• Tarihe göre sırala

AÖF kayıt yenileme uzatıldı

Milyonlarca öğrencinin eğitim gördüğü Açıköğretim Fakültesi (AÖF) için kayıt yenileme işlemleri başladı. Bahar Dönemi AÖF kayıt yenileme işlemleri 26 Şubat Pazar gününe kadar uzatıldı.

Doktora öğrencilerine TÜBİTAK desteği

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin'in görüşmesinde, TÜBİTAK projelerinde yer alan doktora öğrencilerine sağlanacak burs desteği ele alındı.

Bingöl Üniversitesi 'Kur'an bülbülleri' yetiştirecek

YÖK'ün ihtisaslaşma kapsamında belirlediği 5 üniversite arasında yer alan Bingöl Üniversitesinde açılacak Kıraat İlmi, Eğitimi ve Uygulama Merkezinde hafızlara ileri düzeyde din eğitimi verilecek. Üniversite camisinin altında açılacak ve akademik kadronun yanı sıra farklı ülkelerden de alimlerin eğitim vereceği merkez, ileride enstitüye dönüştürülecek. Rektör Prof. Dr. İbrahim ​Çapak, "Merkezin Türkiye'nin sayılı ilim merkezi haline gelmesi için gayret göstereceğiz. Merkezdeki eğitim ile hem med...

Ehliyet sınavı sonuçları açıklandı

20017 yılının ilk il ehliyet sınavı 11 Şubat tarihinde gerçekleştirilmişti. Merakla beklenen sonuçların Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde açıklandığı duyuruldu.

Azerbaycan Eğitim Bakanı Cabbarov: İki devlet bir milletiz

Azerbaycan Eğitim Bakanı Mikayil Cabbarov, Azerbaycan ile Türkiye'nin iki devlet bir millet olduğunu belirterek, dostluk ve kardeşliğin devam edeceğini ifade etti.

Türkiye Cibuti'de okul açacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye Maarif Vakfı ile bir ay içinde imzalanır hale getirilecek mutabakat zaptıyla Cibuti'de bir okulun temelinin atılacağını ve gelecek yıl eylül ayından itibaren tahsis edilecek bir yerde eğitime başlanacağını bildirdi.

YGS adaylarına geçici kimlik kartı duyurusu

YGS'ye başvuran adaylar, yeni kimlik kartı teslim edilinceye kadar verilecek belgenin 15 gün geçerlilik süresinin kapsamı genişletildiği için "geçici kimlik kartı" ile de sınava girebilecek. ÖSYM'den yapılan açıklamada, "YGS adayları, güncel fotoğraflı ve soğuk damgalı mevcut nüfus cüzdanları, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar düzenlenen geçici kimlik belgesi ile sınava girebilecekler"​ denildi.

Okullarda Farsça, Korece ve Urduca da öğretilecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda öğretilebilecek yabancı dillere Farsça, Korece ve Urduca'yı ekledi.

Müfredat değerlendirme çalışması başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca 13 Ocak'ta askıya çıkarılan yeni müfredat taslağını değerlendirme çalışması, 24 Şubat'a kadar sürecek.

Bin 500 engelli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığı, bin 500 engelli öğretmen ataması için başvuruların başladığını duyurdu. Adaylar, 24 Şubat'a kadar başvurularını yapabilecek.

MEB sürücülere 'saygı' eğitimi verecek

MEB tarafından, trafik güvenliği ve trafikte temel değerlere dikkat çekmek için sürücülere eğitim verilecek. MEB Özel Eğitim Kurumlar Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, karayolu trafik güvenliğinin sağlanması, bireylerin trafik sorununa karşı duyarlılıklarının artırılması ve toplumsal farkındalık oluşturulmasının amaçlandığını belirtti.

Suriyelilerin eğitimi için uluslararası konferans

Milli Eğitim Bakanlığı gözetiminde İHH İnsani Yardım Vakfı'nın da destek verdiği 'Suriyelilerin Eğitimi İçin Uluslararası Konferans' İstanbul'da düzenlendi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, şu anda 200 bin civarında Suriyeli çocuğun okullarda, yaklaşık 300 bin kişinin de geçici eğitim merkezlerinde eğitim gördüğünü belirtti.​​ İHH Başkanı Bülent Yıldırım konuya ilişkin olarak, "Cehaleti yenersek, fakirlikten de ihtilaftan da kurtuluruz ve böylece gelip başımızdan a...

Açık öğretim liseleri umut oldu

Açık öğretim liseleri örgün eğitim çağı dışında olan ya da çeşitli nedenlerle sistem dışında kalan öğrencilere lise eğitimini tamamlama olanağı sunuyor- 2015-2016 eğitim öğretim yılında toplam 80 bin 348 öğrenci açık öğretim liselerinden mezun olarak üniversitelere yerleşti.

20 bin öğretmen alımı için takvim açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, 20 bin 127 sözleşmeli öğretmen atanmasına ilişkin kontenjan dağılımı ve atama takvimi açıklandı. Buna göre, adayların başvuruları 15-21 Mart arasında alınacak. Sınıf öğretmenliğine 3 bin 570, İngilizce için 2 bin 193 ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersine 2 bin 143 öğretmen ataması yapılacak.

7 ilde okullar tatil edildi

Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Artvin, Sivas ve Samsun'da kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.

8 ilde okullar tatil edildi

Yoğun kar yağışı nedeniyle Kastamonu, Ordu, Giresun, Karabük, Şırnak, Trabzon, Samsun ve Artvin'de okullar tatil edildi.

