• Tarihe göre sırala

KKTC'li polisler Rum engeleni aştı

Kıbrıslı Rumlar, KKTC’de düzenlenen Avrupa Polis Akademileri Birliği konferansını diplomatik girişimlere rağmen engelleyemedi. Ancak Rum yönetimi, yanlışlıkla Larnaka’ya giden Guatemalalı polis müdürünün KKTC’ye geçmesine izin vermedi.

İskoçya'da kadın polislere başörtüsü izni

İskoçya polisi, başörtüsünü resmi üniformanın bir parçası olarak kabul etti. Polis yetkilileri kararın çok kültürlü bir polis gücü yaratılmasına katkıda bulunacağını ve daha önce polis memurluğunu bir kariyer seçeneği olarak görmeyen Müslüman kadınları yeniden düşünmeye sevk edeceğini belirtti.

İslamofobik saldırılarda artış

Avusturya'da Müslümanlara yönelik, kayıt altına alınan saldırıların geçen yıl yüzde 65 arttığı bildirildi.

Mehmet Beyazıt Camii onarılacak

Türkiye'nin, geçtiğimiz hafta Yunanistan'ın Dimetoka bölgesindeki tarihi Mehmet Beyazıt Camii'nin çıkan yangın sonrası zarar görmesi ile ilgili yaptığı girişim ses getirdi.

Rezilsiniz!

AP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Barok, “Evet çıkarsa Türkiye AB’ye üye olamaz” tehdidiyle Almanya’daki Türkleri ‘Hayır’ oyu kullanmaya zorladı. Alman Sol Parti Meclis Grup Başkanı Wagenknecht ise Avrupa’nın ırkçılık girdabına sürüklenmesi karşısında “hiç bir Avrupalı huzurla sokağa adım atamaz” uyarısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini çarpıtarak çirkince benzetmede bulundu.

Almanya’dan MİT’e tuhaf soruşturma

Alman Yargısı, skandal bir karara imza atarak hiçbir somut delil olmadan MİT hakkında Almanya'da ajanlık faaliyetleri yürüttüğü gerekçesi ile soruşturma açtı.

Alman istihbaratı FETÖ ile çalışıyor

MİT, 15 Temmuz’daki darbe girişimine bulaşan FETÖ’cüleri tespit ederek gereğini yapması için Alman istihbaratına 311 kişilik liste verdi. Fakat Almanlar bilgileri FETÖ’cülerle paylaşıp, “MİT sizi izliyor. Adresinizi değiştirin” diye uyardı.

Yurt dışında referanduma ikinci günde yoğun ilgi

Yurt dışındaki temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy verme işlemi ikinci günde devam etti. Yeni Şafak'ın AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi'nden elde ettiği bilgiye göre, ikinci gün 48 bin 163 kişi oy kullanıldı. 28 bölgede oy kullananların toplam sayısı 85 bin 958 oldu.

ABD'li komutandan Rusya'ya karşı daha fazla asker talebi

ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Scaparrotti, Rusya'ya karşı caydırıcı olması bakımından ABD'nin Avrupa'ya daha fazla asker konuşlandırması gerektiğini söyledi.

Macaristan: Brüksel'i durduralım

Avrupa Birliği'nin üye ülkelere müdahale ettiğini savunan Macaristan hükümeti, "Brüksel durdurulmalı" sloganıyla ulusal danışma kampanyası başlatacak.

'Mossad, Fransa istihbaratına sızmaya çalıştı'

Fransız Le Monde gazetesi, Mossad'ın Fransa gizli servisine sızmaya çalıştığını iddia etti.

Strasbourg'da konuşması engellenen Subaşıoğlu açıklama yaptı

Fransa'nın Strasbourg kentinde, kayyım atanan belediyelerin PKK'ya destek verdiğini anlatırken konuşması engellenen Denizli Merkezefendi Belediye Başkanı Subaşıoğlu, "Türkiye söz konusu olduğunda Avrupa objektif davranmıyor" dedi.

Avrupa Birliği, Gürcistan ile vizeleri resmen kaldırdı

Avrupa Birliği (AB) ve Gürcistan liderleri, Gürcistan vatandaşları için vizelerin kaldırılmasını "tarihi" olarak niteledi.

İngiltere'nin 'Brexit' süreci yarın resmen başlıyor

İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılması sürecini (Brexit) yarın resmen başlatıyor.

Karadağ'ın NATO üyeliğine bir adım kaldı

ABD Senatosu, Karadağ'ın NATO'ya üyeliğini onayladı. ABD Başkanı Donald Trump'ın da kararı imzalamasının ardından Karadağ'ın 25 Mayıs'ta gerçekleşecek olan NATO Zirvesi'nde üyeliğe kabul edilebileceği öğrenildi.

Kosova ordusu Türkiye'den destek bekliyor

Türkiye ile Kosova ilişkilerinin şu anda en üst düzeyde bulunduğunu belirten Kosova Devlet Bakanı Demir, "Kosova silahlı kuvvetlerinin kurulması konusunda, hem NATO'dan hem de diğer kurumlardan destek alacağımıza eminiz. Kosova silahlı kuvvetlerinin oluşumuna Türkiye'nin destek vereceğine inanıyoruz" dedi.

