Gökyüzü şampiyonlar yetiştiriyor

Özel Gökyüzü Ortaokulu öğrencisi Sude Yaren Uzunçavdar, Taekwondo Türkiye ikincisi oldu.

YÖK'ün tercih anketi bugün sona eriyor

Üniversite tercihinde bulunmayan adaylar için başlatılan 'Tercih anketi' bugün sona eriyor. Anket tercih süreciyle ilgili görüş, beklenti ve eğilimlerinin belirlenebilmesine yönelik veri toplamak amacıyla başlatıldı.

AÖF kayıtları5-16 Eylül’de

Anadolu Üniversitesinin Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri 2017-2018 öğretim yılı ikinci üniversite internet başvuru ve kayıt işlemlerinin 5-16 Eylül’de yapılacağı bildirildi.

Açıköğretim ikinci üniversite kayıt tarihleri belli oldu

Anadolu Üniversitesinin Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri 2017-2018 öğretim yılı ikinci üniversite internet başvuru ve kayıt işlemlerinin 5-16 Eylül'de yapılacağı bildirildi.

ÖSYM Başkanı istifa etti

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, kurumun yerleştirme sonuçlarında yaptığı skandal hata sonrası görevinden istifa ettiğini açıkladı. Demir, “ÖSYM’nin kurum olarak tartışılmasının önüne geçmek maksadıyla görevden ayrılma talebimi ilgili makama sunmuş bulunmaktayım” diye konuştu.

Meslek lisesini bitirdi 1001'inci oldu: Bakın nereyi kazandı

Kütahya'da meslek lisesi mezunu Nuriye Kalkmaz, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmayı başardı. LYS sonuçlarına göre ülke genelinde 1001. sırada yer alan Kalkmaz, "Bu başarımla örnek olacağım yüzlerce meslek liseli arkadaşım var. Onlara tavsiyem, hedeflerini belirlesinler ve çalışmayı bırakmasınlar" dedi.

TEOG nakil sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen TEOG birinci nakil sonuçları açıklandı. MEB'in resmi internet sitesinde açıklanan sonuçlara, öğrenciler T.C. kimlik numarası, doğum tarihi ve şifreleriyle ulaşabilecek.

Üç üniversiteye 44 öğretim üyesi alınacak

Adıyaman, Kırklareli ve Abant İzzet Baysal üniversitelerine 44 öğretim üyesi alımı yapılacak.

Neden tercihyapmadınız?

YÖK, tercih hakkı olmasına rağmen tercihte bulunmayan 852 bin üniversite adayına yönelik hazırladığı ankette, “Neden tercih yapmadınız?” diye sordu. 23 Ağustos’a kadar sürecek anket, öğrencilere e-posta yoluyla iletilecek.

Şişirilmiş not veren liselere soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı, 213 temel liseye nakil gelen öğrencilerin yıl sonu başarı notlarında bir önceki yılda öğrenim gördükleri okullardaki başarı puanlarına göre ciddi artışlar tespit edilmesi üzerine bu liselere soruşturma açılması talimatını verdi.

Bakan talimatı verdi: Şişirilmiş not verenler yandı

Milli Eğitim Bakanlığı, 213 temel liseye nakil gelen öğrencilerin yıl sonu başarı notlarında bir önceki yılda öğrenim gördükleri okullardaki başarı puanlarına göre ciddi artışlar tespit edilmesi üzerine bu liselere soruşturma açılması talimatını verdi. Bakanlık, TEOG kapsamında 8. sınıf öğrencilerine şişirilmiş not veren özel okulları tespit çalışmalarında da sona yaklaştı. Kusuru bulunan okullara öncelikle para cezaları, kusurun tekrarı halinde ise kapatma kararı verilecek.

İstanbul Üniversitesi sınavsız bölümleri açıkladı

İstanbul Üniversitesi “Aramıza Sınav Girmesin” sloganı ile kapılarını sınavsız açıyor. Üniversite denildiğinde tarihi kapısıyla akla ilk gelen İstanbul Üniversitesi, tüm üniversite öğrencilerine ve mezunlarına sınavsız okuma fırsatı veriyor.

15 Temmuz 5. sınıf ders kitaplarında

15 Temmuz darbe girişimi ders kitaplarında. Yeni müfredatta 5. sınıf kitabında darbe girişimine 6 sayfa ayrıldı. Ömer Halisdemir ile İzmir'de işgalcilere ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin arasındaki benzerliğe dikkati çeken kitapta, "15 Temmuz'da umutlarımız, hayallerimiz, özgürlüğümüz elimizden alınmak istendi" denildi.

2 üniversiteye 23 öğretim üyesi alacak

Eskişehir Osmangazi ile Kapadokya üniversitelerince 23 öğretim üyesi alınacak.

ÖSYM’nin hatasınasoruşturma

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ÖSYM’nin üniversite yerleştirmelerindeki hatasına ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı. Yılmaz, “Biz de ümit ediyoruz ki bir daha olmasın. Açılan soruşturma neticesi ortaya çıktığında kamuoyuna neden kaynaklandığını tek tek açıklayacağız” dedi.