MEB'den 'Din Öğretimi Portalı'

Milli Eğitim Bakanlığınca, akademik, bilimsel, mesleki, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif yarışma ve etkinlikler için "Din Öğretimi Portalı" oluşturuldu.

Açıköğretim okulu kayıtları için ek süre

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), açıköğretim okullarının kayıt işlemleri 22 Şubat Çarşamba günü mesai bitimine kadar uzatıldı.

Erdoğan talimatı verdi Katar'da Türk okulu açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine başkent Doha'da inşa edilen Doha Büyükelçiliği Türk Okulu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın katıldığı törenle açıldı. 250 öğrenci kapasiteli okul yabancı dil ağırlıklı olarak Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına göre, Katar Eğitim Bakanlığı standartlarına uygun faaliyet gösteriyor. Kalın yaptığı açıklamada, "Türk-Katar ilişkilerini taçlandıran bu proje, ilişkilerimizi daha da güçlendirecek ve Katar'da yaşayan vatandaşlarımızın ve diğer ülkelerin v...

Referandumla aynı güne denk gelen AÖF sınavları ertelendi

Anadolu Üniversitesi İktisat ve İşletme fakültelerinin 15-16 Nisan'da yapılacak bahar dönemi ara sınavları referandum nedeniyle 29-30 Nisan'a ertelendi. ÖSYM de, TUS ve STS Tıp sınavlarını ertelemişti.

Şehit yakınları 'özel öğrenci' statüsüne geçebilecek

YÖK Başkanı Saraç, şehit eş ve çocuklarının, talep ettikleri tarihte istedikleri bir üniversitede özel öğrenci statüsünde öğrenim görebileceğini açıkladı. Karar, 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren uygulanacak.

Referandumla aynı güne denk gelen sınav tarihleri değiştirildi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), TUS ve STS Tıp sınav tarihlerinin referandumun yapılacağı 16 Nisan tarihine denk geldiği için değiştirildiğini açıkladı. ÖSYM, TUS ve STS Tıp sınavları, 22 Nisan'da yapılacak.

Deprem bölgesinde konteyner okullarda ders zili çaldı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde deprem nedeniyle ara verilen eğitim, bazı köylerde bugün yeniden başladı- Gülpınar, Paşaköy ve Babakale köylerine kurulan konteyner okullarda ders zili çaldı.

5 ilde okullar tatil edildi

Şırnak, Van'ın 2, Ordu'nun 10 ve Giresun'un 3 ilçesinde eğitime ara verildi. Hakkari'nin Yüksekova ilçesindede kar yağışı nedeniyle taşmalı köy okulları öğleden sonra tatil edildi.

'FETÖ okullarının referansı artık Türkiye değil'

MEB Müsteşarı Tekin, FETÖ'ye işaret ederek, "Bu yapının, bu okulların referansı artık Türkiye değildir" dedi. Tekin, örgütün Türkiye Cumhuriyeti adına hareket etmediğini de belirtti.

Diploma denklik başvuruları 'e-devlet'ten sorgulanabilecek

Yükseköğretim Kurulu, yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin diploma denklik başvuru işlemlerini kısa sürede bitirebilmeleri ve takip edebilmeleri amacıyla "e-devlet" kapısı üzerinden "Denklik Başvurusu Sorgulama" hizmetini başlattı.

En 'baba' fedakarlık

Batman'ın Sason ilçesinde 4 çocuğu olan baba, eğitim gören 2 çocuğunu okula yetişebilmeleri için Sason Çayı'ndan tek tek sırtlayarak karşıya geçiriyor. Baba, hava sıcaklığının eksi 10 derecenin üzerine çıktığı kış aylarında dondurucu soğuğa rağmen büyük fedakarlık gösteriyor.

Bakan Yılmaz: Yaz tatilini kaldırmayacağız

Sömestir ve yaz saati uygulaması ve müfredatta ders saatlerinin yoğun olduğuna yönelik eleştirileri değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 1930'lardan beri aynı sistemin kullanıldığını hatırlattı. Yaz tatilinin uzun olduğuna yönelik düşüncelere değinen Yılmaz, "Yaz tatilini kaldırma gibi bir düşüncemiz yok" dedi.

AÖF kayıt yenileme başladı

Milyonlarca öğrencinin eğitim gördüğü Açıköğretim Fakültesi (AÖF) için kayıt yenileme işlemleri başladı. Öğrenciler, Bahar Dönemi AÖF kayıt yenileme işlemlerini 13-24 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

İlk kez yapılacak YÖKDİL'e 100 bin başvuru

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının (YÖK), koordinesinde gerçekleşecek ilk YÖKDİL sınavına yaklaşık 100 bin kişi başvuru yaptı.

Özel etüt eğitim merkezleri eğitim sisteminden kaldırıldı

OHAL kapsamında yayımlanan KHK ile özel etüt eğitim merkezleri eğitim sisteminden çıkarıldı. Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda yer alan 'öğrenci etüt eğitim merkezleri' ibaresi ve tanımı yürürlükten kaldırıldı, yerine 'sosyal etkinlik merkezleri' ibaresi eklendi.

İbn Haldun Üniversitesi'nde yeni fakülte ve yüksekokul kuruldu

İstanbul'daki İbn Haldun Üniversitesi'nde İslami İlimler Fakültesi, Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu kuruldu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.