• Tarihe göre sırala

ALES giriş belgeleri erişime açıldı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES-2017) ilkbahar dönemi giriş belgeleri erişime açıldı. Öte yandan, ALES ilkbahar dönemi-2017 için süresi içinde başvuru yapmayan adaylar, ÖSYM'nin "geç başvuru günü" kararı doğrultusunda bugün sınav ücretini yatırabilecek.

TEOG soru ve cevapları yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), TEOG merkezi ortak sınav soru ve cevaplarını yayımladı. Adaylar soru ve cevapları www.eba.gov.tr adresinden öğrenebilecek.

TEOG maratonu sona erdi

Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi ortak sınav sistemi kapsamında, ortaokul 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen ikinci dönem merkezi ortak sınavların ikinci gün oturumu sona erdi.

Türkçe kolaymatematik zor

TEOG sınavının ikinci dönem ilk oturumu dün yapıldı. Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden sınava giren 8. sınıf öğrencileri, "Türkçe kolay, matematik zordu" dedi.

'ÖSYM kural değişikliklerini daha yumuşak bir geçişle yapsın'

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) sınavlara süresi içinde başvuramayan adaylar için aldığı "Geç başvuru günü" kararına ilişkin, "ÖSYM yetkilileriyle yapılan uzun görüşmeler sonrasında iyi bir noktaya gelindi. Dün ÖSYM, gerek LYS'ye, KPSS'ye gerekse ALES'e girecek olanlara yeniden müracaat hakkı, süresi ve imkanı verdi. Bu çok güzel bir şey" dedi.

TEOG'da 'kolay soru' sevinci

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarının ikincisi İzmir'de 43 bin 914 öğrencinin katılımı ile yapıldı. Pek çok öğrenci, 40 dakikalık süreye rağmen Türkçe sorularının kolay olması nedeniyle sınavın 20. dakikasında çıktı.

TEOG soru ve cevapları yarın açıklanacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), TEOG merkezi ortak sınav soru ve cevaplarının yayımlanacağını açıkladı.

Başbakan'dan TEOG'a girecek öğrencilere başarı mesajı

Başbakan Binali Yıldırım, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi ikinci dönem merkezi ortak sınavlarına girecek öğrencilere başarı diledi.

ÖSYM'den başvuru tarihlerini kaçıran adaylara müjde

ÖSYM Başkanı Demir, "Başvuru tarihleri sona eren LYS, ALES, KPSS ve Adalet Bakanlığı sınavlarına süresi içinde başvuru yapmayan adaylar için bir günlük süre ile başvuru sistemini açacağız" dedi.

KTÜ'ye 30 akademisyen alınacak

Karadeniz Teknik Üniversitesine (KTÜ) 10'u profesör 30 akademisyen alınacağı bildirildi.

Özel öğretim kursları mercek altına alındı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), dershanelerin dönüşümünün ardından tanımlanan özel öğretim kurslarının 1 Ağustos 2017'den sonra "bir" bilim grubunda faaliyet gösterip göstermediği, elektronik takip sistemi ile denetlenecek.

TEOG'da ilk oturum yarın yapılacak

2017 TEOG sınavı için sona gelindi. 26-27 Nisan’da iki oturumda yapılacak merkezi ortak sınavlar, 1 milyon 185 bin öğrencinin lise eğitimi için belirleyici olacak. Sınav sonuçları öğrencilere, e-okul sisteminden duyurulacak.

YÖK Başkanından doçentlik başvurusu açıklaması

Yükseköğretim Kurulu Prof. Dr. Saraç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla "Doçentlik müracaat süreçlerinde adaylardan kaynaklanmayan aksamanın mağduriyete yol açmaması için başlatmış olduğumuz girişim sonuçlandı" dedi.

TUS ve STS'nin soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı

TUS ve STS Tıp Doktorluğu ilkbahar dönemi sınavlarının temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarının yüzde 10'u erişime açıldı.

Okullarda yöneticiler için yeni düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan yeni düzenlemeye göre, okullara yönetici görevlendirmeleri, değerlendirme ile sözlü sınavın aritmetik ortalaması alınarak puan üstünlüğüne göre yapılacak. Puan sıralamasına göre sözlü sınava çağrılacak yönetici adayları arasında sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak ve tercih yapma imkanına sahip olacak.

Milli Savunma Üniversitesi 5 bin öğrenci alacak

Milli Savunma Üniversitesi öğrenci alımlarına ilişkin bilgi veren Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 5 bin 268 öğrenciyi Milli Savunma Üniversitesi bünyesine katacaklarını söyledi.

Sınır tanımayan bilim insanları İstanbula'a geliyor

Dünyanın önde gelen üniversitelerinde yaptıkları çalışmalarla çok sayıda ödüle layık görülen Türk bilim insanları, tecrübelerini paylaşmak üzere İstanbul’a geliyor. Kanseri erken teşhis eden cihaz, erkek kısırlığına mikroçipli çözüm, kanserin teşhisinde cep telefonu ile uyumlu test gibi dünyanın dikkatini çeken pek çok önemli çalışmaya imza atan Türk bilim insanları 6-7 Mayıs’ta Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi’nde öğrencilerle buluşuyor.

'Eczacılıkta uzmanlık' sınavı tarihi belli oldu

ÖSYM ilk kez düzenlenecek Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı, 24 Eylül'de Ankara'da yapılacak.