Türkiye'den Kazakistanlı 500 öğrenciye burs

Türkiye, 2017-2018 öğretim yılında Kazakistan'dan 500 öğrenciye eğitim bursu verecek. Burs hakkı kazanan 500 öğrenci Kazakistan'ın Türkistan kentindeki Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde bir yıl burslu hazırlık eğitimi görecek.

2017 KPSS Lisans branş bazında sıralamalar sisteme yansıtıldı

Adaylar, ÖSYM'nin internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebilecek.

7 üniversite 67 öğretim üyesi alacak

Pamukkale Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Bozok Üniversitesi 67 öğretim üyesi istihdam edecek.

KYK yurt başvuruları başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlara, bugün başlayan başvurular, 20 Ağustos gece yarısına kadar "e-devlet" üzerinden gerçekleştirilebilecek. Burs ve kredi başvuruları ise yurt başvuru ve kayıt işlemlerinin sonlanmasının ardından, ilerleyen tarihlerde kamuoyuna duyurulacak.

Tıp fakültesi mezunu liseliler

ÖSYM hatasında yargıda 2 ihtimal

ÖSYM, puanlarda hesap hatası yaptığını açıkladı. Yeni hesaplamada bin 110 adayın yrei değişti, bin 499 aday üniversite dışı kaldı, bin 628 aday üniversiteli oldu. Ailelerin dava açması durumunda, "ÖSYM'nin düzeltmesi doğru" ya da "Hatalarla şaibe oluşturuldu" denilebilir.

ÖSYM: Bin 110 adayın yeri değişti

ÖSYM, üniversite sınavıyla ilgili güncelleme yapıldığını, bin 110 adayın yerinin değiştiğini ve bin 626 adayın ÖSYS'de yeniden yerleştirildiğini duyurdu.

Yüzde 66 Boğaziçi'li

LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler hayalini kurdukları okullara yerleşti. Adayların tercih listesinde başı çeken Boğaziçi Üniversitesi bu yıl da şampiyonların gözdesi oldu. Devlet üniversiteleri içinde en yüksek taban puana sahip Boğaziçi’ni, tüm puan türlerinde ilk 100’de yer alan öğrencilerden 66’sı tercih etti.

KYK yurt başvuruları14 Ağustos’ta

Üniversitelilerin barınma için öncelikli tercihi olan KYK yurtlarına başvurular 14 Ağustos’ta başlayacak. Başvurular, 20 Ağustos gece yarısına kadar “e-devlet” üzerinden gerçekleştirilebilecek.

LYS'de ilk 100 öğrencinin 66'sı Boğaziçi'ni seçti

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, tüm puan türlerinde ilk 100'de yer alan öğrencilerden 66'sı Boğaziçi Üniversitesini tercih etti. LYS'de 5 puan türünde Türkiye birincisi olan görme engelli öğrenci Fulya Akkaya, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümüne yerleşti.

KYK başvuruları 14 Ağustos'ta başlayacak

Gençlik ve Spor Bakanlığınca, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlara başvuruların 14 Ağustos’ta başlayacağı ve 20 Ağustos gece yarısına kadar e-devlet üzerinden gerçekleştirilebileceği belirtildi.

PISA ve TIMSS'e yerli rakip

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre PISA ile TIMSS'e rakip olarak ölçmek ve eğitimi etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak için “ölçme değerlendirme merkezleri” kurulacak.

Yaşasaydı bilgisayar mühendisi olacaktı

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde evlerinin balkonundan düşmesi sonucu ağır yaralanan ve beyin ölümü gerçekleştikten sonra 6 kişiye organları bağışlanan Kübra Nur Coşğun'un LYS sonuçlarına göre bilgisayar mühendisliğini kazandığı öğrenildi. Okul Müdürü Yahşi, "Tahminen bilgisayar mühendisliği geleceğini biliyordu. Çok mutluydu. Böyle bir üzücü olay yaşanınca bütün hayalleri söndü" ifadesini kullandı.

LYS şampiyonu görme engelli Fulya Boğaziçi'ni kazandı

LYS'de 5 puan türünde Türkiye birincisi olan Konyalı görme engelli Fulya Akkaya, hayalini kurduğu Boğaziçi Üniversitesi iktisat bölümünü kazandı. Akkaya, "Çok mutluyum, inşallah sevdiğim alana yoğunlaşacağım. Hayallerime kavuştum" ifadesini kullandı.

214 bin kontenjan boş kaldı

2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarına göre 994 bin 766 aday üniversite tercihi yaptı. Üniversitelerin örgün lisans ve ön lisans programlarına yerleşen aday sayısı 696 bin 241 oldu. Üniversitelerin örgün lisans programlarında 50 bin 817, ön lisans programlarında ise 163 bin 613 olmak üzere, 214 bin 430 kontenjan boş kaldı.

LYS sonuçları açıklandı

Üniversite adaylarının merakla beklediği 2017 Lisans Yerleştirme Sınavı tercih sonuçları dün akşam Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklandı.

Üniversite tercih sonuçları açıklandı

ÖSYM, 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçları "https:/sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden açıklandı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.