• Tarihe göre sırala

MEB'den izinsiz eğitim faaliyetlerine denetim

Milli Eğitim Bakanlığınca illere gönderilen genelgeyle eğitim merkezi, eğitim danışmanlığı, kariyer rehberliği, eğitim koçluğu, ödev merkezi, eğitim rehberliği adı altında veya herhangi bir ad belirtmeden faaliyet yürütenlerin tespit edilmesi halinde para cezası verileceği ve kapatılacağı uyarısında bulunuldu.

MEB Müsteşarı Tekin'den 'yeni müfredat' yorumu

Yeni eğitim müfredatını değerlendiren MEB Müsteşarı Tekin, demokrasinin ve milletin ne olduğunu bilmeyen birinci sınıftaki çocuğa, "Atatürk'ün vatan sevgisi" demenin çok ezberci ve suistimale açık bir konu olduğunu ifade etti.

Valilikten 'kimlik kartı' iddialarına yanıt

İstanbul Valiliği, 2017'de Yükseköğretime Geçiş Sınavına girecek öğrenciler için mevcut soğuk damgalı nüfus cüzdanları ve geçici kimlik belgelerinin, yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olduğunu duyurdu.

Fethi Sekin'in çocuklarından gururlandıran başarı

İzmir'deki terör saldırısında şehit olan polis memuru Fethi Sekin'in çocukları, okulda gösterdikleri başarılarıyla gururlandırdı. Şehit polisin çocukları, 'teşekkür', 'takdir' ve 'onur' belgeleri almaya hak kazandı.

Hiç gidemediği okuldan 'takdir' aldı

Kemik iliği yetmezliği nedeniyle okula gidemeyen Bahar Özdemir, evde aldığı eğitimle okulunun en başarılı öğrencileri arasında yer aldı.

AÖF'te de artık açık uçlu soru sorulacak

Yaklaşık 1,5 milyon öğrencisi bulunan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi'nde devrim niteliğinde bir uygulamaya geçildi. 2016/2017 öğretim yılı bahar döneminden itibaren açıköğretim sistemindeki bazı derslerin ara sınavlarında çoktan seçmeli soruların yanında kısa cevaplı ve açık uçlu sorular da sorulacak.

Okullarda 'tatil kitabı' kullanılmayacak

MEB, öğretmen ve öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitapları ve eğitim materyalleri dışında "yardımcı kaynak", "test kitabı", "tatil kitabı" gibi adlar altında diğer yayın ve materyallerin okullarda bulundurulmaması istendi.

Yarıyıl tatili cuma başlıyor

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen cuma günü tatile girecek. İkinci dönem, 6 Şubat’ta başlayacak.

"Türkiye'deki yabancı öğrenci sayısı 100 binlere ulaştı"

189 ülkeden öğrencinin Türkiye'de eğitim gördüğünü belirten YÖK Başkanı Saraç, bu öğrencilerin yüzde 80'inin devlet, yüzde 20'sinin vakıf üniversitelerinde olduğunu söyledi. Saraç, "Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısı 100 binli rakamlara ulaştı" dedi.

​ÖSYM'den 'YGS başvurusu' uyarısı

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, "2016 YGS'de 62 bin 822 kişinin, ücret ödemedikleri için başvuruları silindi. Bu yıl YGS'ye başvuran adaylara, sınav ücretini yatırmadıkları takdirde başvurularının geçerli olmayacağı uyarısı yapıyoruz" dedi.

Dil bilgisi dersleri 5. sınıfta verilecek

MEB, ilköğretim “Türkçe” müfredatında köklü değişikliğe gitti. Geçmiş yıllarda ilkokul ikinci sınıftan itibaren verilmeye başlayan dil bilgisi kazanımları, güncellenen programda beşinci sınıftan itibaren sözlü iletişim, okuma ve yazma öğrenme alanlarının içerisine yerleştirildi.

Türkçe müfredatında köklü değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığınca kamuoyunun görüşüne sunulan ilkokul ve ortaokul Türkçe müfredat programında köklü değişikler yapıldı. Buna göre, öğrencilere Türkçe derslerinde birinci sınıftan itibaren gramer ağırlıklı bir Türkçe eğitimi yerine okuma, anlama ve yazma becerilerinin geliştirilmesi için kazanımlar ağırlıklı olarak öğretilecek. Geçmiş yıllarda ilkokul ikinci sınıftan itibaren başlayan dil bilgisi kazanımları, güncellenen programda beşinci sınıftan itibaren sözlü iletişim, okuma ve yazma ö...

MEB'den 'mucit çıkaracak' yeni müfredat

MEB tarafından kamuoyunun görüşüne sunulan yeni müfredata göre öğrenciler, derslere 4. sınıftan itibaren eklenen 'fen ve mühendislik uygulamaları' ünitesi kapsamında bilimsel yenilikçi ürün tasarlayacak ve bunu yıl sonunda okulda 'şenlik ortamında' tanıtacak. Öğrenciler, 6. sınıftan itibaren bilimsel ürünlerini pazarlamak için stratejiler geliştirecek, tanıtım için gazete, internet veya televizyon reklamı tasarlayacak, böylece yenilikçilik ve girişimcilik eğitimine de başlangıç yapacak. İlkokul ...