Almanya MİT’in belirlediği FETÖ mensuplarını uyarıyor

Avrupa'nın terör destekçiliğine bir yenisi daha eklendi. Almanya, Türk makamlarının 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili kendilerine verdiği FETÖ'cü listesinde bulunanları uyarıyor. Kuzey Ren Vestfalya polisi ise, FETÖ mensuplarına yakalanacakları uyarısı yaparak Türk temsilciliklerinde gitmelerini engelliyor.

Paris'te polis şiddetine protesto

Fransa'nın başkenti Paris'te polisin Çinli Liu'nun öldürmesinden sonra protesto gösterileri düzenlendi. Polis merkezinin önünde toplanan yüzlerce kişi Asyalı göçmen için adalet istedi.

Gurbetçiler sandığa koştu

Avrupa’da yaşayan vatandaşlar, Anayasa değişikliği referandumu için oy vermeye başladı. 57 ülkedeki, 120 temsilcilikte kurulan sandıklarda oy kullanacak vatandaşlar, seçime yoğun ilgi gösterdi. Gurbetçiler, hafta sonu dahil 09.00-21.00 arası açık olacak sandıklarda, yanlarında kimlik veya pasaport götürerek oylarını verebilecek.

Yüzde 70’i oy veremedi

Bulgaristan’ın engellemeleri nedeniyle Türk seçmeler sandıklarda tercih yapamadı. Kiril alfabesi ile dilekçe ve sandık sayısının düşürülmesiyle seçmenlerin yüzde 70’i oy kullanamadı. Genel seçimlerde Türk partilerinin oylarında ciddi düşüş yaşandı. 2014’te HÖH yüzde 15 alırken bu seçimlerde yüzde 9’a düştü. İlk kez seçime giren DOST ise yüzde 3’te kaldı.

Atatürk'ü alet ettiler

Alman Bild gazetesi, Türkçe ve Almanca yayınladığı haberde “Atatürk olsa hayır derdi” ifadeleri ile hayır propagandası yaptı. Yurt dışı Türklerinin kullanacakları oyların referandumun kaderini belirleyebileceği ifade edilen haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hadsiz eleştirilerde bulunuluyor.

2017 AB’nin kader yılı

Fransız düşünce kuruluşu Institut Montaigne, “İhtiyaç Duyduğumuz Avrupa” adlı 77 sayfalık bir rapor kaleme alarak “çok vitesli Avrupa” çağrısı yaptı.

Yurt dışı oylarında ilk gün tarihi rakam

Yurt dışındaki temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı. Yeni Şafak'ın AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi'nden elde ettiği bilgiye göre, bugün 38 bin gurbetçi sandığa giderek oyunu kullandı. 1 Kasım seçimlerinde ilk gün sandığa giden yurt dışı seçmen sayısı 10 bin olmuştu.

Le Pen: Rusya'dan destek almadım

Fransız aşırı sağcı Le Pen, ülkesindeki seçimler için Rusya'dan destek aldığına yönelik iddiaları yalanladı. Rusya'dan finansal destek görmediğini söyleyen Le Pen, yabancı bir bankadan kredi temini girişiminde bulunduğunu açıkladı.

Eyfel Kulesi kurşun geçirmez camla korunacak

Paris Belediyesi, Eyfel Kulesi'nin kurşun geçirmez camla korunması projesini onayladı.

'Rusya, Kırım ve Sivastopol'den çıksın'

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın, Birleşmiş Milletler'in Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ile ilgili kararına uyarak, Kırım ve Sivastopol'den çıkmasını istedi.

İspanyol mahkemesi Esed rejimini 'terörizm' suçundan soruşturacak

İspanya'daki Ulusal Mahkeme, "terörizm ve zorla kaybetme" suçlarından Suriye'deki Esed rejiminin askeri ve istihbaratta görevli 9 üst düzey görevlisi hakkında soruşturma başlatacak.

Kıbrıs müzakereleri için Enosis şartı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Meclisi'nde Enosis referandumunun kutlanması kararının bertaraf edilmesi üzerine müzakerelere yeniden başlanabileceğini söyledi.

Londra saldırganının terör bağlantısı çıkmadı

İngiliz polisi, Londra'da saldırı düzenleyen kişinin terör örgütü DAEŞ ve El Kaide ile bir bağlantısının bulunmadığını açıkladı.

İsviçre'den Erdoğan'ı hedef gösteren pankarta kınama

İsviçre Dışişleri Bakanlığı, başkent Bern'deki "hayır" mitinginde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef gösteren pankart açılmasını kınadı.

İngiliz kara sularında 1 milyar varillik petrol keşfedildi

Merkezi İngiltere'de bulunan enerji şirketi Hurricane, Kuzey Denizi'ndeki bir sahada yaklaşık 1 milyar varillik petrol rezervi bulunduğunu açıkladı.

'Müzakereler Enosis kararı bertaraf edilirse başlar'

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu, "Müzakerelere yeniden başlamak ancak Rum Meclisinin ve yönetiminin alacakları karar ve tedbirlerle Enosis referandumunun okullarda kutlanması kararını tamamen bertaraf etmesi halinde mümkün olabilecektir" dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.