• Tarihe göre sırala

Bakan Yılmaz açıkladı: Müfredat değişiyor

Önümüzdeki dönem 1, 5 ve 9'uncu sınıf öğrencileri yeni müfredata göre eğitim görecek. Değişikliği açıklayan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "51 program hazırlandı, onayı alındı" dedi. Yılmaz ayrıca değişikliğin 5 yılda bir yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Son değişikliğin üzerinden 12 yıl geçmiş" diye konuştu.

Bakan Yılmaz: Öğretmen atamaları gelecek ay yapılacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamasını gerçekleştirdik. 20 bin öğretmenin de mülakatını tamamladık. Önümüzdeki ay atamasını yapacağız" dedi.

YÖK Başkanı Saraç'tan 'üniversiten atılma' duyurusu

Üniversitelerden atılma sürecine ilişkin gündeme gelen tartışmalara işaret eden YÖK Başkanı Saraç, üniversitelerden atılmama olayının daha önceden kaldırılmış olduğunu hatırlattı.

Bakan Yılmaz'dan yeni müfredat açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, yeni müfredata ilişkin açıklama yaptı. "Her başarıda ve eksiklikte eğitimin payı vardır" diyen Yılmaz, "Yeni müfredat hedeflerimize ulaşmamıza katkıda bulunacaktır" dedi.

Kontenjanlarda58 bin artış

Üniversite öğrenci kontenjanlarında geçen yıla göre bu sene yaklaşık 58 bin artış olacak. Bunların 41 bini devlet üniversitelerinde, 15 bini vakıf üniversitelerinde, 2 bini KKTC üniversitelerinde artırıldı. Açık öğretim programlarında ise 24 bini aşkın kontenjan artışı gerçekleşti.

LYS tercih kılavuzu yayımlandı

ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlandı. Buna göre, üniversite tercihleri, 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak.

YÖK'ten yedi bölümde burs avantajı

2017-2018 döneminden itibaren maden, jeoloji ve fizik mühendisliği programları ile temel bilim alanları fizik, kimya, biyoloji, matematik programlarına ilk 3 sırada yerleşen tüm öğrencilere bir yıl boyunca 625 TL burs verilecek.

Bitişik el tercihe bırakıldı

İlkokul birinci sınıfta zorunlu olan 'bitişik el yazısı', öğretmenlerin tercihine bırakıldı. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, “Öğretmenimiz yeni öğretim yılında, ‘dik temel yazı’ ya da ‘bitişik el yazısı’, hangisi ile eğitim vermek istiyorsa talebini bildirecek biz de ilgili malzemeleri okula göndereceğiz” dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden LYS şampiyonlarına burs

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) başarılı olan ve kendilerini tercih edecek öğrencilere Sağlık Bilimleri Haydarpaşa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (SAHADER) aracılığıyla burs verileceğini duyurdu.

Türkiye'nin İlk HP Classroom Manager Projesi Yenidoğu Eğitim Kurumları tarafından gerçekleştirildi

Türkiye'nin ilk HP Classroom Manager projesini gerçekleştiren Yenidoğu Eğitim Kurumları geleceğe daha güvenli bakıyor...

KPSS tercih işlemi başladı

ÖSYM, KPSS tercih işleminin 3 Temmuz günü saat 23.59'a kadar süreceğini açıkladı. Adaylar 15 TL karşılığında başvuru yapabilecek.

'Bitişik el yazısı' tercihe bırakıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, bir iki haftaya kadar öğretmenlerden ilk okuma yazma eğitimine ilişkin tercihlerini alacaklarını belirtti. Durmuş, "Buna göre, eğer öğretmenimiz 2017-2018 eğitim öğretim yılında, dik temel yazı ile ilk okuma yazma öğretimini vermek istiyorsa ilgili malzemelerini göndereceğiz" dedi.

KPSS cevap kağıtları erişime açıldı

ÖSYM tarafından geçen ay düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) giren adayların cevap kağıtları, https://ais.osym.gov.tr adresinden erişime açıldı. Adaylar, cevap kağıtlarını 10 gün süre ile inceleyebilecek.

MEB'den özel kurslara 'müfredat' uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı, özel kursları, dershane mantığına kapı aralayacak ilköğretim veya ortaöğretim müfredatının içeriği ile benzerlik gösteren programlar uygulamamaları konusunda uyardı.

Ehliyet sınavlarında sorular yenilendi

Milli Eğitim Bakanlığınca, ehliyet alacak adaylara uygulanan teori sınavının soruları yeni mevzuata göre güncellendi. Sürücü adayları, 29 Temmuz 2017'de yapılacak teori sınavına yeni sorularla girecek.

