Cumhurbaşkanı Erdoğan iki üniversiteye yeni rektör atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni kurulan Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne Prof. Dr. Parlak'ı ve Ege Üniversitesi'ne ise Prof. Dr. Budak'ı rektör olarak atadı.

KYK kredi ve burs başvuruları başladı

E-Devlet üzerinden yapılabilecek KYK burs başvuruları başladı. Yükseköğrenim öğrencilerinin merakla beklediği burs ve kredi başvuruları 24 Ekim'de sona erecek. e-Devlet üzerinden KYK burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır?

Ehliyet sınav sonuçları bu hafta açıklanacak

7 Ekim'de yapılan ehliyet sınavının sonuçları bu hafta açıklanacak. MEB'in takvimine göre, ehliyet sınav sonuçları 19 Ekim'de açıklanacak. Sınavdan başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girecek. İşte ehliyet sınavına dair bilinmesi gerekenler: Sonuçlar nereden açıklanacak ve direksiyon sınavı ne zaman yapılacak...

Çocuğunuzu cepten takip edin: E-Okul VBS nedir, nasıl kullanılır

Okulların açılmasıyla birlikte en çok kullanılan sistemlerin başında E-Okul geliyor. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, öğrencinin ders notlarından devamsızlık bilgisine, yıl sonu başarı puanından şube not ortalamasına kadar birçok bilgiye erişim imkanı sağlayan bir sistem. E-Okul veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) nedir ve nasıl çalışır sorularının cevaplarını arayan arayan veliler için E-Okul ile ilgili tüm bilgileri derledik. İşte e-okul VBS giriş sayfası...

ÖSYS'den YKS'ye 'üniversite' maratonu

Son yapılan düzenleme ile YÖK, yeni üniversite sınav sisteminin adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olduğunu açıkladı. Merkezi olarak ilki 1974 yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) olarak yapılan sınav sistemi, aradan geçen yıllarda dönemin ihtiyaçlarına göre yapılan düzenlemelerle bugüne kadar geldi.

Bir dilekçe tıp fakültesinin kapısını açtı

Sınav ücretini belirlenen sürede ödemediği için kaybettiği LYS'ye girme hakkını, KDK'ya yaptığı başvurunun ardından yeniden kazanan Sümeyye Akay, tıp fakültesinde eğitimine başladı.

Yeni sınav sistemi YKS'nin tüm detayları

Üniversiteye girişte yeni sınav sistemi açıklandı. YGS-LYS'nin yerine Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) getirildi. Bu yıldan itibaren uygulanacak yeni sınav sistemine göre, en az 150 puan alan adaylar alan programlarını tercih edebilecek. 180 puan ve üzeri ise lisans tercihi için yeterli olacak. 200 puandan fazla alanlar, bu puanları bir sonraki sene de kullanabilecek. İşte YKS'nin detayları...

Üniversite sınavının yeni adı: YKS

Üniversiteye giriş sınav sisteminin yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oldu. Haziran'da 2 gün ve 3 oturumda tamamlanacak sınavın, puan türü ise 18’den 5’e düşürüldü. 150 puanlık baraj uygulaması da devam edecek. Cumartesi günki ilk oturumda Türkçe ve matematik sorularını cevaplayacak öğrenciler bu sınavla önlisans ve açıköğretim bölümlerine yerleşecek. Öğleden sonraki 2. oturumda ise lisans bölümlerine girmek için ter dökecekler.

Ek kontenjanla yurtlara yerleşenlerin başvuruları sonuçlandı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca, ek kontenjan ve diğer kontenjan türleri ile yerleşen öğrencilerin yurt başvuru sonuçları açıklandı.

Üniversiteye girişte yeni sınav sistemi açıklandı: İşte detaylar

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yeni sınav sistemini açıkladı. Yeni sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oldu. Yeni sınav sistemi, bu yıldan itibaren uygulanacak. Temel yeterlilik puanı en az 150 olan adaylar alan programlarını tercih edebilecek. 180 puanı geçenler lisans tercihi yapabilecekken, 200 puandan fazla alanlar bu puanı bir sonraki sene de kullanabilecek. Ayrıca, sınava giriş saati konusunda daha esnek olunacak.

Milli Eğitim Bakanı okul servisleriyle ilgili yeni önlemleri açıkladı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okul servislerinde alınacak güvenlik önlemlerine ilişkin, "Güvenlikler arttırılıyor. Üç noktalı emniyet kemeri, güvenlik kamerası, sensörlü koltuklar ve araç takip sistemleri olacak" dedi.

YÖK Başkanı yeni sınav sisteminde bir ilki açıkladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemini açıkladı. Saraç, yeni üniversiteye giriş sisteminde, Temel Yeterlilik Testi puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanlarının istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacağını söyledi.

10 başlıkta yeni üniversite sınav sistemi: YKS

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yeni sınav sisteminin detaylarını açıkladı. Adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirilen yeni sistemi, sınav tarihini, sınav süresini, puan türlerini ve merak edilen ayrıntıları 10 başlıkta derledik.

YÖK Başkanı yeni üniversite sınavının tarihini açıkladı

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yeni sınav sisteminin ne zaman yapılacağını açıkladı. Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın, haziran ayının bir hafta sonu cumartesi günü yapılacağını belirtti.

YÖK Başkanı'na '15 dakika kuralı' soruldu

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na dair detayları açıkladı YÖK Başkanı Saraç'a üniversiteye girişte uygulanan '15 dakika' kuralı da soruldu. Saraç, çok sayıda öğrencinin mağdur olduğu uygulama için 'esnek' bir sürecin işletilebileceğini belirtti.

