturduğu yolsuzluk ve vergi kaçırma davasında, Prenses Cristina para cezası alırken eşi Inaki Urdangarin 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.