Yeni müfredat hayata hazırlayacak

MEB'in hazırladığı yeni eğitim müfredat taslağı eğitimde bir devrim niteliği taşıyor. Veliler ve eğitim camiasının katkılarıyla daha da zenginleştikten sonra uygulamaya girecek olan müfredatla, öğrencilerin yaşayarak ve uygulayarak öğrendiği yeni bir dönem başlayacak.

'Müfredatın tamamına bakmak gerekir'

MEB Müsteşarı Tekin, "Hazırladığımız müfredatları incelerken sadece bir sınıftaki tek bir derse bakılarak yorum yapmak hatalı ve eksik bir bakış olacaktır. Müfredatın tamamına bakmak gerekir." dedi.

‘Hormonlu not’ veren özel okul kapatılacak

TEOG ve üniversite sınavlarında öğrencileri binlerce sıra öne geçiren ‘şişirilmiş’ notlarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı çalışma başlattı. Buna göre 3 kez ‘hormonlu not’ verdiği tespit edilen okula önce para cezası verilecek. İkinci kez yapıldığında verilen para cezası 5 kat artacak. Hormonlu not verdiği üçüncü kez ortaya çıkan okul ceza kesilmeden kapatılacak.

Evrim Teorisi müfredattan çıkarıldı

Uzun süredir üzerinde çalışılan yeni müfredat açıklandı. Lise son sınıf biyoloji dersinin müfredatında yer alan, "Hayatın Başlangıcı ve Evrim" ünitesi çıkarıldı.

ÖSYM'de son 15 yılın sınavları incelenecek

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ / PDY kapsamında yürütülen sınav yolsuzluklarıyla ilgili soruşturma kapsamında Bakanlar Kurulu'ndan alınan karar ile ÖSYM'nin son 15 yıl yaptığı sınavlara yönelik bilgisayar kayıtlarını inceleyecek.

Bakandan 'telafi ders' açıklaması

Yoğun kar yağışı nedeniyle bazı illerde okulların tatil edilmesinin ardından, telafi dersleri gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yarıyıl tatilinde telafi eğitiminin konulmayacağını, öğretmenlerin ders saatleri içerisinde kayıplarını telafi edeceğini belirtti.

'Yeni müfredat lise ve üniversite sınavlarını etkilemeyecek'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, güncellenen eğitim programıyla ilgili bilgilendirme toplantısında açıklama yaptı. Bakan Yılmaz, yeni müfredattan dolayı TEOG, YGS ve LYS'de herhangi bir farklılık olmayacağını belirtti.

Öğrencilere ev ödevi verilmeyecek

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, sömestir tatilinde test çözme, özet çıkarma gibi öğrenciyi tek tip alana yönlendiren ev ödevleri verilmemesini istedi.

Kişiye özel sınav dönemi

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, bireyselleştirilmiş sınav uygulamasına geçileceğini bildirdi. Kişiye özgü sınav sisteminde, eş zamanlı olarak farklı adaylara farklı sorular sorulacak. Bu uygulama ilk kez Yabancı Dil Sınavı'nda hayata geçecek.

4 ilde eğitime kar engeli

Etkili olan kar yağışı nedeniyle Konya, Nevşehir, Uşak ve Edirne'de okullar yarın tatil edildi.

MEB'in yeni müfredatı açıklanıyor

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, yarın yeni müfredatı açıklayacak. MEB'in güncellenen eğitim programları kamuoyu ile paylaşılacak.

Kar tatili telafi edilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, 81 ile yazı göndererek kar yağışı nedeniyle eğitime ara verilen illerde telafi dersleri yapılacağını duyurdu.

'Eğitimde İşbirliği Protokolü'nde imzalar atıldı

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü arasında "Eğitimde İşbirliği Protokolü" imzalandı. MEB Müsteşar Yardımcısı Kurt, "Toplumları inşa edenler sosyal bilimcilerdir. Eğitimin de bir felsefesi olsun diye tartışıyoruz, bunu yapacak olanlar sosyal bilimler lisesi öğrencileridir" dedi.

Engelli eğitim merkezlerine sıkı takip

Türkiye’de faaliyet gösteren 2 bin 30 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim gören engellilerin ve eğitim personelinin derse devamlarının takibi sıkı denetime alınacak.

Üniversitelere Arapça eğitimi

İstanbul’daki üniversiteler yabancı öğrencilerin sayısındaki artışla birlikte oluşan ihtiyaca cevap vermek için eğitim dili Arapça olan bölümler açıyor. Bununla beraber ekonomi, İslami finans, siyasal bilgiler ve uluslararası ilişkiler gibi bölümlerde de Arapça eğitimi veriliyor.

TUS sonuçları açıklandı

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sonbahar dönemi sonuçları açıklandı.

20 ilde okullara kar tatili

Ülke genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle İstanbul, Nevşehir, Muğla, Niğde, Konya, Karaman, Bolu, Bilecik, Denizli, Ordu, Burdur, Manisa, Isparta, Tokat, Tekirdağ, Kırklareli, İzmir, Çanakkale, Edirne ve Balıkesir'de eğitime yarın ara verildi.

ÖSYM'den ilk deneme sınavına tanıtım videosu yayınlandı

ÖSYM, 11 Şubat'ta ilk kez elektronik olarak düzenlenecek e-ALES'e gireceklerin sisteme aşinalık kazanması amacıyla tanıtım filmi hazırladı.

KPSS tercih sonuçları açıklandı

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) adaylarının tercih sonuçları açıklandı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.