Yeni sınavı sisteminin adı: Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yeni sınav sistemine ilişkin açıklamada bulundu. Saraç, 2018-2019 eğitim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olduğunu söyledi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda kaç soru olacak?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, yeni sınav sistemini açıkladı. YGS-LYS yerine gelen sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) oldu. İki oturumda yapılacak sınavın ilk oturumunda 80 soru, ikinci oturumunda 160 soru sorulacak.

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren yeni sınav sistemi açıklandı

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte sınav sisteminde yapılan değişikliği açıkladı. Saraç, Akademik Yıl Açılışında değişikliğe ilişkin ilk açıklamasını yapmıştı. Bundan sonra YGS-LYS ayrımı kalkıyor. Puan türlerinin 4 başlık altında değerlendirileceği ve sınavın merkezinde Türkçe ile Matematik derslerinin olacağı belirtildi.

TEOG’un yerine 'MİS'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “TEOG’u kaldırın” talimatından sonra Milli Eğitim Bakanlığı 5’inci sınıfta uygulanmak üzere ‘Milli İzleme Sistemi’ isimli yeni pilot sınav sistemini illere gönderdiği ortaya çıktı.

İşte üniversiteye giriş sınavında yeni sistemin detayları

2 milyondan fazla adayın beklediği üniversiteye giriş sınavındaki değişikliğin ayrıntıları netleşti. Sınavlar 2 günde yapılacak. İlk gün YGS benzeri oturum olacak. Sorular ortak lise müfredatından gelecek. İkinci gün ise alan testlerinin yer aldığı oturum yapılacak. Adaylar okumak istedikleri bölüme göre testleri yanıtlayacak. 4 puan türü olacak. YÖK Başkanı Saraç, sistemin detaylarını bugün açıklayacak.

Başbakan Yıldırım'dan önemli TEOG açıklaması

Başbakan Yıldırım, TEOG ile ilgili yaptığı açıklamada "Bir sınavla öğrencilerin bir sonraki adımını belirlemek öğrencilere de haksızlıktır, okula da haksızlıktır, veliye de haksızlıktır. Bu bir süreç." dedi.

Sınavı geçersiz sayılmıştı hayaline kavuştu

Nefes açıcı tüple girdiği YGS geçersiz sayılan ve Kamu Denetçiliği Kurumuna yaptığı başvuru sonrası üniversite hayaline kavuşan astım hastası Zehra Betül Baş, kuruma teşekkür mektubu gönderdi.

7 Ekim ehliyet soruları ve cevap anahtarı açıklandı

7 Ekim'de düzenlenen ehliyet sınavı soru kitapçıkları ve cevap anahtarı erişime açıldı. Adaylar, ehliyet sınavı soru kitapçıklarını ve cevap anahtarını bakanlığı sitesinden öğrenebilecek.

MEB'den Zazaca ders kitabına onay

Bingöl Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hazırlanan Zazaca 5. sınıf ders kitabı MEB tarafından onaylandı. İl Milli Eğitim Müdürü Engin, "MEB'e bağlı okulların ikinci kademesinde seçmeli okutulan Zazaca 5, 6, 7 ve 8. sınıf dersleri için hazırlanacak kitaplardan 5. sınıf tamamlandı, 6. sınıf ise bitme aşamasına geldi" dedi.

Yanlış hesaplanan sınav sonucu düzeltildi

Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK), tavsiye kararı üzerine Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik sınavında başarısız sayılan bir kişinin yanlış hesaplanan puanı düzeltildi. Yapılan incelemede 25 puan değerinde olan soruyu başvurucu, doğru cevaplanmasına rağmen değerlendirmeye alınmadığı ortaya çıktı.

Canikli ile Yılmaz arasında güldüren diyalog: Elini korkak alıştırma

Milli Savunma Bakanı Canikli, Gürcistan'ın Batum kentindeki Türk okulunu ziyaret etti. Okul müdürünün 10 tane akıllı tahta istemesi üzerine Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'ı arayan Canikli, 20 akıllı tahta getirilmesi istedi. Canikli'nin, "Elini korkak alıştırma" demesi gülümseten anların yaşanmasına neden oldu.

Rektör ile öğrenci arasındaki 'vize' diyaloğu olay oldu

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ile öğrencisi arasında diyalog, çok sayıda beğeni ve yorum aldı.

Milli Eğitim Bakanı'ndan TEOG'la ilgili yeni açıklama

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG ile ilgili yeni açıklamada bulundu. Bakan Yılmaz, "TEOG ile ilgili çalışmalar devam ediyor. En kısa zamanda tamamlanacak" dedi.

Açıköğretim'de ücretsiz yüzyüze dersler başlıyor

Anadolu Üniversitesi'nin Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri öğrencilerine yönelik yüzyüze derslerin Güz Dönemi, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsünde başlayacak.

7 Ekim ehliyet sonuçlarının ne zaman açıklanacağı belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurt genelinde 7 Ekim'de gerçekleştirdiği merkezi ehliyet sınavının ardından sonuçlar merakla bekleniyor. Elde edecekleri puana göre direksiyon sınavına girip giremeyeceklerini öğrenecek olan adaylar, T.C numarası ile MTSAS ekranına girerek ehliyet sınav sonuçlarını öğrenebilecek.

400 bin liralık kırtasiye malzemesini öğrencilere dağıtıyor

Nazilli’de, 33 yıl emek verdiği kırtasiye dükkanını 5 yıl önce kapatan Hakan İsen, elinde kalan 400 bin TL’lik kırtasiye malzemesini ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya başladı.

400 bin Suriyeli çocuğaeğitim desteği

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), AFAD ve Avrupa Birliği (AB) arasında ortak yapılan, “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” dün hayata geçirildi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.