Papa: Şeytan gerçek bir kişi eminim

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, "Şeytan sis gibi bir şey değil, gerçek bir kişi, adı ve soyadı olduğuna eminim" dedi.

Almanlar Kudüs'ün 'İsrail'in başkenti' olmasına karşı

Alman halkının çoğunluğu, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasına karşı çıkıyor. Yapılan anketin sonuçlarına göre Almanların yüzde 64'ü, Kudüs'ün "İsrail'in başkenti" olarak tanınması yönünde ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı kararı Alman hükümetinin kabul etmesini istemiyor.

Evsiz adam havaalanından 300 bin euro çaldı

Fransa'nın başkenti Paris'teki Charles de Gaulle Havaalanı'nda evsiz bir adam kapısı açık bırakılan bir ofisten 300 bin euroyu alarak kayıplara karıştı.

'Erdoğan'ın Yunanistan ziyareti olumluydu'

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias, "Ziyaret olumluydu. Gerek Cumhurbaşkanı gerekse Başbakan Çipras, samimiyetle konuştu" dedi.

İrlanda Suu Çii'ye verdiği nişanı geri alıyor

İrlanda'daki Dublin Belediye Meclisi Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'ye verdiği "Dublin Özgürlük Nişanı"nı geri alma kararı verdi.

Slovenya Dışişleri Bakanı: Filistin'i tanıma zamanı geldi

Slovenya Dışişleri Bakanı Erjavec, ABD'nin skandal Kudüs kararına karşı yaptığı açıklamada, ülkesinin Filistin'i tanıma zamanının geldiğini söyledi.

Brüksel'de 'AB sığınmacı politikası' protesto edildi

AB'nin sığınmacı politikalarını protesto etmek için Brüksel'de yaklaşık 4 bin kişi bir araya geldi.

'İİT'nin kararına ne yapıyorsunuz diye soramazsınız'

KKTC Başbakanı Özgürgün, İİT zirvesinin ABD'nin aldığı skandal karara karşı bir cevap olduğunu ifade ederek, "Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edip Büyükelçiliği’nde Tel Aviv’den Kudüs’e taşırsanız, bunun cevabı da size bu şekilde gelir buna da hiç bir şekilde tepki veremezsiniz, hiçbir şekilde ne yapıyorsunuz diye de soramazsınız. Bu da işte İslam İşbirliği Teşkilatı’nın almış olduğu karardır" dedi.

Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde 'verimli' gelişme

Suriye konulu Cenevre 8 görüşmelerinde BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, rejim ve muhalefet heyetleriyle ayrı ayrı bir araya geldi. Suriyeli muhalefet heyeti sözcülerinden Aridi, BM heyeti ile görüşmelerinin düne göre daha ciddi ve verimli geçtiğini söyledi.

Belçika'da ABD Büyükelçiliği önünde 'Kudüs' protestosu

ABD'nin Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı, Belçika'da ABD Büyükelçiliği önünde protesto edildi.

Avrupa basını İİT'yi manşetlerine taşıdı

İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü zirvesinde, Doğu Küdüs'ün Filistin Devleti'nin başkenti ilan edilmesi kararı, Avrupa basınında geniş yer aldı. Almanya'da yayın yapan Spiegel dergisi, İslam ülkelerinin olağanüstü zirvede ABD'nin Kudüs inisiyatifine tepki gösterdiğini yazdı. Le Monde gazetesi, zirvenin Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine yapıldığına dikkati çekti.

Sığınmacı kotası AB yönetimini böldü

Üye ülkelerin zorunlu olarak sığınmacı almasına yönelik plana değinen AB Konseyi Başkanı Tusk; "Bugüne kadar edindiğimiz tecrübeler, zorunlu kota konusunun oldukça bölücü olduğunu ve yaklaşımın da uygulanması anlamında orantısız ilgi gördüğünü, bir anlamda etkisiz kaldığını ortaya koydu" dedi. Tusk, kotanın kaldırılması gerektiğini söyledi.

Almanya'dan Peşmerge kararı

Alman Parlamentosu, Barzani güçlerine verdikleri askeri eğitimin süresini uzattı. Ocak 2018 sonunda bitmesi öngörülen Alman askerlerinin görev süresini 3 ay uzatma kararı alındı.

İspanya'da ABD büyükelçiliği önünde 'Terörist Trump' sloganları

İspanya'nın başkenti Madrid'deki ABD Büyükelçiliği önünde toplanan insanlar, ABD'nin Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto etti. ABD'nin skandal kararını ellerinde Filistin bayraklarıyla protesto eden göstericiler, 'Terörist ABD' ve 'Terörist Trump' sloganları attı.

Almanya'da ABD'nin Kudüs kararı protesto edildi

Almanya'nın başkenti Berlin'de yaklaşık 350 kişi, ABD'nin Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti.

AB'den Brexit uyarısı: Caymalarına izin vermeyeceğiz

AB Komisyonu Brexit Başmüzakerecisi Barnier, "Birleşik Krallığın, üzerinde uzlaşılan taahhütlerden caymasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Hollanda'da Kudüs kararı protesto edildi

Hollanda'da ABD'nin skandal Kudüs kararına yaklaşık 200 kişilik grup tepki gösterdi.