Ehliyet sınavlarında sorular yenilendi

Milli Eğitim Bakanlığınca, ehliyet alacak adaylara uygulanan teori sınavının soruları yeni mevzuata göre güncellendi. Sürücü adayları, 29 Temmuz 2017'de yapılacak teori sınavına yeni sorularla girecek.

Maraton bitti

Edebiyat-coğrafya alanında yapılan son oturumun ardından LYS maratonu sona erdi. 832 bin 994 adayın başvurduğu sınav 2 saat sürerken, tüm uyarılara rağmen bazı adaylar sınava geç kaldı. Sınavların soru ve cevapları ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlandı.

LYS soru ve yanıtları yayınlandı

Son LYS oturumunun ardından ÖSYM, sınav soru ve cevaplarını adayların erişimine açtı.

LYS maratonu sona erdi

LYS'nin son oturumu olan edebiyat-coğrafya alanındaki LYS-3 sona erdi. Böylece LYS maratonunda bu yıl sona gelinmiş oldu.

Oğlunun sınava alınması için yalvardı

'15 dakika' kuralı LYS-2'de de birçok genci mağdur etti. Kural yüzünden oğlu sınava alınmayan baba, görevlilere önce yalvardı sonra tepki gösterdi.

Maratondaikinci yarı

Üniversite adayları bugün Fen bilimleri ve yabancı dil sınavına girecek, yarın ise edebiyat- coğrafya sınavında ter dökecekler. Adaylara, 15 dakika uyarısı yapıldı.

KPSS sonuçları açıklandı

Mayıs ayının haftasaında gerçekleştirilen KPSS Genel Yetenek ve KPSS A grubu öğretmenlik sınav sonuçları açıklandı.

KPSS sonuçları açıklandı

Mayıs ayının haftasaında gerçekleştirilen KPSS Genel Yetenek ve KPSS A grubu öğretmenlik sınav sonuçları açıklandı.

KPSS sonuçları açıklandı

21 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen KPSS sonuçları açıklandı.

KPSS sonuçları açıklandı

2017 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans (genel kültür-genel yetenek, eğitim bilimleri), KPSS lisans (alan bilgisi) sınav sonuçları açıklandı.

2 bin 780 kadro için tarih belli oldu

Çalışma ve Sosyal Bakanlığınca, kamu görevine ilk defa atanacaklar için KPSS 2017/1 merkezi yerleştirmelerinde ilan edilecek kadro ve pozisyonlar ÖSYM'ye gönderildi. Adaylar tercihlerini, 21 Haziran-3 Temmuz 2017 tarihleri arasında ÖSYM'ye iletecek. Merkezi yerleştirmelere 151 kamu kurum ve kuruluşunca, toplam 2 bin 780 kadro ve pozisyon için yerleştirme talebinde bulunuldu.

ÖSYM'den LYS adaylarına '15 dakika' uyarısı

ÖSYM Başkanlığı, LYS adaylarına yarın ve Pazar günü yapılacak sınavların başlama saatinden 15 dakika önce sınav binalarına giriş yapmaları gerektiği uyarısında bulundu.

LYS maratonu hafta sonu devam edecek

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan ve geçen hafta sonu başlayan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) maratonu, yarın ve 18 Haziran Pazar günü de devam edecek. Fen bilimleri sınavı LYS-2 ve yabancı dil sınavı sınavı LYS-5 yarın, edebiyat-coğrafya sınavı LYS-3 ise 18 Haziran Pazar günü yapılacak.

MEB öğretmenlerin idari izinlerini açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığından, öğretmenlerin mesleki çalışma programı kapsamında, Ramazan Bayramı sonrası 28, 29 ve 30 Haziran'da idari izinli sayılacağı açıklandı.

Üç yeni üniversite kurulacak

TBMM Genel Kurulunda, Sanayi ve üretime destek tasarısı ikinci bölümde yer alan üç madde ile üç yeni üniversite kurulmasını öngören üç madde kabul edildi.

YÖK 'Beykoz'un Mozart'ının durumunu incelemeye aldı

Yükseköğretim Kurulunun ilgili birimlerince, İstanbul'un Beykoz semtinde yaşayan ve dünyaca ünlü besteci Mozart ile aynı müzik kulağına sahip 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar'ın durumu incelemeye alındı.

Esra Albayrak'tan ortak sınavda tam puan alan öğrencilere burs

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak, TEOG sistemi ikinci dönem ortak sınavında tüm soruları doğru cevaplayan Amasyalı Beyzanur Aslan ve Burak Aktaş'ı arayarak İstanbul'daki özel okulda tam burslu okutma sözü verdi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.