YDS sonuçları açıklandı

YDS sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Sınava girenler, YDS sonuçlarına ÖSYM'nin resmi internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini girerek öğrenebilirler.

Okul ücretlerineelektronik takip

MEB, özel okullardaki eğitim ücretlerine yapılacak zam oranının yıllık enflasyona göre belirlenip belirlenmediğini denetlemek için geçen yıl “elektronik takip” sistemi kurdu. Bu yıl sonuçlarını gösterecek olan sistem sayesinde özel okullar, bakanlığın belirlediği maksimum artış ücretinin üzerinde bir artış oranı belirlediğinde takibe takılıp ceza ödeyecek.

Akademik ve sportif alanlarda sürdürülebilir başarı

2016 – 2017 eğitim ve öğretim yılında I. TEOG sınavında ilçe birincisi olan Asil Okulları akademik alanda sürdürdüğü başarısını, farklı spor dallarında da çeşitli birincilikler elde ederek devam etmektedir.

YÖKDİL'in yapılacağı tarihi belli oldu

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı'nın 2'ncisi 9 Temmuz Pazar günü yapılacak. YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Bu yıla mahsus olmak üzere YÖKDİL Sınavı'nı 3 defa yapacağız. 3'üncüsünü kasım ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bu yıldan sonra YÖKDİL Sınavı doçentlik ve lisansüstü takvimleri de dikkate alınarak yılda 2 defa yapılacak" dedi.

YÖK'ten 'puan türü' değişiklikleri duyurusu

YÖK'ten yapılan açıklamada, 2017-ÖSYS'de bazı programlarda puan türü değişikliğine gidildiğine ilişkin bugün yapılan duyurunun yanlış anlaşılması üzerine yeni bir açıklama yapılması gereği duyulduğu ifade edildi.

BİLSEM sınav sonuçları açıklandı

Özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini arttırmak amacıyla yapılan BİLSEM sınavı sonuçlarının açıklandı. Sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden duyuruldu.

Yenidoğu Öğrencilerinden sağlık turizmi için önemli proje

Yenidoğu Okulları’nda öğrenim gören öğrenciler Türkiye’deki kaplıcaların medikal tedavi yolu olarak kullanımını temel alan araştırmaları sonucunda Türkiye'deki zengin kaplıca kaynaklarını ve şifa olabildikleri hastalık gruplarını harita üzerinde sergilediler. Pelin Kan - Ezgi Nur Yakar hazırladıkları bu başarılı projeyle ayrıca TÜBİTAK 48. Liseler Arası Araştırma Projeleri Avrupa Bölge Yarışmasında 3.lük elde etme başarısını gösterdiler.

Yenidoğu öğrencileri dış cephe yıpranmaları için proje geliştirdi

Yenidoğu Okulları öğrencileri, dış cephe boya ve kaplamalarının çok çabuk deforme olmasını temel alan araştırmaları sonucunda kabak, üzüm ve nar çekirdeklerini doğal antioksidan olarak kullanmayı başardılar. Gülnur Dilsiz ve İrem Yılmaz hazırladıkları bu başarılı projeyle ayrıca TÜBİTAK 48. Liseler Arası Araştırma Projeleri Avrupa Bölge Yarışmasında 3.lük elde etme başarısını gösterdiler.

ÖSYM'den LYS için 'son gün' uyarısı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuruların bugün sona ereceği ve sürenin uzatılmayacağı ifade edildi.

Açık uçlu sorularıinceleyin

ÖSYM, 17 Nisan’da sona erecek LYS başvurularında dikkatedilmesi gereken konulara yönelikuyarılarda bulunuldu. Bu yılki LYS’de ilkkez açık uçlu sorular sorulacağından,adaylara “ÖSYM’nin yayınladığı soru örneklerini incelemeleri”

Diploma denkliği için alternatif sınavlar yapılacak

Yükseköğretim Kurulunca, yurt dışından mezun öğrencilerin diploma denklik işlemlerine ilişkin yılda bir kez yapılan Seviye Tespit Sınavı'na, tıp dışı diğer sağlık alanlarında da alternatif sınavların yapılması kararlaştırıldı.

ÖSYM'den öğrencilere LYS uyarı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan kamu spotuyla, 17 Nisan'da sona erecek Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) başvurularında dikkat edilmesi gerekenler konusunda adaylar uyarıldı. Bu yılki LYS'de ilk kez açık uçlu sorular sorulacağından, kamu spotunda adaylara "ÖSYM'nin yayınladığı soru örneklerini incelemeleri" önerildi.

YGS mağdurları için 'yeni sınav hakkı' önerisi

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), YGS mağdurları için yeni yeni düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. Elde edilen ilk bilgilere göre KDK, 102 bin adaya yeni bir sınav hakkı tanınması için ÖSYM’ye tavsiye kararında bulunacak.

YGS'ye geç kalan öğrencileri umutlandıran açıklama

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, YGS'ye yetişemeyen öğrencilerle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, "İlacıyla gelen öğrencinin sınavını bile iptal etmişler. Bizim uğraşmamız sonucu iptallerini geri aldılar. Sınava yetişemeyen öğrencilerle ilgili çalışmamız sürüyor. Yüzlerce öğrencinin hakkı geri alındı. Bu kurum bu işe yarıyor. Bundan sonra daha çok göreceksiniz" dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.