İspanya'da ölüm oranları doğumların önüne geçti

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsünün açıkladığı verilere göre,son 2 yıldır ölüm oranlarının doğumların üzerine çıktı. Ülkede 2016 yılının ilk 6 aylık döneminde, ölümlerin doğumlardan 10 bin 145 kişi fazla olduğu belirtildi.

2020'ye kadar NATO'nun başında

NATO'dan yapılan açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in görev süresinin 2020 yılına kadar uzatıldığı belirtildi.

BM'den 4,4 milyar dolarlık yardım çağrısı

BM ve ortakları gelecek yıl Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki Suriyeli sığınmacılar için 4,4 milyar yeni fon sağlanması için çağrıda bulundu. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Direktörü Amin Awad, "Türkiye'nin son 7 yılda Suriyelilere 30 milyar dolar harcadığını duydum. Bizim için en önemlisi başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelerin kapılarını bu insanlara açmış olmasıdır" dedi.

Avusturya'da patlama: 1 ölü

Avusturya'da, Aşağı Avusturya eyaletine bağlı Gänserndorf kasabasındaki bir gaz istasyonunda meydana gelen patlamada bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı.

Merkel İsrail protestolarına tepkili

Almanya, Netanyahu'yu protesto gösterilerine karşı sert tepki gösterdi. Protestolardan rahatsız olan Merkel, gösterileri hedef alarak "Her türlü mücadeleyi göstereceğiz" dedi.

İsveç'te 'yılın kahramanı' bir Türk kadını

İsveç'te ''Yol gösterici'' dalında "yılın kahramanı" ödülüne 7 çocuk annesi 63 yaşındaki Alcı layık görüldü. Alıcı, bu ödülü Türk kadınları adına aldığını söyledi.

Saakaşvili serbest bırakıldı

Suç örgütlerine yardım etmek ve örgütlerin suçlarını gizlemek iddiasıyla geçen cuma gecesi gözaltına alınan Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili çıkartıldığı Kiev Peçerskiy mahkemesince serbest bırakıldı.

THY Brüksel seferlerini iptal etti

Türk Hava Yolları Avrupa’da etkili olan yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı seferlerde aksamalar olacağını ve bugün yapacağı Brüksel seferlerini iptal ettiğini duyurdu.

Polonya'nın yeni Başbakanı Morawiecki oldu

Geçen hafta istifa eden Polonya Başbakanı Szydlo'nun yerine Cumhurbaşkanı Duda tarafından Morawiecki atandı. Morawiecki, başbakanlığı ile birlikte Kalkınma ve Maliye Bakanlığı görevini de devam ettirecek.

'Brexit'te zor bir süreç bizi bekliyor'

İngiltere Başbakanı May, Brexit anlaşmasına ilişkin İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasına bilgi verdi. Önlerinde zor bir süreç olduğunu ifade eden May, "Her şey üzerinde anlaşmaya varmadıkça hiçbir şey üzerinde anlaşmaya varılmış sayılmaz. Şu ana kadarki ilerleme hem İngiltere hem de AB için al ve verleri gerektirdi" diye konuştu.

Paris'te havalimanı çalışanlarından yılbaşı haftasında 'grev' kararı

Fransa'nıın başkenti Paris'te iş sözleşmesinde yapılmak istenen değişikliğe karşı çıkan havalimanı çalışanları, yapılan görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine, 'büyük maddi kayba uğrayacakları' gerekçesiyle yılbaşı ve Noel tatili döneminde greve gitme kararı aldı.

Macron ve Sibsi: ABD'nin Kudüs kararı hukuki değil

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Tunus Cumhurbaşkanı Sibsi, Fransa'da görüştü. İki ülke lideri arasındaki görüşmede, Kudüs'ün statüsü konusunun sadece Filistin ile İsrail arasında bir konu olmadığını, alınan bu kararın hukuki boyutları aşarak tüm müslümanları ilgilendirdiği ifade edildi.

Kızılay Arnanutluk'taki ihtiyaç sahiplerine yardım etti

Türk Kızılayı, 1 Aralık'ta Arnavutluk'ta meydana gelen sel felaketinden etkilenen vatandaşlara yardımda bulundu.

AB Netanyahu'yu başbakan olarak karşılamadı

ABD'nin skandal Kudüs kararı sonrası Avrupa turuna çıkan işgalci İsrail Başbakanı Netanyahu, 22 yıl aradan sonra İsrail'den AB'ye başbakan düzeyinde ilk ziyaret olmasına rağmen Brüksel'de İsrail Başbakanı için protokol uygulanmadı. Netanyahu, dışişleri bakanı düzeyinde ağırlandı. Netanyahu, ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan eden kararına AB'den destek bulamadı. Hava koşullarını gerekçe gösteren Netanyahu, AB Komisyonu Başkanı Juncker'le görüşmesini iptal etti.

İspanya Başbakanı Rajoy Katalonya'yı uyardı

21 Aralık seçimleri sonrasında bağımsızlık girişimlerinin devam etmesi halinde anayasanın 155. maddesinin tekrar uygulanabileceğini söyleyen İspanya Başbakanı Rajoy, Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı siyasi partilere seslenerek, "İdeolojiniz için mücadele edebilirsiniz ama her zaman yasalar çerçevesinde." dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.